Ταξιδεύω κάνοντας ανταλλαγή σπιτιών...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Διαφωνώ κάθετα, φίλε @Yorgos. Δεν πας!!!

Έμαθα πολλά κι ένοιωσα περισσότερα, αφενός αντικρίζοντας την Αμμόχωστο από μακρυά και αφετέρου περιδιαβαίνοντας την διαχωριστική γραμμή της Λευκωσίας.
Γι αυτό δεν θα περνούσε από το μυαλό μου να κάνω ''τουρισμό'' στα Κατεχόμενα.
Μπορεί κάποιος να ερμηνεύει τα γεγονότα όπως θέλει αλλά δεν μπορεί ούτε να τα αγνοεί ούτε να τα παραποιεί. Δεν θα επεκταθώ γιατί η συζήτηση μοιραία μετατρέπεται σε πολιτική.

Η θέση μου συμπίπτει με της φίλης @Anastasia3 την οποία συγχαίρω για την απάντησή της στον κύριο Ozbek (που θα τον χαρακτήριζα επιεικώς θρασύ).
 
Last edited:

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Πας. Καταπληκτικός προορισμός με πολλά να μάθεις, να δεις και να νιώσεις. Κι έχει πάρα πολλά θύματα κι απ την άλλη πλευρά.
Πας. Καταπληκτικός προορισμός με πολλά να μάθεις, να δεις και να νιώσεις. Κι έχει πάρα πολλά θύματα κι απ την άλλη πλευρά.
Όπως διαπίστωσα o Οzbek έχει και άλλες ιδιοκτησίες στην περιοχή που τις εκμεταλλεύεται τουριστικά.Απόρησα γιατί δεν επεμβαίνουν οι αρμόδιοι φορείς της Κύπρου ή της Ευρώπης στις πλατφόρμες που διαφημίζουν διακοπές στα παρανόμως κατεχόμενα της Κύπρου. Και για να μου λυθεί η απορία τηλεφώνησα στο προξενείο της Κύπρου για να ρωτήσω τι κάνουν μ'αυτό το θέμα. Απάντηση: "τι λέτε κυρία μου, εδώ μας τηλεφωνούν για να μας ρωτήσουν πως να πάνε για διακοπές στα κατεχόμενα που είναι φθηνά! Δεν τους νοιάζει καθόλου η παράνομη εισβολή!"Άλλο και τούτο!Αρχίζω να νιώθω μοναξιά σε αυτόν τον πλανήτη.....
Δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν θύματα και από την άλλη πλευρά. Υπάρχει όμως κι ένα οργανωμένο σχέδιο εποικισμού με στόχο την αποδοχή της εισβολής ως de facto. Σκέφτομαι λοιπόν ως εξωγήινη, αν εισβάλλουν οι Αμερικάνοι στην αγαπημένη μου Αβάνα πάρουν το σπίτι σου (όχι αυτό που σου έδωσε τσάμπα το κράτος, αλλά το άλλο που έχτισες πέτρα πέτρα ζώντας πέτρινα χρόνια σκληρής δουλειάς κι οικονομίας), σε στείλουν απένταρο πρόσφυγα στo Καράκας όπου θα ξαναδουλέψεις και θα φτιάξεις ένα νέο σπίτι και μετά από λίγα χρόνια μου πουλήσουν φθηνά το σπίτι σου στην Αβάνα, και σου στείλω μήνυμα να ανταλλάξουμε τα σπίτια μας, θα δεχτείς; Κι αν δεχτείς ποιά χάπια θα πάρεις μαζί σου για να την παλέψεις Valium, Xanax, Clonotril ή έχει βγει τίποτα πιo προηγμένο για την ισοπέδωση των συναισθημάτων;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν θύματα και από την άλλη πλευρά.... Σκέφτομαι λοιπόν ως εξωγήινη, αν εισβάλλουν οι Αμερικάνοι στην αγαπημένη μου Αβάνα πάρουν το σπίτι σου (όχι αυτό που σου έδωσε τσάμπα το κράτος, αλλά το άλλο που έχτισες πέτρα πέτρα ζώντας πέτρινα χρόνια σκληρής δουλειάς κι οικονομίας), σε στείλουν απένταρο πρόσφυγα στo Καράκας όπου θα ξαναδουλέψεις και θα φτιάξεις ένα νέο σπίτι και μετά από λίγα χρόνια μου πουλήσουν φθηνά το σπίτι σου στην Αβάνα, και σου στείλω μήνυμα να ανταλλάξουμε τα σπίτια μας, θα δεχτείς; Κι αν δεχτείς ποιά χάπια θα πάρεις μαζί σου για να την παλέψεις Valium, Xanax, Clonotril ή έχει βγει τίποτα πιo προηγμένο για την ισοπέδωση των συναισθημάτων;
Στην ανταλλαγη πληθυσμων το 22 υπηρξαν θυματα κι απο τις δυο πλευρες. Οι Ελληνες και οι Τουρκοι ξεριζωθηκαν απο τα σπιτια που εχτισαν πετραδακι πετραδακι με τα χερια τους. Αυτο δεν εμποδιζει τους Ελληνες τουριστες να επισκεπτονται τις Χαμενες πατριδες (για τους ιδιους) και τους Τουρκους τη Θεσσαλονικη (που ειναι και γι' αυτους Χαμενη Πατριδα), αμφοτεροι με συγκινηση Αυτη ειναι η ταξιδιωτικη θεωρηση των πραγματων. Αν παρουμε πολυ στα σοβαρα ως ταξιδιωτες και την γεωπολιτικη, θα αρχισουμε να ντυμαστε μουρλοκακομοιρηδες Κατσιφαδες και να ζωνομαστε με αρματα.
 
Last edited:

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Στγν ανταλλαγη πληθυσμων το 22 υπηρξαν θυματα κι απο τις δυο πλευρες. Οι Ελληνες και οι Τουρκοι ξεριζωθηκαν απο τα σπιτια που εχτισαν πετραδακι πετραδακι με τα χερια τους. Αυτο δεν εμποδιζει τους Ελληνες τουριστες να επισκεπτονται τις Χαμενες πατριδες (για τους ιδιους) και τους Τουρκους τη Θεσσαλονικη (που ειναι και γι' αυτους Χαμενη Πατριδα), αμφοτεροι με συγκινηση Αυτη ειναι η ταξιδιωτικη θεωρηση των πραγματων. Αν παρουμε πολυ στα σοβαρα ως ταξιδιωτες και την γεωπολιτικη, θα αρχισουμε να ντυμαστε μουρλοκακομοιρηδες Κατσιφαδες και να ζωνομαστε νε αρματα.
Για την ανταλλαγή πληθυσμών το 22 υπήρξε συμφωνία με αμοιβαίες παραχωρήσεις και αναγνώριση αυτής από την διεθνή κοινότητα. Το ίδιο είναι;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαφωνώ κάθετα, φίλε @Yorgos. Δεν πας!!!

Έμαθα πολλά κι ένοιωσα περισσότερα, αφενός αντικρίζοντας την Αμμόχωστο από μακρυά και αφετέρου περιδιαβαίνοντας την διαχωριστική γραμμή της Λευκωσίας.
Γι αυτό δεν θα περνούσε από το μυαλό μου να κάνω ''τουρισμό'' στα Κατεχόμενα.
Μπορεί κάποιος να ερμηνεύει τα γεγονότα όπως θέλει αλλά δεν μπορεί ούτε να τα αγνοεί ούτε να τα παραποιεί. Δεν θα επεκταθώ γιατί η συζήτηση μοιραία μετατρέπεται σε πολιτική.

Η θέση μου συμπίπτει με της φίλης @Anastasia3 την οποία συγχαίρω για την απάντησή της στον κύριο Ozbek (που θα τον χαρακτήριζα επιεικώς θρασύ).
Με αυτή τη λογική δεν μπορώ να σκεφτώ και πολλές χώρες που θα ήταν ηθικό να επισκεφτεί κανείς.

Ο κόσμος δε γίνεται καλύτερος αν δεν πηγαίνουμε σε άλλα μέρη, αν δε μαθαινούμε την άλλη άποψη, αν δε γνωρίζουμε τους απέναντι. Χειρότερος γίνεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Για την ανταλλαγή πληθυσμών το 22 υπήρξε συμφωνία με αμοιβαίες παραχωρήσεις και αναγνώριση αυτής από την διεθνή κοινότητα. Το ίδιο είναι;
Στεκομαι στο ψυχολογικο κομματι, γιατι αυτο ανεφερες. Την ξαφνικη και δραματικη απωλεια της περιουσιας και το χτισιμο μιας ζωης απο την αρχη. Στα γεωπολιτικα δεν μπλεκω. Δεν ξερω καν ποια μελη της διεθνους κοινοτητας αναγνωριζουν ως κρατος τα Κατεχομενα και ποια οχι.
Θα με ενδιεφερε ομως να ηξερα απο ταξιδιωτικης αποψης αν οι Κυπριοι επισκεπτονται τα Κατεχομενα και αν κανουν φτηνες διακοπες εκει. Κατι που δεν θα θεωρουσα περιεργο. Η αν οι υπολοιποι ευρωπαιοι κανουν φτηνο τουρισμο εκει. Δεν γνωριζω, πραγματικα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταρχήν δεν είναι ιδιαίτερα φτηνός τουρισμός, αντιθέτως ποιοτικός είναι, νε πολλά boutique hotels,θεματικό τουρισμό κλπ.

Δεύτερον οι ελληνοκύπριοι πάνε και για κάνουμε φίλους και για να φάνε και για να δουν τις περιουσιες τους και για να ψωνίσουν.

Και τρίτον, έχει πολλά ελληνοκυπριακα πρακτορεία που διοργανώνουν και ημερήσιες και πολυήμερες εξορμήσεις στα κατεχόμενα και για ξένους και για ντόπιους, μια χαρά μπίζνες κάνουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όπως διαπίστωσα o Οzbek έχει και άλλες ιδιοκτησίες στην περιοχή που τις εκμεταλλεύεται τουριστικά.Απόρησα γιατί δεν επεμβαίνουν οι αρμόδιοι φορείς της Κύπρου ή της Ευρώπης στις πλατφόρμες που διαφημίζουν διακοπές στα παρανόμως κατεχόμενα της Κύπρου. Και για να μου λυθεί η απορία τηλεφώνησα στο προξενείο της Κύπρου για να ρωτήσω τι κάνουν μ'αυτό το θέμα. Απάντηση: "τι λέτε κυρία μου, εδώ μας τηλεφωνούν για να μας ρωτήσουν πως να πάνε για διακοπές στα κατεχόμενα που είναι φθηνά! Δεν τους νοιάζει καθόλου η παράνομη εισβολή!"Άλλο και τούτο!Αρχίζω να νιώθω μοναξιά σε αυτόν τον πλανήτη.....
Δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν θύματα και από την άλλη πλευρά. Υπάρχει όμως κι ένα οργανωμένο σχέδιο εποικισμού με στόχο την αποδοχή της εισβολής ως de facto. Σκέφτομαι λοιπόν ως εξωγήινη, αν εισβάλλουν οι Αμερικάνοι στην αγαπημένη μου Αβάνα πάρουν το σπίτι σου (όχι αυτό που σου έδωσε τσάμπα το κράτος, αλλά το άλλο που έχτισες πέτρα πέτρα ζώντας πέτρινα χρόνια σκληρής δουλειάς κι οικονομίας), σε στείλουν απένταρο πρόσφυγα στo Καράκας όπου θα ξαναδουλέψεις και θα φτιάξεις ένα νέο σπίτι και μετά από λίγα χρόνια μου πουλήσουν φθηνά το σπίτι σου στην Αβάνα, και σου στείλω μήνυμα να ανταλλάξουμε τα σπίτια μας, θα δεχτείς; Κι αν δεχτείς ποιά χάπια θα πάρεις μαζί σου για να την παλέψεις Valium, Xanax, Clonotril ή έχει βγει τίποτα πιo προηγμένο για την ισοπέδωση των συναισθημάτων;
Ο Χριστος κι η Αφροδιτη! Εχετε παει Γερμανια, Βουλγαρια, Ιταλια, Τουρκια, ΗΒ; Πως περιμενουμε να πεσουν τα συνορα οταν ο καθενας μας υψωνει μαντροτοιχους στο μυαλο του; Αν ηταν ετσι ο ανα τον κοσμο τουρισμος μεταξυ χωρων θα ηταν μηδαμινος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ο Χριστος κι η Αφροδιτη! Εχετε παει Γερμανια, Βουλγαρια, Ιταλια, Τουρκια, ΗΒ; Πως περιμενουμε να πεσουν τα συνορα οταν ο καθενας μας υψωνει μαντροτοιχους στο μυαλο του; Αν ηταν ετσι ο ανα τον κοσμο τουρισμος μεταξυ χωρων θα ηταν μηδαμινος.
Οντας φυτρα προσφυγων, μεγαλωσα ακουγοντας απο τους παππουδες μου πως στα χωρια της Ανατολικης Θρακης οταν αρρωσταιναν οι Τουρκοι ζητουσαν και λιγο αγιασμο για καλο και για κακο. Και οι Χριστιανοι Ελληνες τους εδιναν κρυφα. Απο επισημη Ιστορια δεν ξερω και πολλα, ουτε απο γεωπολιτικα ζητηματα. Ξερω αυτη την ιστορια των ανωνυμων που δεν γραφεται στα σχολικα βιβλια και ειμαι ενταξει. Και πως οι κυριοι Οσμαν ολου του κοσμου μπορει να ειναι καλοι επιχειρηματιες η δουλεμποροι με το προσωπικο τους και αυτο μετραω.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Με αυτή τη λογική δεν μπορώ να σκεφτώ και πολλές χώρες που θα ήταν ηθικό να επισκεφτεί κανείς.

Ο κόσμος δε γίνεται καλύτερος αν δεν πηγαίνουμε σε άλλα μέρη, αν δε μαθαινούμε την άλλη άποψη, αν δε γνωρίζουμε τους απέναντι. Χειρότερος γίνεται.

Με αυτή την ηθική δεν μπορώ να σκεφτώ καν πολλές χώρες που θα μπορούσε να επισκεφθεί κανείς. Μόνο μία που θα καταλάμβανε όλες τις υπόλοιπες και θα τις ομογενοποιούσε. Ποιος θα νοιαζόταν για το δίκαιο; Eτσι θα έπεφταν και τα συνορα για να μην υψωνει μαντροτοιχους στο μυαλο του ο καθένας όπως λέει κι ο tripakias; Eτσι όμως άλλη άποψη θα μαθαίναμε, θα γνωρίζαμε κάτι διαφορετικό εκτός από τοπία διαμορφωμένα κι αυτά όχι από όσους τα προστάτεψαν αλλά από όσους τα κατέκτησαν (βλ Αμαζόνιος);

Οι ελληνοκύπριοι καλώς πάνε για κάνουν φίλους και να δουν τις περιουσιες τους γιατί ο σκοπός είναι να ζήσουν μαζί μονοιασμένοι βρίσκοντας μια δίκαιη λύση. Για την επιχειρηματικότητα στα κατεχόμενα βουλιμικών ελληνοκυπριακών συμφερόντων δεν έχω καμιά αμφιβολία, ούτε και για την νεόπλουτη αισθητική τους, Απορώ όμως αν την ακολουθήσουμε τι διαφορετικό θα μαθαίναμε ή θα γνωρίζαμε; Ποιό θα ήταν το ταξίδι; Οι βουτιές στην πισίνα του Οzbek?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με αυτή την ηθική δεν μπορώ να σκεφτώ καν πολλές χώρες που θα μπορούσε να επισκεφθεί κανείς. Μόνο μία που θα καταλάμβανε όλες τις υπόλοιπες και θα τις ομογενοποιούσε. Ποιος θα νοιαζόταν για το δίκαιο; Eτσι θα έπεφταν και τα συνορα για να μην υψωνει μαντροτοιχους στο μυαλο του ο καθένας όπως λέει κι ο tripakias; Eτσι όμως άλλη άποψη θα μαθαίναμε, θα γνωρίζαμε κάτι διαφορετικό εκτός από τοπία διαμορφωμένα κι αυτά όχι από όσους τα προστάτεψαν αλλά από όσους τα κατέκτησαν (βλ Αμαζόνιος);

Οι ελληνοκύπριοι καλώς πάνε για κάνουν φίλους και να δουν τις περιουσιες τους γιατί ο σκοπός είναι να ζήσουν μαζί μονοιασμένοι βρίσκοντας μια δίκαιη λύση. Για την επιχειρηματικότητα στα κατεχόμενα βουλιμικών ελληνοκυπριακών συμφερόντων δεν έχω καμιά αμφιβολία, ούτε και για την νεόπλουτη αισθητική τους, Απορώ όμως αν την ακολουθήσουμε τι διαφορετικό θα μαθαίναμε ή θα γνωρίζαμε; Ποιό θα ήταν το ταξίδι; Οι βουτιές στην πισίνα του Οzbek?
Δεν ταξιδευουμε για το σπιτι που θα μεινουμε αγαπητη. Αλλα για να δουμε τη γη που μας ανηκει, να γνωρισουμε την κουλτουρα των αδελφων, να διασκεδασουμε και να εξασκησουμε το μυαλο μας. Να δουμε, να φαμε, να πιουμε, να γελασουμε, να ερωτευθουμε, να χαρουμε, να αφησουμε πισω τη ρουτινα, να μαθουμε. Να μαθουμε πως ολα ειναι δικα μας και τιποτα δεν ειναι ιδιοκτησια μας. Να θαυμασουμε το μεγαλειο της φυσης και των ανθρωπων. Να αξιολογησουμε τα ανθρωπινα λαθη και να αναλογιστουμε για τις ευθυνες μας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Οι ελληνοκύπριοι καλώς πάνε για κάνουν φίλους και να δουν τις περιουσιες τους γιατί ο σκοπός είναι να ζήσουν μαζί μονοιασμένοι βρίσκοντας μια δίκαιη λύση. Για την επιχειρηματικότητα στα κατεχόμενα βουλιμικών ελληνοκυπριακών συμφερόντων δεν έχω καμιά αμφιβολία, ούτε και για την νεόπλουτη αισθητική τους, Απορώ όμως αν την ακολουθήσουμε τι διαφορετικό θα μαθαίναμε ή θα γνωρίζαμε; Ποιό θα ήταν το ταξίδι; Οι βουτιές στην πισίνα του Οzbek?
Ειναι περιεργο το οτι στα προηγουμενα μηνυματα στο ιδιο νημα δεν εξεφρασες κανενα προβληματισμο για το αν ειναι νεοπλουτιστικο το να εχει γεματη γουνες τη ντουλαπα το μεγαλοστελεχος τραπεζας που σας φιλοξενησε η ο τροπος που αποκτηθηκαν. Ακομη δεν σου φανηκε νεοπλουτιστικο το ολοκαινουριο σπιτι του Ολλανδουη η ακριβοπληρωμενη nanny του μεγαλοπαραγωγου που φιλοξενηθηκατε. Μαλιστα πολλοι συμφορουμιτες αναρωτηθηκαν γιατι αυτοι οι φραγκατοι να καταφευγουν σε φιλοξενια. Τωρα οι πισινες του Τουρκοκυπριου ειναι ανηθικες. Που μπορει να ειναι εντιμος επιχειρηματιας (δεν το ξερουμε) και το golden boy της τραπεζας να πατησε επι πτωματων (ουτε αυτο το ξερουμε, αλλα δεν το ψαχνουμε κιολας). Ολα τα παραπανω ειναι απο περιγραφες δικες σου και εμεις δεν τα γνωριζαμε αν δεν τα εγραφες. Αλλα εκει δεν υπηρξε προβληματισμος για την αισθητικη τους η την προελευση των χρηματων τους. Οκ, παω πασο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom