Ταξιδιωτική Ιστορία του Μήνα - Ιούνιος - Αύγουστος 2017

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ok και από εμένα! Πολύ ωραίες ιστορίες για άλλη μία φορά!!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Άκρως ενδιαφέρουσες ιστορίες. Δύσκολος συναγωνισμός.
Ελπίζω να καταφέρω να ολοκληρώσω την ανάγνωση στις επόμενες μέρες και να ψηφίσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαμαρτύρομαι!!! Θέλω 5 ψήφους! Όχι μόνο 3.
Ελπίζω να καθιερωθεί για επόμενες ψηφοφορίες.
Δε γίνεται ρε συ, κάπως πρέπει να ξεχωρίσουν οι καλύτερες. Εκτός κι αν έχουν πόντους οι ψήφοι, όπως στη Γιουροβίζιον. Πχ στις 5 που ψηφίζεις η πρώτη να παίρνει 5π, η δεύτερη τγουα πουά κλπ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δε γίνεται ρε συ, κάπως πρέπει να ξεχωρίσουν οι καλύτερες.
Γιατί ποιος ορίζει το "καλύτερες";....Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια για να ψηφίζουμε. Ο καθένας ψηφίζει με τα δικά του κριτήρια και αυτό πολλές φορές δεν είναι δίκαιο...
Αν υπήρχαν κάποιες ψήφοι παραπάνω θα πήγαιναν σε ιστορίες και μέλη που για πολλούς λόγους δεν παίρνουν ψήφους, αλλά συμβάλουν εξίσου στο φόρουμ με τις ιστορίες τους!...να δίνουμε και κανένα κίνητρο παραπάνω, δεν θα ήταν κακό!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
Γιατί ποιος ορίζει το "καλύτερες";....Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια για να ψηφίζουμε. Ο καθένας ψηφίζει με τα δικά του κριτήρια και αυτό πολλές φορές δεν είναι δίκαιο...
Αν υπήρχαν κάποιες ψήφοι παραπάνω θα πήγαιναν σε ιστορίες και μέλη που για πολλούς λόγους δεν παίρνουν ψήφους, αλλά συμβάλουν εξίσου στο φόρουμ με τις ιστορίες τους!...να δίνουμε και κανένα κίνητρο παραπάνω, δεν θα ήταν κακό!
Συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα.Γιατί οι παραπάνω ψήφοι θα πάνε σε μέλη που δεν παίρνουν ψήφους;Τι τους εμποδίζει να παίρνουν ψήφους εξαρχής;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.169
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα.Γιατί οι παραπάνω ψήφοι θα πάνε σε μέλη που δεν παίρνουν ψήφους;Τι τους εμποδίζει να παίρνουν ψήφους εξαρχής;
Το "εμπόδιο" είναι οι μεγάλες ιστορίες, οι εξωτικές ιστορίες, τα μακρινά ταξίδια και οι ταλαντούχοι συγγραφείς που καλά κάνουν και κερδίζουν και τους αξίζει.
Όπως είναι φυσικό όμως με αυτούς τους ανταγωνιστές τι να σου κάνει μια "Ρώμη" όσο καλογραμμένη κι αν είναι, όσο μεγάλη κι αν είναι όσο ταλαντούχος κι αν είναι ο συγγραφέας της, όσο κι αν επικαιροποιημένη κι αν είναι αφού απλά είναι "χιλιοπαιγμένη" και έχει πάει και η "κουτσή Μαρία";

Το πρόβλημα (αν το θεωρήσουμε πρόβλημα) λύνεται κατά τη γνώμη μου μόνο όταν οι διαγωνισμοί γίνονται με ιστορίες πιο ... ομαδοποιημένες. π.χ. 15 ιστορίες Ευρώπης και μόνο ή 15 ιστορίες υπόλοιπος κόσμος ή 15 Ελλάδας. Όχι ανάλογα με το πότε γράφτηκαν αλλά ανάλογα με το θέμα.
Διαφορετικά πιστεύω ότι η Ελλάδα δε νομίζω να πάρει ποτέ βραβείο. :(
Πολλές φορές βλέπω τους τίτλους και ξέρω εκ των προτέρων ποια ιστορία θα κερδίσει. :oops:
Ο προηγούμενος διαγωνισμός π.χ. τυχαία μάλλον, ήταν μόνο ιστορίες από Ευρώπη. Εμένα μου φάνηκε πιο ... δίκαιος.

Με αφορμή λοιπόν το σχόλιο της @Sassenach77, και το δικό μου μήπως θέλετε να το σκεφτούμε λίγο παραπάνω το θέμα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί ποιος ορίζει το καλύτερες;
Εμείς, που ψηφίζουμε, με όποιο κριτήριο το κάνει ο καθένας. Αυτό που λέω είναι ότι όταν διαγωνίζονται 15 ιστορίες κι ας πούμε ότι υπάρχουν 4-5 Που ξεχωρίζουν. Αν δώσεις 5 ψήφους σε όλους, ε αυτές οι ιστορίες θα τελειώσουν με ίδιο αριθμό ψήφων, θα πάρουν τις 5 ψήφους ολων. Σκοπός είναι να υπάρξει κάποια διαβάθμιση, γι αυτό πάντα δίνονται λιγότερες ψήφοι στους ψηφοφόρους, για να υπάρξει νικητής. Εκτός κι αν δοθεί διαβάθμιση και στους πόντους των ψήφων , δηλαδη η πρώτη μου ψήφος να δίνει 5, η δεύτερη 4 πόντους κλπ.

Τώρα για το ότι οι πιο μακρινοί προορισμοί παίρνουν περισσότερες ψήφους άλλον έχει να κάνει με το ότι τις διαβάζουν περισσότεροι. Προσωπικά πάντως δεν ψηφίζω με κριτήριο τον προορισμό. Ψηφίζω την πιο καλογραμμένη, αυτή που μου άφησε κάτι, που έμαθα, που γέλασα, που είχε το "κάτι ".

Δεν είναι κακή ιδέα να ομαδοποιηθουν οι ιστορίες, αλλά θα αντέξει κάνεις να διαβάσει 15 ιστορίες για τη Ρώμη και την Πράγα μαζεμένες; Για μένα η ποικιλία ειναι προτιμότερη και μου είναι πιο εύκολο να διαβάσω μια ιστορία για τη Ρώμη όταν βρίσκεται ανάμεσα σε 15 ιστορίες για εντελώς διαφορετικούς προορισμούς.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εμείς, που ψηφίζουμε, με όποιο κριτήριο το κάνει ο καθένας. Αυτό που λέω είναι ότι όταν διαγωνίζονται 15 ιστορίες κι ας πούμε ότι υπάρχουν 4-5 Που ξεχωρίζουν.
Εγώ θα ξανα ρωτήσω τώρα, ποιο είναι το κριτήριο για να ξεχωρίσουν αυτές οι 4-5 ιστορίες; Για να πούμε οτι κάτι είναι καλύτερο απο κάτι άλλο πρέπει να υπάρχουν κάποια κριτήρια, αλλιώς δεν υφίσταται ταξινόμηση! Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουν οριστεί τέτοια κριτήρια και ο καθένας χρησιμοποιεί τα δικά του. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Αυτόματα η ταξινόμηση που αναφέρεις γίνεται τελείως υποκειμενική και κατ' επέκταση αναξιοκρατική! Καλογραμμένες είναι πολλές ιστορίες αλλά δεν παίρνουν βραβεία είτε γιατί ο προορισμός δεν είναι "πιασάρικος", είτε την ιστορία την έχει γράψει κάποιος "άσημος" που έγραψε μία ιστορία και δεν ξαναέγραψε μετά, είτε και γω δεν ξέρω για ποιόν άλλον λόγο......
Υπάρχουν μέλη που έχουν γράψει ιστορίες για όλα σχεδόν τα ταξίδια τους ή έχουν γράψει ουκ ολίγες ιστορίες, και κάποια απο αυτά δεν έχουν πάρει ούτε ένα βραβείο! Η συγγραφή ιστοριών απαιτεί κόπο και χρόνο και θεωρώ οτι θα έπρεπε να παίρνουν περισσότερα βραβεία αυτά τα μέλη, αλλά αυτό είναι δικό μου κριτήριο και είναι τελείως υποκειμενικό.....ποιος ορίζει οτι αυτό που λέω είναι σωστό ή λάθος, δίκαιο ή άδικο.
Πρόσφατα έπεσε στην αντίληψη μου οτι υπάρχει μέλος, εγγεγραμμένο πολλά χρόνια στο φόρουμ, που έχει γράψει πολλές ιστορίες, έχω διαβάσει πολλές απο αυτές και οι περισσότερες είναι καλογραμμένες (σύνταξη, ορθογραφία, ποικιλία προορισμών, παροχή πρακτικών πληροφοριών κτλ), έχει βοηθήσει πολύ κόσμο όλα αυτά τα χρόνια και έχει κάνει ΤΑ ταξίδια και δεν έχει πάρει ούτε ένα βραβείο 1ης θέσης.......

Αν δώσεις 5 ψήφους σε όλους, ε αυτές οι ιστορίες θα τελειώσουν με ίδιο αριθμό ψήφων, θα πάρουν τις 5 ψήφους ολων. Σκοπός είναι να υπάρξει κάποια διαβάθμιση, γι αυτό πάντα δίνονται λιγότερες ψήφοι στους ψηφοφόρους, για να υπάρξει νικητής. Εκτός κι αν δοθεί διαβάθμιση και στους πόντους των ψήφων , δηλαδη η πρώτη μου ψήφος να δίνει 5, η δεύτερη 4 πόντους κλπ.
Αυτό που λες θα είχε νόημα αν υπήρχαν κριτήρια ταξινόμησης. Δεν υπάρχουν, οπότε δεν έχει νόημα να γίνει. Πως ορίζεται οτι οι 5 απο τις 15 είναι "καλύτερες";....

Δεν είναι κακή ιδέα να ομαδοποιηθουν οι ιστορίες, αλλά θα αντέξει κάνεις να διαβάσει 15 ιστορίες για τη Ρώμη και την Πράγα μαζεμένες; Για μένα η ποικιλία ειναι προτιμότερη και μου είναι πιο εύκολο να διαβάσω μια ιστορία για τη Ρώμη όταν βρίσκεται ανάμεσα σε 15 ιστορίες για εντελώς διαφορετικούς προορισμούς.
Και εγώ δεν θεωρώ κακή ιδέα να ομαδοποιηθούν οι ιστορίες ή να τρέχουν παράλληλα πχ δύο διαγωνισμοί. Επίσης κανένας δεν μας υποχρεώνει να διαβάζουμε όλες τις ιστορίες ή να συμμετέχουμε στους διαγωνισμούς.

Διαφορετικά πιστεύω ότι η Ελλάδα δε νομίζω να πάρει ποτέ βραβείο. :(
Κάθε φορά που βλέπω ιστορία για Ελλάδα στον διαγωνισμό λέω "πάει αυτή την έφαγε η μαρμάγκα"....και είναι πολύ άδικο, γιατί υπάρχουν πολύ όμορφες και χρήσιμες ιστορίες για πολλούς προορισμούς, αλλά αυτοί που τις γράφουν αρκούνται σε ένα "συγχαρητήρια σε όλους τους συγγραφείς" και απο δω παν κι άλλοι. Κρίμα...

Συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα.Γιατί οι παραπάνω ψήφοι θα πάνε σε μέλη που δεν παίρνουν ψήφους;Τι τους εμποδίζει να παίρνουν ψήφους εξαρχής;
Νομίζω οτι σου απαντώ με το παρών πόστ. Όταν για παράδειγμα εσύ λες οτι δεν θα ψηφίζεις ιστορίες μελών που έχουν αφήσει εκκρεμείς ιστορίες, χρησιμοποιείς ένα κριτήριο δικό σου και έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις, αλλά εγώ απο τη μεριά μου το θεωρώ άδικο και τελείως αναξιοκρατικό, οπότε δεν θα το χρησιμοποιούσα ως κριτήριο για να ψηφίσω.

Θα ήθελα, λοιπόν στη παρούσα φάση, να έχω άλλες δύο ψήφους, δηλαδή να μπορώ να ψηφίσω το 1/3 του συνόλου των ιστοριών που διαγωνίζονται, γιατί θεωρώ οτι οι τρεις ψήφοι είναι λίγοι για τον τρόπο με τον οποίο διεξάγεται ο διαγωνισμός!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Το ριξα κι εγώ! Πραγματικά απ τις πιο δύσκολες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ θα ξανα ρωτήσω τώρα, ποιο είναι το κριτήριο για να ξεχωρίσουν αυτές οι 4-5 ιστορίες;
To πόσοι της προτίμησαν, το πόσο άρεσαν. Το οποίο σε μια ψηφοφορία εκφράζεται με τις ψήφους.

Για να πούμε οτι κάτι είναι καλύτερο απο κάτι άλλο πρέπει να υπάρχουν κάποια κριτήρια, αλλιώς δεν υφίσταται ταξινόμηση!
Εγώ δεν είπα "καλύτερο" καταρχήν, είπα ξεχώρισαν, που είναι κάτι μαθηματικά μετρήσιμο. Το κριτήριο είναι το πόσο άρεσαν, που εκφράζεται με τις ψήφους.

Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουν οριστεί τέτοια κριτήρια και ο καθένας χρησιμοποιεί τα δικά του.
Τι κριτήρια θα βάλεις σε κάποιον για το γούστο του; Ας πούμε ότι εσένα σου αρέσει περισσότερο η σοκολάτα από τη βανίλια. Θα σου πει κανείς "ε, με ποιο κριτήριο"; Με το κριτήριο ότι σου άρεσε, τέλος.

Αυτόματα η ταξινόμηση που αναφέρεις γίνεται τελείως υποκειμενική και κατ' επέκταση αναξιοκρατική!
Το γούστο πάντα υποκειμενικό ήταν, αν δεν ήταν δε θα γινόταν ψηφοφορία, θα υπήρχε κάποιο μετρήσιμο κριτήριο, πχ ποια έχει περισσότερες λέξεις, ποια γράφτηκε Δευτέρα απόγευμα ή ποιας ο συγγραφέας έχει ωροσκόπο Υδροχόο. Δεν υπάρχει αντικειμενικό γούστο, όπως και στα καλλιστεία (δεν μπαίνει μετρήσιμη παράμετρος πχ "ποιος έχει το μακρύτερο μαλλί") , τη ζωγραφική ("ποιος πίνακας έχει περισσότερο πράσινο") ή τα Όσκαρ ("σε ποια ταινία έχει τα περισσότερα κοντινά πλάνα"), ψηφίζουν κάποιοι με βάση το υποκειμενικό τους γούστο. Η λέξη αναξιοκρατία δεν ξέρω τι σχέση έχει, διάβασα τον ορισμό και δε βρίσκω κάποια ομοιότητα με αυτό που συζητάμε, ούτε εξυπηρέτηση συμφερόντων διαπλοκής υπάρχει, ούτε εκλογική πελατεία, ένας διαγωνισμός είναι που ψηφίζει ο καθένας ό,τι του άρεσε, αυτό είναι το κριτήριο. Το γούστο δεν παραμετροποιείται.

Καλογραμμένες είναι πολλές ιστορίες αλλά δεν παίρνουν βραβεία είτε γιατί ο προορισμός δεν είναι "πιασάρικος", είτε την ιστορία την έχει γράψει κάποιος "άσημος" που έγραψε μία ιστορία και δεν ξαναέγραψε μετά, είτε και γω δεν ξέρω για ποιόν άλλον λόγο......
Ο λόγος που δεν πήραν βραβείο γιατί πήραν λιγότερες ψήφους από αυτές που το πήραν. Και δε βλέπω πώς αυτό θα αλλάξει αν αυξήσουμε τις ψήφους σε 5 ή 10 ή 15, δε θα τους δώσει πλεονέκτημα απέναντι σε αυτές που πήραν περισσότερες ψήφους.

Υπάρχουν μέλη που έχουν γράψει ιστορίες για όλα σχεδόν τα ταξίδια τους ή έχουν γράψει ουκ ολίγες ιστορίες, και κάποια απο αυτά δεν έχουν πάρει ούτε ένα βραβείο!
Ε ναι, αλλά τι προτείνεις, να μην πάρουν το βραβείο αυτές που ψηφίστηκαν; Δεν ξέρω πώς το να μην κερδίσει το βραβείο αυτός που επέλεξε το κοινό είναι λιγότερο "αναξιοκρατικό". Σε ένα διαγωνισμό που γίνεται ψηφοφορία είθισται να κερδίζει αυτός με τις περισσότερες ψήφους. Τώρα το να δίνει το φόρουμ κάποιο βραβείο τιμής ένεκεν σε μέλη που έγραψαν πολλές ιστορίες, φαντάζομαι πως γίνεται αλλά τέλος πάντων είναι τόσο φοβερό πράγμα το βραβείο; Δε βλέπω το τόσο σημαντικό. Τις ιστορίες οι περισσότεροι τις γράφουμε για να μην ξεχάσουμε, για να έχουμε να τις ξαναδιαβάσουμε, για να μοιραστούμε μια ιστορία ή μια φωτογραφία, για να βοηθήσουμε τον επόμενο που θα πάει, δεν έχει και καμία αίγλη το βραβείο, για να περνάμε την ώρα μας είναι οι ψηφοφορίες και -το σημαντικότερο για μένα- να θυμηθούμε ιστορίες παλιές ή που δεν είχαμε δει. Αφορμή είναι το βραβείο κι όχι αυτοσκοπός.

Η συγγραφή ιστοριών απαιτεί κόπο και χρόνο και θεωρώ οτι θα έπρεπε να παίρνουν περισσότερα βραβεία αυτά τα μέλη, αλλά αυτό είναι δικό μου κριτήριο και είναι τελείως υποκειμενικό.....ποιος ορίζει οτι αυτό που λέω είναι σωστό ή λάθος, δίκαιο ή άδικο.
Προφανώς το καθορίζει το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας, που είναι κάτι μετρήσιμο. Οπότε αυτά τα μέλη θα έπρεπε να παίρνουν περισσότερα βραβεία αν κέρδιζαν περισσότερες ψηφοφορίες.

Πρόσφατα έπεσε στην αντίληψη μου οτι υπάρχει μέλος, εγγεγραμμένο πολλά χρόνια στο φόρουμ, που έχει γράψει πολλές ιστορίες, έχω διαβάσει πολλές απο αυτές και οι περισσότερες είναι καλογραμμένες (σύνταξη, ορθογραφία, ποικιλία προορισμών, παροχή πρακτικών πληροφοριών κτλ), έχει βοηθήσει πολύ κόσμο όλα αυτά τα χρόνια και έχει κάνει ΤΑ ταξίδια και δεν έχει πάρει ούτε ένα βραβείο 1ης θέσης.......
Χωρίς να ξέρω για ποιον μιλάς, προφανώς δεν έχει πάρει βραβείο 1ης θέσης γιατί το πήρε κάποιος άλλος που ψηφίστηκε περισσότερο στο συγκεκριμένο διαγωνισμό. Δε θα ήταν άδικο για την ιστορία που ψηφίστηκε περισσότερο να μη βραβευθεί; Αφού αυτή επιλέχθηκε από το κοινό.

Αυτό που λες θα είχε νόημα αν υπήρχαν κριτήρια ταξινόμησης. Δεν υπάρχουν, οπότε δεν έχει νόημα να γίνει. Πως ορίζεται οτι οι 5 απο τις 15 είναι "καλύτερες";....
Μα γι αυτό είναι η ψηφοφορία, αυτή είναι το κριτήριο.

Και εγώ δεν θεωρώ κακή ιδέα να ομαδοποιηθούν οι ιστορίες ή να τρέχουν παράλληλα πχ δύο διαγωνισμοί. Επίσης κανένας δεν μας υποχρεώνει να διαβάζουμε όλες τις ιστορίες ή να συμμετέχουμε στους διαγωνισμούς.
Το βασικό πρόβλημα των διαγωνισμών είναι η χαμηλή συμμετοχή. Το να τρέχουν 2 διαγωνισμοί ταυτόχρονα δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει σε αυτό, μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα θα έχει. Πάντως το να κάνουμε μια συζήτηση γιατί δεν έχουν συμμετοχή οι διαγωνισμοί θα ήταν γόνιμο. Για μένα είναι ότι είναι πολλές και μεγάλες οι ιστορίες.
Κάθε φορά που βλέπω ιστορία για Ελλάδα στον διαγωνισμό λέω "πάει αυτή την έφαγε η μαρμάγκα"....και είναι πολύ άδικο, γιατί υπάρχουν πολύ όμορφες και χρήσιμες ιστορίες για πολλούς προορισμούς, αλλά αυτοί που τις γράφουν αρκούνται σε ένα "συγχαρητήρια σε όλους τους συγγραφείς" και απο δω παν κι άλλοι. Κρίμα...
Δε χάνουμε τίποτε να κάνουμε και διαγωνισμό της χρονιάς ανά γεωγραφική ταξινόμηση. Αλλά λόγω μονοτονίας θέματος μάλλον θα έχει ακόμη μικρότερη συμμετοχή. Πάντως δε χάνουμε και τίποτε να το δοκιμάσουμε και βλέπουμε πώς πάει. Πχ καλύτερη ιστορίας Ελλάδος για το έτος Χ, καλύτερη ιστορία Ευρώπης κλπ.

Όταν για παράδειγμα εσύ λες οτι δεν θα ψηφίζεις ιστορίες μελών που έχουν αφήσει εκκρεμείς ιστορίες, χρησιμοποιείς ένα κριτήριο δικό σου και έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις, αλλά εγώ από τη μεριά μου το θεωρώ άδικο και τελείως αναξιοκρατικό, οπότε δεν θα το χρησιμοποιούσα ως κριτήριο για να ψηφίσω.
Αυτό που κάποιος θεωρεί άδικο για κάποιον άλλον είναι ο ορισμός της αξιοκρατίας, ε και; Αν είχαμε όλοι τις ίδιες απόψεις και γούστα δε θα κάναμε ψηφοφορίες, θα δίνονταν αυτόματα τα βραβεία από κάποιον αλγόριθμο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom