Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη! με ατελείωτους λογαριασμούς

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Πολύ μ' αρέσει η ιστορία σου! Έχει χιούμορ, γλαφυρότητα κι όμορφες φωτογραφίες. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Οι εντυπώσεις μου από τον κεντρικό δρόμο της Chaweng το μόνο που έκαναν ήταν να μεγαλώσουν την απογοήτευση μου. Δεν θέλω να είμαι άδικη γιατί ήταν και η ψυχολογία μου χάλια αλλά όλα μου έδειχναν ότι η Chaweng ήταν λάθος επιλογή. Καθόλου γραφική και τίποτα δεν θύμιζε το εξωτικό νησί που βρισκόμασταν. Το φαγητό πάντως ήταν μια χαρά! Συζητώντας με το γκαρσόνι του εστιατορίου μάθαμε ότι αυτές οι καιρικές συνθήκες επικρατούσαν τις τελευταίες μέρες και ήταν ασυνήθιστες για την εποχή. Τόσο αυτός όσο και ένας ταξιδιωτικός πράκτορας αργότερα, μας είπαν ότι ο καιρός επηρεαζόταν από ένα μουσώνα που κτυπούσε το Βιετνάμ και ότι θα κλιμακώνονταν τις επόμενες μέρες. Εμείς δεν καταφέραμε να το διασταυρώσουμε οπόταν το αναφέρω με επιφυλάξεις. Ρωτήσαμε αν υπήρχαν άλλες παραλίες πιο απάνεμες αλλά δυστυχώς η απάντηση που πήραμε ήταν «τσού». Αν πάμε Κο Ταο ή Παγκαν; -Τα ίδια και χειρότερα. Κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι πολλά τουρ ακυρώνονταν λόγω του καιρού.

-Και τι θα κάνουμε τώρα; Κάναμε τόσο δρόμο για να καθόμαστε μέσα στο δωμάτιο; Δεν είναι δυνατόν να μας συμβαίνει αυτό. Δεν είναι δυνατόν! Τι θα κάνουμε; Τι θα κάνουμε;
-Να φύγουμε. Να πάμε αλλού.
-Τι λες παιδάκι μου; Που να πάμε; Εδώ έχουμε δώσει τόσα λεφτά. Δεν μπορούμε να τα πάρουμε πίσω. Και τι; Να χάσουμε και Κο Ταο Κο Παγκαν; Το Κο Νangyuan; Εκεί τον είδε τον καρχαρία η go2dbeach.
-Το ξέρω χριστιανή μου, αλλά τα λεφτά που πλήρωσες για να έρθεις μέχρι εδώ δεν τα σκέφτεσαι; Άσε που με τα νεύρα που έχουμε μέχρι να φύγουμε θα έχουμε χωρίσει. Εκεί να δεις έξοδα...
-Να φύγουμε να πάμε που; Σε άλλη πόλη, σε άλλη χώρα, σε άλλον πλανήτη;

Το τελευταίο απορρίπτεται άμεσα, δεν φτάνει το όριο της πιστωτικής. Σε άλλη πόλη ή άλλη χώρα; Η απάντηση πάρθηκε μετά από προσεκτική μελέτη των προβλέψεων καιρού, διασταύρωση στοιχείων και σύγκριση δεδομένων. Η δυτική πλευρά της χώρας δεν φαινόταν να αντιμετώπιζε πρόβλημα παρά μόνο στα νότια. Το Κο Λιπε δηλαδή μετά μεγάλης μου λύπης έφαγε χι. Άρα είχαμε επιλογή Πουκέτ και Κράμπι που υπήρχε και απευθείας αεροπορική σύνδεση με Σαμούι. Εύκολα κέρδισε το Κράμπι που ήταν ένας από τους προορισμούς που με έβαλαν σε μεγάλο δίλημμα όταν ετοίμαζα το πρόγραμμα. Κράμπι λοιπόν!!! Να κλείσουμε εισιτήρια από το λαπτοπ αλλά πώς να τα τυπώσουμε; Δεν θα έχει εκτυπωτή το ξενοδοχείο; Πάμε να ρωτήσουμε.

-Σύζυγος: Θα σας ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων αν μας επιτρέπατε να χρησιμοποιήσουμε τον εκτυπωτή σαν για να τυπώσουμε κάτι.
-Α;
-Έχετε πριντερ;
-Α;
-Πρίντερ; Αυτό το μηχάνημα που βάζεις το χαρτί κενό και βγαίνει με γράμματα πάνω; Πρίντερ;
-Α;
-Πρίντερ! Αυτό το μηχάνημα που είναι ενωμένο με το κομπιούτερ;
- Α;
-Άσε εμένα. Μας κατέστρεψες με την Οξφορδιανή προφορά σου. Άκου δω ρε κοπελιά. Πλίντελ. ΠΛΙ – ΝΤΕΛ έχετε;
-Αααααααααααααααα!!!!!!!!!!! Πλίντελ!!!!!!!!! :clap: :clap: :clap:
-Α γεια σου!
-ΝΟ. :bash:

Στη συνέχεια εκτυλίχθησαν σκηνές από ταινία βουβού ασπρόμαυρού κινηματογράφου αφού κοιταχτήκαμε και σχεδόν τρέχοντας ο ένας πίσω απ τον άλλο βγήκαμε από το ξενοδοχείο και μπήκαμε στο πρώτο ταξιδιωτικό γραφείο που βρήκαμε μπροστά μας. Κλείσαμε εισιτήρια για την επόμενη μέρα το πρωί που είχε πτήση για Κράμπι, επιβεβαιώσαμε αυτά που είχαμε ακούσει για τον καιρό και φύγαμε. Ήρεμοι πλέον μπήκαμε στο πρώτο μασατζίδικο που βρήκαμε μπροστά μας για να αποβάλουμε κάθε ίχνος κακής ενέργειας.

Το βραδάκι βγήκαμε για βόλτα στη Chaweng. Ακόμα πιο απογοητευτική το βράδυ. Γεμάτη μεθυσμένους βρετανούς να κάνουν χαζομάρες στη μέση το δρόμου. Θετικό στοιχείο το foodcourt που βρισκόταν σε μια πάροδο όπου τσιμπήσαμε κάτι και απολαύσαμε ένα χυμό καρύδας. Άλλο θετικό το Ninja που πέσαμε τυχαία πάνω του και το τιμήσαμε. Εξαιρετικό φαγητό σε πολύ καλές τιμές.

Η νύκτα έκλεισε με ποτάκι παρέα με 2 φίλους που περνούσαν την τελευταία τους νύχτα στο νησί μετά από περίπου ένα μήνα διακοπές σε Κο Σαμούι, Κο Παγκαν, Κο Τάο. Ανανεωμένοι, δροσεροί ξεκούραστοι και με ένα χαμόγελο μόνιμα ζωγραφισμένο στο πρόσωπο μας έδειχναν φωτογραφίες από τα μέρη που είχαμε ονειρευτεί αλλά δεν θα τα βλέπαμε ποτέ. Οι φωτογραφίες τους η μια καλύτερη από την άλλη. Λευκές αμμουδερές παραλίες με κοκκοφοίνικες να βουτάνε στο νερό. Στο άκουσμα δε ότι στο Κο Τάο τα ψάρια έρχονταν και σε έβρισκαν ενώ κολυμπούσες και έκανες προσπάθεια να μην πέσεις πάνω τους είπα Ήμαρτον. -Έλεος, λυπηθείτε με, θα κάνω χαρακίρι. Και αφού κατάλαβαν ότι το μάτι μου άρχισε να γυαλίζει, αλλάξαμε συζήτηση.

Το επόμενο πρωί μας βρήκε με εντελώς άλλη διάθεση. Το είχαμε χωνέψει και αρχίσαμε να ενθουσιαζόμαστε με την ιδέα του Κράμπι. Είχα διαβάσει αρκετά για την περιοχή και ήξερα τι να περιμένω και δεν μου κακόπεφτε καθόλου. Ο καιρός στη Chaweng ήταν ηλιόλουστος αλλά ο άνεμος καλά κρατούσε. Οι κόκκινες σημαίες πήραν επάξια τη θέση τους στη παραλία. Πήραμε το πρωινό μας στο ξενοδοχείο και αναχωρήσαμε για το αεροδρόμιο.

2136-1370070670-a95d08a7f6f07aa04c9e281621aa1cc8.jpg

Η φωτογραφία δεν αντικατοπτρίζει ούτε στο ελάχιστο τον χαμό που επικρατούσε.

2137-1370070674-62c8b4f07044fa2d46953aa63b06712e.jpg

Κλέφτης Πρωινού

Κόστος ταξί 400Β. Το αεροδρόμιο του Σαμούι απλά κουκλίστικο. Το ομορφότερο αεροδρόμιο που έχω βρεθεί ποτέ μου και να σκεφτείτε ότι θα το έχανα αν δεν γίνονταν έτσι τα πράγματα. Αισιοδοξία λοιπόν.

2139-1370070680-f6d5abb3d60ba71f8708de7682ac92c7.jpg

Η '' αίθουσα'' αναμονής του αεροδρομίου!!!

2138-1370070678-ab0508696845ca3892be2a81dad0c3be.jpg


Η αλήθεια είναι ότι αυτό που με πονούσε περισσότερο δεν ήταν τοσο το Σαμούι αλλά το Παγκαν και Κο Ταο. Όλους αυτούς τους μήνες που σχεδίαζα αυτό το ταξίδι είχα πωρωθεί με αυτά τα δύο νησιά. Επίσης μετά την περιγραφή της g2dbeach (αν διαβάσετε ποτέ σας, σας καθιστώ υπεύθυνη κυρία μου), δεν έβλεπα την ώρα να βρεθώ στο KoΝangyuan.

Καφεδάκι στο υπαίθριο lounge της BangkokAirμε δωρεάν ιντερνετ και έρευνα για ξενοδοχείο στην AoNang. Δεν καταφέραμε να εντοπίσουνε κάτι ιδιαίτερα καλό έτσι είπανε να συνεχίσουμε με το σχέδιο μας να βρούμε κάτι επιτόπου. Αυτό που δεν κάναμε και ήταν μεγάλο σφάλμα ήταν να φυλάξουμε κάπως την έρευνα που κάναμε ή έστω να παίρναμε σημειώσεις για αργότερα που δεν θα είχαμε ιντερνετ.

Η απογείωση έγινε στην ώρα της, το σέρβις άψογο, το φαγητό αδιάφορο. Δίπλα μου δύο ισραηλινές έδειχναν η μια στην άλλη τα σοβαρά εγκαύματα που είχαν πάθει. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τόσο σοβαρά εγκαύματα από τον ήλιο. Ήταν σαν να είχαν καεί από εξάτμιση μηχανής. – Δες καλέ μου! Καλά πώς την έπαθαν έτσι. Και να μην είχαν ήλιο στο Ισραήλ να πω ...

Αποχαιρέτα το λοιπόν το Σαμούι σου που χάνεις... Πετώντας πάνω από το νησί εντοπίσαμε μερικές παραλίες που τα νερά έδειχναν ήρεμα. Βρε λες να βιαστήκαμε; Ποιος ξέρει;


Θα σας δω στο Κράμπι λοιπόν.....
 
Last edited by a moderator:

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και τα like σας. Με τιμάτε πολύ που με διαβάζετε!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εμείς σ'ευχαριστούμε για την όμορφη περιγραφή και για τις υπέροχες φωτογραφίες.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η αλήθεια είναι ότι αυτό που με πονούσε περισσότερο δεν ήταν τοσο το Σαμούι αλλά το Παγκαν και Κο Ταο. Όλους αυτούς τους μήνες που σχεδίαζα αυτό το ταξίδι είχα πωρωθεί με αυτά τα δύο νησιά. Επίσης μετά την περιγραφή της g2dbeach (αν διαβάσετε ποτέ σας, σας καθιστώ υπεύθυνη κυρία μου), δεν έβλεπα την ώρα να βρεθώ στο KoΝangyuan.
Εγώ δεν ξέρω τίποτα :innocent:
Μπράβο κύμα η Chaweng! Πω πω ζημιά! Ωστε δεν κατάφερες να πας στα νησιά τελικά. Μήπως βιαστήκατε να φύγετε? Κι εγώ την πρώτη φορά που πήγα, τις δυο πρώτες μέρες ήταν χάλια ο καιρός (προσγειωθήκαμε με καταρρακτώδη βροχή) , αλλά μετά ήταν χαρά θεού. Τέλος πάντων, ευτυχώς υπάρχει και το Κράμπι...ελπίζω εκεί να ήταν καλύτερα τα πράγματα.
Πάντως Ταυλάνδη κανένας (πωρωμένος ταξιδό-παραλιόπληκτος) δεν πάει μόνο μια φορά. Την επόμενη εύχομαι να φτάσεις στο Nangyuan!

Περιμένω τη συνέχεια!
 
Last edited by a moderator:

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Αγαπητή μου go2dbeach εύχομαι να ακολουθήσω τα χνάρια σου στις παραλιοεξερευνήσεις. Ότι προορισμό ψάξω έχεις ήδη πάει!!! Η περιγραφή σου για το Nangyuan και του GTS για τα Perhentian τα έκαναν MUST στη λίστα μου. Το κακό με το Nangyuan είναι ότι έφτασα στη πηγή και δεν ήπια νερό!!! Την επόμενη φορά θα φτάσω έστω και θα πρέπει να με ρίξουν με αλεξίπτωτο!
Δεν ξέρω αν βιαστήκαμε πάντως οι προγνώσεις όλως των σαιντ για τον καιρό ήταν χάλια και δεν θέλαμε να το ρισκάρουμε. Πάντως στη συνέχεια αποζημιωθήκαμε για την λαχτάρα που πήραμε!!!

Σου εύχομαι πολλές καλές βουτιές όπου ονειρεύεσαι!!!
 
Last edited by a moderator:

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Φοβερή αφήγηση, ζωντανή και διασκεδαστική!!! :D Το ζούμε κι εμείς μαζί σου και ευχαριστούμε θερμά γι'αυτό :clap:!!! Ανυπομονώ για το κεφάλαιο Κράμπι... :xalara:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Φοβερή αφήγηση, ζωντανή και διασκεδαστική!!! :D Το ζούμε κι εμείς μαζί σου και ευχαριστούμε θερμά γι'αυτό :clap:!!! Ανυπομονώ για το κεφάλαιο Κράμπι... :xalara:
Σε ευχαριστώ καλή μου για το κομπλιμαν. :D Θα προσπαθήσω να το γράψω σύντομα. Προς το παρόν αποσπούμε από το ψάξιμο για τα επόμενα ταξίδια!;) Αυτό το σαϊντ με βάζει όλο σε ''μπελάδες'':bleh: . Ξεκινάω από Ινδοκίνα και βρίσκομαι στη Βαυαρία!!!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Σε ευχαριστώ καλή μου για το κομπλιμαν. :D Θα προσπαθήσω να το γράψω σύντομα. Προς το παρόν αποσπούμε από το ψάξιμο για τα επόμενα ταξίδια!;) Αυτό το σαϊντ με βάζει όλο σε ''μπελάδες'':bleh: . Ξεκινάω από Ινδοκίνα και βρίσκομαι στη Βαυαρία!!!
Χαχαχαχα, έτσι είναι, σκέτη καταστροφή... :haha: !!! Και όλο ανακαλύπτεις και νέους προορισμούς και προστίθενται στη ''λίστα'' :eek-77: !!! Υγεία και λεφτά να έχουμε να πραγματοποιούμε στόχους !

ps: Aπό το Κράμπι πήγατε και στα νησιά Phi Phi??? :sub:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ημέρα 5η - Ao Nang

Το αεροδρόμιο του Κράμπι είναι πολύ μικρό. 30 λεπτά μετά την προσγείωση είχαμε ήδη κλείσει αυτοκίνητο και μετά από μια σύντομη επίσκεψη στα γραφεία της AirAsiaγια να μάθουμε αν μπορούσαμε να αλλάξουμε το αεροδρόμιο αναχώρησης για την πτήση επιστροφής στη Μπανγκόγκ και να πάρουμε αρνητική απάντηση, βρισκόμασταν στο δρόμο προς την Ao Nangμε σκοπό την ανεύρεση καταλύματος για το βράδυ. Η κοπέλα στο γραφείο ενοικιάσεως ήταν, εκτός από πολύ όμορφη γλυκιά και χαμογελαστή (χαρακτηριστικό δείγμα Ταϊλανδής), εξυπηρετικότατη και μας έδωσε πολλές πληροφορίες για την περιοχή και ειδικότερα που πιθανόν να βρίσκαμε οικονομικό δωμάτιο. Ο καιρός προς μεγάλη μας ικανοποίηση φαινόταν ηλιόλουστος και χωρίς ιδιαίτερα δυνατό άνεμο.

Η διαδρομή από το αεροδρόμιο προς την Ao Nangκράτησε περίπου 40 λεπτά. Ακολουθήσαμε τις συμβουλές τις κοπελιάς και κατευθυνθήκαμε προς το δυτικό άκρο του παραλιακού δρόμου, μετά την κάθετη οδό που οδηγεί στο Μικρό Κράμπι. Αποτέλεσμα; Μια τρύπα στο νερό!!! Ρωτήσαμε σε όλα τα ξενοδοχεία που υπήρχαν εκεί αλλά δωμάτιο πουθενά. Οι τιμές τους όμως ήταν πολύ οικονομικές αφού χρέωναν λιγότερο από 1000Β το δωμάτιο. Δεύτερη απόπειρα… Το μικρό Κράμπι. Τσίφος!!! Από ξενοδοχείο μπαίναμε σε ξενοδοχείο βγαίναμε τίποτα απολύτως!!! Τα καταλύματα σε αυτό το δρόμο ήταν κυρίως πολυτελή ξενοδοχεία. Οι τιμές τους κυμαίνονταν κατά μέσω όρο στα 2500Β που ήταν ακριβά για μας δεδομένου ότι είχαμε ήδη πληρώσει το παραθαλάσσιο στη Chaweng, αλλά δωμάτιο ούτως ή αλλιώς ούτε για δείγμα!

- Μα τι γίνεται; Γιατί αυτή η κοσμοσυρροή; Τι συμβαίνει;
- Η Κινέζικη Πρωτοχρονιά!!! Many many Chinese people!!!

Μάλιστα κύριε!!! Από όλες τις εβδομάδες του χρόνου βρεθήκαμε την εβδομάδα της κινέζικης πρωτοχρονιάς στην AoNangνα ψάχνουμε δωμάτιο! Αυτό είναι ο ορισμός του γκαντέμη! Αφού φάγαμε πόρτα στο Μικρό Κράμπι επιστρέψαμε στον κάθετο δρόμο που οδηγεί στη παραλία αφήνοντας πίσω τον παραλιακό δρόμο αφού η κοπελιά μας είπε ότι όλα τα ξενοδοχεία είναι πολύ ακριβά. Χωριστήκαμε, πήραμε από μια πλευρά του δρόμου και ξεκινήσαμε αναζήτηση. Πόσο αβοήθητη ένοιωθα χωρίς ιντερνετ εκείνη την ώρα!!! Ξενοδοχείο εδώ, ξενοδοχείο εκεί, δωμάτιο πουθενά!.

Πράξη Πρώτη:
- Έχετε δωμάτιο;
-Βεβαίως!!! Η προεδρική μας σουίτα είναι διαθέσιμη με 40,000Β το βράδυ. Θέλετε να σας τη δείξουμε;

Πράξη Δεύτερη:
- Έχετε δωμάτιο;
- Βεβαίως!!! Θα έχετε και ωραιότατη παρέα από 3 καλοαναθρεμμένα ποντικάκια εντελώς δωρεάν. Τα πτώματα των κατσαρίδων μην ανησυχείτε θα τα μαζεύουμε κάθε πρωί! Όσο για την μυρωδιά… μην σας απασχολεί καθόλου, μετά από 3 μέρες συνηθίζεται!

2 ώρες συνεχόμενης έρευνας χωρίς κανένα αποτέλεσμα, συνοδεία με τη ζέστη που ήταν αμείλικτη! Κομμάτια μπήκαμε στο πρώτο εστιατόριο που βρήκαμε μπροστά μας γιατί εκτός από την ζέστη μας είχε θερίσει και η πείνα. Ανασυντάξαμε δυνάμεις και αποφασίσαμε... Πάμε και στα δύο ξενοδοχεία που βλέπουμε απέναντι και αν δεν βρούμε μένουμε με τα ποντίκια. Στο πρώτο ακούσαμε τα γνωστά, many many Chinese people, στο δεύτερο διάνα!!! Επιτέλους! Ένα καθαρό δωμάτιο, χωρίς χλωρίδα και πανίδα και χωρίς καμία μυρωδιά! Σπαρτιάτικο μεν αλλά τη δουλειά του τη κάνει. Κλείσαμε ένα δωμάτιο στον πρώτο όροφο εσωτερικά γιατί ήταν εμφανές ότι θα είχε μεγάλη φασαρία από τον δρόμο. 1600Β. Δεν ήταν τσάμπα αλλά δεδομένων των συνθηκών μας φάνηκε μια χαρά. http://www.booking.com/hotel/th/aonang-president.en.html?aid=317904;label=aonang-president

Πάμε στο αυτοκίνητο και παίρνουμε τις αποσκευές. Ασανσέρ; -Τσου. Σκάλα!

Για άλλη μια φορά μετανιώνω που κουβάλησα τη προίκα μου και τραβάω τη βαλίτσα στα σκαλιά παρά τις προτροπές του συζύγου να την αφήσω σε αυτόν. Όχι! είμαι χειραφετημένη γυναίκα εγώ! Τα σηκώνω τα βάρη μου! Στο πρώτο σκαλί δεν καταφέρνω να σηκώσω το πόδι μου, πέφτω κάτω, τρώω το ρεζίλι και μαζί το γόνατο και τον αγκώνα μου. Με πληγωμένη αξιοπρέπεια και σαν ντροπιασμένο 10χρονο σηκώνομαι σαν να μην συμβαίνει τίποτα και αγνοώντας επιδεκτικά τα αίματα που τρέχουν από το γόνατο και συνεχίζω την ανάβαση. Καθαρίζω τις πληγές, παίρνω φόρα (όση μπορούσα μετά από τόση κούραση) και πέφτω στο κρεβάτι. – Ωχ! Παναγία μου! Στο στρώμα ξάπλωσα ή στο πάτωμα;

Μετά την απαραίτητη ξεκούραση βγαίνουμε ξανά στο δρόμο για να οργανώσουμε εκδρομή για την επόμενη μέρα και μπαίνουμε στο πρώτο ταξιδιωτικό γραφείο που βρίσκουμε μπροστά μας. Ένα συμπαθητικό ζευγάρι καθόταν δίπλα δίπλα, πίσω από το γραφείο και μας υποδέχτηκαν με το χαμόγελο στα χείλη. Μας έδωσαν αναλυτικά τις επιλογές που είχαμε για εκδρομές που μου ήταν λίγο πολύ γνωστές από τις ιστορίες του φόρουμ. Σε γενικές γραμμές και επιγραμματικά που προσφέρονταν και μας ενδιέφεραν από το Κράμπι ήταν τα εξής

1.Phi Phi Islands
2.Hong Island
3.4 Islands
4.James Bond Island
5.Hot springs, emerald pool, Tiger Temple

Οι εκδρομές στο Hongκαι 4 Islandsπροσφέρονταν με δύο επιλογές. Για σνορκελιγκ και για κανό.

Εννοείται ότι θέλαμε να πάμε παντού και αρχίσαμε να συζητάμε με ποια σειρά θα τα βλέπαμε. Ταυτόχρονα ξεκινήσαμε να συζητάμε με το ευγενικό ζευγάρι απέναντι μας, τους είπαμε το πώς βρεθήκαμε ξαφνικά χωρίς πρόγραμμα στην Αο Nang, που είχαμε πάει μέχρι τώρα κλπ. Η ώρα περνούσε και απόφαση δεν παίρναμε οπόταν είπα θα το πάρω πάνω μου.

-Θα πάμε στα Phi Phi Islands!!
-ΌΧΙΙΙΙΙ!!! Many Many Chinese people!!!

Μας εξήγησαν ότι αυτή είναι η αγαπημένη εκδρομή των κινέζων και λόγω της αθρόας προσέλευσής τους τις τελευταίες μέρες, τόσο στο Κράμπι όσο και στο Πουκέτ, γινόταν το αδιαχώρητο στα νησιά. Μετά την απόβαση στο Κράμπι, οι Κινέζοι προχώρησαν και κατέβαλαν και τα Πι Πι! Έχοντας υπόψη και της περιγραφές από το φόρουμ για πολύ κόσμο υπό κανονικές συνθήκες μετά λύπης μου απορρίπτουμε τα Πι Πι μιας και κανένας από τους δύο δεν αντέχει την πολυκοσμία και πάντα αποφεύγουμε όσο γίνεται τα μέρη που γίνεται το αδιαχώρητο. Εκτός από το προφανές άβολο της κατάστασης στη δική μου περίπτωση είναι ιδιαίτερα επώδυνο αφού λόγω του περιορισμένου μου ύψους, εκεί που ο μέσος άνθρωπος έχει το ύψος της μασχάλης εγώ έχω το ύψος της μύτης μου!!! Μακάριοι οι ψηλοί σε αυτοί την περίπτωση.
Έτσι διαλέξαμε για αρχή την εκδρομή στο HongIsland!

Ήρεμοι πλέον αρχίσαμε να σουλατσάρουμε στην AoNang. Τουριστικότατη αλλά καμία σχέση με την Chaweng. Με έντονο το μουσουλμανικό στοιχείο αφού η περιοχή κατοικείται κυρίως από μουσουλμάνους. Με χαρά διαπιστώσαμε την εμφάνιση πάγκων για φαγητό κατά μήκος του δρόμου τους οποίους τιμήσαμε δεόντως αργότερα. Γενικά υπήρχε μια ήρεμη και χαλαρή ατμόσφαιρα. Το σούρουπο μας βρήκε στη παραλία της AoNang να απολαμβάνουμε την ηρεμία και τη χαλάρωση. Με το που έπεσε για τα καλά η νύχτα η παραλία πλημμύρησε με παρέες που άναβαν κινέζικα φαναράκια και ο ουρανός γέμισε μικρά μικρά φωτάκια.


2241-1370930473-a7bd49354b8f7480680fbbc7b62f36f0.jpg


2242-1370930478-6691fd3398ba8a52cb2af16d8140c672.jpg


2243-1370930481-bf50d5e5af75c429b95ed5a0ec7cbfad.jpg


2244-1370930484-a5c8b1760b9c82cf5edc1a280bb1eb40.jpg


Ακολουθεί φωτορεπορτάζ από την εκδρομή στο Hong Island!!!
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
ggonholidays, η ιστορία σου εκτός του ανήκει στην κατηγορία που μου αρέσει (φρέσκια, με χιούμορ, απαλλαγμένη απο κλισέ κλπ) αποτελεί για εμένα και ενα είδος κάθαρσης ή για να το πούμε πιό ωμά "χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι που τράβηξαν του λιναριού τα πάθη, και δεν είμαστε οι μόνοι". Οκ.. το παραδέχομαι... δεν είναι και τόσο ευγενικό και ηθικό αυτό που λέω, αλλά ξέρεις τι είναι να γνωρίζεις ότι δεν είσαι η μόνη γκαντεμόσαυρα πάνω στην γη? Παίρνεις κουράγιο, όπως και να το δεις..
Συνέχισε ... σε ακολουθώ κατά πόδας.
υγ Γνωρίζω καλό δικηγόρο ειδικευμένο στα διαζύγια, αν θέλεις σου στέλνω τηλέφωνο. Αν συνεχίσεις έτσι θα σου χρειαστεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom