Τα θετικά του κοροναϊού

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Εγώ θα είμαι η φιλεύσπλαχνη που θα κλείσω στο (άδειο?) room του. Δεν έχω αυταπάτες από τους "ανθρώπους του τουρισμού" αυτό εννοώ. Αντί να μειώσουν για να πάνε οι Έλληνες που δεν μπορούν πλέον να αντέξουν διακοπές στις Κυκλάδες πχ. μπορεί και να κάνουν το αντίθετο. Θα δείξει. Εκτός κι αν δεν θα έχουν πρόβλημα και απλά κλαίγονται προκαταβολικά.

Πάντως είχαν βγει από την Σαντορίνη προ εβδομάδων και κλαίγονταν γιατί ακυρώνουν οι Κινέζοι και ζητούσαν από το κράτος βοήθεια να στραφούν σε άλλες αγορές σε πλούσιες χώρες. Όταν τους ρώτησε ο δημοσιογράφος αν σκέφτονται να στραφούν στην ελληνική αγορά, απάντησε ο ξενοδόχος: "Η Σαντορίνη για τους Έλληνες είναι ακριβή". Θυμάμαι πως σε δωμάτιο όπου καμιά 8 ετία πριν είχα μείνει με 50 ευρώ, πέρυσι κόστιζε 200 και έπαιρναν πελάτες τηλέφωνο φίλο που ασχολείται με τον κλάδο να τον ευχαριστήσουν και που βρήκαν δωμάτιο.
Δεν λέω για όλα συνολικά τα νησιά αλλά σε Σαντορίνη, Μύκονο παραείχαν ξεφύγει οι τιμές. Και μιλάμε για νησιά όπου μπορούν να κατέβουν οι τιμές και έχουν και μεγάλη "σεζόν".Και Οκτώβρη να πας Μύκονο έχει τουρίστες. Δεν είναι μικρά νησάκια της άγονης γραμμής όπου με 1-2 μήνες τουρισμό προσπαθούν οι άνθρωποι να επιβιώσουν.
Λογικά η μείωση της ζήτησης θα ρίξει και τις τιμές.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πάντως είχαν βγει από την Σαντορίνη προ εβδομάδων και κλαίγονταν γιατί ακυρώνουν οι Κινέζοι και ζητούσαν από το κράτος βοήθεια να στραφούν σε άλλες αγορές σε πλούσιες χώρες. Όταν τους ρώτησε ο δημοσιογράφος αν σκέφτονται να στραφούν στην ελληνική αγορά, απάντησε ο ξενοδόχος: "Η Σαντορίνη για τους Έλληνες είναι ακριβή". Θυμάμαι πως σε δωμάτιο όπου καμιά 8 ετία πριν είχα μείνει με 50 ευρώ, πέρυσι κόστιζε 200 και έπαιρναν πελάτες τηλέφωνο φίλο που ασχολείται με τον κλάδο να τον ευχαριστήσουν και που βρήκαν δωμάτιο.
Δεν λέω για όλα συνολικά τα νησιά αλλά σε Σαντορίνη, Μύκονο παραείχαν ξεφύγει οι τιμές. Και μιλάμε για νησιά όπου μπορούν να κατέβουν οι τιμές και έχουν και μεγάλη "σεζόν".Και Οκτώβρη να πας Μύκονο έχει τουρίστες. Δεν είναι μικρά νησάκια της άγονης γραμμής όπου με 1-2 μήνες τουρισμό προσπαθούν οι άνθρωποι να επιβιώσουν.
Λογικά η μείωση της ζήτησης θα ρίξει και τις τιμές.
Οχι, εριξαν λεφτα, εκαναν επενδυσεις και ξεπατωνονται στη δουλεια για να κανει ο Ελληνας με τη μιρλα του τσαμπα διακοπες.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Εύστοχη η παρατήρηση του @tripakias αλλά έχω την εντύπωση ότι ισχύει μόνο για τους θετικούς. Έχω ξεκινήσει ήδη να ψάχνω για καμία ευκαιρία στα αεροπορικά αλλά ακόμα αρνούνται πεισματικά :haha:.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Οχι, εριξαν λεφτα, εκαναν επενδυσεις και ξεπατωνονται στη δουλεια για να κανει ο Ελληνας με τη μιρλα του τσαμπα διακοπες.

Έλα; Δηλαδή όταν αρχές Ιούνη στην Σαντορίνη χρέωναν 50 ευρώ την βραδυά το δωμάτιο, το έκαναν για ψυχικό χωρίς κέρδος; Και τώρα μόνο με τα 200 έχουν κέρδος; Άλλο να μου πεις πως λόγω ζήτησης βγάζουν περισσότερα, άλλο πως παλιά οι Σαντορινιοί χορηγούσαν τζάμπα διακοπές. Όσο για την μίρλα, οι πιο πολλοί ξενοδόχοι σε νησιά που έχω συναντήσει γκρινιάζουν πως μίρλα για τζάμπα διακοπές έχουν κάτι Άγγλοι και Γερμανοί που τους παίρνουν μέσω μεγάλων γραφείων σχεδόν τζάμπα δωμάτια. Για να μην μιλήσω για εστιάτορες που εκεί γκρινιάζουν πως θέλουν να κάτσει ο Έλληνας γιατί λέει πολλοί Βόρειοι παραγγέλνουν "μια σαλάτα στα 3". Λόγια Ελλήνων που έχουν ταβέρνες σε νησιά.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Και να μειωσουν το δωματιο 5 ευρω την βραδια η την χωριατικη σαλατα 0,30 λεπτα τι διαφορα θα μας κανει;
Γιατι για περισσοτερες μειωσεις μην περιμενει κανεις. Δεν προκειται να συμβει.

Ψαχνω φτηνο για Σαντορινη για διημερο Απριλιο-Μαιο αλλα δεν βλεπω (φτηνο εννοω 12 ευρω η διαδρομη και κατω).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έλα; Δηλαδή όταν αρχές Ιούνη στην Σαντορίνη χρέωναν 50 ευρώ την βραδυά το δωμάτιο, το έκαναν για ψυχικό χωρίς κέρδος; Και τώρα μόνο με τα 200 έχουν κέρδος; Άλλο να μου πεις πως λόγω ζήτησης βγάζουν περισσότερα, άλλο πως παλιά οι Σαντορινιοί χορηγούσαν τζάμπα διακοπές. Όσο για την μίρλα, οι πιο πολλοί ξενοδόχοι σε νησιά που έχω συναντήσει γκρινιάζουν πως μίρλα για τζάμπα διακοπές έχουν κάτι Άγγλοι και Γερμανοί που τους παίρνουν μέσω μεγάλων γραφείων σχεδόν τζάμπα δωμάτια. Για να μην μιλήσω για εστιάτορες που εκεί γκρινιάζουν πως θέλουν να κάτσει ο Έλληνας γιατί λέει πολλοί Βόρειοι παραγγέλνουν "μια σαλάτα στα 3". Λόγια Ελλήνων που έχουν ταβέρνες σε νησιά.
Δεν κανει τιποτα κανεις για ψυχικο. Τον Ιουνιο και το Σεπτεμβριο βγαινουν τα λειτουργικα εξοδα κυριως. Το κερδος ειναι πολυ χαμηλο. Μιλαω για τις σοβαρες επιχειρησεις που κανουν επενδυσεις και ανακαινιζουν συχνα τα καταλυματα τους. Οχι για τη γιαγια ή τον ρουμ του λετ ή τον αιρβνβ που νοικιαζουν δωματιο τριακονταετιας, με κρεβατι ΙΚΕΑ που τριζει, καζανακι χαλασμενο και ιδιοκτητη που δεν βλεπεις ποτε ή τον βλεπεις μονο για να παρεις το κλειδι και να τον πληρωσεις (αυτοι δεν νομιζω να ζητουν 200 αλλωστε). Οι σοβαροι λοιπον που ξοδευουν πολλα χρηματα και πολυ κοπο πρεπει και να κανουν γρηγορα αποσβεση και να ανταμειφθουν για τον κοπο τους. Το 50 ειναι λιγο για ενα αξιοπρεπες καταλυμα για Ιουλιο Αυγουστο (θα προτιμουσα να το κλεισω αν ειναι να παιρνω 50€ τη βραδια εκεινους τους μηνες). Το 200€ ειναι ακριβα (υποθετω δεν αναφερεσαι σε 4* και 5*) αν δεν μπορει να τα παρει. Αν μπορει ειναι κανονικα και αναλογα με την πολυτελεια, τις παροχες και την τοποθεσια μπορει να ειναι και φθηνα.

Για τα γκρουπ καλα τα λες. Αλλα αυτα ειναι για τις μεγαλες μοναδες, για προορισμου που δεν ειναι ιδιαιτερα τουριστικοι και για καταλυματα οπου οι ιδιοκτητες τους δεν μπορουν ή βαριουνται να δουλεψουν και να τα προωθησουν. Μικρο τουριστικο καταλυμα, σε καλο προορισμο και με ανθρωπους με ορεξη να δουλεψουν δεν δεχεται γκρουπ. Εκτος κι αν ειναι τιποτε VIPηδες ή Ρωσοι, Ιαπωνες, Κινεζοι κλπ που συνηθιζουν να ταξιδευουν με γκρουπ και τα σκανε γερα.

Στο φαγητο ο Ελληνας οντως αφηνει λεφτα, οχι ομως οπως παλια. Στην περιοχη μου οι ξενοι που κανουν διακοπες αυτονομα μια χαρα ξοδευουν στις ταβερνες. Υπαρχουν φυσικα και αυτοι της μιας σαλατας και του πιτογυρου αλλα σε παρομοια ποσοστα υπαρχουν και Ελληνες τετοιοι. Οσοι ειναι με γκρουπ, περα απο τους λεφταδες που κανουν μεγαλους λογαριασμους στις ταβερνες (οχι ομως τα νουμερα που ακουγονται σε Μυκονο, Σαντορινη), συνηθως τρωνε λιγο στις ταβερνες και γιατι γενικα οι περισσοτεροι δυτικοευρωπαιοι δεν τρωνε την ποσοτητα φαγητου που τρωμε εμεις αλλα και γιατι πολλες φορες εχουν δωρεαν γευματα στα ξενοδοχεια τους.
 
Last edited:

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
Δε ξέρω τι τιμές υπήρχαν πέρυσι στα αεροπορικά από Θεσσαλονίκη για Σαντορίνη αλλά με μια γρήγορη ματιά είδα ότι έχει πηγαινελα Ιούνιο Ιούλιο με 100 ευρώ. Καλή τιμούλα!!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Πλέον ετσι οπως παει βλεπω να μη μιλαμε για θετικα σε λιγο καιρο. Ημουν πολυ αισιοδοξος και ας πουμε οτι ειμαι ακομα, το αντιμετωπιζα με χιουμορ, αλλα οταν ακους 133 θανατοι σε μια μερα και αλλα 1200 κρουσματα σε μια προηγμενη δυτικη χωρα οπως η Ιταλια σε πιανει καπως κρυος ιδρωτας.
Τελοσπαντων ας συνεχισουμε να ειμαστε αισιοδοξοι
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Η Ιταλία ειναι τόσο προηγμένη όσο είμαστε και εμείς. Είναι μπαχαλο όπως εμάς, ίσως και μεγαλύτερο.

Δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω την λέξη μπαχαλο αλλά την άλλη λέξη από μπ...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Το 50 ειναι λιγο για ενα αξιοπρεπες καταλυμα για Ιουλιο Αυγουστο (θα προτιμουσα να το κλεισω αν ειναι να παιρνω 50€ τη βραδια εκεινους τους μηνες). Το 200€ ειναι ακριβα (υποθετω δεν αναφερεσαι σε 4* και 5*) αν δεν μπορει να τα παρει.
Το γράφω ξεκάθαρα πως η τιμή ήταν για Ιούνιο και μάλιστα σχετικά προς τις αρχές. Το δωμάτιο ήταν καθαρό και αξιοπρεπές με θέα καλντέρα.Ως εκεί.Ούτε 5στερο ξενοδοχείο ήταν, γιατί εκεί μπορεί να ήταν αναμενόμενα τα 200 ευρώ. Γενικά το έχω ξαναπεί για ξενοδοχεία με σπα, γυμναστήρια, θερμαινόμενες πισίνες η ηπειρωτική Ελλάδα έχει λογικές τιμές.(Για τα νησιά είναι κάπως διαφορετικά).
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.038
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom