Ουγγαρία Ταξιδι την Βουδαπεστη με το αυτοκινητο

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
κατι θα ξερετε. τελος παντων. οπως και να χει. Κατι αλλο θελω να πω. Το βελιγραδι μου αρεσε πιο πολυ απο την βουδαπεστη.
γιατι? εχουν "πιο ωραιο Δουναβη" στη Βουδαπεστη...
Τελειο και το Βελιγράδι, αλλα η Βουδαπεστη ειναι πιο "μπροστα".... Την εχουν αξιοποιησει πιο πολυ... Πηγες σιγουρα ιδια εποχη;
Τελος παντων, γουστα ειναι αυτα...
 

mariangela1990

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σκεφτόμαστε να πάμε ένα 4ήμερο Βουδαπέστη...επειδή όμως το αεροπλάνο φτάνει εκεί Σάββατο απόγευμα και αναχωρούμε Τρίτη απόγευμα δε ξέρω εάν είναι αρκετές 2 μέρες μόνο για όλα τα αξιοθέατα και τα λουτρά...η γνώμη σας είναι να κλείσουμε καλύτερα 6 μέρες? Από Πέμπτη μέχρι Τρίτη δηλαδή???
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
mariangela1990 said:
δε ξέρω εάν είναι αρκετές 2 μέρες μόνο για όλα τα αξιοθέατα και τα λουτρά...η γνώμη σας είναι να κλείσουμε καλύτερα 6 μέρες?
Η γνώμη μου είναι ότι δυο μέρες είναι αρκετές για να επισκεφθείτε όλα τα γνωστά αξιοθέατα της πόλης : πλατεία ηρώων, εκκλησία του Ματθια (matyas Templom), Πύργος των ψαράδων, καστροπολιτεια, παλάτι,γέφυρα αλυσίδων, λόφο Gellert, νησί μαργαρίτας και τη βασιλική του Αγίου Στέφανου. Βέβαια θα είστε στο τρέξιμο για να τα δείτε όλα αυτά κ δεν γνωρίζω αν θα μείνει χρόνος για τα λουτρά, εκτός αν τα συνδιάσετε κατάλληλα με τα υπόλοιπα. Και ένα ακόμη κακό είναι ότι δεν θα προλάβετε να επισκεφθείτε τα πανέμορφα παραδουνάβια χωριά. Οπότε καλύτερο θα ήταν να επιλέξετε τις 6 ημέρες προκειμένου να έχετε άπλετο χρόνο να επισκεφθείτε αξιοθέατα κ μουσεία με χαλαρό ρυθμό και να απολαύσετε τις βόλτες σας στους δρόμους της Βουδαπέστης.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα κι από μένα και καλό φθινόπωρο.
Υπάρχει περίπτωση να πάμε Βουδαπέστη τον Οκτώβριο (είμαστε ακόμα σε φάση αναζήτησης προορισμού) και ήθελα να ρωτήσω ποια παραδουνάβια χωριά αξίζουν να επισκεφτούμε ή ποια άλλη πόλη είναι όμορφη και αξίζει μια ημερήσια επίσκεψη.
Επίσης έχει πάει κανείς στη λίμνη Μπάλατον; Εντυπώσεις;
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλημέρα κι από μένα και καλό φθινόπωρο.
Υπάρχει περίπτωση να πάμε Βουδαπέστη τον Οκτώβριο (είμαστε ακόμα σε φάση αναζήτησης προορισμού) και ήθελα να ρωτήσω ποια παραδουνάβια χωριά αξίζουν να επισκεφτούμε ή ποια άλλη πόλη είναι όμορφη και αξίζει μια ημερήσια επίσκεψη.
Επίσης έχει πάει κανείς στη λίμνη Μπάλατον; Εντυπώσεις;
Υπάρχουν πολύ όμορφα χωριά κοντά στη Βουδαπέστη. Ενδεικτικά μπορείς να ξεκινήσεις από το Esztergom, μια μικρή πόλη γύρω στη μία ώρα από τη Βουδαπέστη. Εκεί μπορείς να επισκεφθείς την Βασιλική του Esztergom που είναι,νομίζω, η μεγαλύτερη εκκλησία της Ουγγαρίας και μια από τις μεγαλύτερες στον κόσμο. Επιπλέον, από εκέι αξίζει να πας στην απέναντι πλευρά τ Δούναβη, τη σλοβάκικη, στο Sturovo( ή Parkany στα Ουγγρικά) για να βγάλεις φωτογραφίες. Από Eztergom μετά συνεχίζεις για Visegrad και το φρούριό του. Και τέλος, Szentendre.
 

Attachments

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
filippia said:
ποια άλλη πόλη είναι όμορφη και αξίζει μια ημερήσια επίσκεψη.
Επίσης έχει πάει κανείς στη λίμνη Μπάλατον; Εντυπώσεις;
Όσο για κοντινές πόλεις, η Μπρατισλάβα είναι γυρω στα 200χμ απο τη Βουδαπέστη κ η Βιέννη γυρω στα 260. Βέβαια στη Βιέννη δεν θα πρόλαβες να δεις πολλα μεσα σε μια ημέρα, αλλα σίγουρα θα περάσεις υπέροχα. Για την Balaton το φθινόπωρο δε ξέρω. Το καλοκαίρι πάντως μια βουτιά εκεί είναι must.
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
Η Μπάλατον είναι τεράστια λίμνη (φτάνει στο μήκος τα 70 χλμ) έχει πολλά χωριά εξαιρετικό φαγητό και πολλές δραστηριότητες (spa, πάρκα περιπέτειας κ.λ.π.), πρέπει όμως να το ψάξεις λίγο. Το καλοκαίρι γίνεται χαμός απο Ούγγρους (όσοι δεν πάνε Ελλάδα πάνε εκεί) και από Γερμανούς, την Άνοιξη είναι επίσης ωραία τον Χειμώνα υπάρχει περίπτωση να βρεις το μεγαλύτερο μέρος της λίμνης παγωμένο το φθινόπωρο διατηρώ επιφυλάξεις (ούτως η άλλως η άνοιξη είναι η αγαπημένη μου εποχή για διακοπές στην Κεντρική Ευρώπη).
 

ZEN

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ποια η γνώμη σου έαν γίνει όλη αυτή η διαδρομή μ' ένα matiz 900cc την ίδια εποχή του χρόνου...; Θα την παλέψει ή όχι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.161
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom