Ταξιδιωτικη Λιστα TOP 10

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Song Kul = λίμνη
Tawang= ινδική πόλη βουδιστικών ενδιαφεροντων (απατείται ειδική άδεια)
Kham , Amdo = Κίνα, πρώην θιβειανες επαρχιες. Τα περισσότερα και πιο ενδιαφεροντα κομματια απαγορευονται σε ξένους. 90% θιβετιανοί σε αντίθεση με την Λάσα που κινεζοποιείται για πολιτικούς λόγους.
Pamir = βουνα. Πρόσφατα -στις 21 Ιουνιου 2013 νομίζω- συμπεριελήφθηκαν στα μνημεία της Ουνέσκο.
Καρακοραμ = δρόμος (κακό)φτιαγμένος απο κινέζους στο Πακισταν (για να μπουν στο μάτι των Ινδών, ο εχθρός του εχθρού μου είναι κατά περίπτωση φίλος μου)
Bamiyan = Αφγανιστάν. Τεραστιοι λαξευμένοι Βούδες ημικατεστραμενοι απο τα οπλα των Ταλιμπαν. Κρίμα...
Chiang Saen = B. Ταυλάνδη. Μεσω του Μεκόγκ, διασχίζει το χρυσό τρίγωνο και φτάνει σε εκπληκτικά μέρη της Ν. Κίνας. Επικίνδυνο το καράβι λόγω του οτι χρησιμοποιείται για εμπόριο οπίου. 2 τουρίστες επιτρέπονται κάθε φορά. Οχι τακτικά δρομολόγια. Μακελειό πριν 2-3 χρόνια με νεκρούς σε ατυπη εξόρμηση απο ταυλανδικό στρατό. Ακρατα ενδιαφέρον. Δεν απαιτείται βιζα για Λαος Βιρμανία παρά μόνο για Κίνα. Λειτουργεί κυρίως την περιοδο των μουσώνων γιατί τότε το επιτρέπει η στάθμη του νερού.
Sudarban = Tο μεγαλύτερο μαγκρόβιο δάσος του κόσμου, έδρα της τιγρης της Βεγγάλης. Επίσης η χώρα διαθέτει την μεγαλύτερη παραλία του κόσμου, και μερικές απο τις πιο αυθεντικές και αμόλυντες φυλές της Ασίας. Σινοβιρμανικής καταγωγής.
Κulma Pass= ορεινό πέρασμα στο Τατζικισταν. Πρόσφατα άνοιξε για τουρίστες. Προβλέπω όμως να ξανακλείνει. Οδηγεί στην Κίνα.
Τα υπόλοιπα ρώτησέ τα στον Τάκη. Ξέρει αυτός....
Μονο το Καρακοραμ ηξερα και τους Βουδες (αυτοι δεν ειχαν καταστραφει ωστοσο?)
Υ.Γ. και φυσικα ξερω και τον Τακη... να για να σκασετε!!! :bleh:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ωραία! Βρήκα παρέα, γιατί μεταξύ μας δεν βλέπω τον Γκιούλιβερ να ακολουθεί ούτε μέχρι την μέση της λίστας.
Θα το οργανώσω εγώ.
Αυτό με ψιλοτρομάζει αλλά ας μη το κάνουμε θέμα....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εσύ κάτσε καλά, γιατί αν δεν οργανωθεί από εμένα θα το αναλάβει ο ...άλλος (Τάκης). Ποιόν προτιμάς? Εμένα ή αυτόν?
Αυτό κι αν είναι ελεύθερη επιλογή! Σκύλλα ή Χάρυβδη;;; να παρω τη κουρτίνα Νο3;;
Ο Τάκης συνεργάζεται με ΚΤΕΛ; (διότι έχει σημασία)
Τώρα περί λίστας δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος σαν την dimkyr. Έχω κάποιες εμμονές (βλέπε -σταν, Καύκασος, Κουρδιστάν, Μαυριτανία/Αλγερία, Ναμίμπια και άλλα εκείθε κοντινά) αλλά αν αρχίσω μάλλον θα ξεπεράσω τα top 10, οπότε ότι κάτσει και μ'ενδιαφέρει
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Dim kyr σε εμπιστεύομαι.μπορείς να οργανώσεις όπως θες και αν χρειαστείς βοήθεια μιας και είμαι παρθένος και στην οργάνωση τοπ εδώ είμαστε!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Dim kyr σε εμπιστεύομαι.μπορείς να οργανώσεις όπως θες και αν χρειαστείς βοήθεια μιας και είμαι παρθένος και στην οργάνωση τοπ εδώ είμαστε!!
Κακώς κάνεις, αλλά σε ευχαριστώ. Η υπερβολική οργάνωση φίλε μου Jimp είναι κάτι υπερεκτιμημένο, σαν τα λουκούμια της Τουρκίας ένα πράγμα. Ενα ταξίδι οργανωμένο μέχρι την παραμικρή λεπτομερεια αποδομεί την ουσια του ταξιδιού που είναι το άγνωστο. Λίγες πληροφορίες, κανα 10λεπτο άντε τέταρτο ψάξιμο για τα βασικά και μετά το δισάκι μου στον ώμο και στο δρόμο και στο δρόμο. Είμαι αιρετική, το ξέρω , αλλά αυτός είναι ο κανόνας μου και αυτόν ακολουθώ "το πολύ ψάξιμο τρώει τον ταξιδιώτη".
(θα ταξιδέψουμε με ΚΤΕΛ)
Και τώρα μετά από αυτή σου την δήλωση, περίμενε καταιγισμό συμβουλευτικών πμ απο άλλα μέλη να μην ακολουθήσεις.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Ωραία ας κάνω και κανένα λιγότερο οργανωμένο ταξίδι.
Με ΚΤΕΛ ταξιδεύω όλη μου τη ζωή.
Όσοι και να μου στείλουν πμ δεν θα μου αλλάξουν γνώμη!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.105
Likes
24.037
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Mα πως μου εχει διαφυγει αυτο το θεμα?
(1) Περου
(2) Μεξικο
(3) Βενεζουελα
(4) Τζαμαικα
(5) Ναμιμπια
(6) Μοζαμβικη
(7) επαρχια Κινας
(8) Ιαπωνια
(9) Γαλλικη Πολυνησια ή/και Φιτζι
(10) Ιραν (πιο εφικτο το κοβω αυτο αν ξανασκασει προσφορα ;) )
Απορώ γιατί δεν έβαλες στη λίστα την Αίγυπτο !!!!!!!!!!!!!!!! :p :p :p
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Ας ονειρευτουμε πρωινιατικα!!!

1. Νεα Υορκη
2.Μπορα-Μπορα (γαλλικη πολυνησια)
3. Σευχελλες
4.Μεξικο
5.Σκωτια
6.Βερολινο(που ολο το γυροφερνω και ποτε δεν καθεται..)
7.Ρωσια-Αγια Πετρουπολη
8.Νορβιγικα Φιορδ
9.Αιγυπτος
10.καπου στις Αλπεις...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Άντε να βάλω και την δικιά μου :)

1. Spitsbergen και να περάσω την κοιλάδα DeGeerdalen
2. Παμίρ, οφ κόρς :)
3. Μπουτάν
4. Derweze
5. Θάλασσα Αράλ
6. Ναγκόρνο Καραμπάχ
7. McMurdo Ανταρκτική
8. Γκαλαπάγκος
9. Τσετσενία
10. Ισλανδία
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Λοιπόν.....1)ΗΠΑ-Καναδάς.
2) Αγιος Δομηνικος
3)Κούβα
4)Τζαμάικα
5)Αυστραλία
6)Γαλλική Πολυνησία
7)Αγγλία
8)ΒραζιλιαΑργεντινή
9)Ουρουγουάη-Παραγουάη
10)Μεξικό-Μπελιζ
Αυτά τα ολίγα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.336
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom