Ουγγαρία Ταξιδι την Βουδαπεστη με το αυτοκινητο

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
Θελω να σας περιγραψω το ταξιδι που εκανα στην βουδαπεστη της ουγγαριας τα χριστουγεννα του 2010. Ξεκινησα στις εξι το πρωι απο την θεσσαλονικη. Γυρω στα 40 λεπτα εκανα για να φτασω τα συνορα των σκοπιων. Ευτυχως εκει δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα, πλην του οτι με καλοκοιτουσαν το αυτοκινητο επειδη εχω βαλει φιμε τζαμια. :)...! Γυρω στις 8 κ μιση ωρα ελλαδος ειχα φτασει στα συνορα των σκοπιων κ της σερβιας. 2μιση ωρες περιπου. Καμια καθυστερηση κ μιας που ο δρομος μεσα στα σκοπια ειναι παρα πολυ καλος?(αυτοκινητοδρομος 120 χλμ οριο) εκτος απο ενα μικρο κομματι στην κοιλαδα των τεμπων του βαρδαρη(αξιου).
Στη σερβια ο δρομος δεν ειναι πολυ καλος στην αρχη κ για περιπου 100 χιλιομετρα πηγαινεις μεχρι 80.. περνας απο την πολη βρανιε κ καπου εκει κοντα στο λεσκοβατς ξεκιναει ο αυτοκινητοδρομος(Ε-75). Περνας εξω απο το Νις που ειναι σε αποσταση περιπου 4,5 ωρες απο τη θεσσαλονικη. Εντος της σερβιας εχει αρκετα διοδια περιπου 10 ευρω, ενω στα σκοπια εχει τρια διοδια απο 1 ευρω(65 διναρια σκοπιων). Περιπου στις 1 το μεσημερι ωρα ελλαδος φτασαμε στο βελιγραδι μετα απο 7 ωρες ταξιδι. Αρκετη κινηση στην πολη. Καναμε κανα μιση ωρα να βγουμε εκτος πολης. Αφου περασαμε απο το βελιγραδι αρχισαν οι δυσκολιες με την συνεχη χιονοπτωση και τον πολυ κακο δρομο που εχει μετα το νοβι σαντ(80 χλμ μετα το βελιγραδι).Δρομος παγωμενος, με μεγιστη ταχυτητα τα 70 χλμ, αθλια διαδρομη ισως απο τις χειροτερες που εχω δει. Ενα μονοτονο πραγμα να βλεπεις συνεχεια γεφυρες κ τπτ αλλο.
Μετα απο 9 ωρες ταξιδιου περιπου φτασαμε στα συνορα τις σερβιας-ουγγαριας κοντα στην πολη σουμποτικα, και εκει μας περιμενει μια ευχαριστη εκπληξη. Απιστευτη ουρα αναμονης στα συνορα με 2 διαθεσιμους ουγγρους αστυνομικους να ελεγχουν μεσα εξω ολα τα αυτοκινητα. μετα απο 45 λεπτα αναμονης μπηκαμε στην ουγγαρια και διασχησαμε τον αυτοκινητοδρομο Μ-5 προς βουδαπεστη. Πολυ καλος δρομος θα ελεγα αν ακομα καλυτερα ηταν ανοιξη και δεν ειχε χιονια. Σκεφτητε οτι καναμε 190 χιλιομετρα μεσα στην ουγγαρια σε ... 5!!! ωρες. Απιστευτο χαλι ο δρομος.Παγωμενος με τα εκχιονιστικα να βγαινουν κατα τις 5 το απογευμα να καθαρισουν τον δρομο. Κατα τις επτα το απογευμα κ μετα απο 14! ωρες ταξιδιου φτασαμε στην βουδαπεστη. Πολη ομορφη πολη. Παραμυθενια θα ελεγα, πλην ομως παρα πολυ κρυο. -12 βαθμους. Την επομενη μερα το πρωι κανουμε μια βολτα στις γεφυρες και τηνκεντρικη εμπορικη οδο βατσι ουτσα. πολυ καλη αγορα, αρκετα ακριβη αλλα ικανοποιητικη. Ο δουναβης ωραιος ποταμος αλλα παγωμενος κ βρωμικος θα ελεγα... και εβγαζε ενα κρυο αλλο πραγμα...! Την επομενη μερα πηγαμε να δουμε τα.. αξιοθεατα της πολης. Ειδαμε το κοινοβουλιο, το πυργο των ψαραδων, το παλατι του βουδα κ μια καθολικη εκκλησια(δε θυμαμαι το ονομα της). Το απογευμα αποφασισαμε να παμε να φαμε σε εστιατοριο με τσιγγανικα βιολια...Ενδιαφερον εμπειρια που μας στοιχησε 75 ευρω! πανακριβο εστιατοριο αλλα με πολυ καλη εξυπηρετηση κ πολυ καλο φαγητο.! Σε γενικες γραμμες ειναι μια ομορφη πολη που αρκει μια μερα για να την γυρισεις. Επισης μου φανηκε σχετικα ακριβη για τα οικονομικα δεδομενα της χωρας. Το πιο παραξενο απο ολα ειναι η .. γλωσσα των ουγγρων. Δεν μπορεσαμε να συγκρατησουμε καμια λεξη.. πολυ δυσκολη γλωσσα κ οχι ιδιατερα εβηχη.
- Ωραια εμπειρια. Συνιστω σε οποιον θελει να παει εκει με το αμαξι, να ταξιδεψει ανοιξη και να το συνδυασει με βιεννη κ μπρατισλαβα που ειναι αρκετα κοντα. Η αποσταση ειναι 1000 χιλιομετρα και με νορμαλ συνθηκες σε 11,5 ωρες θα φτασεις.
Προσοχη στα σκοπια με το οριο ταχυτητας γιατι εχει αρκετα μπλοκα. Εξοδα μετακινησης ειναι περιπου 200 ευρω πανε ελα οι βενζινες μαζι με τα διοδια(25 ευρω περιπου σε σερβια κ σκοπια).
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Αν ήταν να μείνεις κάπου ανάμεσα που θα έμενες??Αυτό το ταξίδι προσπαθώ να συλλάβω ώστε να αρχίσω να το οργανώνω αλλά δεν ξέρω με τι να το συνδυάσω!Πάντως πολύ καλή φάση !!
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
καλο για μενα ειναι να μεινεις στο βελιγραδι να δεις κ την πολη. ειναι πολυ ωραια... εμενα τουλαχιστον μου αρεσε πολυ... αλλα εχω ακουσει κ για το νοβι σαντ οτι ειναι πανεμορφη πολη
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
καλο για μενα ειναι να μεινεις στο βελιγραδι να δεις κ την πολη. ειναι πολυ ωραια... εμενα τουλαχιστον μου αρεσε πολυ... αλλα εχω ακουσει κ για το νοβι σαντ οτι ειναι πανεμορφη πολη

Εμεις θελουμε να φτασουμε μεχρι Κρακοβια..Θα το φτιαξω που θα μου παει!!Ευχαριστω για τισ πληροφοριες!!!
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
και εγω θελω να παω καποια στιγμη στην κρακοβια. ειναι πολυ μακρια κ θελει αρκετο χρονο... περιπου 16 ωρες απο θεσσαλονικη:haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
παρε εσυ αδεια και παμε !!!!!!!!!!!!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ναι, το πασχα του χρονου , φροντισε το , θελει και η νικολαιδου Πολωνια
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
αφου εσυ θα πας τωρα...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
αφου εσυ θα πας τωρα...
αν παρακολουθουσες λιγο το φορουμ και αν βρισκαμε λιγο χρονο να πιουμε εναν καφε θα μαθαινες οτι ειναι ουτοπικο ονειρο η κρακοβια
βερολινο και δρεσδη ή λειψια θα παμε εν τελει
 

Yiannis_84

Member
Μηνύματα
69
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά!
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο Ντε Τζανειρο
αααααααααααααααααααααα
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Προσωπική μου άποψη για την Βουδαπέστη: Δεν θεωρώ ότι είναι όμορφη πόλη, έχει όμως πολλές ομορφιές και πολλά αξιοθέατα. Οι γέφυρές της και το Κοινοβούλιο είναι πανέμορφα. Επίσης έχει έναν από τους πιο σημαντικούς ζωολογικούς κήπους της Ευρώπης και αν έχετε χρόνο αξίζει να επισκεφτείτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom