Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα παιδια..τι κανετε?ηθελα να ρωτησω για ταξιδι με καραβι αν φτανει μονο να συμπληρώσω το ειδικο ερωτηματολόγιο υγειας η αν πρεπει να εχω εκτυπωσει και το αποτελεσμα του rapid test ?Σας το ζητησε κανενας?μιας και γραφει οτι δεν χρειαζεται να προσκομισεις την πλακετα του τεστ με το αποτελεσμα!


Το αρνητικό τεστ Covid-19 είναι απαραίτητο για να επιβιβαστείς στο πλοίο από τα λιμάνια της ηπειρωτικής χώρας προς τα νησιά. Για ταξίδια με πλοίο από τα νησιά προς την ηπειρωτική Ελλάδα αλλά και για island hopping από νησί σε νησί δεν απαιτείται τεστ Covid-19.

Όσον αφορά το αρνητικό τεστ, μπορεί να είναι ένα από τα παρακάτω:

  • Πιστοποιητικό εμβολιασμού
  • Αρνητικό αποτέλεσμα PCR test 72 ωρών
  • Αρνητικό αποτέλεσμα rapid test 24 ωρών
  • Αρνητικό αποτέλεσμα self test 24 ωρών (το αποτέλεσμα δηλώνεται είτε στην ηλεκτρονική φόρμα «Δήλωση αποτελέσματος self-test για COVID-19» είτε χειρόγραφα στο σχετικό έγγραφο δήλωσης self test, καθώς και στο ερωτηματολόγιο δήλωσης υγείας. Δεν χρειάζεται να προσκομίσεις την πλακέτα του τεστ με το αποτέλεσμα.)
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
756
Likes
3.821
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Μια ερώτηση : Όσοι έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό τους (με τη προυπόθεση να έχουν περάσει 14 μέρες μετά τη δεύτερη δόση) και έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού και πράσινο πιστοποιητικό-διαβατήριο , είναι υποχρεωμένοι να κάνουν PCR 72 ωρών πριν φύγουν για κάποια ευρωπαική χώρα ή πριν επιστρέψουν στην Ελλάδα ή δεν κάνουν επειδή τους καλύπτει το πράσινο πιστοποιητικό ; Αναφέρομαι σε Έλληνες Πολίτες μόνιμους κάτοικους Ελλάδος ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
καλησπερα παιδια..τι κανετε?ηθελα να ρωτησω για ταξιδι με καραβι αν φτανει μονο να συμπληρώσω το ειδικο ερωτηματολόγιο υγειας η αν πρεπει να εχω εκτυπωσει και το αποτελεσμα του rapid test ?Σας το ζητησε κανενας?μιας και γραφει οτι δεν χρειαζεται να προσκομισεις την πλακετα του τεστ με το αποτελεσμα!


Το αρνητικό τεστ Covid-19 είναι απαραίτητο για να επιβιβαστείς στο πλοίο από τα λιμάνια της ηπειρωτικής χώρας προς τα νησιά. Για ταξίδια με πλοίο από τα νησιά προς την ηπειρωτική Ελλάδα αλλά και για island hopping από νησί σε νησί δεν απαιτείται τεστ Covid-19.

Όσον αφορά το αρνητικό τεστ, μπορεί να είναι ένα από τα παρακάτω:

  • Πιστοποιητικό εμβολιασμού
  • Αρνητικό αποτέλεσμα PCR test 72 ωρών
  • Αρνητικό αποτέλεσμα rapid test 24 ωρών
  • Αρνητικό αποτέλεσμα self test 24 ωρών (το αποτέλεσμα δηλώνεται είτε στην ηλεκτρονική φόρμα «Δήλωση αποτελέσματος self-test για COVID-19» είτε χειρόγραφα στο σχετικό έγγραφο δήλωσης self test, καθώς και στο ερωτηματολόγιο δήλωσης υγείας. Δεν χρειάζεται να προσκομίσεις την πλακέτα του τεστ με το αποτέλεσμα.)
Κανεις την δηλωση υγειας οπου εκει συμπληρωνεις αν εχεις αρνητικο ή θετικο σελφ τεστ..στη περιπτωση σου το αποτελεσμα του ραπιντ τεστ..αυτο ισχυει και για το πηγαινε και για το ελα απο το νησι πλεον!!!σου παραθετω απο hellenic τι λενε
Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα Παρασκευή 04/06/21, είναι διαθέσιμη η Ηλεκτρονική Δήλωση Υγείας, στην ιστοσελίδα (https://sea.travel.gov.gr/#/), την οποία είναι υποχρεωμένοι όλοι οι επιβάτες να συμπληρώνουν πριν την επιβίβασή τους στα πλοία, κατά τις μετακινήσεις τους από την Ηπειρωτική Ελλάδα προς τα νησιά και αντίστροφα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μια ερώτηση : Όσοι έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό τους (με τη προυπόθεση να έχουν περάσει 14 μέρες μετά τη δεύτερη δόση) και έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού και πράσινο πιστοποιητικό-διαβατήριο , είναι υποχρεωμένοι να κάνουν PCR 72 ωρών πριν φύγουν για κάποια ευρωπαική χώρα ή πριν επιστρέψουν στην Ελλάδα ή δεν κάνουν επειδή τους καλύπτει το πράσινο πιστοποιητικό ; Αναφέρομαι σε Έλληνες Πολίτες μόνιμους κάτοικους Ελλάδος ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
Διάβασε αυτά Re-open EU
Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
IATA - International Travel Document News
και επιπλέον μπες στις επίσημες σελίδες της χώρας που θα επισκεφθείς για να έχεις πλήρη ενημέρωση.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει καπου λιστα να δούμε ποιες είναι πράσινες χωρες?
To Πράσινο Ακρωτήρι, η Αλγερία λόγω σημαίας,
Μια ερώτηση : Όσοι έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό τους (με τη προυπόθεση να έχουν περάσει 14 μέρες μετά τη δεύτερη δόση) και έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού και πράσινο πιστοποιητικό-διαβατήριο , είναι υποχρεωμένοι να κάνουν PCR 72 ωρών πριν φύγουν για κάποια ευρωπαική χώρα ή πριν επιστρέψουν στην Ελλάδα ή δεν κάνουν επειδή τους καλύπτει το πράσινο πιστοποιητικό ; Αναφέρομαι σε Έλληνες Πολίτες μόνιμους κάτοικους Ελλάδος ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
Eξαρτάται από τη χώρα προορισμού.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Καυτό ρεπορτάζ από Ραφήνα: δώσαμε τα χαρτιά αφού ανεβήκαμε στο πλοίο, ούτε ματιά δεν έριξαν, θα μπορούσα να είχα δώσει και χαρτί ότι είμαι ο Αντολφ Χιτλερ. Δε δίνει κανεις σημασία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Παρακαλώ τη βοήθειά σας. Θα επιστρέψω Ελλάδα από ένα σύντομο ταξίδι στην Ε.Ε. .
Όσον αφορά την Passenger Locator Form
α) η πτήση αναχωρεί 9 το βράδυ από το εξωτερικό και φτάνει Αθήνα 1 τα ξημερώματα. Ημερομηνία άφιξης που πρέπει να δηλώσω στη φόρμα είναι λογικά αυτή που φτάνει Αθήνα; Ρωτάω γιατί υποτίθεται ότι το QR Code στέλνεται στο μέιλ τα μεσάνυχτα της ημερομηνίας άφιξης, όταν θα είμαι δηλαδή ήδη μέσα στο αεροπλάνο.
β) ταξιδεύουμε πατέρας και κόρη, ενήλικοι. Όταν πάω να συμπληρώσω τη φόρμα, σε υποχρεώνει να κάνεις τσεκ στην επιλογή "I will submit only one PLF for my family/household. Όταν πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω σχετικά, μου είπε ο υπάλληλος καλύτερα να κάνουμε δύο φόρμες αφού έχουμε δύο πιστοποιητικά εμβολιασμού. Τι να κάνω τελικά; Καμία ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το PLF μπορείς να το στείλεις όποτε θες πριν την άφιξη στην Ελλάδα. Γιατί πρέπει υποχρεωτικά να το στείλεις πριν τα μεσάνυχτα της άφιξης διακινδυνεύοντας να έχεις πρόβλημα;
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Το PLF μπορείς να το στείλεις όποτε θες πριν την άφιξη στην Ελλάδα. Γιατί πρέπει υποχρεωτικά να το στείλεις πριν τα μεσάνυχτα της άφιξης διακινδυνεύοντας να έχεις πρόβλημα;
το Plf πρεπει να συμπληρωθει ατομικα απο το καθενα ή αν ειμαστε παρεα - ζευγαρι αρκει ο ενας απο τους 2?
Πρεπει να εχω την διεθυνση της προσωρινης διαμονης μου για να το περασω σωστα?
Για επιστροφη στην Ελλαδα χρειαζεται και παλι η ιδια διαδικασια αν καταλαβα σωστα ...η αρκει το χαρτι εξοδου απο την χωρα?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Το PLF μπορείς να το στείλεις όποτε θες πριν την άφιξη στην Ελλάδα. Γιατί πρέπει υποχρεωτικά να το στείλεις πριν τα μεσάνυχτα της άφιξης διακινδυνεύοντας να έχεις πρόβλημα;
To PLF το έχω ήδη στείλει. H ιστοσελίδα, όμως, δεν στέλνει απευθείας τον κωδικό, αλλά μόνο ένα απαντητικό μέιλ ότι ελήφθη η αίτηση. Το οριστικό QRcode έρχεται στο μέιλ μου τα μεσάνυχτα της ίδιας μέρας που φτάνω Ελλάδα, σύμφωνα με την ιστοσελίδα. Από τη στιγμή λοιπόν που ταξιδεύω στις 21:00 και η άφιξη είναι 01:00, λογικά το QR Code δεν θα το έχω όταν γίνεται το boarding.
Έχει τύχει σε κανέναν άλλο; Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση και μήπως τελικά πρέπει η ημερομηνία άφιξης να θεωρηθεί αυτή του boarding και όχι του landing;
Και έχω την ίδια ερώτηση με τον Pierre_1976. Αν εμείς που είμαστε δύο άτομα συμπληρώνουμε μόνο ένα PLF.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom