Γερμανία Ταξίδι στο γιουρόπα πάρκ (europa park)

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Η Ζυρίχη τί χιλιομετρική απόσταση είναι από το Φράιμπουργκ;; η Φρανκφούρτη;;
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Η Ζυρίχη τί χιλιομετρική απόσταση είναι από το Φράιμπουργκ;; η Φρανκφούρτη;;
160 χιλιόμετρα απέχει η Ζυρίχη απο το Φράιμπουργκ (2 -2,5 ώρες με το τρένο με μία αλλαγή τρένου στην Βασιλεία).Η Φρανκφούρτη απέχει 270 αλλά όπως λέει και ο Taver (για πολλοστή φορά)έχει απευθείας τρένο (2-2,5 ώρες και αυτό).
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Φανταστικά παραμύθια στον πάγο

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ Τρίτη, 12 Ιανουαρίου 2010 07:00


adownloads.naftemporiki.gr.edgesuite.net_static_10_01_12_56c.jpg

Βόλτα στο παγωμένο παραμυθοσύμπαν στη δυτική Ελβετία, με το φωτισμό να δίνει μια απόκοσμη μαγεία στη σκηνή, σαν τις εικόνες που κατακλύζουν την παιδική φαντασία.
Ο Ελβετός καλλιτέχνης, που σμιλεύει τον πάγο, Karl Neuhaus, ευθύνεται για τη μαγική ατμόσφαιρα σε ένα μικρό δάσος κοντά στο Fribourg.



Kαλημέρα, να ρωτήσω το συγκεκριμένο Fribourg είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρεστε? Αν ναι, πάρτε ιδέες... Μ' ενδιαφέρει κι εμένα πολύ αυτή η διαδρομή αλλά το σκέφτομαι λόγω καιρού γιατί εκτός από ένα 3χρονο έχω κι ένα 17μηνο! Να το τολμήσω άραγε?
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Φανταστικά παραμύθια στον πάγο

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ Τρίτη, 12 Ιανουαρίου 2010 07:00



Βόλτα στο παγωμένο παραμυθοσύμπαν στη δυτική Ελβετία, με το φωτισμό να δίνει μια απόκοσμη μαγεία στη σκηνή, σαν τις εικόνες που κατακλύζουν την παιδική φαντασία.
Ο Ελβετός καλλιτέχνης, που σμιλεύει τον πάγο, Karl Neuhaus, ευθύνεται για τη μαγική ατμόσφαιρα σε ένα μικρό δάσος κοντά στο Fribourg.



Kαλημέρα, να ρωτήσω το συγκεκριμένο Fribourg είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρεστε? Αν ναι, πάρτε ιδέες... Μ' ενδιαφέρει κι εμένα πολύ αυτή η διαδρομή αλλά το σκέφτομαι λόγω καιρού γιατί εκτός από ένα 3χρονο έχω κι ένα 17μηνο! Να το τολμήσω άραγε?
Όχι δεν είναι το ίδιο το Fribourg είναι στην Ελβετία ενώ το Freiburg είναι στην Γερμανία .
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Στις γιορτές ειχα προγραμματησει να κάνω αυτό το ταξίδι που προετοιμάζεις αλλά λόγω ενός προβλήματος υγείας τη τελευταία στιγμή δεν τα κατάφερα!!Σε ζηλεύω πολύ!Σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα!!!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Στις γιορτές ειχα προγραμματησει να κάνω αυτό το ταξίδι που προετοιμάζεις αλλά λόγω ενός προβλήματος υγείας τη τελευταία στιγμή δεν τα κατάφερα!!Σε ζηλεύω πολύ!Σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα!!!
Περαστικά να είναι και μπορείς να πάς όποτε θελήσεις.Περιμένω ιστορία και λεπτομέρειες απο Κρακοβία μιας και μετά το Λονδίνο τον Φεβρουάριο μάλλον για εκεί με βλέπω κατα τον Απρίλιο .Για Κρακοβία κοίταξε και την ιστορία του Τράβελερ έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
πάντως η Aegean καιρό δεν έχει να βγάλει προσφορές εξωτερικού (και εσωτερικού;; )...αντε περιμένουμε
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
να ρωτήσω, το δίπλωμα το ροζ το τρίπτυχο ισχύει στο εξωτερικό;; θέλει κάποια αναβάθμιση;;
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
να ρωτήσω, το δίπλωμα το ροζ το τρίπτυχο ισχύει στο εξωτερικό;; θέλει κάποια αναβάθμιση;;
Το Ελληνικό δίπλωμα ισχύει κανονικά και δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια να κάνεις (πάντα μιλάμε για Ελβετία - Γερμανία -Γαλλία)
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Επανέρχομαι σχεδόν ένα χρόνο μετα. Νομίζω τώρα είναι πιο πιθανόνα να πάμε αυτό το ταξίδι. Ξαναθέλω λοιπόν τη βοήθειά σας. toumpiotis χελπ!

λοιπόν, είμαστε από Αθήνα, θα πάμε στο Φράιμπουργκ μετά την 28η. Δεν έχουμε κανένα περιορισμό στην ημερομηνία. Μπορούμε γενικά οποιαδήποτε ημερομηνία, (απλώς μετά την 28η για να καμαρώσουμε την κόρη μας στην παρέλαση)

Είμαστε 2 γονείς, ένα 4χρονο κοριτσάκι και ένα κοριτσάκι 3ων μηνών

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Πώς να βρω τα πιο οικονομικά εισητήρια με οποιαδήποτε εταιρεία, σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο κοντά, οποιαδήποτε ημερομηνία ;; ξέρω ότι η ετζίαν έχει +-7 ημέρες. αλλα για ποιό;; Στουτγκάρδη;;

2) Το προγραμμα που έχω στο μυαλό μου είναι:
Day 1
Vogtsbauernhof open air museum
Freiburg in the afternoon and night
Day 2
Black Forest a daytrip,
Day 3
Schauinsland mountain
Day 4
a daytrip to Basel
Day 5
a daytrip to Strasburg
Day 6
Europa park
Day 7
Trip back to Athens

3) Από ξενοδοχεία;; θέλω να'ναι καλό και φτηνό (χεχε)

4) Χρειάζεται να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο;; γιατί τα τρένα είναι ψιλοακριβούτσικα, αλλα και μετά πού θα παρκάρουμε;; όπου θέλουμε όπως εδω;; χεχε
αν πάρουμε αυτοκίνητο, λογικά θα μείνουμε πιο έξω, μια και μέσα σιγά μη βρίσκουμε να παρκάρουμε. Αξίζει να το κάνουμε έτσι; ή καλύτερα μέσα στο φράιμπουργκ? τωρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως είναι καλύτερα λίγο πιο έξω έναν παραδοσιακό ξενώνα.(πχ Willkommen im K?hlen Krug ). αλλα που θα παρκάρουμε στην πόλη μετά;;;
Πώς να ξεκινήσω; να βρω πρωτα τα αεροπορικά και μετά το ξενοδοχείο;


πείτε μου τις ιδέες σας και θα ξαναρωτήσω
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Επανέρχομαι σχεδόν ένα χρόνο μετα. Νομίζω τώρα είναι πιο πιθανόνα να πάμε αυτό το ταξίδι. Ξαναθέλω λοιπόν τη βοήθειά σας. toumpiotis χελπ!

λοιπόν, είμαστε από Αθήνα, θα πάμε στο Φράιμπουργκ μετά την 28η. Δεν έχουμε κανένα περιορισμό στην ημερομηνία. Μπορούμε γενικά οποιαδήποτε ημερομηνία, (απλώς μετά την 28η για να καμαρώσουμε την κόρη μας στην παρέλαση)

Είμαστε 2 γονείς, ένα 4χρονο κοριτσάκι και ένα κοριτσάκι 3ων μηνών

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Πώς να βρω τα πιο οικονομικά εισητήρια με οποιαδήποτε εταιρεία, σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο κοντά, οποιαδήποτε ημερομηνία ;; ξέρω ότι η ετζίαν έχει +-7 ημέρες. αλλα για ποιό;; Στουτγκάρδη;;

2) Το προγραμμα που έχω στο μυαλό μου είναι:
Day 1
Vogtsbauernhof open air museum
Freiburg in the afternoon and night
Day 2
Black Forest a daytrip,
Day 3
Schauinsland mountain
Day 4
a daytrip to Basel
Day 5
a daytrip to Strasburg
Day 6
Europa park
Day 7
Trip back to Athens

3) Από ξενοδοχεία;; θέλω να'ναι καλό και φτηνό (χεχε)

4) Χρειάζεται να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο;; γιατί τα τρένα είναι ψιλοακριβούτσικα, αλλα και μετά πού θα παρκάρουμε;; όπου θέλουμε όπως εδω;; χεχε
αν πάρουμε αυτοκίνητο, λογικά θα μείνουμε πιο έξω, μια και μέσα σιγά μη βρίσκουμε να παρκάρουμε. Αξίζει να το κάνουμε έτσι; ή καλύτερα μέσα στο φράιμπουργκ? τωρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως είναι καλύτερα λίγο πιο έξω έναν παραδοσιακό ξενώνα.(πχ Willkommen im K?hlen Krug ). αλλα που θα παρκάρουμε στην πόλη μετά;;;
Πώς να ξεκινήσω; να βρω πρωτα τα αεροπορικά και μετά το ξενοδοχείο;


πείτε μου τις ιδέες σας και θα ξαναρωτήσω
Τα πιο οικονομικά εισητήρια είναι με easyjet απο Θεσσαλομίκη με 189 ευρό (και οι 4 σας)πήγαινε-έλα για αεροδρόμιο Βασιλείας με αναχώρηση 6 Νοεμβρη και επιστροφή 13.Απο εκεί και πέρα νοικιάζεται αυτοκίνητο και μπορείται να ακολουθήσεται το πρόγραμμα σας.
Σχετικα με το πρόγραμμα έχω να επισημάνω τα εξής:
1)Το μουσείο στο Gutach καλό είναι να το επισκεφθείς με καλό καιρό γιαυτό δεν μπορώ να σου πώ πως θα είναι εκείνη την εποχή.
2)Η ημερήσια στον Μελα Δρυμό καλό είναι να περιλαμβάβει και το Neustd Titisee που είναι μεν τουριστικό αλλά θα αρέσει στα παιδιά και θα μπορείται να κάνετε και ενα καλό γεύμα σε ταβέρνα/μπυραρία της περιοχής.
3)Την Βασιλεία μπορείς να την δείς την πρώτη μέρα (αν και η πτήση φθάνει το μεσημέρι και η πόλη της αξίζει περισσότερος χρόνος).
4)Βάλε στο πρόγραμμα περισσότερη Αλσατία (Colmar όπωσδηποτε-είναι 30 km απο Freiburg),Mulhouse όπου και μερικά πολύ αξιόλογα μουσεία (χωρίς η πόλη να συγκρίνεται με άλλες της Αλσατίας)Selestat, Ribeauville, Riquewihr, Kaysersberg κλπ.Επιπλέον επισκέψου και το Haut Koenigsburg ένα όμορφο κάστρο .
5)Το Schauinsland θάλεγα να το αποφύγεις (αν και η διαδρομή με το τελεφερίκ είναι πολύ όμορφη)
6)Απο ξενοδοχείο καλλύτερα να μείνεται μεσα στην πόλη .Παρκαρισμα θα βρεις εύκολα (αν κλεισεις στο Mercure Freiburg am Munster έχει ακριβώς κάτω απο το ξενοδοχείο σε καλές τιμές και έχεις ευκολη πρόσβαση παντού με τα πόδια)Πολύ καλη επιλογή είναι και το Stadthotel Freiburg Kolping Hotels & Resorts της γνωστής αλλυσίδας .Αν επιμένεις να μείνεις εκτός πόλης ψάξε στο Bad Krozingen η στο Heitersheim και για πιο ήσυχα μέρη οπου μπορείς να βρεις και κτήματα που φιλοξενούν στο Pfaffenweiller.
Σου εύχομαι καλά να περάσεις/σετε :clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom