Τα θετικά του κοροναϊού

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.135
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας καταγραψουμε λοιπον τα θετικα του κοροναιου για εναν τουριστα/ ταξιδιωτη.

Μερικα απο αυτα ειναι:
Ο μη συνωστισμος σε μουσεια, αξιοθεατα και σε παντος ειδους χωρους συναθροισεων.
Οι προσφορες των τουριστικων επιχειρησεων, απο αεροπορικα και διαμονες μεχρι εστιατορια και μπαρ.
Τα ανθρωπινα ΜΜΜ σε προορισμους οπου η σαρδελοποιηση ηταν αναποφευκτη. Το ιδιο ισχυει και με τα μισογεματα αεροπλανα.
Η πιο ευκολη φωτογραφιση και βιντεοσκοπηση σημειων ενδιαφεροντος (κι οχι να μπαινει καθε τρεις και λιγο ενας μαλακας μπροστα στην καμερα).
Η ευκολη δικαιολογια για να μην πας ποτε το ταξιδι που σε ειχε αναγκασει να κανεις η οικογενεια/ παρεα σου.
Το σκυλιασμα των ανθρωπων που σε περιβαλουν με αρνητικη ενεργεια και σε αποτρεπουν ετσι κι αλλιως να κανεις καθε σου ταξιδι (τωρα ειναι περισσοτερο εντονο).
Η ηρεμια μετα την επιστροφη απο το ταξιδι σου οπου δικαιολογημενα πλεον μπορεις να μη δεις για τουλαχιστον δυο εβδομαδες ανθρωπους που στην πραγματικοτητα δεν θα σε πειραζε να μην ξαναδεις ποτε σου.

Και αλλα που περιμενω να τα ανακαλυψουμε μεσα απο τα ταξιδια μας "Στα χρονια του Κοροναιου".
Γραψτε λοιπον τις θετικες σας εμπειριες.

ΥΓ Και κατι θετικο για τον τουριστα του μελλοντος: Ισως καποτε καποιος δρομος/παρκο/πλατεια κλπ κοσμειται απο καποιο αριστουργημα της τεχνης, οπως οι κολονες της πανουκλας που κοσμουν Βιεννη και Βουδαπεστη, και φωτογραφιζεται απο πληθος τουριστων καθημερινα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Εισαι gold digger.
Το ετερον ημισυ εχει τα χρονακια του, εχει καποια θεματα υγειας αλλα προσεχει κιολας οποτε στεκεται αρκετα καλα.
Του λες "Παμε, αγαπη μου μια κρουαζιερα".
Κολλαει κορωνοιο.
Δεν υπαρχει προληπτικο εμβολιο, δεν υπαρχει θεραπεια.
Κληρονομεις.
Μοιαζει σαν ατυχημα.
Σου πανε τα μαυρα.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ο μη συνωστισμος σε μουσεια, αξιοθεατα και σε παντος ειδους χωρους συναθροισεων.
Μπράβο βρε τριπάκια για το θέμα :clap::haha:

¨Οντως στο Παλέρμο που είμασταν (πριν από 12 μέρες), 5-6 γιαπωνοκινέζους κλπ είδαμε!!!
μάλιστα κάποιοι είχαν ταμπελάκι του στυλ "Ι am from Taiwan" , "I am from Hong kong"

Η ηρεμια μετα την επιστροφη απο το ταξιδι σου οπου δικαιολογημενα πλεον μπορεις να μη δεις για τουλαχιστον δυο εβδομαδες ανθρωπους που στην πραγματικοτητα δεν θα σε πειραζε να μην ξαναδεις ποτε σου.
Respect !! ... Όντως έτσι ένοιωσα κάποιες στιγμές :clap:...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ελληνικά νησιά το καλοκαίρι χωρίς να σε ποδοπατανε οι τουρίστες. Μήπως είναι ευκαιρία να γυρίσουμε το Αιγαίο φέτος; :p
Εγώ ελπίζω και σε μια μείωση τιμών, αλλά επειδή ο κλάδος θα έχει πληγεί πολύ φοβάμαι ότι θα τον αποζημιώσουμε εμείς .:icon_evil:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ ελπίζω και σε μια μείωση τιμών, αλλά επειδή ο κλάδος θα έχει πληγεί πολύ φοβάμαι ότι θα τον αποζημιώσουμε εμείς .:icon_evil:
Οι τιμές είναι αποτέλεσμα προσφοράς και ζήτησης πάντως, όχι το πότε θα βγάλει τα σπασμένα ο ξενοδόχος ή αν είναι φιλευσπλαχνος. Αν υπάρχει ζήτηση, θα είναι ακριβά, αν όχι φτηνά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Ελληνικά νησιά το καλοκαίρι χωρίς να σε ποδοπατανε οι τουρίστες. Μήπως είναι ευκαιρία να γυρίσουμε το Αιγαίο φέτος; :p
Mε μπριζωσες. Αν δεν ηρεμησουν τα πραγματα ως το καλοκαιρι που θα παμε Πορτογαλια, εκλεισα Ηρακλειο αφου δεν εχουμε παει Κρητη και αξιοποιηση Κτελ εκει.
Να δω τι θα τα κανω τοσα μιλια που μαζευω αν γινουν ακυρωσεις πτησεων.
Το 2021 μας βλεπω ολους σε "ταξιδια ονειρο" αν συνεχισουμε να μαζευουμε μιλια και να μην τρωγονται τα λεφτα των κουμπαραδων (θετικα του κορωναιου).
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εγώ περιμένω τις εκπτώσεις που θα βάλει η Aegean όταν με το καλό εξομαλυνθεί η κατάσταση, που θα θέλει να γεμίσει τα αεροπλάνα και να βγάλει τα σπασμένα. Από τώρα το ονειρεύομαι εκείνο το 40%, που λογικά πια δεν θα είναι για πτήσεις 6 μήνες μετά
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οι τιμές είναι αποτέλεσμα προσφοράς και ζήτησης πάντως, όχι το πότε θα βγάλει τα σπασμένα ο ξενοδόχος ή αν είναι φιλευσπλαχνος. Αν υπάρχει ζήτηση, θα είναι ακριβά, αν όχι φτηνά.
Εγώ θα είμαι η φιλεύσπλαχνη που θα κλείσω στο (άδειο?) room του. Δεν έχω αυταπάτες από τους "ανθρώπους του τουρισμού" αυτό εννοώ. Αντί να μειώσουν για να πάνε οι Έλληνες που δεν μπορούν πλέον να αντέξουν διακοπές στις Κυκλάδες πχ. μπορεί και να κάνουν το αντίθετο. Θα δείξει. Εκτός κι αν δεν θα έχουν πρόβλημα και απλά κλαίγονται προκαταβολικά.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.423
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom