Ταξιδιωτική Έρευνα 2019 - Ερωτηματολόγιο

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ως γνωστόν, η Ελλάδα είναι ταξίδι στο σουρρεαλιστικό υπερπέραν (για σας που μένετε στο δυτικό κόσμο). Ούτε εσωτερικό, ούτε εξωτερικό.
Μ'άρεσε έτσι όπως το είπες. Θα το χρησιμοποιώ. :rolleyes: Μέχρι τώρα έλεγα ότι είμαστε σαν τους Πομάκους αλλά το δικό σου είναι πιο πιασάρικο.
Τελοσπάντων, το συμπλήρωσα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σα να μου φαίνεται ότι το έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν αυτό με τους κατοίκους εξωτερικού, έχετε δίκιο. Θα προσθέσω επιλογή για όσους ζουν έξω την επόμενη φορά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επίσης πέρσι είχα αιτηθεί να συμπεριληφθούν τα Σβάλμπαρντ αλλά δεν εισσακούστηκα !
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γι αυτό δεν πήγες (περύσι πάντα), επειδή δε μπορούσες να τα επιλέξεις;
και για άλλους λόγους δε πήγα ακόμα, ωστόσο δε θέλω να τα συμπεριλάβω σε αυτά που εχω πάει αλλά στα τοπ 5
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Το έκανα και εγώ. Κάπου προς το τέλος ρωτάει για πλατφόρμα αγοράς εισητηριο για καταλύμα. Έχει ένα hotelscombined που δεν ξέρω καν και δεν έχει καθόλου το hotels.com
Μήπως δεν κατάλαβα την ερώτηση;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το έκανα και εγώ. Κάπου προς το τέλος ρωτάει για πλατφόρμα αγοράς εισητηριο για καταλύμα. Έχει ένα hotelscombined που δεν ξέρω καν και δεν έχει καθόλου το hotels.com
Μήπως δεν κατάλαβα την ερώτηση;
Διότι ο κόσμος κινείται γύρω από τα sites που γνωρίζει ο κάθε orck (ή taver), μόνο αυτά πρέπει να μπαίνουν στις επιλογές :)
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Θεωρητικά, μέχρι να μεριμνήσουν για τους κατοίκους εξωτερικού, ίσως (λέω, ίσως) θα μπορούσαν να απαντούν για τα ταξίδια στην Ελλάδα όπως οι κάτοικοι Ελλάδος αφού τα έχει και με γεωγραφικά διαμερίσματα και στα ταξίδια στη νυν χώρα κατοικίας αναγκαστικά δεν μπορούν να καταμετρηθούν παρά μόνο ως μια γενική ερώτηση τύπου "Αν είστε Έλληνας του εξωτερικού, πόσα ταξίδια κάνατε εντός της χώρας διαμονής;". Δεν βλέπω άλλη επιλογή δηλαδή. Τα στατιστικά για τους Έλληνες του εξωτερικού αναφορικά με το πόσα ταξίδια έκαναν στην Ελλάδα εννοείται θα έχουν διαφορετικό δείκτη.
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
372
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οκ, έγινε! Αν και δεν είμαι σίγουρος μήπως κατά κάποιον περίεργο τρόπο υπέβαλα το ερωτηματολόγιο δύο φορές, αφού σε κάποιο κόλλημα του δικτύου πατώντας κλικ κλικ υποβολή πήρα το μήνυμα ότι αυτό έχει ήδη υποβληθεί, ενώ στη συνέχεια συμπληρώνοντας ξανά με τα ίδια στοιχεία το ερωτηματολόγιο πήρα το μήνυμα ότι επιτέλους υποβλήθηκε κανονικά.
Το πρόβλημά μου όμως είναι άλλο! Ψάχνοντας την επιλογή για την Κούβα, είδα ότι έχει συμπεριληφθεί στη λίστα της Β. Αμερικής μαζί με Μεξικό κ.ά. και όχι στην Κεντρική & Νότια, όπως είχα στο μυαλό μου όλα τα κράτη της Λατινικής Αμερικής.
Πανικός! Αναζήτηση στο διαδίκτυο! Βρήκα διάφορες πληροφορίες και σχετικές ή άσχετες ταξινομήσεις. Κατέληξα στο ότι το μπέρδεμα γίνεται μεταξύ άλλων λόγων (γεωγραφικών, πολιτικών, κλπ.) επειδή η ήπειρος της Αμερικής έχει κατά καιρούς χαρτογραφηθεί είτε ως ενιαία, είτε ως Βόρειος (μέχρι και τον Παναμά) και Νότιος, είτε τέλος ως Βόρειος (ΗΠΑ, Καναδάς, Γροιλανδία) και Κεντρική & Νότιος, που απ' ό,τι φαίνεται δημιουργεί και τις περισσότερες διαφοροποιήσεις.
Πάντως ο σχολικός άτλαντας στον οποίο επίσης ανέτρεξα δικαίωσε τη μνήμη μου, καθησυχάζοντάς με, αφού όπως φαίνεται έχω ακόμα περιθώριο για ταξίδια πριν από την άνοια!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.674
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom