Γερμανία Ταξίδι στο γιουρόπα πάρκ (europa park)

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
χμ.. αν μένουμε σε ένα ξενοδοχείο στο Φραιμπουργκ θα μπορούμε να πάμε και στη βασιλεία και στο Colmar για μια μέρα στο καθένα χωρίς να αλλάξουμε δωμάτιο (αυτό αποκλείεται). Δε νομίζω ότι "ταξιδεύω" ακριβώς αν είναι κάτω από 2 ώρες οδικώς, όταν είμαι Αθήνα κάνω 1 ώρα στην παραλιακή καθε μέρα (πολύ πιο επικίνδυνο υποθέτω)
Η Βασιλεία απέχει γύρω στα 80 χιλιομετρα απο το Φραιμπουργκ ο δρόμος είναι καλός αλλα φρόντισε όταν νοικιάσεις αυτοκίνητο απο το αεροδρόμιο να σου παρέχουν ένα με πληρωμένο τέλος εισόδου για Ελβετία .
Το Colmar απέχει 30 χιλιόμετρα απο το Φραιμπουργκ.
Στο πάρκο 2 μέρες είναι αρκετές.Μπορείς να πάρεις είσοδο για 2 μέρες αλλά αν μείνεις μέσα στα ξενοδοχεία του Πάρκου κοίταξε για τα οφέλη που σου παρέχουν σχετικά με την είσοδο (μπορεί να περιλαμβάνεται).Μ΄λενοντας μέσα έχεις και το περιθώριο να δείς τα απογευματινά και τα βραδυνά show .
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Εντάξει τα βραδυνα show δε με ενδιαφέρουν οποτε ίσως να μην υπάρχει τόσο επιτακτική ανάγκη να μείνουνε μεσα..
Ωραία, οποτε νομίζω έχω καταλήξει στις μέρες, θα είναι 4 νύχτες-5 μερες, η ημερομηνία μπορεί να μετακινηθεί και προς την αρχή του απρίλη, θα το δώ πιο μετά. Δε με πειράζει να είναι καθημερινές ή Σαββατοκύριακο οποτε θα επιλέξω καθημερινές μήπως είναι πιο οικονομικά τα ξενοδοχεία.
Οποτε ... για το Φράιμπουργκ, ψάχνω για ξενοδοχείο μάλλον 4άστερο. Σε ποιο μέρος είναι το πιο βολικό;;

Αυτοκίνητο;; εσείς από πού κλείνετε;;
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Εντάξει τα βραδυνα show δε με ενδιαφέρουν οποτε ίσως να μην υπάρχει τόσο επιτακτική ανάγκη να μείνουνε μεσα..
Ωραία, οποτε νομίζω έχω καταλήξει στις μέρες, θα είναι 4 νύχτες-5 μερες, η ημερομηνία μπορεί να μετακινηθεί και προς την αρχή του απρίλη, θα το δώ πιο μετά. Δε με πειράζει να είναι καθημερινές ή Σαββατοκύριακο οποτε θα επιλέξω καθημερινές μήπως είναι πιο οικονομικά τα ξενοδοχεία.
Οποτε ... για το Φράιμπουργκ, ψάχνω για ξενοδοχείο μάλλον 4άστερο. Σε ποιο μέρος είναι το πιο βολικό;;

Αυτοκίνητο;; εσείς από πού κλείνετε;;
Το Colombi( Colombi Hotel in Freiburg ) είναι απο τα καλύτερα ξενοδοχεία και όχι μόνο του Φραιμπουργκ.Αν δεν σε συμφέρουν οι τιμές δοκίμασε το Mercure am Muenster Mercure Hotel Freiburg Am Muenster: Hotel reservation with Mercure in FREIBURG σε πολύ σκαλή θ'εση και με Πάρκινγκ ακριβώς απο κάτω .
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Για αυτοκίνητο θα κλείσεις με Hertz από εδώ για να το παραλάβεις απο το αεροδρόμιο.Συνήθως στο αεροδρόμιο δίνουν μια κατηγορία παραπάνω απο αυτήν που έχεις κλείσει.
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Για αυτοκίνητο θα κλείσεις με Hertz από εδώ για να το παραλάβεις απο το αεροδρόμιο.Συνήθως στο αεροδρόμιο δίνουν μια κατηγορία παραπάνω απο αυτήν που έχεις κλείσει.
ναι ε;; και γιατί το κάνουν αυτό;; τους συμφέρει;;

Ευχαριστώ για την πρόταση των ξενοδοχείων, αν και ξεφεύγουμε από το μπάτζετ, θα το σκεφτώ. Το μπάτζετ είναι να μην ξεφυγουμε από τα 500 ευρώ τις 4 νύχτες (δε μας πειράζει να μην έχει πρωινό, αλλα αν έχει, ακόμα καλύτερα)
Μου έχει κανει εντύπωση το πόσο χρεώνουν το πάρκινγκ τα ξενοδοχεία (12 ευρώ την ημέρα!!!)
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Για πέστε και άλλα γιατί τώρα που ξεκινάνε και οι πτήσεις της Easy από Θεσσαλονίκη για Βασιλεία έχω αρχίσει να ψήνομαι πολύ άσχημα για το καλοκαίρι.
Όλα φαίνοντε υπέροχα,το europa park,η Βασιλεία,το colmar,το Στρασβούργο οπότε μετά την Eurodisney πέρσι μου αρέσει η ιδέα για εκεί φέτος.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
ναι ε;; και γιατί το κάνουν αυτό;; τους συμφέρει;;

Ευχαριστώ για την πρόταση των ξενοδοχείων!
Μου έχει κανει εντύπωση το πόσο χρεώνουν το πάρκινγκ τα ξενοδοχεία (12 ευρώ την ημέρα!!!)
Δεν μπορώ να σου εξηγήσω γιατί το κάνοιυν αλλά μποώ να σου πώ οτι το κάνουν σίγουρα (σε εμένα έγινε/έτυχε 5 τουλάχιστον φορές),ίσως αν δείς πόσα αυτοκίνητα της Hertz είναι παρκαρισμένα στο πάρκινγκ του αεροδρόμιου να το δικαιολογήσεις.
Για πάρκινγκ το συγκεκριμένο ξενοδοχείο έχει σύμβαση με το ύπόγειο πάρκινγκ που στεγάζεται απο κάτω πρόπερσι δίναμε 8 ευρό αν θυμάμαι καλά για όλο το 24/ωρο.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Για πέστε και άλλα γιατί τώρα που ξεκινάνε και οι πτήσεις της Easy από Θεσσαλονίκη για Βασιλεία έχω αρχίσει να ψήνομαι πολύ άσχημα για το καλοκαίρι.
Όλα φαίνοντε υπέροχα,το europa park,η Βασιλεία,το colmar,το Στρασβούργο οπότε μετά την Eurodisney πέρσι μου αρέσει η ιδέα για εκεί φέτος.
Καλά το σκέφτεσαι απο 25 ιουνίου (απο Θεσσαλονίκη)με 60 ευρό είναι πολύ συμφέρων προορισμός.
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
και εγώ έχω ξεσηκωθεί (όπως καταλάβατε). Ακόμα δεν έχω πει τίποτα στον άντρα μου ;) θα του το πω ολοκληρωμένο!!
Στην παρούσα φαση πάντως, ακομα και τα αεροπορικά είναι τσιμπημένα...
Εσείς κλείνετε από ενα σάιτ ξενοδοχείο-εισητήρια-αυτοκίνητο κτλ;; ή επιμέρους;
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
ναι ε;; και γιατί το κάνουν αυτό;; τους συμφέρει;;

Ευχαριστώ για την πρόταση των ξενοδοχείων, αν και ξεφεύγουμε από το μπάτζετ, θα το σκεφτώ. Το μπάτζετ είναι να μην ξεφυγουμε από τα 500 ευρώ τις 4 νύχτες (δε μας πειράζει να μην έχει πρωινό, αλλα αν έχει, ακόμα καλύτερα)
Μου έχει κανει εντύπωση το πόσο χρεώνουν το πάρκινγκ τα ξενοδοχεία (12 ευρώ την ημέρα!!!)
Για πρωινό κάτω στο ισόγειο του Mercure (το ξενοδοχείο καταλαμβάνει την ανατολική πλευρά ενός εμπορικού κέντρου)υπάρχει ένας καταπληκτικός φούρνος που με 4-5 ευρό θα τρώτε και οι τρείς σας.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Για πέστε και άλλα γιατί τώρα που ξεκινάνε και οι πτήσεις της Easy από Θεσσαλονίκη για Βασιλεία έχω αρχίσει να ψήνομαι πολύ άσχημα για το καλοκαίρι.
Όλα φαίνοντε υπέροχα,το europa park,η Βασιλεία,το colmar,το Στρασβούργο οπότε μετά την Eurodisney πέρσι μου αρέσει η ιδέα για εκεί φέτος.
Αλήθεια γιατί δεν έρχεσαι στην κοπή της πίτας μας την Τετάρτη?
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Αλήθεια γιατί δεν έρχεσαι στην κοπή της πίτας μας την Τετάρτη?
Περισσεύει και για μένα Βασιλόπιτα?
Τιμή μου, αρκεί να έχω προλάβει να τελειώσω τα διαβάσματα των παιδιών.:reading:
Με μικρό ερωτιματικό δηλαδή..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom