Ταξιδιωτική ασφάλεια

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Φίλε Στάθη έτσι είναι. Μέχρι να σου "κάτσει"... Όσοι ταξιδεύουν συχνά (F.I.T) πάντοτε φροντίζουν για τη κάλυψη τους.
Αν είχες καλέσει το Συντονιστικό κέντρο της Μ.Α. στην Ελλάδα, όσο ήσουν νοσηλευμένος θα κάλυπταν απ ευθείας τα έξοδα και δεν θα έμπαινες στο κόπο και τα έξοδα αργότερα.
Να είσαι πάντα γερός και δυνατός
Καλησπέρα,
Διαβάζω για τη mondial οτι για δαπάνες νοσηλείας κ ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης έχουν απαλλαγή 75 ευρώ!Τι σημαίνει αυτό?Σε ποσό εως 75 ευρω, τα πληρώνω εγώ?
Επίσης τι ρόλο παίζει το κόστος ταξιδιού που βάζω???Βλέπω οτι δεν αλλάζει το ποσό της ταξιδιωτικής ασφάλισης...:D
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας γράψει γιατί το ταξίδι πλησιασε!!!
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Απαλλαγή + Ακυρωτικά

Καλησπέρα,
Διαβάζω για τη mondial οτι για δαπάνες νοσηλείας κ ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης έχουν απαλλαγή 75 ευρώ!Τι σημαίνει αυτό?Σε ποσό εως 75 ευρω, τα πληρώνω εγώ?
Επίσης τι ρόλο παίζει το κόστος ταξιδιού που βάζω???Βλέπω οτι δεν αλλάζει το ποσό της ταξιδιωτικής ασφάλισης...:D
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας γράψει γιατί το ταξίδι πλησιασε!!!
Nena καλησπέρα,
1. Σωστά κατάλαβες για την απαλλαγή.
2. Τα ασφάλιστρα της ταξιδιωτικής της Μ.Α. εξαρτώνται από τη διάρκεια του ταξιδιού, της χώρας που πας και του πακέτου που διαλέγεις (Super ή Classic). Γι αυτό και δεν αλλάζει το κόστος της ασφάλισης οταν αλλάζεις το κόστος του ταξιδιού.
3. Η ασφάλιση ακυρωτικών είναι ανεξάρτητη αλλά μπορεί να την αγοράσει κάποιος συμπληρωματικά και προαιρετικά. (Τα ασφάλιστρα είναι 4% της αξίας του ταξιδιού).
Αν δεν "τικάρεις" μετά τη προσφορά που σου βγάζει τα ασφάλιστρα - απλά δεν την αγοράζεις..
Για λεπτομέρειες δες εδώ TravelSafe - Ασφάλιση Ακυρωτικών

Ελπίζω να σε βοήθησα
Καλοτάξιδη νασαι πάντα
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Προσοχή:Η ασφάλιση για την ακύρωση ταξιδίου,ισχύει μόνο αν αγοραστεί η ασφάλιση την ίδια ημέρα με την αγορά των εισιτηρίων.Είχα αγοράσει το εισιτήριο για την Πράγα τον Απρίλιο,και όταν αρχές Αυγούστου πήγα να αγοράσω την ασφάλεια για το ταξίδι είδα ότι δεν με κάλυπτε σε περίπτωση ακύρωσης και αγόρασα ασφάλεια μόνο για ατύχημα κλπ.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Nena καλησπέρα,
1. Σωστά κατάλαβες για την απαλλαγή.
2. Τα ασφάλιστρα της ταξιδιωτικής της Μ.Α. εξαρτώνται από τη διάρκεια του ταξιδιού, της χώρας που πας και του πακέτου που διαλέγεις (Super ή Classic). Γι αυτό και δεν αλλάζει το κόστος της ασφάλισης οταν αλλάζεις το κόστος του ταξιδιού.
3. Η ασφάλιση ακυρωτικών είναι ανεξάρτητη αλλά μπορεί να την αγοράσει κάποιος συμπληρωματικά και προαιρετικά. (Τα ασφάλιστρα είναι 4% της αξίας του ταξιδιού).
Αν δεν "τικάρεις" μετά τη προσφορά που σου βγάζει τα ασφάλιστρα - απλά δεν την αγοράζεις..
Για λεπτομέρειες δες εδώ TravelSafe - Ασφάλιση Ακυρωτικών

Ελπίζω να σε βοήθησα
Καλοτάξιδη νασαι πάντα
Ευχαριστώ ναι με βοήθησες πολύ, το ακυρωτικό δεν με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση, Τελικά τι ακριβώς καλύπτει η ευρωπαική κάρτα δεν ξέρουμε ε?????????????
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ξερει κανεις τι παιζει με αυτην την mondial-assistance στα ενοικιαζομενα αυτοκινητα?
https://www.magroup-online.com/CTW/GR/EL/CTW_GR_el_TCs.pdf
με καλύπτει κατα τα πρώτα 3000 ευρω που οι εταιρείες τα πασάρουν στους οδηγούς ???και μετά τα υπόλοιπα ποιος τα πληρώνει?:D
thx
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Όροι κάλυψης Απαλλαγής

Καλημέρα.
Νένα, τους διάβασες τους όρους;; Τί είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις;;
Οι όροι στα ελληνικά είναι πολύ κατανοητοί. Αφού έχεις καταλάβει την έννοια της απαλλαγής, εδώ το συγκεκριμένο συμβόλαιο καλύπτει ασφαλιστικά την απαλλαγή από τη ζημιά του νοικιασμένου οχήματος. Επί πλέον σου καλύπτει μέχρι 300€ για απώλειες / ζημιές προσωπικών σου αντικειμένων. Μελέτησε τους όρους και τα σημεία που δεν πιάνεις να στα εξηγήσω.

Από εδώ TravelSafe - Επικοινωνία μπορείς να βρεις τα στοιχεία επικοινωνίας μαζί μου.
 

firegd

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξιδιώτικη ασφάλεια

Νέος στο φόρουμ σας καλησπερίζω όλους και μας εύχομαι καλά ταξίδια παρά τους δύσκολους καιρούς.
Θα ήθελα μια βοήθεια στο θέμα της ταξιδιώτικης ασφάλειας και συγκεκριμένα για ένα οικογενειακό ταξίδι στην Αμερική.
Σκέφτομαι να κάνω την αγορά των εισιτηρίων από airtickets.gr ,αυτοί προσφέρουν ταξ. ασφάλεια με την AIG.Θα είμαστε η οικογένεια μου και εγώ καλυμμένοι ή να ψάξω κάτι άλλο?
Ευχαριστώ
:xmas_wink::xmas_wink::xmas_wink::xmas_wink:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καλημέρα!
Γνωρίζει κάποιος αν οι ταξιδιωτικές ασφάλειες σε καλύπτουν σε περίπτωση που χάσεις μια πτήση επειδή καθυστέρησε η προηγούμενη. Αν είναι με ευθύνη της αεροπορικής(π.χ μηχανική βλάβη) μπορώ να ζητήσω αποζημείωση από την αεροπορική εταιρεία?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα!
Γνωρίζει κάποιος αν οι ταξιδιωτικές ασφάλειες σε καλύπτουν σε περίπτωση που χάσεις μια πτήση επειδή καθυστέρησε η προηγούμενη. Αν είναι με ευθύνη της αεροπορικής(π.χ μηχανική βλάβη) μπορώ να ζητήσω αποζημείωση από την αεροπορική εταιρεία?
Εξαρτάται από την ασφάλεια. Αυτή π.χ. που κάνω εγώ με την ΑΤΕ Ασφαλιστική σε καλύπτει μέχρι ένα ποσό (600 Ευρώ συνολικά) για έξοδα (εισιτήριο, ξενοδοχείο, είδη πρώτης ανάγκης, κλπ.). Την αποζημείωση την παίρνεις από την ασφαλιστική. Δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις κάτι από την αεροπορική. Τώρα δεν έχω το συμβόλαιο μπροστά μου αλλά αν κάνεις τον κόπο και πας σ'ένα κατ/μά τους θα λύσεις πολλές απορίες και για τις άλλες καλύψεις (και για ιατρικά, ατυχήματα, κλοπές, κλπ.). Άσε που κοστίζει και τα μισά περίπου απ' ότι άλλες ασφαλιστικές.
 

freedom21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
γεια σας, ετοιμαζουμε ταξιδι για βραζιλια και κοιταω για ασφαλειες, εγω μενω αγγλια και βρισκω ετησιες απο 25 ευρω και ανω. τεινω να κλεισω μια γυρω στα 35. αλλα ο φιλος μου μενει ελλαδα οποτε δεν μπορω να του κλεισω την ιδια με μενα και οσο το εχω ψαξει μου φαινονται αστρονομικες οι τιμες για κατοικους ελλαδας. Εχει καταφερει να βρει καποιος ασφαλεια κατω των 50 ευρω?
Η πτιση μας ειναι με ανταποκριση νεα υορκη και Μαιαμη. Πρεπει να παρουμε ασφαλειες που να περιλαμβανει τις ΗΠΑ ή δεν πειραζει αυτο αφου ο τελικος προορισμος ειναι Βραζιλια? Θα βγουμε και εκτος αεροδρομιου στις ΗΠΑ για αυτο ρωταω. Ευχαριστω
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
γεια σας, ετοιμαζουμε ταξιδι για βραζιλια και κοιταω για ασφαλειες, εγω μενω αγγλια και βρισκω ετησιες απο 25 ευρω και ανω. τεινω να κλεισω μια γυρω στα 35. αλλα ο φιλος μου μενει ελλαδα οποτε δεν μπορω να του κλεισω την ιδια με μενα και οσο το εχω ψαξει μου φαινονται αστρονομικες οι τιμες για κατοικους ελλαδας. Εχει καταφερει να βρει καποιος ασφαλεια κατω των 50 ευρω?
Η πτιση μας ειναι με ανταποκριση νεα υορκη και Μαιαμη. Πρεπει να παρουμε ασφαλειες που να περιλαμβανει τις ΗΠΑ ή δεν πειραζει αυτο αφου ο τελικος προορισμος ειναι Βραζιλια? Θα βγουμε και εκτος αεροδρομιου στις ΗΠΑ για αυτο ρωταω. Ευχαριστω
Να πάει στην Αγροτική Ασφαλιστική. Για ταξίδι ενός μήνα θα πληρώσει περίπου 50 ευρώ. Για λιγότερες μέρες θα είναι λιγότερο αλλά όχι πολύ. Γύρω στο 40άρι.
 

freedom21

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Να πάει στην Αγροτική Ασφαλιστική. Για ταξίδι ενός μήνα θα πληρώσει περίπου 50 ευρώ. Για λιγότερες μέρες θα είναι λιγότερο αλλά όχι πολύ. Γύρω στο 40άρι.
ευχαριστω πολυ, αν υπαρχουν και αλλες προτασεις που αξιζουν να κοιταξουμε θα ηταν χρησιμο να εχουμε επιλογες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom