Ταξιδιωτικές αμαρτίες

Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Αυτο με το Κολοσσαιο και εγω το εχω κανει το θαυμασα απ εξω και δεν πηγα μεσα.Δευτερη φορα που σιγουρα θα υπαρξει στη Ρωμη και παλι θα δω αν μου βγει θα μπω αλλιως οκ.Πιο πολυ μου στοιχισε που δεν πηγα Τrastevere και δεν προλαβα να δω και την piazza navona.Δεν σκαω ομως Ρωμη θα ξαναπαω παλι συντομα.

Βαρκελωνη παλι δεν προλαβαιναμε τα παντα οποτε αφησαμε το παρκο Guell γιατι δεν ειχαμε παει Barcelonetta και επρεπε αναγκαστικα τελευταια μερα ενα απο τα 2. και επιλεξαμε το δευτερο .Ειδαμε ομως ολα τα αλλα απο Gaudi.

Τα 2 επομενα ειναι απο πρωτα ετης σχολης 18χρονων :

Eιχαμε παει μονομερη απο Μπανσκο Σοφια για να βγουμε βραδυ σε κλάμπ.Ειχαμε νοικιασει ενα βανακι με τον οδηγο του γκρουπ.Πηγαμε σε ενα mall κατευθειαν ,και το μονο που περπατησαμε απο Σοφια ηταν απο εκει που παρκαραμε για το μαγαζι.Και το κορυφαιο μας εκανε σταση να βγαλουμε μια φωτογραφια στο ισως πιο γνωστο landmark της πολης την Alexander Nevsky και μαντεψτε ειχα βολευτει στο πουλμαν ,ειχα πιασει τη παρλα και με 2 παιδια και...δεν κατεβηκα.18χρονος ημουνα δικαιολογουνται ολα :p


Πρωτο ταξιδι εξωτερικο 17 χρονων εκδρομη με καθηγητες 2 μερες μονο μας ειχαν καλεσμενους στο Κοινοβουλιο.Βραδυ γυρναγαμε στους δρομους πεινασμενοι δεν βρηκαμε ποτε την Grand Place.Εγω απλα ακολουθουσα .Απωθημενο απο τοτε.Πηγαμε ομως την επομενη στην Μπριζ οπου μαγευτηκα.2 λογοι λοιπο παραπανω να ξαναεπιστρεψω.

Οσο η εμπειρια μου ταξιδιωτικη προχωρουσε ολα αυτα αλλαζαν ,μεγαλυτερη οργανωση και εννοειται εκτιμω διαφορετικα καθε τοπο χωρις να τρεχω σαν παλαβος να τα χωρεσω ολα .
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μετά από ένα τουρ στις Βαλτικές φτάνω Ελσίνκι, είχα μόνο δύο μέρες στην πόλη και την μια μέρα κοιμόμουν (μέχρι αργά το απόγευμα)
Ακριβώς το ίδιο το έχω πάθει κ σε διήμερο στο Αμβούργο
Πάντως για να δικαιολογηθω λίγο και οι δύο περιπτώσεις ήταν μέρος πολυήμερων ταξιδιών με πολλές πόλεις, πολλά λεωφορεία , ε κάποιες πόλεις "την πλήρωσαν"

Τα δύο χρόνια που ήμουν για μεταπτυχιακό Αγία Πετρούπολη είχα προαποφασίσει πως θα έκανα σίγουρα τα -Σταν κάποια στιγμή.. τον πρώτο χρόνο λοιπόν τα άφησα και τελικά τον δεύτερο έφυγα Βέλγιο ... Θέλω να πιστεύω πως κάποια στιγμή θα πάω

Έχω αλλάξει 4 φορές κάτι είσητηρια για Βιέννη λόγω covid/ lockdown κλπ την πέμπτη φορά βαρέθηκα να τα ξανά αλλάξω και έχασα τα είσητηρια.. δεν υπάρχει δικαιολογία..

Έχω αφήσει πολλά αξιοθέατα σε πολλά μέρη είτε από επιλογή είτε λόγω χρόνου

Παντως για κάποιον ανεξήγητο λόγο είμαι συνήθως πεπεισμένη ότι κάποια στιγμή θα ξανά βρεθώ παντού, δεν ξέρω αλλά στα ταξίδια μου μάλλον είμαι υπερβολικά αισιόδοξη ή νομίζω πως είμαι αθάνατη, οπότε οπότε αφήνω κάτι που ήθελα να δω λέω πάντα "ε καλά μωρέ όταν ξανά έρθω " (ακόμα κι αν είμαι στην άλλη άκρη του κόσμου)
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Έχω αλλάξει 4 φορές κάτι είσητηρια για Βιέννη λόγω covid/ lockdown κλπ την πέμπτη φορά βαρέθηκα να τα ξανά αλλάξω και έχασα τα είσητηρια.. δεν υπάρχει δικαιολογία..
Σε νιωθω 100% το ιδιο εχω παθει και εγω με την Βουδαπεστη.εγω ειμαι στην τριτη φορα ακυρωσης και στο ιδιο διλλημα να μην ξαναψαχνω ειμαι και εγω .ισως ενας λογος παραπανω οτι την εχω ξαναεπισκεφτει και αλλες φορες και ισως υποσυνειδητα προτιμαω να παω καπου καινουρια ,μιας και λογω covid εχω πολυ καιρο να φυγω εξωτερικο.

Παντως για κάποιον ανεξήγητο λόγο είμαι συνήθως πεπεισμένη ότι κάποια στιγμή θα ξανά βρεθώ παντού, δεν ξέρω αλλά στα ταξίδια μου μάλλον είμαι υπερβολικά αισιόδοξη ή νομίζω πως είμαι αθάνατη, οπότε οπότε αφήνω κάτι που ήθελα να δω λέω πάντα "ε καλά μωρέ όταν ξανά έρθω " (ακόμα κι αν είμαι στην άλλη άκρη του κόσμου)
Μεγαλη παγιδα αυτο ολοι πιστευω το λεμε αλλα ειναι και ενα κινητρο επιστροφης .
Το κλασσικο που λεω εγω ειναι ''εε μια φορα ερχομαστε''ειδικα οταν ειναι μια ακριβη ή δυσκολη δραστηριοτητα.
 
Last edited by a moderator:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κατά τη διάρκεια του road trip μας στην Αλσατία- Μέλανα Δρυμό- Ρομαντική οδό ένα από τα μέρη που μείναμε ήταν ένα υπέροχο χωριουδάκι στα γερμανογαλλικά σύνορα κοντά στο Baden Baden που ήταν το ορμητήριο μας στην περιοχή. Τις 6 μέρες που μείναμε εκεί πήγαμε Στρασβούργο, Αλσατικά χωριά, Europa park, γυρίσαμε τον Μέλανα Δρυμό, Χαιδελβέργη και σε πολλά άλλα μέρη τριγύρω. Κάθε φορά που αναρτούσα στα social media κάτι από εκεί που μέναμε έβγαινε ως τοποθεσία το Baden Baden, που όμως εμείς ποτέ δεν είδαμε. 6 μέρες δίπλα στο Baden Baden και μόνο ένα βράδυ πήγαμε για spa στο caracalla spa αλλά ποτέ δεν πήγαμε να κάνουμε μια βόλτα μέσα στη πόλη. Τι να πω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κατά τη διάρκεια του road trip μας στην Αλσατία- Μέλανα Δρυμό- Ρομαντική οδό ένα από τα μέρη που μείναμε ήταν ένα υπέροχο χωριουδάκι στα γερμανογαλλικά σύνορα κοντά στο Baden Baden που ήταν το ορμητήριο μας στην περιοχή. Τις 6 μέρες που μείναμε εκεί πήγαμε Στρασβούργο, Αλσατικά χωριά, Europa park, γυρίσαμε τον Μέλανα Δρυμό, Χαιδελβέργη και σε πολλά άλλα μέρη τριγύρω. Κάθε φορά που αναρτούσα στα social media κάτι από εκεί που μέναμε έβγαινε ως τοποθεσία το Baden Baden, που όμως εμείς ποτέ δεν είδαμε. 6 μέρες δίπλα στο Baden Baden και μόνο ένα βράδυ πήγαμε για spa στο caracalla spa αλλά ποτέ δεν πήγαμε να κάνουμε μια βόλτα μέσα στη πόλη. Τι να πω.
Αν εκτός του Μπάντεν Μπάντεν νοσταλγείς και την Αστον Μάρτιν είμαι πολύ συγκινημένος που συνομιλώ με τον Αντιδήμαρχο Αθηναίων, ξέρετε.. έχω ένα μικρό αυθαίρετο στα Κιούρκα...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ισως ειμαι ο μονος σε αυτο το φορουμ, που ειτε Βιεννη ειτε παρισι παω η καπου αλλου, σε μουσειο δεν προκειται να πατησω το ποδι μου....
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ούτε από ντροπή ρε παιδί μου και συ; :lol:
Θα πας στο Παρίσι και δε θα πας στο Λούβρο;
αν παω ποτε στο παρισι, εκτος απο π.χ. τον πυργο κλπ, με βλεπω να περιφερομαι ασκοπως, να σαβουρωνω γαλλικες μπαγκετες, καφεδες, προφιτερολ, και κρασια....
αλλα στον Λουβρο χλωμο το βλεπω...εκτος αν κερδισω προσκληση VIP και δεν χρειαζεται να περιμενω ουρες, η να πληρωσω...αλλιως ειναι παγερα αδιαφορο

σιγουρα παντως θα γυρισω κανα 3-4 κιλα παραπανω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
ισως ειμαι ο μονος σε αυτο το φορουμ, που ειτε Βιεννη ειτε παρισι παω η καπου αλλου, σε μουσειο δεν προκειται να πατησω το ποδι μου....
Δεν ειναι περιεργο. Εγω πχ δεν παταω σε παλατια. Ολα ιδια μου φαινονται. Ουτε αν με πληρωσουν, οχι να πληρωσω και εισιτηριο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η αλήθεια είναι οτι πρέπει να το έχεις και λίγο με την ιστορία για να εκτιμήσεις τα εκθέματα στα μουσεία. Απο την άλλη υπάρχουν διαμάντια που εντυπωσιάζεσαι και μόνο που τα βλέπεις.
Οσο για τα παλάτια θα συμφωνήσω. Περισσότερο ενδιαφέρον έχουν οι κήποι τους, ειδικά αν πας άνοιξη παρά τα δωμάτια. Οι κήποι του schonbrunn ας πούμε, για να είμαστε και λίγο εντός θέματος, μου έχουν μείνει αξέχαστοι. (Είχα πάει τέλη Μαϊου)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom