Ταξιδεύω κάνοντας ανταλλαγή σπιτιών...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Μέσω αυτών των site www.homeforexchange.com και www.lovehomeswap.com έχoυμε ταξιδέψει τα τελευταία 5 χρόνια Orlando, Mexico (Merida, Puerto Aventuras, Playa del Carmen), Paris, Barcelona, Seville, Vienna, Lake Como Italy, Buenos Aires, Copenhagen, Amsterdam, Geneva, Budapest, Dublin, Hong Kong, Madrid, Lisbon, London, Edinburgh, Stockholm, Venice, Malta, Colombia (Bogota, Cartagena, Medellin), New York και έχουμε ήδη συμφωνήσει ανταλλαγές σπιτιών για Singapore, Austraia (Sydney και Townsville). .
Ειστε γραμμενοι και στις δυο πλατφορμες και πληρωνετε συνδρομη; Γιατι το κοστος ανεβαινει αν πληρωνει καποιος σε δυο πλατφορμες.
Ειναι απεριοριστες οι περιοδοι που μπορειτε να κανετε την ανταλλαγη ετησιως; Μπορει δηλαδη καποιος να παραχωρησει το σπιτι του για 3 ή 6 μηνες και να ταξιδευει σε σπιτια αλλων;
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Ουαου μου φαίνεται κάπως.. Τραβηγμένο αλλά και απίστευτο ταυτόχρονα! Μπράβο για το θάρρος σας, βρήκατε τον τρόπο σας να κανετε τα ταξίδια σας διαφορετικά, πείτε μας κ άλλες πληροφορίες, φαίνεται ενδιαφέρον
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Εγώ θα το συζητουσα μόνο αν είχα δεύτερη κατοικία να διαθέσω..το σπίτι μου με τίποτα..μπράβο σου όμως που θέτεις έναν εναλλακτικό τρόπο διαμονης
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Ειστε γραμμενοι και στις δυο πλατφορμες και πληρωνετε συνδρομη; Γιατι το κοστος ανεβαινει αν πληρωνει καποιος σε δυο πλατφορμες.
Ειναι απεριοριστες οι περιοδοι που μπορειτε να κανετε την ανταλλαγη ετησιως; Μπορει δηλαδη καποιος να παραχωρησει το σπιτι του για 3 ή 6 μηνες και να ταξιδευει σε σπιτια αλλων;
Μέχρι πέρυσι το homeforexchange.com ήταν πάμφθηνο (30 ευρώ το χρόνο για 3ετη συνδρομή). Το αγόρασε όμως η εταιρεία που έχει το lovehomeswap και το αύξησε. Είχα παλιά συνδρομή και τώρα που λήγει μάλλον θα κρατήσω το ένα και η φίλη μου που ταξιδεύουμε συνήθως μαζί το άλλο, ώστε να βρίσκουμε σπίτια και από τα δυο site.
Ειναι απεριοριστες οι περιοδοι που μπορειτε να κανετε την ανταλλαγη ετησιως. Μπορει καποιος να παραχωρησει το σπιτι του για 3 ή 6 μηνες και να ταξιδευει σε σπιτια αλλων (οι Αυστραλοί το κάνουν συχνά).
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Ουαου μου φαίνεται κάπως.. Τραβηγμένο αλλά και απίστευτο ταυτόχρονα! Μπράβο για το θάρρος σας, βρήκατε τον τρόπο σας να κανετε τα ταξίδια σας διαφορετικά, πείτε μας κ άλλες πληροφορίες, φαίνεται ενδιαφέρον
Η οικονομική κρίση οδήγησε αρκετούς στην αναζήτηση εναλλακτικών-έξυπνων τρόπων να ταξιδεύουν. Μετά από 5 χρόνια εμπειρίας και παρότι δεν έχω πλέον οικονομικό πρόβλημα, δεν αλλάζω την ανταλλαγή σπιτιών με κανένα 5αστερο. Τα πλεονεκτήματα είναι ασύγκριτα. Κάποια σπίτια είναι από μόνα τους ένας προορισμός. Να μη θέλεις να βγεις έξω. Δείτε τα και θα καταλάβετε.
Έχει όμως να κάνει και με την νοοτροπία του καθενός. Εφτιαξα ένα σπίτι που μου φαίνεται τόσο ωραίο, που νιώθω οτι είναι κρίμα να μην μοιραστώ αυτή την χαρά με άλλους. Πολλαπλασιάζω την χαρά μου όταν το μοιράζομαι. Εισπράττω χαμόγελα ευγνωμοσύνης, θετική ενέργεια, επιβεβαίωση αλλά και νέες ιδέες για την βελτίωση της λειτουργικότητας ή της εικόνας. Μόνο όφελος έχει για τους συμμετέχοντες αυτή η ιστορία.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
x 1931.JPG
Και επειδή το έχω παρατραβήξει το θέμα...θα σας χαρίσω άλλη μία travel story:

Όταν ο Ολλανδός τηλεοπτικός παραγωγός μου πρότεινε να πάμε στο σπίτι του στο Αμστερνταμ κατά την διάρκεια που θα ήταν εκεί όλη η οικογένεια (αυτός, η χιλιανή γυναίκα του, η 6χρονη Isabella, ο 4χρονος γιος του και η nanny), το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι αν είναι έμπορος ναρκωτικών, θα μας βρουν σε κανένα κανάλι νεκρές. Το δεύτερο που σκέφτηκα ήταν οτι η 9χρονη τότε κόρη μου θα χαιρόταν πολύ να κάνει παρέα με την κόρη του, οτι θα έρθει κι αδελφή μου μαζί (όχι οτι έχει μαύρη ζώνη στο καράτε, αλλά όσο να'ναι δεν πας μόνος σου ...), ότι δεν μπορεί να συμβούν όλα τα ακραία σε μένα κτλ. Ετσι πήγαμε.

Το ολοκαίνουργιο σπίτι ήταν πλωτό. Είχε έρθει με φορτηγό πλοίο από το ποτάμι και οι ιδιοκτήτες είχαν νοικιάσει για 60 χρόνια 150 τετραγωνικά της λιμνοθάλασσας και το είχαν δέσει. Ο κάτω όροφος με τα υπνοδωμάτια και ένα μπάνιο ήταν σχεδόν ολόκληρος κάτω από το νερό. Μόνο ένα γυάλινο παράθυρο ψηλά, ήταν πάνω από το νερό και σου επέτρεπε να βλέπεις την επιφάνεια του νερού και τις πάπιες που κολυμπούσαν και σε κοιτούσαν με περιέργεια από το τζάμι. Στο ισόγειο ήταν το δωμάτιό μας με μπαλκόνι και θέα το κανάλι και τα απέναντι πλωτά σπίτια, η κουζίνα, δεύτερο μπάνιο και το δωμάτιο της nanny. Στον πρώτο όροφο ήταν το γραφείο και το γεμάτο παιχνίδια playroom. Εκεί, στα παιδικά δωμάτια και στο μπαλκόνι ταϊζοντας τις πάπιες, τις χήνες και τους κύκνους, περνούσε όλη την ώρα η κόρη μου μαζί με την απίστευτη Isabella που μιλούσε αγγλικά, ισπανικά και ολλανδικά! Το Σαββατοκύριακο που δεν δούλευαν, μας πήγαν με την αυτοκινητάρα τους εκτός πόλης, σε υπέροχα κάστρα (όλοι ντυθήκαμε πριγκίπισσες και ιππότες και τα παιδιά έπαιζαν με τα ξύλινα σπαθιά), ανεμόμυλους, μουσεία και ζωολογικούς κήπους. Μας έκαναν και το τραπέζι. Το μεγαλύτερο δώρο που μας έκαναν όμως ήταν η Isabella. Μας εμπιστεύτηκαν να πάρουμε μαζί μας στα μουσεία που πηγαίναμε την μοναχοκόρη τους. Αυτό το υπέροχο χαμογελαστό πλάσμα που μας μετέφραζε από τα ολλανδικά στα αγγλικά ή στα ισπανικά, οτι χρειαζόταν στο δρόμο. Η κόρη μου δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη παρέα για να ανακαλύψει την αγορά, το μουσείο του Van Gogh, το εβραϊκό μουσείο (που έφτιαξαν ψωμί και το έψησαν), το μουσείο των μικροβίων (που φίλησε η μία την άλλη στον μετρητή των μικροβίων που μεταδίδονται με τα φιλιά). Εμπιστεύτηκαν σε εμάς, τις άγνωστες, για 2 μέρες ότι πιό πολύτιμο είχαν: το 6χρονο παιδί τους. Μπροστά σε αυτό το μέγεθος καλής πίστης ένιωσα small size.

To σπίτι ήταν δεμένο σε πασσάλους, αλλά όταν είχε κύμα κουνούσε λίγο. Τα βράδια το κούνημα ήταν νανουριστικό. "Tι ωραία που κουνάει !" μου έλεγε η αδελφή μου. "Καληνύχτα" της απαντούσα "κι αν λυθεί θα ξυπνήσουμε το πρωί στη μέση του Ατλαντικού!"
 

Attachments

Last edited:

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Αναστασία εμένα παντως με έπεισες!!!το είχα ακούσει πολυ παλαιότερα την ανταλλαγή αλλα δεν το ειχα σκεφτεί σοβαρά!μπορεις να μας πει λεπτομέριες πως λειτουργεί το σαιτ γτ μπηκα κ με ζηταει Εγγραφή!
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Αναστασία εμένα παντως με έπεισες!!!το είχα ακούσει πολυ παλαιότερα την ανταλλαγή αλλα δεν το ειχα σκεφτεί σοβαρά!μπορεις να μας πει λεπτομέριες πως λειτουργεί το σαιτ γτ μπηκα κ με ζηταει Εγγραφή!
Το καθένα λειτουργεί διαφορετικά. Και τα 2 θέλουν εγγραφή αναλόγως την συνδρομή που διαλέγεις 84-132 ευρώ το χρόνο για τους πρωτάρηδες (μετά που γλυκαίνεσαι σου διπλασιάζουν την συνδρομή τον επόμενο χρόνο). Επιλέγεις αναλόγως το σπίτι που θα προσφέρεις και τα σπίτια που βρίσκεις στα μέρη που θες να ταξιδέψεις. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Γενικώς, αν ξεκινούσα σήμερα θα επέλεγα την standard συνδρομή στο Lovehomeswap 108 ευρώ ετησίως.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μπορει κανεις να δει ολα τα διαθεσιμα σπιτια ακομα κι αν δεν εχει πληρωσει τη συνδρομη και δεν ειναι μελος;
Μου κανει εντυπωση οτι τα σπιτια στην Αθηνα τα διαθετουν μελη με ξενα ονοματα. Οι Ελληνες δυσκολευομαστε παρα πολυ να μοιραστουμε το σπιτι μας... ακομα και με φιλους ή συγγενεις. Επισης τι διαφορα εχουν αυτα τα sites με το couchsurfing;
Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να μας γραψεις κι αλλες πληροφοριες, tips και φυσικα ταξιδιωτικες εμπειριες. Μου φαινεται εξαιρετικα ενδιαφερον και θα ηθελα παρα πολυ να το δοκιμασω, ωστοσο ο φιλος μου δεν δεχεται καν να το συζητησει. :rolleyes:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εχω την εντυπωση οτι η ανταλλαγη προυποθετει αμοιβαιο ενδιαφερον. Αν εγω εχω ενα σπιτι στα ορεινα της Πελοποννησου και κανεις δεν θελει να παει εκει την ιδια περιοδο που εγω θελω να παω Καλιφορνια, το ντιλ με τον Καλιφορνεζο ειναι δυσκολο.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Εχω την εντυπωση οτι η ανταλλαγη προυποθετει αμοιβαιο ενδιαφερον. Αν εγω εχω ενα σπιτι στα ορεινα της Πελοποννησου και κανεις δεν θελει να παει εκει την ιδια περιοδο που εγω θελω να παω Καλιφορνια, το ντιλ με τον Καλιφορνεζο ειναι δυσκολο.
Κι όμως γίνεται! Με πόντους μέσω του lovehomeswap:
"Points are a more flexible way to swap – no need to match dates and locations with other members when you travel. Earn Points to spend on your next trip when another member stays at your home and use your Points to travel wherever and whenever you choose."
Δες www.lovehomeswap.com/points

Μπορει κανεις να δει ολα τα διαθεσιμα σπιτια ακομα κι αν δεν εχει πληρωσει τη συνδρομη και δεν ειναι μελος;
Ναι μπορείς να δει τα σπίτια, αλλά δεν μπορείς να τα κλείσει αν δεν γίνεις μέλος.

τι διαφορα εχουν αυτα τα sites με το couchsurfing;
Γενικώς, δεν παίρνεις έναν καναπέ σε ένα σπίτι για 1-2 άτομα, αλλά ολόκληρο το σπίτι για 2 ή 4 ή 6 ή 8 ....άτομα.
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Αναστασία αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση σε όλα αυτά που περιγράφεις είναι ότι Γερμανοί και Ολλανδοί μεγιστάνες δίνουν τα σπίτια/ βίλες τους σε site ανταλλαγής σπιτιών με αγνώστους προκειμένου να κάνουν οικονομία...
Υπάρχει κανείς που μπορεί να ψυχολογήσει αυτόν τον κόσμο???
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom