Ταξιδιωτική Ιστορία του Μήνα - Ιούνιος - Αύγουστος 2017

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Με περισσοτερες ψηφους θα ειχαμε απλα περισσοτερες ισοψηφιες. Οι πρωτιες θα εμεναν ιδιες.
Εγω συχνα ψηφιζω μονο μια η δυο ιστοριες. Και 10 ψηφους να εχω, παλι μια η δυο θα ψηφισω.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να πω κι εγώ τη δική μου άποψη, καθώς μου αρέσει που γίνεται συζήτηση επί της διαδικασίας, καθώς μόνο γόνιμα συμπεράσματα μπορούν να βγουν.
Καταρχάς νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι τις ιστορίες τις γράφουμε για να παρουσιάσουμε στο κόσμο ένα ταξίδι, να «δείξουμε» από τη δική μας οπτική ένα προορισμό, για να επαναφέρουμε στο μυαλό μας αναμνήσεις και καταστάσεις, τις γράφουμε δηλαδή και για μας πολλές φορές. Τώρα άν επηρρεάσουμε κάποιον προς αυτή τη κατεύθυνση είναι ευχής έργο.

Αποτελούν ίσως τη ραχοκοκαλιά του φόρουμ κάνοντας μας όλους καλύτερους ταξιδιώτες και κατ' επέκτασιν ανθρώπους. Προσωπικά πολλές φορές βρήκα αφορμή για να ψαχτώ, να αναθεωρήσω και να εντάξω προορισμούς στη λίστα μου που ούτε περνούσαν απ΄το μυαλό μου.

Σ' αυτή τη κατεύθυνση νομίζω κινείται και ο διαγωνισμός. Το βραβείο είναι αρκετά δευτερεύον ζήτημα και υπόκειται σε πολλούς προσωπικούς και υποκειμενικούς παράγοντες των ψηφοφόρων. Μικρή σημασία έχει για μένα, καθώς η αλληλεπίδραση των μελών είναι που μετράει στη τελική και αυτό δίνει για μένα τη μεγαλύτερη επιβράβευση. Δεν υπάρχει κάτι πιο ωραίο απ' το να εμπνέεται κάποιος από ταξίδι που χεις κάνει και να σου ζητάει να μοιραστείς τη γνώση σου.

Ας προσπαθήσουμε να κρατάμε ψηλά σε συμμετοχές το διαγωνισμό για όλους τους παραπάνω λόγους και όχι μόνο για τα βραβεία που είναι πολύ σχετικά καμιά φορά...

Πχ καλύτερη ιστορίας Ελλάδος για το έτος Χ, καλύτερη ιστορία Ευρώπης κλπ.
Πολύ ωραία ιδέα αυτή, διαγωνισμός σε μακροπρόθεσμο πλάνο με τα best of!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με περισσοτερες ψηφους θα ειχαμε απλα περισσοτερες ισοψηφιες. Οι πρωτιες θα εμεναν ιδιες.
Εγω συχνα ψηφιζω μονο μια η δυο ιστοριες. Και 10 ψηφους να εχω, παλι μια η δυο θα ψηφισω.
Συμφωνώ, σπάνια χρησιμοποιώ και τις 3 ψήφους.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τα κριτήρια που δίνουμε τις ψήφους είναι πολλά και εννοείται υποκειμενικά:
- μπορεί να "πηγαίνουμε" ή όχι κάποιον συγγραφέα (τον τρόπο που γράφει, για να μη παρεξηγηθώ)
- να μας εξιτάρει ο προορισμός που πήγε
- να θαυμάζουμε το ταξίδι που έκανε (προορισμός/διάρκεια/εμπειρίες), χωρίς οπωσδήποτε να λέμε "θέλω να πάω κι εγώ"
- να μας έχει βοηθήσει με την ιστορία του για το ίδιο μέρος που επισκεφθήκαμε κι εμείς
- να θεωρούμε ότι έχει προσφέρει γενικά στο forum και η ψήφος στην ιστορία του να αποτελεί ένα είδος επιβράβευσης
- η ιστορία να είναι καλογραμμένη και να θέλουμε να επιβραβεύσουμε τον κόπο του συγγραφέα
Σίγουρα υπάρχουν και πολλά άλλα, που διαμορφώνουν τις τελικές επιλογές των ψήφων.

Αυτό που έχω απορία, είναι ο λόγος για τον οποίο δεν δίνονται και οι 3 ψήφοι... Δεν υπάρχουν 3 ιστορίες από τις 15 που να ικανοποιούν τα κριτήρια για την τελική επιλογή των ψήφων; Ξεχωρίζει τόσο πολύ η καλύτερη (με βάση τα εκάστοτε κριτήρια ΟΚ) ιστορία, που είναι προτιμότερο να ψηφιστεί μόνο αυτή και να μην ισοψηφίσει με κάποια άλλη; Δεν κρίνω τα κριτήρια με τα οποία επιλέγει να ψηφίσει ο καθένας, μιας και αυτό είναι 100% υποκειμενικό, αλλά με κάνει να απορώ γιατί δεν δίνονται και οι 3 ψήφοι. :rolleyes-80:
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Αν λες για μενα, για τον ιδιο λογο που δεν βαζω λαικ σε ολες τις ιστοριες, δεν σχολιαζω ολες τις ιστοριες, δεν λεω "ψηφισα" μετα την ψηφο, δεν λεω " 2/3" μετα τα αποτελεσματα κλπ. Γιατι κανουμε αυτο που μας αρεσει.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Νομίζω ότι σε κάθε διαγωνισμό η ουσία είναι ότι διαβάζουμε τις ιστορίες, τις θυμόμαστε ξανά ή τις πρωτοδιαβάζουμε γιατί μας είχαν ξεφύγει και ανάλογα ψηφίζουμε αυτές που θεωρούμε εμείς καθαρά προσωπικά τις καλύτερες.
Εμένα μ΄άρέσει μια ιστορία που με μαθαίνει πράγματα και συγχρόνως με διασκεδάζει ή ανάλογα με εκπλήσσει ή ακόμα καλύτερα με κάνει να ονειρεύομαι. Αποζητώ να με συνεπαίρνει και να νομίζω ότι ταξιδεύω μαζί.
Επίσης μ΄αρέσει πολύ να διαβάζω το πως κάποιος άλλος βίωσε τα μέρη που γνώρισα κι εγώ.
Δεν έχει σχέση ούτε με τον προορισμό ούτε με τον συγγραφέα και παρόλο που οι φωτογραφίες παίζουν κι αυτές το ρόλο τους, εγώ -και πάλι προσωπικά- επικεντρώνομαι στο κείμενο.
΄Οσα για τις best of ιστορίες πρότεινα σε άλλο μήνυμα να τυπωθούν σε βιβλίο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα κριτήρια που δίνουμε τις ψήφους είναι πολλά και εννοείται υποκειμενικά:
- μπορεί να "πηγαίνουμε" ή όχι κάποιον συγγραφέα (τον τρόπο που γράφει, για να μη παρεξηγηθώ)
- να μας εξιτάρει ο προορισμός που πήγε
- να θαυμάζουμε το ταξίδι που έκανε (προορισμός/διάρκεια/εμπειρίες), χωρίς οπωσδήποτε να λέμε "θέλω να πάω κι εγώ"
- να μας έχει βοηθήσει με την ιστορία του για το ίδιο μέρος που επισκεφθήκαμε κι εμείς
- να θεωρούμε ότι έχει προσφέρει γενικά στο forum και η ψήφος στην ιστορία του να αποτελεί ένα είδος επιβράβευσης
- η ιστορία να είναι καλογραμμένη και να θέλουμε να επιβραβεύσουμε τον κόπο του συγγραφέα
Σίγουρα υπάρχουν και πολλά άλλα, που διαμορφώνουν τις τελικές επιλογές των ψήφων.
Σοφά μιλάς.

Αυτό που έχω απορία, είναι ο λόγος για τον οποίο δεν δίνονται και οι 3 ψήφοι... Δεν υπάρχουν 3 ιστορίες από τις 15 που να ικανοποιούν τα κριτήρια για την τελική επιλογή των ψήφων; Ξεχωρίζει τόσο πολύ η καλύτερη (με βάση τα εκάστοτε κριτήρια ΟΚ) ιστορία, που είναι προτιμότερο να ψηφιστεί μόνο αυτή και να μην ισοψηφίσει με κάποια άλλη; Δεν κρίνω τα κριτήρια με τα οποία επιλέγει να ψηφίσει ο καθένας, μιας και αυτό είναι 100% υποκειμενικό, αλλά με κάνει να απορώ γιατί δεν δίνονται και οι 3 ψήφοι. :rolleyes-80:
Για μένα το μπολνταρισμένο, ναι. Δηλαδή ας πούμε ότι διαβάζω τις 15 ιστορίες και ξεχωρίζω 2 φανταστικές, 2 πολύ καλές και μια καλούτσικη. Ε θα ψηφίσω μόνο τις 2 φανταστικές, το βρίσκω άδικο να τις βάλω στο ίδιο τσουβάλι με μια απλώς πολύ καλή. Αφού τις βρήκα ξεκάθαρα ανώτερες και δεν έχουν διαβάθμιση οι ψήφοι, θα δώσω σε αυτές προβάδισμα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πρόσφατα έπεσε στην αντίληψη μου οτι υπάρχει μέλος, εγγεγραμμένο πολλά χρόνια στο φόρουμ, που έχει γράψει πολλές ιστορίες, έχω διαβάσει πολλές απο αυτές και οι περισσότερες είναι καλογραμμένες (σύνταξη, ορθογραφία, ποικιλία προορισμών, παροχή πρακτικών πληροφοριών κτλ), έχει βοηθήσει πολύ κόσμο όλα αυτά τα χρόνια και έχει κάνει ΤΑ ταξίδια και δεν έχει πάρει ούτε ένα βραβείο 1ης θέσης.......
Υπάρχει και μέλος που τα έχει όλα αυτά, εκτός από το "ΤΑ ταξίδια", και μέχρι πρόσφατα δεν είχε καν βραβείο.


Αν λες για μενα, για τον ιδιο λογο που δεν βαζω λαικ σε ολες τις ιστοριες, δεν σχολιαζω ολες τις ιστοριες, δεν λεω "ψηφισα" μετα την ψηφο, δεν λεω " 2/3" μετα τα αποτελεσματα κλπ.
Η ερώτηση απευθυνόταν σε όλους όσους δε δίνουν και τις 3 ψήφους. Τις ψήφους στους διαγωνισμούς των ταξιδιωτικών ιστοριών, εγώ τουλάχιστον, τους διαχωρίζω από τα likes σε posts ή τα σχόλια στην ταξιδιωτική ιστορία. Και αυτό γιατί, με την "περισσευούμενη" ψήφο (αν μπορώ να την πω έτσι), επιβραβεύεις αν μη τι άλλο τον κόπο κάποιου συγγραφέα. Ο προορισμός του οποίου μπορεί να μην σε κέρδισε αρκετά, ώστε και μόνο με αυτό το κριτήριο να τον ψηφίσεις. Όμως, την ιστορία του την βλέπεις ξεκάθαρα καλογραμμένη και ευπαρουσίαστη (αυτό γενικά είναι αντικειμενικό). Καθώς με αυτό το σκεπτικό μου αδυνατούσα να ερμηνεύσω την 1 ή τις 2 ψήφους, γι αυτό και ρώτησα.


[οι ιστορίες...] Αποτελούν ίσως τη ραχοκοκαλιά του φόρουμ κάνοντας μας όλους καλύτερους ταξιδιώτες και κατ' επέκτασιν ανθρώπους. Προσωπικά πολλές φορές βρήκα αφορμή για να ψαχτώ, να αναθεωρήσω και να εντάξω προορισμούς στη λίστα μου που ούτε περνούσαν απ΄το μυαλό μου.
Εμένα μ΄άρέσει μια ιστορία που με μαθαίνει πράγματα και συγχρόνως με διασκεδάζει ή ανάλογα με εκπλήσσει ή ακόμα καλύτερα με κάνει να ονειρεύομαι. Αποζητώ να με συνεπαίρνει και να νομίζω ότι ταξιδεύω μαζί.
Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό. Είτε διαβάζοντας μια ιστορία κατά την περίοδο της συγγραφής, είτε αργότερα κατά τον διαγωνισμό, μπορεί να γνωρίσεις νέα μέρη. Που ενώ αρχικά σε άφηναν τελείως αδιάφορο, να τα γνωρίσεις από την περιγραφή του άλλου και να πεις "τελικά ίσως θα ήταν ωραίο να πήγαινα κι εγώ εκεί".
Στους 3 τελευταίους διαγωνισμούς (μαζί με τον τρέχον) έχουν συμμετάσχει 2 τέτοιες ιστορίες για εμένα. Έτσι, περιμένω να τελειώσει ο διαγωνισμός για να ανοίξω thread για "μέρη που μάθαμε από το travelstories", μιας και δεν γνωρίζω να έχει γίνει άλλοτε τέτοια συζήτηση.


Δηλαδή ας πούμε ότι διαβάζω τις 15 ιστορίες και ξεχωρίζω 2 φανταστικές, 2 πολύ καλές και μια καλούτσικη. Ε θα ψηφίσω μόνο τις 2 φανταστικές, το βρίσκω άδικο να τις βάλω στο ίδιο τσουβάλι με μια απλώς πολύ καλή. Αφού τις βρήκα ξεκάθαρα ανώτερες και δεν έχουν διαβάθμιση οι ψήφοι, θα δώσω σε αυτές προβάδισμα.
ΟΚ, βλέπω το σκεπτικό σου. Εννοείται είναι σεβαστό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μην συζητάμε μόνο. Να ψηφίζουμε κιόλας! Του Αγίου Βαλεντίνου η τελευταία μέρα ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ δεν είπα "καλύτερο" καταρχήν, είπα ξεχώρισαν, που είναι κάτι μαθηματικά μετρήσιμο. Το κριτήριο είναι το πόσο άρεσαν, που εκφράζεται με τις ψήφους.
Αφού μας αρέσει να παίζουμε με τις λέξεις, τότε θα πρέπει να πούμε οτι διαγωνισμός είναι μια διαδικασία μέσω της οποίας οι συμμετέχοντες διεκδικούν ένα βραβείο. Ακόμα και αν αυτό το βραβείο είναι για το θαιαθήναι. Βραβείο, λοιπόν, θα πάρει αυτός που θα "ξεχωρίσει" με κάποιον τρόπο, δηλαδή θα είναι "πιο καλός" ή " θα υπερτερεί" απο κάποιον άλλον. Αλλιώς πως θα ξεχωρίσει;
Βέβαια υπάρχει και μία ακόμα έννοια για τη λέξη "ξεχωρίζω" και αυτή είναι η "μεροληψία". Αν συνεχίσουμε όμως να αναλύουμε έννοιες λέξεων σίγουρα θα χάσουμε την ουσία (που την έχουμε χάσει ήδη) και θα μπολτάρουμε προτάσεις προσπαθώντας έτσι να τονίσουμε στον άλλον πόσο δίκιο έχουμε εμείς και πόσο χαζός είναι ο άλλος. Την επόμενη φορά εκτός απο μπόλτ να τα κάνεις και κεφαλαία, γιατί είμαι και λίγο στραβή εξαπανέκαθεν!
Τώρα θα ήθελα να αναλύσω και τη λέξη "εξαπανέκαθεν" αλλά θα βγω off topic.....

ΥΓ Αυτό με τον ωροσκόπο Υδροχόο με άρεσε. Ωραίο κριτήριο! :haha:
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αφού μας αρέσει να παίζουμε με τις λέξεις, τότε θα πρέπει να πούμε οτι διαγωνισμός είναι μια διαδικασία μέσω της οποίας οι συμμετέχοντες διεκδικούν ένα βραβείο. Ακόμα και αν αυτό το βραβείο είναι για το θαιαθήναι. Βραβείο, λοιπόν, θα πάρει αυτός που θα "ξεχωρίσει" με κάποιον τρόπο, δηλαδή θα είναι "πιο καλός" ή " θα υπερτερεί" απο κάποιον άλλον. Αλλιώς πως θα ξεχωρίσει;
Βέβαια υπάρχει και μία ακόμα έννοια για τη λέξη "ξεχωρίζω" και αυτή είναι η "μεροληψία". Αν συνεχίσουμε όμως να αναλύουμε έννοιες λέξεων σίγουρα θα χάσουμε την ουσία (που την έχουμε χάσει ήδη) και θα μπολτάρουμε προτάσεις προσπαθώντας έτσι να τονίσουμε στον άλλον πόσο δίκιο έχουμε εμείς και πόσο χαζός είναι ο άλλος. Την επόμενη φορά εκτός απο μπόλτ να τα κάνεις και κεφαλαία, γιατί είμαι και λίγο στραβή εξαπανέκαθεν!
Τώρα θα ήθελα να αναλύσω και τη λέξη "εξαπανέκαθεν" αλλά θα βγω off topic.....

ΥΓ Αυτό με τον ωροσκόπο Υδροχόο με άρεσε. Ωραίο κριτήριο! :haha:
"μπολτάρουμε"????!!!! μου θύμισε τους "καποτίδες" τους Εγγλέζους. ΄Ετσι τους λέγαμε τη δεκαετία του ΄70 γιατί πίνανε πολλά cups of tea :bleh: :rolleyes-80:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γιατί ποιος ορίζει το "καλύτερες";....Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια για να ψηφίζουμε. Ο καθένας ψηφίζει με τα δικά του κριτήρια και αυτό πολλές φορές δεν είναι δίκαιο...
Αν υπήρχαν κάποιες ψήφοι παραπάνω θα πήγαιναν σε ιστορίες και μέλη που για πολλούς λόγους δεν παίρνουν ψήφους, αλλά συμβάλουν εξίσου στο φόρουμ με τις ιστορίες τους!...να δίνουμε και κανένα κίνητρο παραπάνω, δεν θα ήταν κακό!
Λέτε πολύ συχνά πολλοί, οτι θέλετε να αυξηθεί η συμμετοχή στην ψηφοφορία και πως μπορεί να γίνει αυτό. Πρότεινα να δοθούν κίνητρα με το πρώτο ποστ που έγραψα εδώ. Αν βραβεύονται περισσότερα μέλη για τις ιστορίες που γράφουν τότε θα υπάρχει περισσότερο ενδιαφέρον για συγγραφή και απο αυτούς που συμμετέχουν ήδη αλλά και απο άλλα μέλη που δεν έγραφαν και θα θελήσουν να το κάνουν, είτε απο μέλη που ούτως ή άλλως δεν γράφουν ούτε ψηφίζουν, αλλά θα ξεκινήσουν να ψηφίζουν γιατί θα έχει σασπένς. Ούτως ή άλλως τα βραβεία είναι για το θεαθήναι.

Υπάρχει και μέλος που τα έχει όλα αυτά, εκτός από το "ΤΑ ταξίδια", και μέχρι πρόσφατα δεν είχε καν βραβείο.
Δεν αμφιβάλλω και αυτό θα συνεχίσει να γίνεται. Το αν έχει σημασία ή όχι ας το κρίνουν όλοι όσοι ζητούν μεγαλύτερη συμμετοχή στους διαγωνισμούς.

- να μας εξιτάρει ο προορισμός που πήγε
Πόσο μπορεί να μας εξιτάρει ένα τριήμερο στα Γιάννενα όταν υπάρχει ιστορία για Περού πχ ή για Νέα Ζηλανδία;.........
Πως γίνεται να διαγωνίζεται ένα οδικό στις ΗΠΑ με ένα οδικό στην Πελοπόννησο;....
Τι να πω;...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom