Τα πιο παράξενα μουσεία του κόσμου

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μουσείο ραγισμένης καρδιάς

Τις πύλες του άνοιξε την Τρίτη Το Μουσείο της Ραγισμένης Καρδιάς στο Ζάγκρεμπ.

Το μουσείο φιλοξενεί περισσότερα από 100 αντικείμενα, ανάμεσά τους ένα τσεκούρι, ρολόγια, φωτογραφίες, ρουχισμό, αρκουδάκια και ποιήματα, που όλα κρύβουν από μια ιστορία χωρισμού.

«Μου χάρισε εσώρουχα από καραμέλες. Δεν τα ξετύλιξα ποτέ, αλλά δεν του το χρέωσα», γράφει το σημείωμα με τα εσώρουχα από λιχουδιές που είναι ακόμα με το περιτύλιγμά τους. «Αργότερα απέδειξε ότι είναι το ίδιο φτηνός με το δώρο του, με απάτησε με μία συνάδελφο και μου ζήτησε να χωρίσουμε με ένα email.»

Η δημιουργία του μουσείου βασίστηκε σε μία ιδέα των κροατών καλλιτεχνών Ολίνκα Βιστίκα και Ντράζεν Γκρουμπίσιτς, που χώρισαν το 2006.

Πριν εγκατασταθεί στο Ζάγκρεμπ, η έκθεση έκανε περιοδεία ανά τον κόσμο: από την Κωνσταντινούπολη ως τη Νέα Υόρκη.

Σε ένα χώρο 300 τετραγωνικών μέτρων, είναι πλέον το πρώτο ιδιωτικό μουσείο στην Κροατία.

Η Βιστίκα υποστηρίζει ότι το μουσείο δέχεται πολλές δωρεές από τη Βρετανία.

ολόκληρο το άρθρο v4.ethnos.gr - Μουσείο ραγισμένης καρδιάς - ειδησεις , κοσμος , αλλη οψη
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δεν είναι τόσο απλή η θεματολογία του, η ιδέα ξεκίνησε από ζευγάρια διαφορετικών "εθνικοτήτων" που η διάλυση της χώρας τους οδήγησε τη ζωή τους σε αδιέξοδο. Μικτά ζευγάρια Σερβο-Κροατών, Ορθόδοξων- Μουσουλμάνων, Καθολικών- Μουσουλμάνων, Σερβο- Βόσνιων, δεν έχουν τελειωμό οι συνδυασμοί και οι χωρισμοί. Το Μουσείο είναι υποψήφιο για το Ευρωπαικό Βραβείο Μουσείου της χρονιάς 2011 στην κατηγορία με εξειδικευμένα και πρωτότυπα θέματα. Φέτος το βραβείο πήρε το Μουσείο Εκτρώσεων και Πρόληψης της Βιέννης.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αααα μαλιστα.... και εχω να πεταξω κατι σαβουρες.... να τους τις στειλω αφου τις χρειαζονται...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν είναι τόσο απλή η θεματολογία του, η ιδέα ξεκίνησε από ζευγάρια διαφορετικών "εθνικοτήτων" που η διάλυση της χώρας τους οδήγησε τη ζωή τους σε αδιέξοδο. Μικτά ζευγάρια Σερβο-Κροατών, Ορθόδοξων- Μουσουλμάνων, Καθολικών- Μουσουλμάνων, Σερβο- Βόσνιων, δεν έχουν τελειωμό οι συνδυασμοί και οι χωρισμοί. Το Μουσείο είναι υποψήφιο για το Ευρωπαικό Βραβείο Μουσείου της χρονιάς 2011 στην κατηγορία με εξειδικευμένα και πρωτότυπα θέματα. Φέτος το βραβείο πήρε το Μουσείο Εκτρώσεων και Πρόληψης της Βιέννης.
Αααα μαλιστα! Ετσι εχει περισσοτερο νοημα!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αααα μαλιστα.... και εχω να πεταξω κατι σαβουρες.... να τους τις στειλω αφου τις χρειαζονται...
:haha::haha::haha: Βρε Έρση, το ίδιο σκέφτηκα...έτοιμη να καθαρίσω το ντουλάπι ήμουν !

Δεν είναι τόσο απλή η θεματολογία του, η ιδέα ξεκίνησε από ζευγάρια διαφορετικών "εθνικοτήτων" που η διάλυση της χώρας τους οδήγησε τη ζωή τους σε αδιέξοδο. Μικτά ζευγάρια Σερβο-Κροατών, Ορθόδοξων- Μουσουλμάνων, Καθολικών- Μουσουλμάνων, Σερβο- Βόσνιων, δεν έχουν τελειωμό οι συνδυασμοί και οι χωρισμοί. Το Μουσείο είναι υποψήφιο για το Ευρωπαικό Βραβείο Μουσείου της χρονιάς 2011 στην κατηγορία με εξειδικευμένα και πρωτότυπα θέματα. Φέτος το βραβείο πήρε το Μουσείο Εκτρώσεων και Πρόληψης της Βιέννης.
Καλά που μας το διευκρίνησες και το έθεσες στη σωστή του διάσταση !:)
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80

elmaria

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Μουσείο μπανάνας έχει και στην Κρήτη. Στην Ισπανία στο Φιγκουέρες έχει Μουσείο παιχνιδιών
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Μουσείο μπανάνας έχει και στην Κρήτη. Στην Ισπανία στο Φιγκουέρες έχει Μουσείο παιχνιδιών
Τα Μουσεία παιχνιδιών δεν είναι παράξενα, το Μουσείο Μπενάκη διαθέτει μία μεγάλη συλλογή στο Φάληρο (κυρίως από κούκλες). Η Κωνσταντινούπολη έχει δύο Μουσεία Παιχνιδιών. Το καλύτερο που έχω δει είναι ιδιωτικό στο Νταβός και φτιάχθηκε από ένα ζευγάρι (μάλλον πλούσιων) συνταξιούχων. Και της Ζυρίχης είναι καλό και εύκολο να το επισκεφθείς.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
"Αν έχεις σαν και μένανε απάνθρωπη καρδιά και κομμάτι διαστροφής στο σάπιο σου κρανίο", Μουσείο Ανατομίας στο Siriraj Hospital, στη Bangkok. Ειδικού ενδιαφέροντος, ανοιχτό στο κοινό, χωρίς κοινό ωστόσο. Υπογράφεις και εξερευνάς το σαρκίο σου με τις αμέτρητες παραξενιές της φύσης πάνω του, συντηρημένες μέσα σε γυάλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom