Ταξιδιωτική Υγεία και Εμβόλια

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
ε δεν ειμαι κ το γουρουνακι αλλα ενα λασπολουτρο στο βουρκο στο δελτα θα το κανω!
να προστεθει κ ο φρεσκος ιος ζικα!ουφ την αγαπω τη ζωουλα μου δεν θελω να τη χασω απο παλιοκουνουπα λυσσασμενα σκυλια γιαπωνεζες εγκεφαλιτιδες!
αρα το πολυ πολυ να κανω για τον κιτρινο πυρετο;θα μιλησω κ με τους γιατρους μου (34678 ειδικοτητες ειναι αυτες) αλλα ταξιδευετε πολλοι αμπολιαστοι απ'οτι καταλαβα!
η κουβεντα ολη γινεται γιατι αν εχει προσωπο η γκαντεμια το δικο μου μουτρακι εχει!
το καλο ειναι για οσους ταξιδεψουν την ιδια περιοδο δε πρεπει να ανησυχησουν στιγμη...κ ενα μολυσμενο κουνουπι να ειναι στο βιετναμ το δικο μου αιμα θα ρουφηξει!σκυλες της λυσσας!!!
 

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Καλησπέρα σε όλες τις ταξιδιάρες ψυχές! Ετοιμαζόμαστε και εμείς για Βιετνάμ σε δύο μήνες, και σήμερα που πήγα να ρωτήσω τι εμβόλια απαιτούνται με τρόμαξαν λιγάκι! Τσεκάρισμα για Ηπατίτιδα Α , Β και Ανεμοβλογιά (και εφόσον δεν υπάρχουν αντισώματα, εμβολιασμός) και σίγουρα εμβόλια Τετάνου και Πολυομυελίτιδας (παρόλο που είχα κάνει όλες τις δόσεις POLIO όταν ήμουν παιδί.) Επίσης μου είπε να κάνω και της μηνιγγίτιδας γιατί έτσι και αλλιώς χρειάζεται, και κατά την διαμονή μου εκεί χάπια για ελονοσία... Ρε παιδιά δεν είναι λίγο υπερβολικά?? Ευχαριστώ!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα σε όλες τις ταξιδιάρες ψυχές! Ετοιμαζόμαστε και εμείς για Βιετνάμ σε δύο μήνες, και σήμερα που πήγα να ρωτήσω τι εμβόλια απαιτούνται με τρόμαξαν λιγάκι! Τσεκάρισμα για Ηπατίτιδα Α , Β και Ανεμοβλογιά (και εφόσον δεν υπάρχουν αντισώματα, εμβολιασμός) και σίγουρα εμβόλια Τετάνου και Πολυομυελίτιδας (παρόλο που είχα κάνει όλες τις δόσεις POLIO όταν ήμουν παιδί.) Επίσης μου είπε να κάνω και της μηνιγγίτιδας γιατί έτσι και αλλιώς χρειάζεται, και κατά την διαμονή μου εκεί χάπια για ελονοσία... Ρε παιδιά δεν είναι λίγο υπερβολικά?? Ευχαριστώ!!
https://www.travelstories.gr/community/threads/Εμβόλια-Βιετνάμ-Κάμπότζη.24925/
 

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το είχα διαβάσει, και είχα καθησυχαστεί σχετικά, για αυτό και τώρα μου φαίνεται υπερβολικό αυτό που μου είπαν!
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το είχα διαβάσει, και είχα καθησυχαστεί σχετικά, για αυτό και τώρα που φαίνεται υπερβολικό αυτό που μου είπαν!
Από περιέργεια, που πήγες;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό είναι πλέον εφόρου ζωής ( και όχι για 10 χρόνια, όπως ίσχυε μέχρι πρόσφατα ), κοστίζει 32€ και πρέπει να κάνεις κάποιες εξετάσεις πρίν. Δεν συνταγογραφείται
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Παρεμπιπτόντως ξέρει μήπως κανείς αν αυτά τα εμβόλια γίνονται στο Τμήμα Δημόσιας Υγείας της Περιφερειακής Ενότητας (πρώην νομαρχίας), όπως είχε γραφτεί παλαιότερα;
Για Θεσσαλονίκη ρωτάω για την ακρίβεια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Παρεμπιπτόντως ξέρει μήπως κανείς αν αυτά τα εμβόλια γίνονται στο Τμήμα Δημόσιας Υγείας της Περιφερειακής Ενότητας (πρώην νομαρχίας), όπως είχε γραφτεί παλαιότερα;
Για Θεσσαλονίκη ρωτάω για την ακρίβεια.
Αν καταλαβαίνω σωστά ρωτάς για τα εμβόλια ηπατίτιδας Α και Β και Τετάνου. Αυτά μπορεί να στα γράψει ο παθολόγος σου και να στα κάνει αυτός ο ίδιος ωστε να τα σημειώσει και στο βιβλιάριο υγείας σου.
Απο κει πέρα στο Τμήμα Δημόσιας Υγείας, στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, που στεγάζεται στην 26ης Οκτωβρίου 64, τηλ: 2313330874 (δεν ξέρω αν επιτρέπεται εδω να αναφέρω το όνομα της γιατρού/υπεύθυνης που μίλησα και μου έκανε κάποια εμβόλια), γίνονται άλλα εμβόλια που δεν τα βρίσκεις στα φαρμακεία και δεν γράφονται απο τους γιατρούς. Στα κάνουν μόνο εκεί και σου δίνουν ειδικό βιβλιάριο υγείας που αναγράφει τα εμβόλια που έχεις κάνει εκεί και την διάρκεια τους.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παρεμπιπτόντως ξέρει μήπως κανείς αν αυτά τα εμβόλια γίνονται στο Τμήμα Δημόσιας Υγείας της Περιφερειακής Ενότητας (πρώην νομαρχίας), όπως είχε γραφτεί παλαιότερα;
Για Θεσσαλονίκη ρωτάω για την ακρίβεια.
Όταν είχα πάει στην Ινδία τα προαναφερόμενα εμβόλια τα έκανα στο φαρμακοποιό μου. Στη νομαρχία της Θεσσαλονικης έκανα του κίτρινου πυρετού που είναι απαραίτητο για κάποια μέρη της Αφρικής και της Λ.Αμερικής. Είχα πληρώσει παράβολο στην τράπεζα και με αυτό μου έκαναν το εμβόλιο και μου έδωσαν ένα κιτρινο χαρτί με ισχύ δυο χρόνια.
Είναι σημαντικό να θυμόμαστε τι έχουμε κάνει, βέβαια για τη μαλάρια δε σε καλύπτουν τα εμβόλια αυτά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ένα κιτρινο χαρτί με ισχύ δυο χρόνια.
Είναι σημαντικό να θυμόμαστε τι έχουμε κάνει,
Το λες αλλα δεν θυμασαι καλα...10 χρονια ειχε ισχυ και απο το 2016 ισχυει εφ ορου ζωης. Ελπιζω να μην το πεταξες..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το λες αλλα δεν θυμασαι καλα...10 χρονια ειχε ισχυ και απο το 2016 ισχυει εφ ορου ζωης. Ελπιζω να μην το πεταξες..
Όχι δε το έχω πετάξει αλλά θαρρώ πριν το 16 πήγα στην Κολομβια και δε με ενημέρωσαν για κάτι τετοιο. Μάλιστα είναι η πρώτη φορά που το ακούω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom