Ταξιδιωτική Υγεία και Εμβόλια

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μήπως αυτό ισχύει μόνο αν κάνεις το συνδυαστικό εμβόλιο ηπατίτιδας Α και Β; Η αν κάνεις μόνο της Β; Από αυτά που διαβάζω έχω η εντύπωση ότι μόνο για την Α είναι πιο απλά τα πράγματα..
Ισχύει και για τις δυο περιπτώσεις. Εγώ έκανα μόνο για την ηπατίτιδα Β και ο συνταξιδιώτης μου για Α και Β. Και στις δυο περιπτώσεις η συμμετοχή ήταν μηδενική.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ισχύει και για τις δυο περιπτώσεις. Εγώ έκανα μόνο για την ηπατίτιδα Β και ο συνταξιδιώτης μου για Α και Β. Και στις δυο περιπτώσεις η συμμετοχή ήταν μηδενική.
Το διόρθωσα μετά.. Εννοούσα αν η έξτρα εξεταση ισχύει μόνο αν θες και για τη Β (όχι η συνταγογράφηση). Λογικά και εμβόλιο για την Α μπορεί να γράψει ο γιατρός αλλά δε νομίζω να απαιτείται εξεταση πριν για τα αντισώματα..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
@GTS έλεγξα τα λινκς σου και σε συνδυασμό με το κεελπνο http://www.keelpno.gr/el-gr/ταξιδιω...ήριεςοδηγίεςταξιδιωτικήςιατρικής/εμβόλια.aspx αυτά που υποτίθεται πρέπει να κάνω περαν των βασικών(ηπατίτιδες και τέτανος) είναι για ελονοσία, κίτρινο πυρετό, τυφοειδή πυρετό και λύσσα. Όμως για ελονοσία διάβασα ότι σε συγκεκριμένο υψόμετρο δεν υπάρχει κίνδυνος κι εγώ θα είμαι πιο ψηλά. Απ την άλλη σκέφτομαι πως μπορεί να ταξιδεύω, οπότε ακόμη κι αν δεν υπάρχει εκεί, θα υπάρχει παραδίπλα. Ακόμη για κίτρινο πυρετό στο Κίτο όπου θα είμαι δεν κινδυνεύω αλλά παραδίπλα άμα πάω κινδυνεύω. Γενικά αυτά τα εμβόλια είναι πάρα πολύ βαριά και ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που δε συμπαθούν φάρμακα και ιογόνους οργανισμούς στο σώμα τους, οπότε σκέφτομαι να μην τα κάνω. Το ξέρω ότι πρέπει να ρωτήσω γιατρό αλλά οι γιατροί είναι υπερβολικοί. Μου προτείνετε να τα κάνω όλα ή να skipάρω πχ της λύσσας και της ελονοσίας;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μπες να δεις τι λέει η παραπάνω σελίδα για τον προορισμό που θες (τρελή αναβίωση θέματος...) και αποφάσισε μόνη σου. Ο καθένας μας σκέφτεται διαφορετικά...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Κοίταξα απλά δε μπορώ να καταλήξω.Σε ευχαριστώ(ε, είπα να μην ανοίξω κι άλλο τόπικ εφόσον υπάρχει ;) )
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
@GTS έλεγξα τα λινκς σου και σε συνδυασμό με το κεελπνο http://www.keelpno.gr/el-gr/ταξιδιωτικήιατρική/κατευθυντήριεςοδηγίεςταξιδιωτικήςιατρικής/εμβόλια.aspx αυτά που υποτίθεται πρέπει να κάνω περαν των βασικών(ηπατίτιδες και τέτανος) είναι για ελονοσία, κίτρινο πυρετό, τυφοειδή πυρετό και λύσσα. Όμως για ελονοσία διάβασα ότι σε συγκεκριμένο υψόμετρο δεν υπάρχει κίνδυνος κι εγώ θα είμαι πιο ψηλά. Απ την άλλη σκέφτομαι πως μπορεί να ταξιδεύω, οπότε ακόμη κι αν δεν υπάρχει εκεί, θα υπάρχει παραδίπλα. Ακόμη για κίτρινο πυρετό στο Κίτο όπου θα είμαι δεν κινδυνεύω αλλά παραδίπλα άμα πάω κινδυνεύω. Γενικά αυτά τα εμβόλια είναι πάρα πολύ βαριά και ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που δε συμπαθούν φάρμακα και ιογόνους οργανισμούς στο σώμα τους, οπότε σκέφτομαι να μην τα κάνω. Το ξέρω ότι πρέπει να ρωτήσω γιατρό αλλά οι γιατροί είναι υπερβολικοί. Μου προτείνετε να τα κάνω όλα ή να skipάρω πχ της λύσσας και της ελονοσίας;

...κοιτα ..αν πας Εκουαδορ η λυσσα δεν ειναι και διαδεδομενη οποτε το εμβολιο δεν χρειαζεται εκτος και αν σκοπευεις να εργαστεις κοντα πχ σε παρκα και να εισαι συνεχως σε επαφη με ζωα...
Για την ελονοσια παιρνεις φαρμακα .Κουνουπια δεν υπαρχουν σε μεγαλο υψομετρο πχ στο Κιτο, αλλα αν πας στο Αμαζόνιο θα χρειαστεις να παρεις φαρμακα και επειδη η αγωγη ξεκινα μια εβδομαδα πριν το ταξιδι και συνεχιζεται 2 εβδομαδες μετα που θα γυρισεις, θα παιρνεις δυστυχως φαρμακα για όλη τη διαρκεια του ταξιδιου....Φυσικα η αποφαση ειναι δικη σου αλλα να θυμασαι οτι μπορει γυρνωντας απο Εκουαδορ η Βραζιλια να σου ζητησουν το κιτρινο βιβλιαρακι του εμβολιασμου στο δικο μας αεροδρομιο....
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
ευχαριστώ πολύ
κι εγώ σκέφτομαι να τα παραλείψω αυτά τα 2 για αρχή
γενικά η συντονίστρια από το εκεί πανεπιστήμιο είπε ότι θα βάλει κάποιον φοιτητή της να μου στείλει για να με βοηθήσει
σκέφτομαι να τον ρωτήσω και αυτόν για να ξέρω από πρώτο χέρι
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Τι προσφατες πληροφοριες εχουμε παιδια για τους εμβολιασμους;ενδιαφερομαι για ταξιδι στο βιετναμ..πρωτο ταξιδι ασια κ επεσα στα βαρια....
ειμαι το πιο ασθενικο ατομο που ξερω οποτε μαλλον κ για τερηδονα αν υπαρχει εμβολιο πρεπει να το κανω!:eek:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τι προσφατες πληροφοριες εχουμε παιδια για τους εμβολιασμους;ενδιαφερομαι για ταξιδι στο βιετναμ..πρωτο ταξιδι ασια κ επεσα στα βαρια....ειμαι το πιο ασθενικο ατομο που ξερω οποτε μαλλον κ για τερηδονα αν υπαρχει εμβολιο πρεπει να το κανω!:eek:
Εγώ δεν είχα κάνει κανένα. Εφοδιάσου με τα κατάλληλα φάρμακα/αντιβιωτικά καλού κακού. Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες παντού: εμφιαλωμένο νερό, προσοχή στη διατροφή. Θα ξεπεράσεις σύντομα τους φόβους σου σαν βρεθείς εκεί. Δεν πας και σε καμιά χώρα που δεν ξέρει τι εστί δυτικός τουρίστας…
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Εγώ δεν είχα κάνει κανένα. Εφοδιάσου με τα κατάλληλα φάρμακα/αντιβιωτικά καλού κακού. Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες παντού: εμφιαλωμένο νερό, προσοχή στη διατροφή. Θα ξεπεράσεις σύντομα τους φόβους σου σαν βρεθείς εκεί. Δεν πας και σε καμιά χώρα που δεν ξέρει τι εστί δυτικός τουρίστας…
ενταξει για ελονοσια υπαρχουν χαπια για λυσσα,κιτρινο πυρετο,ιαπωνεζικη εγκαφαλιτιδα τι να κανω?υπαρχει κανενας που τα εκανε τα εμβολια κ επεζησε?:D
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δε χρειάζονται εμβόλια για Βιετνάμ και συγκεκριμένα για τις πόλεις που κινούνται οι περισσότεροι τουρίστες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ενταξει για ελονοσια υπαρχουν χαπια για λυσσα,κιτρινο πυρετο,ιαπωνεζικη εγκαφαλιτιδα τι να κανω?υπαρχει κανενας που τα εκανε τα εμβολια κ επεζησε?:D
Για κιτρινο πυρετό εχουμε κανει πολλοι αλλά για ζορικες χωρες (οχι για το Βιετναμ ) και ζουμε . Για λυσσα και γιαπωνεζικη εγκεφαλιτιδα γιατι να κανουμε οταν πάμε στο "τουριστικό" Βιετναμ ;
Βρε μηπως και οταν πας Βιετναμ εχεις σκοπό να κανεις τον Ιντιανα Τζοουνς και να κυλιεσαι στις λάσπες σε απάτητες ζουγκλες για αυτό ανησυχεις τόσο και δεν πειθεσαι απο τις απαντησεις μας ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.412
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom