Βιετνάμ Καμπότζη Λάος Ταϊλάνδη Ταυλάνδη, Καμπότζη .... Λάος, Βιετνάμ?

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
...ουτε αντιευρωπαιστές είμαστε
Είμαστε σίγουροι Βαγγέλη? :haha: Γιατί εγώ 2 Λονδίνα και Παρίσια τα αλλάζω με μία Κόστα Ρίκα, μία Κολομβία, Βενεζουέλα, Κούβα, Ταϊλάνδη, Λάος και Καμπότζη? :haha: Και είναι και συμπαθητικές οι Βρυξέλλες πανάθεμά τες...
 
  • Like
Reactions: DrG

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Είμαστε σίγουροι Βαγγέλη? :haha: Γιατί εγώ 2 Λονδίνα και Παρίσια τα αλλάζω με μία Κόστα Ρίκα, μία Κολομβία, Βενεζουέλα, Κούβα, Ταϊλάνδη, Λάος και Καμπότζη? :haha: Και είναι και συμπαθητικές οι Βρυξέλλες πανάθεμά τες...
Μπα... καθόλου σιγουροι δεν είμαστε και τα ίδια πιστεύω έχουμε..

Παλιά έλεγα πως αφήνω την Ευρώπη για τα γεράματα, γιατί μπορείς να τη γνωρίσεις ακόμη κι αν κυκλοφορείς με ....Π.
Ώσπου στη Λουάν Πραμπάνγκ συνάντησα έναν μπάρμπα Γάλλο με 2 πατερίτσες.
Για τις Βρυξέλλες, τι να σου πω... Δεν με εντυπωσίασαν.
Δεν χάνεις και τίποτε αν τις δεις :D.
Νομίζω πάντως ότι για να ενθουσιαστεις θα πρέπει να σαι ..Ευρωβουλευτής
 
  • Like
Reactions: DrG

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Για τις Βρυξέλλες, τι να σου πω... Δεν με εντυπωσίασαν.
Δεν χάνεις και τίποτε αν τις δεις :D.
Νομίζω πάντως ότι για να ενθουσιαστεις θα πρέπει να σαι ..Ευρωβουλευτής
Εγώ τις έχω δει δις, παλιά, πολύ παλιά όμως, είπαμε απλά τρώγονται, όπως τρώγονται και οι τηγανιτές πατάτες.

Ευρωβουλευτής ή μανδαρίνος να συμπληρώσω, να τρως και να πίνεις στην υγειά των κορόιδων....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αφήστε κάτω τις Βρυξέλλες. Μια χαρά πόλη είναι. Σαφώς πιο ενδιαφέρων προορισμός από κάτι Ταυλάνδες και κάτι Κόστα Ρίκες...
 
  • Like
Reactions: DrG

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αφήστε κάτω τις Βρυξέλλες. Μια χαρά πόλη είναι. Σαφώς πιο ενδιαφέρων προορισμός από κάτι Ταυλάνδες και κάτι Κόστα Ρίκες...
Εεεε... ναι, εκεί τουλάχιστον βρίσκεις σουβλάκια, τζατζίκια, κλπ. Ενώ στην Κόστα Ρίκα, πού να ψάχνεις...
 
  • Like
Reactions: DrG

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Εεεε... ναι, εκεί τουλάχιστον βρίσκεις σουβλάκια, τζατζίκια, κλπ. Ενώ στην Κόστα Ρίκα, πού να ψάχνεις...
Aμάν κι εσύ πάλι τσίμπησες. Την πλάκα συνεχίζει ο άνθρωπος..

cmavrani: Μια απ τις ιστορίες που πρέπει να διαβάσεις πριν φύγεις για εκεί κάτω, είναι του Babaduma
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Aμάν κι εσύ πάλι τσίμπησες. Την πλάκα συνεχίζει ο άνθρωπος..
Ρε συ vag... και γω την πλάκα συνεχίζω - ξέρει αυτός! :)

cmavrani: Μια απ τις ιστορίες που πρέπει να διαβάσεις πριν φύγεις για εκεί κάτω, είναι του Babaduma
Ποιά ιστορία? Μία ξεκίνησα για τη Μαλαισία, κι αυτή ακόμη να τελειώσει. Ταϋλάνδη, Βιετνάμ, βέβαια τα έχουμε οργώσει αλλά ταξιδιωτική ιστορία ... τσού. Μόνο πληροφορίες με π.μ.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Eκανα το ερες.


π

Γενικα ο κοσμος -ειδικοτερα οι Ταιλανδοι- ειναι πολυ πιεστικοι (θα σας τα πρηξουν για τουκ- τουκ,μασαζ,σεξ και ναρκωτικα) οπως και οι της Καμποτζης αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.
Η συμπεριφορα τους ειναι οτι αμα εισαι λευκος εχεις λεφτα οποτε σου ερχονται κ σου λενε διαφορα -ε γενικα προσεχεις κ εσυ-

λοιπόν ,πρεπει να ειμαι πολύ χαζή και εγω και οι φιλοι που ταξιδεψα μαζι τους
3 φορες στη Ταιλανδη ....
μας ειπαν ψεματα ότι ειμαστε Ταιλανδη , κάπου αλλού ειχαμε παει γιατι τετοια πραγματα δεν συναντησαμε ....
αντιθετα μας φερθηκαν ευγενικά και χαμογελαστα, πράγματα που στη χώρα μου κοντευω να ξεχασω ότι υπαρχουν ....
και ειμαστε λευκοι να το διευκρινίσω !!!!

Και ναι, Κωστή , εννοείται οτι σε πειραζω ....
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
  • Προς Kostis: Χαλλλλάρωσε.... Ούτε αλάθητο διεκδικούμε,ούτε ειρωνες είμαστε, ούτε μαστιγώνουμε, ουτε αντιευρωπαιστές είμαστε, τουλάχιστον όσοι απαντήσαμε σ αυτό το τόπικ. Απλά ξεκίνησε μια πλακίτσα ο xenos ( xανει όποιος δεν τον ξέρει ) και πήραμε τη σκυτάλη οι άλλοι.
Βρε vagantos και GTS απο τη σκοπια σας μπορει να λετε οτι εχετε δικιο.Απο τη δικη μου θα σας πω το εξης χωρις να νοιαζομαι ποιος εκανε πλακα κ γιατι (γενικα μιλωντας)

Αγαπητε GTS ο ανθρωπος δεν αλλαζει για 20 μερες που παει καπου.Να βλεπω οτι με κλεβουν στην Ελλαδα κ να τους λεω 'με κλεβετε' και να το βλεπω κ στην Ασια λογω του χρωματος μου (οτι ταχα ειμαι πλουσιος) και να λεω "ε ελα μωρε δυο ευρω πανω δυο κατω που λες κ εσυ'.Αλλαζει ο ανθρωπος στην αδικια;

Αλλα επειδη τα πειραγματα πιανουν αγαπητε vagantos κυριως οταν τον ξερεις τον αλλο κ οταν τον εχεις δει και ξερεις πως το λεει,ποιο ειναι το στυλ του ή η χροια της φωνης του (που στο γραπτο λογο ΔΕΝ φαινεται) και επειδη εχω δει εδω μεσα "πειραγματα και πειραγματα" γιαυτο νευριασα.

Εγω ειπα οτι μιας που ειναι ταξιδιωτικες πληροφοριεςεδω ακομα κ τις "οχλησεις" που λετε εσεις,θα πρεπει αυτος/αυτη που ενδιαφερεται,να τις ξερει.Πως λενε ολοι "μην πας στη Ρωμη,στο Τερμινι τη νυχτα γιατι μπορει να σε κλεψουνε".Μπορω εγω να βγω κ να φωναζω κ να λεω "Επειδη εμενα ΔΕΝ με κλεψανε στις 4 μερες στη Ρωμη,δεν ξερεις τι λες και αμα δεν σου αρεσει να πας στο Βανκουβερ που τους φερονται καλυτερα".

Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα;Δεν ειναι φασιστικα;Και να λενε εξω,εξω οτι ειμαι ρατσιστης. Δεν πρεπει εγω να πω την εμπειρια μου(γενικα μιλωντας) ,τι εζησα ωστε να ξερει ο επομενος;Αυτος δεν ειναι ο σκοπος του σαιτ;Να πληροφορει;

Εγω γνωρισα μια Σερβα στο αεροπλανο στην Ταιλανδη και μου ελεγε οτι την κυνηγουσε ενας Ταιλανδος επι 3-4 τετραγωνα και τη "οχλουσε" (γιατι δυστυχως για μερικους απο δω, ηταν και αυτη λευκη -αρα πλουσια- και βαρεθηκε τις "οχλησεις") και ενω του ειχε πει τοσες φορες -του ιδιου ατομου- ΟΧΙ που δεν αντεξε κ τον επιασε απο το πουκαμισο κ του φωναζε στη μεση του δρομου.
Και τοτε ο Ταιλανδος εφυγε αλλα αυτη μετα τον εβλεπε να την παρακολουθει απο μακρια.Και πηγε στο ξενοδοχειο της και ειπε στη ρεσεψιον τι εγινε και της ειπε η ΤΑΙΛΑΝΔΗ ρεσεψιονιστα "σε παρακολουθουσε για να δει που μενεις,για να σε δειρει το βραδυ οταν ξαναβγεις απο το ξενοδοχειο μαζι με αλλους Ταιλανδους" αυτη επρεπε να ΜΗΝ μου το πει,να ΜΗΝ δωσει σημασια επειδη "ελα μωρε φτωχοι ειναι,εχουν τραβηξει τοσα" και ΑΝ ηξερε Ελληνικα και ηταν στο σαιτ αυτο να ΜΗΝ γραψει την εμπειρια της επειδη καποιο αλλο μελος που πηγε δεν περασε τα ιδια...

Αντε βαλτε και κανονες τοτε να λεμε μονο τα καλα του καθε ταξιδιου και μην σας χαλαμε ,σε μερικους, τα ονειρα που κανετε πριν ταξιδεψετε κ σας σπαμε τη φουσκα με ρεαλιστικα περιστατικα ανθρωπων που εχουν παει.Οποιος το κανει "θα λοιδωρειται απο τα μελη του φορουμ με δημοκρατικες διαδικασιες χαριν αστειισμου"


Τεσπα...Εγω το σταματω εδω γιατι τα ποιο σοβαρα πραγματα λεγονται στο μανδυα της πλακας και μετα γινεται η κωλοτουμπα (οχι απο σας τους δυο γενικα το λεω)

Να στε καλα κ να εχετε υγεια.

(αληθινο περιστατικο αυτο με τη Σερβα...Βεβαια αυτη ηταν κ διμετρη αυτη)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Εμενα μου φανηκε οτι οι Ταυλανδοι ειναι ενας χαμογελαστος λαος. Καποια στιγμη που ζητησαμε στο δρομο πληροφοριες για ενα μερος , οχι μονο μας ειπε, αλλα θελησε να μας παει κιολας και μας ειπε και ποσα λεφτα να δωσουμε στο ταξι ''για να μη μας παρει παραπανω απ οσο πρεπει'' ,ετσι ειπε. Ενας αλλος μας κυνηγαγε απο πισω για να μας δωσει το πορτοφολι που μας ειχε πεσει!Τωρα βεβαια ο καθενας εχει τις προσωπικες του εμπειριες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι αδικείται το Λάος στο συγκεκριμένο thread.

Aρχαιολογικά μνημεία έχει, μερικά μυστηριώδη κιόλας, π.χ. το φανταστικό Plain of Jars, που είναι σουρεάλ, ειδικά να πας το πρωί με την ομίχλη:
Plain of Jars - Wikipedia, the free encyclopedia
Ή το άλλο μεγαλιθικό, το Xieng Khouang Xieng Khouang | Twyggy, έχει κάτι πολύ ωραίους ναούς των Χμερ νότια, σπηλιές με παλαιολιθικά κλπ. Νταξ, δεν είναι του μεγέθους του Angkor Wat, αλλά το πιο πιθανό είναι να είστε μόνοι σας και να τα απολαύσετε.

Από πλευράς φύσης, δεν το συζητώ πως είναι ανώτερο από Ταϊλάνδη και Καμπότζη, αν έχετε ένα μηχανάκι και λίγη διάθεση να ξεφύγετε από το τουριστομάνι στο όμορφο αλλά τουριστοχώρι της Luang Prabang, θα πάθετε πλάκα. ακόμη καλύτερα, έχει τον πιο αθώο και πρόσχαρο λαό της περιοχής, νησάκια όπου αράζεις και κάνεις μπάνιο, φανταστικά homestays και πάνω απ' όλα ένα ανθρώπινο μωσαϊκό με δεκάδες φυλές σε ελάχιστη απόσταση μεταξύ τους (κυρίως βόρεια που είναι και πιο αντιτουριστικά τα πράγματα). Είναι η λιγότερο εξερευνημένη από τις χώρες της ευρύτερης περιοχής, όλοι οι τουρίστες πάνε στη Luang Prabang (10 φωτογράφοι για κάθε μοναχό), περνάνε από την πρωτεύουσα Vientianne και άντε και κανένα νησάκι στα Χίλια Νησιά. Η υπόλοιπη χώρα είναι άδεια και χάρμα οφθαλμών. Π.χ. στο βορά έχει κάτι φανταστικά τοπία με καρστικούς σχηματισμούς, σπηλιές, καταπράσινες κοιλάδες, χωριουδάκια με ορυζώνες όπου μπορείς να μείνεις (απίστευτα φιλόξενοι όλοι, παιδάκια σε ακολουθούν με τα ποδηλατάκια σου, παρκάρεις και βουτάς στα ποτάμια). Άλλη φάση.

Η Καμπότζη πέραν του εντυπωσιακού Angkor Wat, έχει πλήθος ναών που για κάποιο λόγο δεν εξερευνά κανείς (δεν έχουν εισιτήριο, πρόσβαση με ΜΜΜ, πας και σκαρφαλώνεις μόνος σε κάτι τεράστια κτίσματα στη μέση του δάσους, περνάνε οικογένειες που μεταφέρουν νερό επί χιλιόμετρα, φανταστική φιλοξενία). Χωρίς υπερβολή τους απόλαυσα πολύ περισσότερο από το Angkor, που το άφησα για το τέλος και δεν μου προκάλεσε την ίδια εντύπωση. Αν θες να κάνεις τον ερασιτέχνη Indiana Jones, θα πάθεις πλάκα. Απαραίτητη προϋπόθεση: μηχανάκι. Αν κάνετε και ολίγον από moto cross, δεν το συητώ, μιλάμε για έναν από τους καλύτερους προορισμούς biking στον κόσμο.

Για το Βιετνάμ δεν μπορώ να γράψω πολλά, διότι έμεινα λίγο, επειδή το Λάος με κράτησε περισσότερες εβδομάδες από το αναμενόμενο, αλλά όλοι όσοι γνώρισα στο Λάος μου έλεγαν πως η αθωότητα των Λάο δε συγκρίνεται με την πονηριά των δίπλα.

Εγώ θα πήγαινα Καμπότζη (έχει κι άλλα εκτός από αρχαία: δάση, μια απίθανη ηφαιστειακή λίμνη στα ανατολικά, τα υπολείμματα των Κόκκινων Χμερ -και όχι μόνο στην Πνομ Πεν- φανταστική κουζίνα και κάτι συμπαθητικούλες παραλίες) και Λάος. Με 15 μέρες θα πρέπει να κάνετε πολλές επιλογές και να αφήσετε πράγματα έξω. Αν έπρεπε να πάω μόνο σε μία, μάλλον Καμπότζη επειδή μου αρέσουν τα αρχαία, αλλά ως ατμόσφαιρα, άνθρωποι, φύση, το Λάος είναι το κάτι άλλο. Αν είχε και κουζίνα σαν των γειτόνων του...

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom