Ταξιδιωτικές αμαρτίες

gkalla

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
6.700
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δυο φορές στην Νέα Υόρκη και δεν πήγα ούτε Μ.Ο.Μ.Α ούτε Μετροπόλιταν ούτε Γκουγκενχάιμ. Ας όψονται οι εκεί συγγενείς που με τραβολόγαγαν από δω κι από εκεί. Ευτυχώς που κατάφερα τουλάχιστον να πάω στο μουσείο φυσικής ιστορίας.
Επίσης ανοιχτή πρόσκληση φιλοξενίας και ξενάγησης από καλούς φίλους στο Βέλγιο, κάθε χρόνο μετατίθεται για του χρόνου.
Το 2ο θα το κάνω κάποια στιγμή … του χρόνου, το 1ο δεν το βλέπω πιθανό. Δύσκολα θα ξαναπάω σ’ αυτό το χάλι την Νέα Υόρκη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Με γκρουπ συναδελφων στη Λισαβωνα ειπα ψεμματα οτι νιωθω αδιαθετη για να κοιμηθω ως το μεσημερι και προτιμησα να χασω ημερησια εκδρομη πληρωμενη απο το προγραμμα καπου νοτια κοντα στο Faro, δεν καταλαβα που ακριβως ουτε με ενοιαζε (οταν ηρθαν πισω το βραδυ ειπαν οτι δεν αξιζε).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεκέμβριος του 2011 και είμαι στη Κωνσταντινούπολη, σε ένα καφέ λίγα μέτρα πιο πέρα απο την Αγιά Σοφιά, έχοντας φτάσει πριν λίγα λεπτά μέχρι την είσοδο της, και αγνοώντας την στρώθηκα στο παρακείμενο μαγαζάκι που μου γέμισε το μάτι να καφεδιαστώ! Για τα δικά μου δεδομένα αυτό δεν είναι απλά ταξιδιωτική αμαρτία, αλλά ανωμαλία...."Έλα μωρέ δίπλα είναι η Πόλη"! Έχω να πάω απο τότε...
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Η έως τώρα ταξιδιωτική μου χαζομάρα είναι πως, γυρνώντας από το γαμήλιο ταξίδι μας με ανταπόκριση στο Ντουμπάι,έχοντας 7 ώρες (ξημερώματα βέβαια)δεν βγήκαμε από το αεροδρόμιο.Ημασταν ταλαιπωρημένοι,δεν είχαμε κοιμηθεί και στις 04.00 που φτάσαμε θέλαμε απλά να κάτσουμε στα καθίσματα του αεροδρομίου."Θα γυρίσουμε, σύντομα".
Κάποιος να μας πλάκωνε στις γρήγορες,να μην προλαβαιναμε να τις μετρήσουμε,καλό θα ήταν....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είναι διάφορα τα μέρη που έχω επισκεφτεί χωρίς να έχω δει "must" αξιοθέατα. Πχ έχω πάει δύο φορές Φλωρεντία και δεν έχω επισκεφτεί τη Γκαλερί Uffizi ή μετά από πέντε επισκέψεις στην Κωνσταντινούπολη δεν έχω πάει στο Ντολμά Μπαχτσέ.

Γενικά πάντως δε με πολυαπασχολούν κάτι τέτοια. Πιστεύω ότι αν πραγματικά ήθελα να δω τα χ αξιοθέατα θα το είχα κάνει. Περισσότερο αντιμετωπίζω ως ταξιδιωτικές "αμαρτίες" μέρη που είδα και στη συνέχεια μετάνιωσα που το έκανα. Νούμερο ένα σε αυτή τη λίστα είναι οποιοδήποτε μέρος ή δραστηριότητα έχει να κάνει με την εκμετάλλευση των ζώων. Πχ ζωολογικοί κήποι (η τελευταία φορά που πήγα σε κάποιον ήταν στο Bronx Zoo της Νέας Υόρκης το 2011) ή η βόλτα με καμήλα που έκανα στην Τυνησία το 2005.

Και σε δεύτερο χρόνο διάφορες tourist traps. Πχ πήγα στο London Dungeon όταν ήμουν 27 χρονών, επειδή θυμόμουν ότι είχα ενθουσιαστεί ως έφηβη και βγήκα μες στο ξενέρωμα για το ότι έδωσα τόσα λεφτά για κάτι τόσο παιδαριώδες. Ευτυχώς με τα χρόνια έχω βελτιωθεί και βλέπω εστιασμένα αυτά που πραγματικά με ενδιαφέρουν. :p
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.751
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εχω δει πολλά κι έχω χάσει ακόμη περισσότερα...
Κωνσταντινούπολη έχασα το Ντολμά Μπαξέ γιατί πέσαμε σε μποτιλιάρισμα (τι πρωτότυπο) και προλάβαμε μόνο τημ κρουαζιέρα στον Βόσπορο, στο Παρίσι ΔΕΝ ανέβηκα στον πύργο του Αιφελ, στο Λονδίνο ΔΕΝ πήγα στο London Eye ανέβηκα όμως στον πύργο της τηλεόρασης στο Βερολίνο (περαμένα λεφτά)
Νομίζω το χειρότερο ήταν που καλή μου φίλη παντρεμένη με Κύπριο διπλωμάτη που υπηρετούσε τότε στην Κένυα με κάλεσε να πάω να μείνω για όσο θέλα αλλά τότε τα αεροπορικά ήταν πανάκριβα κ ήμουν και σε διαφορετικό κύκλο ζωής.
Τους επισκέφτηκα αργότερα επανειλημμένα όταν έμειναν στις Βρυξέλλες για 4 χρόνια και κάναμε πολλές εκδρομές και τώρα βρίσκονται από πρόπερσι στη Λισσαβώνα αλλά λόγω κόβιντ δεν έχω καταφέρει ακόμη να πάω. Ελπίζω να τα καταφέρω φέτος πριν τους ξαναμεταθέσουν κ χάσω την Πορτογαλία.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
2011
Πρώτο ταξίδι με AEGEE, το αρχικό πρόγραμμα ήταν 5 μέρες Μάριμπορ (Σλοβενία)-5 μέρες Ριέκα (Κροατία)- 5 μέρες Νόβι Σαντ (Σερβία). Κάτι στράβωσε με το κομμάτι της Ριέκα και καταλήξαμε Ζάνταρ. Δεν είχα διαβάσει τίποτα πιο πριν για την περιοχή, οι organizers μας άφησαν μια μέρα ελεύθερους. Ίντερνετ τότε δεν υπήρχε στο κινητό, μόνο wifi αλλά ποιος ασχολιόταν τότε με το ίντερνετ. Κάτι ισπανίδες είπαν "θα πάμε μονοήμερη σε κάτι λίμνες εδώ κοντά, μας είπαν ότι είναι ωραία", πήγαν εν τέλει οι 3 τους, οι υπόλοιποι πήγαμε παραλία. Μετά από κάποια χρόνια συνειδητοποίησα ότι οι "οι κάτι λίμνες" ήταν το εθνικό πάρκο του Πλίτβιτσε... Κοπανάω το κεφάλι μου στο τοίχο και τώρα που το σκέφτομαι.

2013
Εράσμους Πράγα, έμενα εστίες. Περιέργως, σαν Ελλάδα δίναμε μια από τις μεγαλύτερες υποτροφίες για Εράσμους Τσεχία, νομίζω κάπου 450 ευρώ. Ιταλοί-Γερμανοί-Γάλλοι που κάναμε την πιο πολύ παρέα έπαιρναν 180-200 ευρώ. Πράγμα που σημαίνει ότι οι συμφοιτητές είχαν χρήματα μόνο για τις μπύρες και όχι για ταξίδια. Έκανα εν τέλει ένα 15μερο interrail μόνος μου στη Κεντρική Ευρώπη και με τα παιδιά 2 μονοήμερες Cesky Krumlov και Karlovy Vary.

Σκεπτόμενος ότι έμεινα 5 μήνες στη Τσεχία, σίγουρα θα μπορούσα να είχα δει πολλά περισσότερα μέρη στην χώρα. Έστω ένα brewery βρε αδερφέ, κάτι..

2015
Χριστούγεννα Ορθοδοξων στο Κίεβο. Πάλι ταξίδι με AEGEE, αφού έχει περάσει η 7η Ιανουαρίου, είναι η τελευταία μέρα του event και πάλι είμαστε ελεύθεροι. Κάτι παιδιά προτείνουν για μονοήμερη στο Τσέρνομπιλ, έξω έχει -15 χωρίς όμως αέρα και χιονόπτωση, αλλά -15.. Απάντηση Ορέστη: "Έλα μωρέ, είδαμε το μουσείο, καλυμμένοι είμαστε, έχει κρύο".

Τελικά πήγαν 6 άτομα, μου είπαν ότι κομμάτι του τουρ ήταν να ρίξουν και με sniper.. Βρωμόκρυο μεν, αλλά το καταευχαριστήθηκαν..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ταξιδιωτικές αμαρτίες live δέχεστε; 😢
Τρεις μέρες στο Ζάγκρεμπ, έχοντας λοκαρει από πριν το μπασκετικό μουσείο του Ντραζεν, λέγοντας όλο "άστο μωρέ τελευταία μέρα".
Η τελευταία μέρα ήρθε, οι ώρες πέρασαν σε άλλα αξιοθέατα, κι όταν έφτασα πριν λίγο στο μουσείο έφαγα πόρτα γιατί είναι subota και κλείνει στις 14:00...
IMG_20220108_150548.jpg
Κάθομαι τώρα σ' ένα μπαρ και πνίγω το πόνο μου (όχι οτι δε θα το έκανα έτσι κι αλλιώς), αναλογιζομενος πόσο επιπόλαια φέρθηκα και δεν είδα εκ των προτέρων το πρόγραμμα.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν το έχω μετανιώσει σε καμία περίπτωση αλλά όπου το έχω πει το θεωρούν αμαρτία, Βενετία χωρίς βόλτα με γόνδολα.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θα γραψω οσες μου ρχονται στο μυαλο, σιγουρα ξεχναω καποιες.

1) Το καλοκαιρι του 2016 κι ενω τελειωνε ο χρονος μου στο Εκουαδορ, ειχαν μειωθει σημαντικα και τα λεφτα μου και δεν μπορουσα να παω στα Γκαλαπαγκος. Το ανεφερα αδιαφορη στη μαμα μου και προθυμοποιηθηκε να μου κανει δωρο το ταξιδι για να μην το χασω. Αρνηθηκα. Οι λογοι ηταν δυο, πρωτον ενιωθα ασχημα να της ζητησω λεφτα για να "βγαλω γουστα" αλλα κυριως επειδη εκεινη την υπερσουρεαλ χρονια ζουσα σε αλλη διασταση και μου φαινοταν απολυτως ευνοητο και φυσικο οτι θα ξαναπηγαινα Εκουαδορ πολυ συντομα. Ακομα δεν εχω παει κι ουτε θα παω συντομα.

2) Στη Ρωμη δεν πηγα στο Βατικανο.

3) Αυτο ειναι περισσοτερο πατατα παρα αμαρτια, το 2013 πηγα Βερολινο καραψημενη για το Punk 'n' Disorderly που πρωτο ονομα ηταν οι πολυαγαπημενοι μου Cock Sparrer (καθε χρονια βασικα αυτοι ειναι). Αγορασα εισιτηρια, εκλεισα διαμονη κλπ και 2 μερες πριν το φεστιβαλ κι ενοσω ημουν Βερολινο πηγα να παρω εισιτηρια. Ενα λουκουμι δωρο σε οποια/ον μαντεψει ποιά δε βρήκε εισιτηρια για το φεστιβαλ.

Εχω και καποια που ειναι λογω οικονομικων ή χρονικών περιορισμών αλλά δεν τα γράφω γιατί ο δημιουργος του νηματος το ξεκαθαρισε. Ατομα που ειναι σε πολεις ανα τον κοσμο και δεν εχω επισκεφτει ακομη, πολλά. Τέλος έχω και δυο αμαρτίες που ορκιστήκαμε με τα εκάστοτε άτομα με τα οποία υπέπεσα ότι θα μείνουν στις εκάστοτε περιοχές. Οπότε θα τα πάρω στον τάφο μου. :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom