Ταξιδιωτικές αμαρτίες

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Βιέννη:
Είχα βρει εισιτήριο για παράσταση στην όπερα όταν κλείσαμε τα αεροπορικά οπότε σκέφτηκα χαλαρή ότι θα το κλείσω αργότερα.. Μπουαχαχα.. Φυσικά δεν υπήρχε τίποτα όταν ξύπνησα. (ευτυχώς είχα ξαναπάει στο παρελθόν). Όσο είμαστε, λοιπόν, στη Βιέννη, λέω δεν μπορεί να μην δούμε έστω και μια παράσταση.. Οπότε βρίσκω μια στο Volkstheater (θέατρο του λαού) με εισιτήριο τύπου 5 ευρώ. Εμείς και άλλοι 20 ήμασταν μέσα, παρακολουθώντας μονόλογο στα γερμανικά.. Θεϊκό.

Βαρκελώνη:
Έμεινα 5 μήνες και δεν μπήκα ποτέ μέσα στη Sagrada Familia. Δεν το θεώρησα ποτε "απαραίτητο". Επίσης, δεν πήγα ποτέ Ανδαλουσία τότε, γιατί θεωρούσα ότι θέλω σίγουρα μια βδομάδα εκεί ενώ είχα στη διάθεσή μου πάντα Μαξ 3 μέρες..(τώρα απλά θα πήγαινα ένα σκ Γρανάδα, το επόμενο Σεβίλλη κλπ)

Ιερουσαλήμ:
Ήμασταν έξω από το λεωφορείο της γραμμής που θα μας πήγαινε Ραμάλα και δεν μπήκαμε ποτέ με τη φίλη μου γιατί φοβήθηκαμε... Τραγικό.

"Εννοείται" Βενετία χωρίς γόνδολα, Παρίσι χωρίς άιφελ, Λονδίνο χωρίς London eye, Κωνσταντινούπολη χωρίς να μπω μέσα στην Αγία Σοφία, Άμστερνταμ χωρίς μουσείο βαν Γκογκ, κ.α.
@JoanneKapa Όταν είπες Παρίσι χωρίς Άιφελ , Λονδίνο χωρίς London Eye και Κωνσταντινούπολη χωρίς να μπεις μέσα στην Αγία Σοφία ένιωσα πολύ άσχημα , αλλά έτσι είναι , όταν πάμε για 1η φορά σε έναν προορισμό δεν γίνεται να τα προλάβουμε και όλα ...
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
@JoanneKapa Όταν είπες Παρίσι χωρίς Άιφελ , Λονδίνο χωρίς London Eye και Κωνσταντινούπολη χωρίς να μπεις μέσα στην Αγία Σοφία ένιωσα πολύ άσχημα , αλλά έτσι είναι , όταν πάμε για 1η φορά σε έναν προορισμό δεν γίνεται να τα προλάβουμε και όλα ...
Για το μόνο από αυτά που έχω μετανιώσει είναι η Αγία Σοφία! Στο Λονδίνο έχω πάει 3 φορές, για κάποιο λόγο δεν μου έκανε κλικ το να ανέβω στο London eye. Το καλοκαίρι που θα ξαναπάω Παρίσι για μια συναυλία ίσως ανέβω στον Άιφελ να επανορθώσω. 😊
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Για το μόνο από αυτά που έχω μετανιώσει είναι η Αγία Σοφία! Στο Λονδίνο έχω πάει 3 φορές, για κάποιο λόγο δεν μου έκανε κλικ το να ανέβω στο London eye. Το καλοκαίρι που θα ξαναπάω Παρίσι για μια συναυλία ίσως ανέβω στον Άιφελ να επανορθώσω. 😊
@JoanneKapa Ποτέ δεν είναι αργά για όμορφα ταξίδια :) :) :)
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν μπορώ να κατατάξω τις ταξιδιωτικές μου προτιμήσεις στις ταξιδιωτικές αμαρτίες. Με πολλούς σε αυτό το θέμα έχω κάνει τα ίδια: έχω αφήσει, επίτηδες όμως, έξω αξιοθέατα που δεν μου έκαναν κλικ ή που τα θεώρησα τουριστ τραπ, προκειμένου να κάνω κάτι άλλο που επιθυμούσα πραγματικά να κάνω. Το ίδιο ισχύει και για εστιατόρια, πιάτα, σουβενιρ και πολλά άλλα.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Εγώ πάλι προτίμησα να ξαναφάω γκούλας και να πιω (πολύ!) gluwhein παρά να ανέβω στον λόφο Gellert και τη Citadella στην Βουδαπέστη.
Ούτε σε λουτρά πήγα!
Εγώ τα γύρισα όλα αλλά είπα ν'αφήσω ένα λόγο για να ξαναπάω :cool:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν μπορώ να κατατάξω τις ταξιδιωτικές μου προτιμήσεις στις ταξιδιωτικές αμαρτίες. Με πολλούς σε αυτό το θέμα έχω κάνει τα ίδια: έχω αφήσει, επίτηδες όμως, έξω αξιοθέατα που δεν μου έκαναν κλικ ή που τα θεώρησα τουριστ τραπ, προκειμένου να κάνω κάτι άλλο που επιθυμούσα πραγματικά να κάνω. Το ίδιο ισχύει και για εστιατόρια, πιάτα, σουβενιρ και πολλά άλλα.

Σίγουρα, αλλά και αυτά που αφήνεις απ'έξω επίτηδες έχει ενδιαφέρον να αναφερθούν όταν είναι κάποιο ιερό δισκοπότηρο για άλλους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σίγουρα, αλλά και αυτά που αφήνεις απ'έξω επίτηδες έχει ενδιαφέρον να αναφερθούν όταν είναι κάποιο ιερό δισκοπότηρο για άλλους.
Η λίστα μου θα είναι μεγάλη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μετά από κάποια χρόνια συνειδητοποίησα ότι οι "οι κάτι λίμνες" ήταν το εθνικό πάρκο του Πλίτβιτσε... Κοπανάω το κεφάλι μου στο τοίχο και τώρα που το σκέφτομαι.
Ε όχι ρε συ!!! Κλαίω :haha: :haha: :haha:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Παρίσι: Ειδαμε την Παναγια των Παρισίων απο μακρυα, είπαμε ότι θα ξαναπεράσουμε κ δεν μας εβγαλε ποτε ξανα ο δρόμος!
Βουδαπέστη: έχοντας κλείσει ταξίδι εξπρες χωρίς πολυ ψάξιψο συνειδητοποιησα οτι υπηρχε η πλατεια ηρωων ως αξιοθεατο οταν γυρισα 😅. Ξαναεκλεισα φέτος για να επανορθωσω!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Παρίσι: Ειδαμε την Παναγια των Παρισίων απο μακρυα, είπαμε ότι θα ξαναπεράσουμε κ δεν μας εβγαλε ποτε ξανα ο δρόμος!
Βουδαπέστη: έχοντας κλείσει ταξίδι εξπρες χωρίς πολυ ψάξιψο συνειδητοποιησα οτι υπηρχε η πλατεια ηρωων ως αξιοθεατο οταν γυρισα 😅. Ξαναεκλεισα φέτος για να επανορθωσω!
@coco_ Όλες και όλοι κάπου θα κάνουμε τις επανορθώσεις μας !!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτό που έκανα εγώ δεν το έχει κάνει κανένας, δύο φορές μπήκα στο γκουκενχάιμ και δύο δεν το είδα, η μία από δική μου τεμπελιά και σιγουριά ότι θα επανέλθω καθώς έμενα από την απέναντι μεριά του πάρκου. Εννοείται ότι λέω ψέματα ότι το είδα, περιγράφω παραστατικά και κάποια έργα αν χρειαστεί και όποτε με στριμώχνουν (όσοι ξέρουν) δείχνω ανόητες φωτογραφίες όπως αυτή εδώ
Gug 1.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom