Ταξιδεύω κάνοντας ανταλλαγή σπιτιών...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πατριωτισμός = https://el.wikipedia.org/wiki/Πατριωτισμός
"Ο πατριωτισμός, ορίζεται ως η αγάπη για την πατρίδα η οποία αναπτύσσεται χωρίς καμία διάθεση υποτίμησης ή περιφρόνησης άλλου έθνους"
Σε πληροφορώ οι Ελβετοί είναι πολύ περισσότερο πατριώτες από τους Έλληνες

Πόλεμος με πόλεμο? Ποιος είπε για κάτι τέτοιο?


Χασάπηδες = δεν φταίω εγώ, πρόσφατα διάβαζα σε κάποιο άρθρο ότι οι Τούρκοι είναι ο λαός με τις περισσότερες σύγχρονες γενοκτονίες. Τα στατιστικά μίλησαν, όχι εγώ.




Εδώ είσαι φάουλ, ούτε 1 γενιά δεν έχει περάσει από την Κύπρο (αν θεωρήσουμε ότι 1 γενιά είναι το προσδόκιμο ζωής)
Ούτε στην Κούβα, αυτό λέω. Ούτε στη Γερμανία. Οι Τούρκοι που έσφαξαν είναι οι ιδιοκτήτες των ενοικιαζόμενων σπιτιών η οι κύριες στα παζάρια; Το χωριό του παππού μου στη Φωκίδα σφαγιάστηκαν από τους Ιταλούς. Να νιώθω άσχημα που έμεινα σε airbnb στη Ρωμη;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Απο ανταλλαγη σπιτιων (που στο τσακ θα εμπαινα και γω πριν κανα 2 χρονια) φθασαμε στην κατεχομενη Κύπρο..
Καλή φαση πιστευω ειδικά αν έχεις κανα εξοχικό..

ΥΓ Οχι ότι θα ξέφευγα απο τον πειρασμό του οφφτοπικ αλλά για κάποιον που έγραψε απο ποιον αναγνωρίστηκε το ψευδοκράτος να πω απο κανένα εκτός βέβαια απο Τουρκία.. Μαύρες σελίδες έχουν όλες οι χώρες αλλά η Τουρκία πρέπει να είναι απο τις λίγες χώρες που τις καταλογίζουν γενοκτονίες.. Είναι ενα ευαίσθητο θεμα για τους Κύπριους και τους Έλληνες και καλό είναι να αποφεύγονται οποιεσδήποτε κορονες εκατερωθεν..

Τεσπα ας μείνουμε του δε πόιντ ...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μαύρες σελίδες έχουν όλες οι χώρες αλλά η Τουρκία πρέπει να είναι απο τις λίγες χώρες που τις καταλογίζουν γενοκτονίες..
Ωχ εσύ μας έκοψες και άλλες καμια δεκαριά χώρες... Βέλγια, Ρωσίες, Γερμανίες, Κίνες, Ινδονησίες, Ρουάντες κτλ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Ωχ εσύ μας έκοψες και άλλες καμια δεκαριά χώρες... Βέλγια, Ρωσίες, Γερμανίες, Κίνες, Ινδονησίες, Ρουάντες κτλ.
Μπα δεν ειχα τετοια προθεση.. Ξερω οτι υπάρχουν και άλλες χωρες δεν έχει η Τουρκία μόνο αυτό το ¨"προνόμιο".. Το γραφω εξάλλου..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σοβαρά ρε παιδιά? Οι Τούρκοι είναι by far από τους χειρότερους χασάπηδες τις ιστορίας. Πως μπορούμε να συγκρίνουμε νεόπλουτους (που ναι μπορεί να πάτησαν επί πτωμάτων) με τους Τούρκους που έσφαζαν χωρίς έλεος?
Ειναι ναι. Δεν θελω βεβαια να σε τρομαξω και να σου πω για κυβερνησεις χωρων που εκαναν αποτροπαια εγκληματα, σφαγες και γενοκτονιες. Γερμανια, ΗΠΑ, ΗΒ, Γαλλια, Ισπανια, Ολλανδια, Βελγιο, Ρωσια, Ιαπωνια, Ιρακ ειναι μονο μερικες απο αυτες και σιγουρα σε καποιες θα εχεις παει.

Εχω γνωρισει Τουρκους που ντρεπονται για το παρελθον αλλα και για την τωρινη ηγεσια της χωρας τους. Οπως ντρεπομαι κι εγω για σφαγεις τυπου Μεγα Αλεξανδρου και ορισμενους πολιτικους μας (πχ αυτους που προτεινουν να στελνουμε προσφυγες στα ξερονησια).

Ο ανθρωπος εκανε μια πραξη φιλιας με το να καλεσει να μια ελληνικη οικογενεια να φιλοξενηθει σπιτι του και να ερθει κι αυτος αντιστοιχα στην Ελλαδα και η απαντηση που πηρε ηταν μια εθνικιστικου αρωματος απορριψη. Λες και απαντουσε στον Ετζεβιτ ή στον Ακιντζι
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Υπάρχει και η απλή αποψη να μην πιστευεις κατι πριν ακουσεις και την αλλη πλευρα. Πριν τους καταδικασουμε στον απόλυτο βαθμό ας τους γνωρίσουμε και τους ακούσουμε, σωστά;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εννοείται πως, σε αντίθεση με άλλους, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι κατέχω τη μια και μοναδική αλήθεια, οπότε ρώτησα. Από το ύφος σου εικαζω πως υποθέτεις οτι θα εδωσαν αλλες απο αυτες
Α δεν έχω κανένα ύφος ειλικρινά. Στο συγκεκριμένο ζήτημα μία είναι η αλήθεια αλλά γράψε και τις απόψεις που έχει η γενιά που επιτέθηκε και ζει στα σπίτια που κατέλαβε (γιατί αν δεν είναι αυτό άμεση σχέση δεν ξέρω τι είναι)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α δεν έχω κανένα ύφος ειλικρινά. Στο συγκεκριμένο ζήτημα μία είναι η αλήθεια αλλά γράψε και τις απόψεις που έχει η γενιά που επιτέθηκε και ζει στα σπίτια που κατέλαβε (γιατί αν δεν είναι αυτό άμεση σχέση δεν ξέρω τι είναι)
Εννοούσα το ύφος "μια είναι η αλήθεια ". Αν νομίζεις ότι όσοι τυγχάνει να ζουν στα κατεχόμενα "επιτέθηκαν κα ζουν στα σπιτια που κατέλαβαν " τι να συζητήσουμε. Κι εγώ την ίδια αντιμετώπιση έχω από τους Κουβανούς του Μαϊάμι, λες κι έσφαξα κανέναν ή εχω ευθυνη για ο,τι επαθε ο προηγούμενος ένοικος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Α δεν έχω κανένα ύφος ειλικρινά. Στο συγκεκριμένο ζήτημα μία είναι η αλήθεια αλλά γράψε και τις απόψεις που έχει η γενιά που επιτέθηκε και ζει στα σπίτια που κατέλαβε (γιατί αν δεν είναι αυτό άμεση σχέση δεν ξέρω τι είναι)
Νομιζω πως εγραψε οτι οι ελληνοκυπριοι πηγαινοερχονται στα κατεχομενα για ψωνια, εκδρομες, διακοπες, μπιζνες. Αυτη ειναι αλλη μια αληθεια, σημερινη.
Με τα κριτηρια του @Ntt δεν θα τους ελεγε κανεις αρκετα "πατριωτες" ε? Με τα δικα μου, δεν χρησιμοποιω πατριωτομετρο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Α δεν έχω κανένα ύφος ειλικρινά. Στο συγκεκριμένο ζήτημα μία είναι η αλήθεια αλλά γράψε και τις απόψεις που έχει η γενιά που επιτέθηκε και ζει στα σπίτια που κατέλαβε (γιατί αν δεν είναι αυτό άμεση σχέση δεν ξέρω τι είναι)
Να υποθεσω δεν εχεις παει Κωνσταντινουπολη και δεν εχεις αφησει δεκαρα τσακιστει σε ξενοδοχειο ή μαγαζι στο Περα. Βεβαια το '55 εχει και 19 χρονια διαφορα απο το '74 μπορει και να παραγραφηκε το αδικημα, δεν λεω.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Εννοείται πως, σε αντίθεση με άλλους, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι κατέχω τη μια και μοναδική αλήθεια, οπότε ρώτησα. Από το ύφος σου εικαζω πως υποθέτεις οτι θα εδωσαν αλλες απο αυτες που νομιζεις, θα σου συνιστούσα να πας.

Γενικά το θέμα της ευθύνης των κατοίκων ενός τόπου για ιστορικά γεγονότα στα οποία δεν είχαν συμμετοχή ή δεν τα αποφάσισαν οι ίδιοι μου φαινεται σουρεαλιστικό. Δηλαδη επειδη ο Τσε εκλεισε σε στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας τους ομοφυλόφιλους η επειδή έγιναν στρατιωτικά δικαστήρια του δεκαλέπτου όπου εκτελέστηκε κόσμος στην Κούβα η επειδή κατασχέθηκαν περιουσίες ανθρώπων, δεν πρέπει κανείς να πάει στην Κούβα και να μείνει στα σπίτια των ανθρώπων που κατοικούν σήμερα η να αγοράσει ο,τι πουλάνε επειδή έχουν ιστορική ευθύνη;

Για πόσες γενιές πάει η ευθυνη; Οι Ιρανοί που έρχονται στην Ελλάδα είναι εθνικοι προδοτες; Κι η γιαγια μου όταν της είπα ότι πήγα διακοπές στη Γερμανία λιποθύμησε. Όταν γύρισα από την Κωνσταντινούπολη δε μου ξαναμιλησε, μέχρι λίγο πριν πεθάνει. Ελπιζα ότι εδώ είναι λίγο διαφορετική η νοοτροπία, με δεδομένο ότι οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν ζήσει κατοχή και δεν έχουν το ελαφρυντικό.
Να ρωτήσουμε τους σημερινούς Γερμανούς που ντρέπονται για τις θηριωδίες του ναζισμού σε πόσες γενιές πάει η ευθύνη; Μήπως η ευθύνη δεν πάει με γενιές αλλά με το είδος των ανθρώπων που θέλουν να σηκώσουν την ευθύνη της αναγνώρισης και απόδοσης δικαιοσύνης; Οχι δεν ήταν η κυρία στο παζάρι αυτή που έσφαζε τους Κύπριους, ίσως ούτε ο Ozbek. Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για εποικιστές (δηλ. ανθρώπους που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα και τους έταξαν την γη της επαγγελίας και πήγαν τρέχοντας). Αυτοί είναι η "καλή περίπτωση", γιατί υπάρχουν και τα κοράκια που οσμίστηκαν φθηνά φιλέτα γης και χώσαν χρήμα για να το αυγατίσουν. Αυτοί λοιπόν τώρα λαμβάνουν μέρος στο σκληρό ανατολίτικο παζάρι της λύσης του Κυπριακού για να αυξήσουν την αξία των ομολόγων τους. Την ευθύνη να τους διευκολύνω δεν την αναλαμβάνω. Αν δεν υπάρξει πίεση πως θα λυθεί το πρόβλημα; Πως δεν θα συνεχιστούν οι Αττίλες; Πως την έχουμε δει; Περπατάμε στο δάσος και μαζεύουμε παπαρούνες κι η οβίδα που πέρασε από πάνω μας ευτυχώς δεν έπεσε στο κεφάλι μας;

Ευχαριστώ για τις απόψεις και τις απαντήσεις ,
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom