Βιετνάμ Καμπότζη Λάος Ταϊλάνδη Ταυλάνδη, Καμπότζη .... Λάος, Βιετνάμ?

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πρός Θεού!!! Δεν το έχω κάνει! Δεν πηγαίνω εγω σε τέτοια τριτοκοσμικά μέρη.
Η έννοια που του του προσδίδω είναι "τι γίνεται στον κόσμο". Ντροπή τους. Να εκμεταλλεύονται/οχλούν έτσι εμάς τους "λευκούς"! Απαράδεκτοι.
Βρυξέλλες και πάλι Βρυξέλλες. Πολιτισμός! Αντε πια.... με τους μαύρους απολίτιστους....
Edit χρυση μου !:bleh:
δεν ειναι μαυροι..κιτρινοι ειναι....:haha:

(που ησουνα βρωμοκοριτσο και δεν ηρθες?)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
(που ησουνα βρωμοκοριτσο και δεν ηρθες?)

ούτε που θυμάμαι. Μάλλον
κόρινθο..... δεν είναι σίγουρο....... έχω κενά...
πάντως για να είμαι on topic λέω οτι οι Ελληνες δεν χρειάζονται βίζα για Ταυλάνδη. Και στην Καμπότζη την βίζα την βγάζεις και στο Ιντερνετ (για τα κορόιδα που θέλουν να πάνε). 20 δολλάρια κόστος. Για το Λάος 35.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πλακα κανουμε Βαγγελη...συνεχιζουμε στο ιδιο σκωπτικο στυλ.Υπερθεματιζουμε για Βρυξελλες ..αν μας εννοεις...μην καψουμε το μελος και το στειλουμε Ταυλανδη...δεν κανει:bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πρός Θεού!!! Δεν το έχω κάνει! Δεν πηγαίνω εγω σε τέτοια τριτοκοσμικά μέρη.
Η έννοια που του του προσδίδω είναι "τι γίνεται στον κόσμο". Ντροπή τους. Να εκμεταλλεύονται/οχλούν έτσι εμάς τους "λευκούς"! Απαράδεκτοι.
Βρυξέλλες και πάλι Βρυξέλλες. Πολιτισμός! Αντε πια.... με τους μαύρους απολίτιστους....
Κιτρινοι ειναι και σχιστοματηδες! :bleh:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Άν πεις σε κάποιον ότι θα πας Ασία , -ειδικά σε χώρα που δεν έχει κουπόνια κοινωνικού τουρισμού-, θα σου πουν "ελα μωρέ.... που πας και τραβιέσαι εκεί στους μαύρους...?"
Διαπιστωμένο.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να πάει.
Και να τα δει με τα ματάκια του.
(Μόνο που για 15 ημερο θα του πρότεινα 2 κράτη.
Καμπότζη λόγω Ανγκορ Βατ και Λάος.
Αντε να βάλεις και Μπαγκόκ.
Αληθεια ξερει κανεις τι γινεται με τις ταραχές στα σύνορα Ταυλάνδης - Καμπότζης; Συνεχίζεται η αναμπουμπούλα;
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Πρός Θεού!!! Δεν το έχω κάνει! Δεν πηγαίνω εγω σε τέτοια τριτοκοσμικά μέρη.
Η έννοια που του του προσδίδω είναι "τι γίνεται στον κόσμο". Ντροπή τους. Να εκμεταλλεύονται/οχλούν έτσι εμάς τους "λευκούς"! Απαράδεκτοι.
Βρυξέλλες και πάλι Βρυξέλλες. Πολιτισμός! Αντε πια.... με τους μαύρους απολίτιστους....

Μαλιστα...να και η ειρωνια.

Το θεμα λοιπον αυτο ειναι σε τοπικ το οποιο λεγεται "Αναζητηση πληροφοριων για προορισμους" οποτε εγω σαν Κωστης που πηγα εκει περα δινω πληροφοριες για το επικειμενο ταξιδι του ανθρωπου.Να ξερει τι θα δει και να ξερει τι θα συναντησει.

Το οτι εσυ το πηρες το εμας τους "λευκους" σαν ρατσιστικο σχολιο και οχι σαν ενα σχολιο για να μην τον πιασουν κοροιδο σε πολλες "προσφορες" που θα του πουνε οτι εχουνε για να του πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες,εκτος απο το ποσο παραξενα και καχυποπτα λειτουργει το μυαλο σου, σε κανει απο μονη σου ρατσιστρια και ειναι κριμα που σκεφτεσαι ετσι.Αμα ειχες παει (γιατι αποκλειεται) θα εβλεπες οτι (οπως εγω μιλησα με πολλες φυλες της Γης) οτι τους Κινεζους και τους Φιλιππινεζους λογω χρωματος δεν τους ζηταγανε για την ιδια διαδρομη τα ποσα τα οποια ζηταγανε σε μενα ή στους Ιαπωνες.

Ουτε για τις εκδρομες ζηταγανε τα ιδια λεφτα οπως σε μας ,αλλα ουτε και σε διαφορα μαγαζια κατεβαζανε τοσο πολυ τις τιμες.Ουτε τους κυνηγαγανε απο πισω τα τουκ τουκ και οι ταξιτζηδες για κουρσα οσο "εμας τους λευκους".Ειναι γεγονος που συμβαινει και αμα θες το πιστευεις.

Εγω πηγα στο τελος των μουσωνων εν γνωση μου επειδη δεν ειμαι τοσο ευκαταστατος "λευκος" οπως νομιζεις εσυ και οι φιλοι σου οι οποιοι υπερθεματιζουνε την ειρωνια σου αλλα πραγματικα θελω να γυρισω τον κοσμο και να δω τα μνημεια τα αξιοθεατα και τις γευσεις και τη νοοτροπια των λαων.

Τωρα αν εσυ εχεις παει στο αλλο ακρο κ πιστευεις οτι οι λευκοι εκαναν ολα τα κακα του κοσμου (που δεν διαφωνω ουτε εγω) αλλα απο δω και περα θα πρεπει να αυτομαστιγωνομαι για το χρωμα μου οταν με κλεβουνε στις τιμες που μου δινουνε και να λεω και ευχαριστω και να λεω "Ελα μωρε τοσα τους καναμε οι λευκοι",η "ελα μωρε αυτοι ειναι καλοι ανθρωποι εμεις τα φταιμε και η νοοτροπια μας" και το χειροτερο που λετε για τις Βρυξελλες "εσεις ειστε μεγαλωμενοι για την Ευρωπη ενω εμεις ειμαστε οι αληθινοι ανθρωποι της περιπετειας που κοιμομαστε στο χαλι κατω με τις κατσαριδες το πληρωνουμε 50ευρω το δωματιο αλλα δεν μας νοιαζει γιατι θελουμε να το παιξουμε ιστορια στο φορουμ" -οπως υποννοειτε μερικοι και προσβαλετε ατομα που μπαινουν εδω για να αντλησουν πληροφοριες-

Σκοπος των θεματων ειναι να παρει καποιος πληροφοριες για το ταξιδι του πριν παει ειτε ειναι Ταιλανδη,ειτε ειναι Ινδια,ειτε ειναι στην Ελλαδα μεσα.

Και το χειροτερο ειναι αυτο που πιστευετε πολλοι απο δω μεσα οτι παντα ειστε αλαθητοι κ οι αλλοι δεν εχουν δικαιωμα να πουνε τη γνωμη τους.Για να φανειτε εσεις οι καλυτεροι αντι να δωσετε μια ουσιαστικη βοηθεια.

Και τωρα μαστιγωστε με παλι για τα γραπτα μου ολοι σας...αντεχω
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Λοιπον σοβαρα τωρα,
15 μερες ειναι λιγες, δεν θα μπορεσεις να κανεις και πολλα πραγματα.Για Ταυλανδη και Siem Reap ενταξει,δεν νομιζω ομως να μπορεσεις να δεις περισσοτερα.
Οι Ταυλανδοι ειναι μια χαρα ανθρωποι, ουτε αγελαστοι,ουτε πιεστικοι.(αυτο ειναι ινδικο χαρακτηριστικο,τους λατρευουμε βεβαια παρ ολα αυτα).

Οσο για τις βιζες σου εχουν απαντησει ηδη.

Να προετοιμαστεις παντως και για βροχες.Σ ολες αυτες τις χωρες βρεχει το καλοκαιρι, χωρις να γινονται απαγορευτικες. βεβαια.
Καλο σου ταξιδι!!
 

cmavrani

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
γερμανια
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτική
Ουαου!!!

Ομολογώ ότι δεν περίμενα τόσες απαντήσεις!!!!Ευχαριστώ πολύ όλους!
Πρέπει να ρίξω μελέτη σε όλες τις ιδέες και προτάσεις και θα επανέλθω....λογικά με νέες απορίες!
Μόνο να πω από τώρα ότι φυσικά και δεν έχουμε σκοπό να γυρίσουμε 4 κράτη σε 15 μέρες! Ο σκοπός απλά είναι να εκμεταλευτώ τις εμπειρίες σας :) και μετά να αποφασίσουμε το καλύτερο δυνατό πρόγραμμα για αυτές τις μέρες!!!

Και μια μικρή παρατήρηση σχετικά με την αντιπαράθεση που δημιουργήθηκε ξεκινώντας από τις δικές μου απορίες για την Ταιλάνδη!
Πιστεύω ότι όλοι εδώ μέσα ευχαρίστως κάνουν ταξιδιωτικές εμπειρίες οπουδήποτε.....τόσο στις "Βρυξέλλες" όσο και σε "τριτοκοσμικά κράτη"! (Προσωπικά ο τελευταίος χαρακτηρισμός δε μου αρέσει...) Και εγώ έχω ταξιδέψει τόσο στην Ευρώπη όσο και στην Αφρική ή Ασία και έχω δει αρκετά πράγματα. Για παράδειγμα στην Τανζανία, η εμπειρία στην Αρούσα ήταν πάρα πολύ αρνητική, γιατί δεν τολμούσαμε να περπατήσουμε στους δρόμους χωρίς να μας πιέζουν για αγορές και σαφάρι, σε σημείο που όταν τους είπαμε ότι έχουμε ήδη κλείσει και δεν ενδιαφερόμαστε άρχισε ένας να μας βρίζει!!!Αυτή η πόλη άντως ήταν και η μόνη αρνητική μου εμπειρία στην Τανζανία, κατά τα άλλα γνωρίσαμε πολλούς κατοίκους πάρα πολύ φιλόξενους και φιλικούς. Και στα ταξίδια μου προτιμώ να κάνω ευχάριστες εμπειρίες, πώς να το κάνουμε! :) Μου αρέσει να ταξιδεύω όσο το δυνατόν σε μέρη που οι άνθρωποι δεν έχουν αλλιωθεί από τον τουρισμό, και από αυτά που είχα ακούσει ως τώρα, μου είχε δημουργηθεί η εικόνα ότι στην Ταιλάνδη ακριβώς αυτό έχει συμβεί!

Ευχαριστώ και πάλι!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Για όσους ενοχλούνται από τις "πιεστικές" οχλήσεις των ιθαγενών στην Ν.Α. Ασία, μπορούν απλά να οπλιστούν με ένα χαμόγελο και να λένε ευγενικά και ήρεμα "No thank you". Αυτό κάνω 3-4 χρόνια τώρα και σίγουρα χαμένος δεν έχω βγει, κανένας δε με έχει ενοχλήσει παραπέρα και προπάντων δεν έχω χαλάσει τη διάθεσή μου. Αντιθέτως, το διασκεδάζω απίστευτα και ειλικρινά ανυπομονώ να ξαναβρεθώ εκεί για με "ενοχλούν" έτσι, γουστάρω το παζάρι εκεί, το ομολογώ! Ακόμα θυμάμαι σπαρταριστούς διαλόγους με ταξιτζήδες στο Σαμούι να μου ζητούν εξωφρενικά ποσά για να μας γυρίσουν στη Μαενάμ το βράδυ (μου λέγανε ότι πληρώνουν πετρέλαιο 2 φορές πάνω από τη πραγματική τιμή π.χ.), αλλά πάντα γελαστά και εύθυμα τους έλεγα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι και γελούσαν κι αυτοί με τη σειρά τους. Και σιγά τα ωά να δώσεις 2 ευρώ παραπάνω στον Ταϋλανδό ταρίφα, εδώ στη νιότη μας (20+) μας είχαν ριμάξει οι έλληνες ταρίφες στα ελληνικά νησιά με την αισχροκέρδειά τους (και βλέπανε ότι πιτσιρικάδες είμαστε και δεν έχουμε λεφτά).

Στο θέμα του τόπικ, εγώ θα πήγαινα 15 μέρες μόνο Ταϋλάνδη, στο βορρά και μετά νησιά στην ανατολική ακτή. Το Ανγκόρ βέβαια είναι συγκλονιστικό, αλλά θες 4 μέρες μόνο εκεί (3 μέρες φουλ ναοί συν 1 ξεκούραση ή άλλη εκδρομή).
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
  • Το θέμα "πιέσεις"- "οχλήσεις" απ τους ντόπιους το κάλυψε μια χαρά ο GTS.
  • Προς cmavrani: Εκανα προ διετίας ένα τέλειο ταξιδι στα μερη που σχεδιάζεις. Πολύ μεγάλο όγκο χρήσιμων πληροφοριών άντλησα από τούτο δω το φόρουμ. Καλά να περάσεις.
  • Προς Kostis: Χαλλλλάρωσε.... Ούτε αλάθητο διεκδικούμε,ούτε ειρωνες είμαστε, ούτε μαστιγώνουμε, ουτε αντιευρωπαιστές είμαστε, τουλάχιστον όσοι απαντήσαμε σ αυτό το τόπικ. Απλά ξεκίνησε μια πλακίτσα ο xenos ( xανει όποιος δεν τον ξέρει ) και πήραμε τη σκυτάλη οι άλλοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom