Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Στροφή 180 μοιρών από τους Ρώσους:

Οι Ρώσοι ατζέντηδες που όλα τα χρόνια ερχόντουσαν Ελλάδα, θα πήγαιναν Τουρκία και για φέτος όπως είχαν πάει και πέρυσι. Με όλο το σκηνικό που έγινε μεταξύ Ρωσίας και Τουρκίας, ακύρωσαν τα σχέδια στα μέσα Απριλίου και μετά την επίσκεψη Θεοχάρη στη Μόσχα ετοιμάζονται για Ελλάδα από τέλος του Μάη και μετά.

Με μάνατζερς μεγάλων ξενοδοχείων στην Κρήτη που μίλησα μου είπαν ότι υπάρχουν ακυρώσεις και ελάχιστες κρατήσεις για 15 του Μάη και μάλλον πάνε για 28 Μάη το άνοιγμα.

Επίσης, από αρχές Ιούνη πάμε να έχουμε τις περισσότερες απευθείας πτήσεις από ΗΠΑ όσο ποτέ άλλοτε.

Η United ξεκινά καθημερινό δρομολόγιο Αθήνα-Νέα Υόρκη ( Newark) από την 3η Ιουνίου και καθημερινό δρομολόγιο Αθήνα-Ουάσινγκτον από την 1η Ιουλίου. Η Delta ξεκινά καθημερινό δρομολόγιο Αθήνα-Νέα Υόρκη (JFK) από τις 28 Μαΐου. Η American από τις 3 Ιουνίου θα πετάει καθημερινά Αθήνα-Νέα Υόρκη ( JFK) και από τις 4 Ιουνίου καθημερινό δρομολόγιο Αθήνα-Σικάγο. Η ίδια αεροπορική από τις 17 Αυγούστου προσθέτει και καθημερινό δρομολόγιο Αθήνα-Φιλαδέλφεια. Η Emirates θα πετάει καθημερινά από την 1η Ιουνίου απευθείας από Αθήνα-Νέα Υόρκη (Newark). Όλα τα παραπάνω δρομολόγια είναι ήδη διαθέσιμα στα συστήματα πωλήσεων των αεροπορικών. Το κατά πόσον όλη αυτή η δυναμικότητα θα μεταφραστεί σε κρατήσεις, θα το ξέρουμε στα τέλη Μαΐου,αναφέρουν στην Κ πηγές του Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών.

Πρωτοφανής αερογέφυρα Ελλάδας - ΗΠΑ με καθημερινές απευθείας πτήσεις από Delta, American, United και Emirates
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Τι βλέπετε για τα πρωτόκολλα για προορισμούς εντός Ελλάδος; υποχρεωτικό self test/PCR ή εμβολιασμός; ή απολύτως ελεύθεροι;
 
Last edited:

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρε παιδιά τι γίνεται με το plf εξόδου από την Ελλάδα γνωρίζει κανεις; Ελέγχεται και αν ναι που; Το συμπλήρωσα αλλά δεν το έκανα εντός 24 ωρών με αποτέλεσμα να μην μου παίρνει την σωστή ημερομηνία αναχώρησης..
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Τι βλέπετε για τα πρωτόκολλα για προορισμούς εντός Ελλάδος; υποχρεωτικό self test/PCR ή εμβολιασμός; ή απολύτως ελεύθεροι;
Ο ταξιδιωτικος πρακτορας που μιλησα μαζι του μου ειπε πως εντος Ελλαδας πτησεις και καραβια θα ειναι ελευθερα....το πολυ πολυ να ζητησουν το self test που "φοριεται" πολυ τελευταια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρε παιδιά τι γίνεται με το plf εξόδου από την Ελλάδα γνωρίζει κανεις; Ελέγχεται και αν ναι που; Το συμπλήρωσα αλλά δεν το έκανα εντός 24 ωρών με αποτέλεσμα να μην μου παίρνει την σωστή ημερομηνία αναχώρησης..
Στο τσεκ ιν και στην πύλη αναχώρησης τσεκαρεται και ναι, ελέγχεται κανονικότατα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
οχι απο 1 ιουλιου,δεν απαιτει τιποτα απ αυτα για αυτο και εκλεισα...μεχρι 30 ιουνιου ομως ναι,θεωρω την μαλτα ασφαλεστερη επιλογη και απ το να μεινω στο νησι που μενω,και απ το να παω οπουδηποτε αλλου,εκλεισα διαμερισμα κι οχι ξενοδοχειο με airbnb και ελπιζω να πανε ολακαλα,ειμαι απ τις αισιοδοξες της παρεας,παντα με προσοχη ομως.
διαβασε κι εδω...
https://www.tourismtoday.gr/η-μάλτα-παρατείνει-την-καραντίνα-έως-τ/

καλημερα! μπορεις να μου πεις σε πιο εκλεισες; Εχω κλεισει ηδη βεβαια ενα ξενοδοχειο με δωρεαν ακυρωση που ειχε μεινει παλια το αγαπητο μελος paestra στη Βαλεττα. ... Βλεπω πολλοι μενουν και στην Σλιεμα .... για νυχνερινη ζωη (οχι τρελα πραγματα αλλα να εχει μπαρακια... ) εχετε να προτεινετε Βαλεττα ή Σλιεμα; τωρα θελει τεστ στον εμβολιασμενο η Μαλτα ή όχι;
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Οποτ
Στο τσεκ ιν και στην πύλη αναχώρησης τσεκαρεται και ναι, ελέγχεται κανονικότατα.
Οποτε θα έχω πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουν να ταξιδέψω; Η πτήση βέβαια είναι 23:55 ουσιαστικά δηλαδη 5’ πριν αλλάξει η μέρα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οποτ

Οποτε θα έχω πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση να μην με αφήσουν να ταξιδέψω; Η πτήση βέβαια είναι 23:55 ουσιαστικά δηλαδη 5’ πριν αλλάξει η μέρα
Αν δεν έχεις plf δε θα ταξιδέψεις .
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν δεν έχεις plf δε θα ταξιδέψεις .
Το plf το έχω κάνει αλλά όχι με 28/4 ημ αναχώρησης αλλά με 29. Η Aegean μου λέει έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα και στην υπηρεσία διαχείρισης plf που πήρα μου λένε αν θέλω να πάω με δίκη μου ευθύνη φυσικά και ότι είναι συνήθως πιο ευέλικτοι..τι να κάνω δεν ξέρω
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ενα αλλο θεμα που προκυπτει με το τεστ pcr ειναι οτι ΔΕΝ γινεται σε ολες τις πολεις της Ελλαδας Σαββατο. Συγκεκριμενα εγω κοιταζω πτηση Δευτερα απογευμα και τα διαγνωστικα κεντρα στην πολη μου μου λενε οτι η ημερομηνια που μπορουν να βαλουν ειναι μεχρι και παρακευη στις 15:00 !!! Αρα εγω για να πεταξω 18:30 Δευτερα δεν μπορω να εχω τεστ εντος 72 ωρων! Αρα προσοχη πριν κλεισετε εισιτηρια να εχετε κανονισει και που και ποτε θα κανετε τεστ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το plf το έχω κάνει αλλά όχι με 28/4 ημ αναχώρησης αλλά με 29. Η Aegean μου λέει έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα και στην υπηρεσία διαχείρισης plf που πήρα μου λένε αν θέλω να πάω με δίκη μου ευθύνη φυσικά και ότι είναι συνήθως πιο ευέλικτοι..τι να κάνω δεν ξέρω
Πρεπει να ακολουθουμε τους κανονες αλλα οντως ειδα ευελιξια κ κατανοηση. Ζευγαρι μπροστα μου δεν ειχε καν plf, κατι τους συμπληρωσαν επιτοπου. Απεφυγε το τσεκ ιν, πηγαινε απευθειας στο γκειτ. Εκει που γινεται χαμος μια ματια κ μονο εριχναν στο κινητο μου που το ειχα. Τι ειδαν σε 2 δευτερολεπτα..κ αλλοι ειχαν θεματα με plf, ολοι ταξιδεψαν κανονικα.
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Πρεπει να ακολουθουμε τους κανονες αλλα οντως ειδα ευελιξια κ κατανοηση. Ζευγαρι μπροστα μου δεν ειχε καν plf, κατι τους συμπληρωσαν επιτοπου. Απεφυγε το τσεκ ιν, πηγαινε απευθειας στο γκειτ. Εκει που γινεται χαμος μια ματια κ μονο εριχναν στο κινητο μου που το ειχα. Τι ειδαν σε 2 δευτερολεπτα..κ αλλοι ειχαν θεματα με plf, ολοι ταξιδεψαν κανονικα.
Ναι λέω να το ρισκάρω και βλέπουμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom