Ταξιδεύω κάνοντας ανταλλαγή σπιτιών...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.124
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ειναι περιεργο το οτι στα προηγουμενα μηνυματα στο ιδιο νημα δεν εξεφρασες κανενα προβληματισμο για το αν ειναι νεοπλουτιστικο το να εχει γεματη γουνες τη ντουλαπα το μεγαλοστελεχος τραπεζας που σας φιλοξενησε η ο τροπος που αποκτηθηκαν. Ακομη δεν σου φανηκε νεοπλουτιστικο το ολοκαινουριο σπιτι του Ολλανδουη η ακριβοπληρωμενη nanny του μεγαλοπαραγωγου που φιλοξενηθηκατε. Μαλιστα πολλοι συμφορουμιτες αναρωτηθηκαν γιατι αυτοι οι φραγκατοι να καταφευγουν σε φιλοξενια. Τωρα οι πισινες του Τουρκοκυπριου ειναι ανηθικες. Που μπορει να ειναι εντιμος επιχειρηματιας (δεν το ξερουμε) και το golden boy της τραπεζας να πατησε επι πτωματων (ουτε αυτο το ξερουμε, αλλα δεν το ψαχνουμε κιολας). Ολα τα παραπανω ειναι απο περιγραφες δικες σου και εμεις δεν τα γνωριζαμε αν δεν τα εγραφες. Αλλα εκει δεν υπηρξε προβληματισμος για την αισθητικη τους η την προελευση των χρηματων τους. Οκ, παω πασο.
Τα θυματα τους δεν ειναι Ελληνοι αφου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
Τα θυματα τους δεν ειναι Ελληνοι αφου
Εχει πλακα οι "καλοι φιλοι" golden boys που αποκτας με την ανταλλαγη σπιτιων που ομως ηταν τρομερα καλογουστοι και καθολου νεοπλουτοι και τελος παντων παρα πολυ ηθικοι πλουσιοι να δεχτηκαν με χαρα ανταλλαγη σπιτιου με τον κυριο Οζμπεκ και τελικα να μιλαμε για μεγαλους προδοτες των γεωπολιτικων συμφεροντων μας :haha:.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.124
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχει πλακα οι "καλοι φιλοι" golden boys που αποκτας με την ανταλλαγη σπιτιων που ομως ηταν τρομερα καλογουστοι και καθολου νεοπλουτοι και τελος παντων παρα πολυ ηθικοι πλουσιοι να δεχτηκαν με χαρα ανταλλαγη σπιτιου με τον κυριο Οζμπεκ και τελικα να μιλαμε για μεγαλους προδοτες των γεωπολιτικων συμφεροντων μας :haha:.
Αν εχει συμβει αυτο προτεινω να τους κοψουμε την Καλημερα. Αλλα πως θα ζησουμε χωρις τα πλουτη των φιλων μας;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Με αυτή τη λογική δεν μπορώ να σκεφτώ και πολλές χώρες που θα ήταν ηθικό να επισκεφτεί κανείς.

Ο κόσμος δε γίνεται καλύτερος αν δεν πηγαίνουμε σε άλλα μέρη, αν δε μαθαινούμε την άλλη άποψη, αν δε γνωρίζουμε τους απέναντι. Χειρότερος γίνεται.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση τι δεν ξέρεις και θέλεις να ακούσεις την άλλη άποψη;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη συγκεκριμένη περίπτωση τι δεν ξέρεις και θέλεις να ακούσεις την άλλη άποψη;
Τα πάντα όλα. Ειδικά την άποψη τους για τη ζωή πριν τον Αττίλα.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Ειναι περιεργο το οτι στα προηγουμενα μηνυματα στο ιδιο νημα δεν εξεφρασες κανενα προβληματισμο για το αν ειναι νεοπλουτιστικο το να εχει γεματη γουνες τη ντουλαπα το μεγαλοστελεχος τραπεζας που σας φιλοξενησε η ο τροπος που αποκτηθηκαν. Ακομη δεν σου φανηκε νεοπλουτιστικο το ολοκαινουριο σπιτι του Ολλανδουη η ακριβοπληρωμενη nanny του μεγαλοπαραγωγου που φιλοξενηθηκατε. Μαλιστα πολλοι συμφορουμιτες αναρωτηθηκαν γιατι αυτοι οι φραγκατοι να καταφευγουν σε φιλοξενια. Τωρα οι πισινες του Τουρκοκυπριου ειναι ανηθικες. Που μπορει να ειναι εντιμος επιχειρηματιας (δεν το ξερουμε) και το golden boy της τραπεζας να πατησε επι πτωματων (ουτε αυτο το ξερουμε, αλλα δεν το ψαχνουμε κιολας). Ολα τα παραπανω ειναι απο περιγραφες δικες σου και εμεις δεν τα γνωριζαμε αν δεν τα εγραφες. Αλλα εκει δεν υπηρξε προβληματισμος για την αισθητικη τους η την προελευση των χρηματων τους. Οκ, παω πασο.
Δεν φαντάστηκα οτι σε ενδιαφέρει η γνώμη μου περί νεοπλουτισμού, που σκοπίμως αναφέρεσαι με στόχο τον αποπροσανατολισμό από το θέμα. Για να μη σε αφήσω με την περιέργεια, σου λέω οτι δεν μου φάνηκε νεοπλουτίστικο το πλεούμενο σπίτι του Ολλανδού που είχε αγοράσει με δάνειο (υπήρχαν εκατοντάδες ίδια δίπλα από αυτό και κόστιζαν πολύ φθηνότερα από τα σπίτια στη γη). Ποτέ δεν έγραψα οτι η nanny ήταν ακριβοπληρωμένη (αλλά βολεύει να το κολλήσεις) και όσο για τις γούνες στο δωμάτιο της ηλικιωμένης συζύγου του τραπεζίτη στην Αυστρία έμαθα οτι ήταν κληρονομημένες όπως και οι σημαντικότερες αντίκες στο σπίτι τους. Μπορεί να μου είπαν ψέμματα και να πάτησαν επί πτωμάτων για να τα αποκτήσουν, δεν το ξέρω και σχέση με μυστικές υπηρεσίες για να το μάθω, δεν έχω. Ξέρω όμως αυτά που δεν θέλεις να ξέρεις, οτι τα κατεχόμενα της Κύπρου δεν έχουν αναγνωριστεί από καμία χώρα εκτός της Τουρκίας και η εισβολή θεωρείται παράνομη κατοχή ευρωπαικού -πλέον- εδάφους από τα Ηνωμένα Εθνη και το διεθνές Δίκαιο. Εγώ για το ΔΙΚΑΙΟ μιλούσα. Το δίκαιο των λαών να ζουν ειρηνικά και να μην τρώνε βόμβες κατακέφαλα ένα πρωί από κατακτητές. Το δίκαιο να υπάρξει μια ειρηνική λύση και συνύπαρξη των δύο κοινοτήτων στο νησί.

Αξιολογώντας λοιπόν τα ανθρωπινα λαθη και να αναλογιζόμενη τις ευθυνες μου (όπως λέει και ο trypakias), δεν νομιμοποιώ με την παρουσία μου τη συνεχιζόμενη καταπάτηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων και του διεθνούς δικαίου κολυμπώντας στην πισίνα του Ozbek (η οποία μάλλον είναι αμέμπτου ηθικής πράγμα κι αν δεν είναι, με ένα πρόστιμο θα νομιμοποιηθεί)
 
Last edited by a moderator:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ο μόνος μου μπορώ να συμφωνήσω είναι ο @Yorgos (αν αναλογιστώ ότι απλά είναι ταξίδι και τίποτα παραπάνω) και μετά η @Anastasia3 (αν αναλογιστώ τον πατριωτισμό που πρέπει να μας διακατέχει ως Έλληνες). Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω με τα μέλη @paefstra και @tripakias.

Σοβαρά ρε παιδιά? Οι Τούρκοι είναι by far από τους χειρότερους χασάπηδες τις ιστορίας. Πως μπορούμε να συγκρίνουμε νεόπλουτους (που ναι μπορεί να πάτησαν επί πτωμάτων) με τους Τούρκους που έσφαζαν χωρίς έλεος?

Ο μόνος τρόπος να διατηρήσεις την ειρήνη είναι με πόλεμο (βλέπε Ισραήλ), το εθνικό δίκαιο και η μη αναγνώριση από άλλες χώρες είναι για κλάματα και απλά πολιτικές μπούρδες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
Για δες ποσο ανοιγουν τον νου του ανθρωπου τα ταξιδια...Πατριωτισμος, πολεμος με πολεμο, χασαπηδες. Καλως τα τα ναυτακια τα ζουμπουρλουδικα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για τον Αττίλα θα τους ρωτήσεις τίποτα ή τα ξέρεις;
Εννοείται πως, σε αντίθεση με άλλους, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι κατέχω τη μια και μοναδική αλήθεια, οπότε ρώτησα. Από το ύφος σου εικαζω πως υποθέτεις οτι θα εδωσαν αλλες απο αυτες που νομιζεις, θα σου συνιστούσα να πας.

Γενικά το θέμα της ευθύνης των κατοίκων ενός τόπου για ιστορικά γεγονότα στα οποία δεν είχαν συμμετοχή ή δεν τα αποφάσισαν οι ίδιοι μου φαινεται σουρεαλιστικό. Δηλαδη επειδη ο Τσε εκλεισε σε στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας τους ομοφυλόφιλους η επειδή έγιναν στρατιωτικά δικαστήρια του δεκαλέπτου όπου εκτελέστηκε κόσμος στην Κούβα η επειδή κατασχέθηκαν περιουσίες ανθρώπων, δεν πρέπει κανείς να πάει στην Κούβα και να μείνει στα σπίτια των ανθρώπων που κατοικούν σήμερα η να αγοράσει ο,τι πουλάνε επειδή έχουν ιστορική ευθύνη;

Για πόσες γενιές πάει η ευθυνη; Οι Ιρανοί που έρχονται στην Ελλάδα είναι εθνικοι προδοτες; Κι η γιαγια μου όταν της είπα ότι πήγα διακοπές στη Γερμανία λιποθύμησε. Όταν γύρισα από την Κωνσταντινούπολη δε μου ξαναμιλησε, μέχρι λίγο πριν πεθάνει. Ελπιζα ότι εδώ είναι λίγο διαφορετική η νοοτροπία, με δεδομένο ότι οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν ζήσει κατοχή και δεν έχουν το ελαφρυντικό.
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Ο μόνος μου μπορώ να συμφωνήσω είναι ο @Yorgos (αν αναλογιστώ ότι απλά είναι ταξίδι και τίποτα παραπάνω) και μετά η @Anastasia3 (αν αναλογιστώ τον πατριωτισμό που πρέπει να μας διακατέχει ως Έλληνες). Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω με τα μέλη @paefstra και @tripakias.
Σε ότι με αφορά δεν μιλώ για τον πατριωτισμό που πρέπει να μας διακατέχει ως Ελληνες, αλλά για το δίκαιο και τον ανθρωπισμό που χρειαζόμαστε να μας διακατέχει ως άνθρωποι. Δηλαδή αν φτιάξουν βίλες στα κατεχόμενα της Συρίας και μας καλέσουν θα πάμε, ενώ έχουμε στοιβαγμένο τον πόνο της προσφυγιάς των Σύριων;
 
Last edited by a moderator:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Για δες ποσο ανοιγουν τον νου του ανθρωπου τα ταξιδια...Πατριωτισμος, πολεμος με πολεμο, χασαπηδες.
Πατριωτισμός = https://el.wikipedia.org/wiki/Πατριωτισμός
"Ο πατριωτισμός, ορίζεται ως η αγάπη για την πατρίδα η οποία αναπτύσσεται χωρίς καμία διάθεση υποτίμησης ή περιφρόνησης άλλου έθνους"
Σε πληροφορώ οι Ελβετοί είναι πολύ περισσότερο πατριώτες από τους Έλληνες

Πόλεμος με πόλεμο? Ποιος είπε για κάτι τέτοιο?


Χασάπηδες = δεν φταίω εγώ, πρόσφατα διάβαζα σε κάποιο άρθρο ότι οι Τούρκοι είναι ο λαός με τις περισσότερες σύγχρονες γενοκτονίες. Τα στατιστικά μίλησαν, όχι εγώ.


Για πόσες γενιές πάει η ευθυνη;
Εδώ είσαι φάουλ, ούτε 1 γενιά δεν έχει περάσει από την Κύπρο (αν θεωρήσουμε ότι 1 γενιά είναι το προσδόκιμο ζωής).
Θεωρώ δεν πάει με την γενιά, αλλά με την κουλτούρα, ανέκαθεν οι Τούρκοι ήταν αυτοί που είναι και σήμερα (βάλτε ότι χαρακτηρισμό θέλετε).
Αντίθετα οι Γερμανοί έχουν διώξει από πάνω τους (τουλάχιστον η πλειοψηφία τον ναζισμό), νομίζω πας και φυλακή αν είσαι ναζιστής στην Γερμανία.
Στην Τουρκία αν βγεις και μιλήσεις για πόλεμο με την Ελλάδα, Αττίλα ΙΙ κτλ κτλ, είσαι ηγέτης (δες δηλώσεις αρχηγών κρατών , Μέρκελ και Ταγίπ)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom