Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

kalliafm1

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα ,
Μόλις επέστρεψα απο Μάντσεστερ και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ταυτότητα μου παρόλο που ήταν χειρόγραφη με λατινικους χαρακτήρες.
Εκεί που εντυπωσιαστηκα ήταν στο Δουβλίνο (σημ. πρώτα πήγα Δουβλίνο και μετά Μάντσεστερ) που μας έκαναν έλεγχο και παραλίγο να μην μας αφήσουν να περάσουμε. Με τα πολλά τους δείξαμε την χρεωστική κάρτα της Πειραιώς όπου φαινόταν ανάγλυφο το ονοματεπώνυμο μας και το δίπλωμα οδήγησης και τελικά μας άφησαν να περάσουμε με μία επίπληξη.
Συμπέρασμα , αν έχεις ταυτότητα νέου τύπου σε καλή κατάσταση δεν υπάρχει πρόβλημα στην Αγγλία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πέσατε σε ανίδεο Ιρλανδο. Δε δικαιούται να μη δεχθει οποιασδηποτε μορφης ταυτότητα είναι έγκυρη στην Ελλάδα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εκεί που εντυπωσιαστηκα ήταν στο Δουβλίνο (σημ. πρώτα πήγα Δουβλίνο και μετά Μάντσεστερ) που μας έκαναν έλεγχο και παραλίγο να μην μας αφήσουν να περάσουμε.
Καλησπέρα. Από ότι κατάλαβα πήγες Δουβλίνο απευθείας από Αθήνα γιατί πέρσυ που πήγα από το Λονδίνο δεν μας έκαναν κανένα έλεγχο, σαν να ήταν πτήση εσωτερικού (όπως συμβαίνει μέχρι τώρα τουλάχιστον με τις χώρες της Schengen).
Μάλλον οι δύο αυτές χώρες έχουν μεταξύ τους συμφωνία ελεύθερης μετακίνησης (παρόμοια με τη Schengen).
Από ότι φαίνεται πλέον οι κοσμογονικές αλλαγές που συμβαίνουν στον υπόλοιπο κόσμο θα επηρεάσουν και την ελεύθερη μετακίνηση μεταξύ των χωρών της Schengen αλλά έχουν γίνει και θα γίνουν ακόμη αυστηρότεροι οι έλεγχοι στις εκτός.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ερώτηση: Σκέφτομαι να πάω τη Πρωτομαγιά στο Λονδίνο. Επειδή το διαβατήριό μου λήγει τον Ιούλιο, θα έχω πρόβλημα? Επειδή ξέρω ότι σε μερικές χώρες πρέπει να ισχύει το διαβατήριο για 6 μήνες μετά, γι΄αυτό το λέω.. Δε γνωρίζω αν έχει τέτοιο κανονισμό το Ηνωμένο Βασίλειο

Έχω βέβαια και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες αλλά προτιμώ να ταξιδεύω Αγγλία με διαβατήριο γιατί τη τελευταία φορά που χρησιμοποίησα ταυτότητα στραβομουτσούνιασαν
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
Από την στιγμή που δεν είναι υποχρεωτικό το διαβατήριο δεν νομίζω να έχει σημασία η λήξη του.

Υπάρχει εναλλακτικά και η ταυτότητα.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί φοβάσαι.Τι σημασία έχει αν έκαναν γκριμάτσα ή όχι;Είναι νόμιμο και τελείωσε.
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Πηγαμε στις 22/12 ,γυρισαμε στις 28/12 ,δειξαμε ταυτότητες με Λατινικους χαρακτήρες ,ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα .
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Επειδή έλειπε αυτός που στραβομουτσούνιαζε αλλιώς #$#@^%... :D
Χαχα μη κοροϊδεύεις μωρέ αλήθεια σου λέω... Τη κοίταζε κ τη ξανακοίταζε λες και δεν είχε ξαναδεί.. Το μόνο "παράξενο" που έχει η ταυτότητά μου είναι ότι είναι χειρόγραφη (με λατινικούς χαρακτήρες)

Τελικά η απορία μου όμως δε λύθηκε: Το διαβατήριο θα έχει πρόβλημα αν λήγει σε δύο μήνες από τότε που λέω να πάω?? Γιατί άσχετα αν γίνεται η δουλειά μου με τη ταυτότητα, μου αρέσει να έχω το διαβατήριο "καβάτζα" όπου πάω αν ο μη γένοιτο χάσω τη ταυτότητα...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
έλα μωρε ας πειραζόμαστε και λίγο ....
κοίτα τώρα για αυτό που ρωτάς ... το διαβατήριο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ...εσύ ίσως :) αλλά και πάλι αν σου κάνει κανείς τον μάγκα του λές δεν σου αρέσει το διαβατήριο ;;; πάρε στη μούρη μια ταυτότητα με χειρόγραφους λατινικούς χαρακτήρες και στραβομουτσούνιαζε όσο θες και συ και όλοι σας μέχρι να brexit για τα καλά και να αποφασίσετε μετά πως θα σας επισκεπτόμαστε... με διαβατήριο ή με ταυτότητα... :D

πάλι σε πειράζω ....αλλά επειδή σε βλέπω πολύ τυπική ρώτα αρμόδιους.. πάντως πρόβλημα μέχρι στιγμής δεν έχεις κανένα..
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ο λόγος που τους ενοχλεί η ταυτότητα είναι οτι πρέπει να περνάνε τα στοιχεία του κατόχου πληκτρολογόντας ενω αν έχεις διαβατήριο απλα το σκανάρουν.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλγμα με το διαβατήριο σου ούτε με την ταυτότητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom