Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

angiemicro

Member
Μηνύματα
12
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ακριβώς όλα αυτά που λες μπορείς να τα στείλεις στο υπουργείο/φορέα. Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν, έστω και τυπικά σε κάθε επικοινωνία και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, υπάρχει πιθανότητα να γίνουν αλλαγές από αυτές τις παρατηρήσεις.

Το να μου τα λες εμένα ή στο φόρουμ σίγουρα δε βελτιώνει τίποτα, πέρα του στην καλύτερη να διαμορφώνει μια συλλογική άποψη εδώ που στην πράξη δεν έχει καμία ουσία. Αν το στείλεις μπορεί να το γράψουν "αρμοδίως", μπορεί και να το φτιάξουν.
Μάλλον έχεις μπερδέψει ποιος γράφει τι... Εγώ ήδη έγραψα παραπάνω ότι έστειλα μήνυμα σε τρία υπουργεία και τα δύο μου απάντησαν ήδη...
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.536
Δεν μπερδεύτηκα, απλά απάντησα στην άποψη αλλού χρήστη μιλώντας γενικά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μα η λογική του PLF είναι η ιχνηλάτιση κρουσμάτων, δεν έχει σχέση αν είσαι Έλληνας ή ξένος τουρίστας. Εκτός κι αν ο εισερχόμενος Έλληνας δε μεταδίδει τον ιό, αλλά μόνο ο τουρίστας.
Αν αυτό απαντάει σε δικό μου σχόλιο, βεβαιότατα και συμφωνώ, καμία σχέση δεν έχει τι είσαι και επιβάλλεται να υπάρχει ιχνηλάτηση.
Αν είσαι Έλληνας όμως και μπαίνεις στην Ελλάδα, αν μη τι άλλο θα έπρεπε να υπάρχει ένα χρόνο τώρα μια μετάφραση στο PLF, δε νομίζω να είμαι παράλογος.

Υ.Γ. Τωρα αν οι πυροσβέστες που έχουν αναλάβει το εν λόγω έργο με τα PLF μπορούν να ελέγξουν όλο αυτό το κόσμο είναι μια άλλη συζήτηση...
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
καλημερα επικοινωνησα και εχτες και σημερα με το τηλ για θεματα travel.gov.gr και μου ειπαν και τις δυο φορες οτι εμεις οι Ελληνες βαζουμε τα ιδια και στην προσωρινη αλλα και στην μονιμη διευθυνση οταν συμπληρωνουμε το PLF. το τηλ επικοινωνιας ειναι 2155605151
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλησπέρα,

Ταξιδευουμε αυριο για μαλδίβες μέσω Κατάρ. Εχουμε κανει τα τεστ, είναι αρνητικά, ωστόσο υπάρχει ένα θέμα με τη βεβαίωση της φίλης μου. Το έγγραφο φέρει πάνω ονοματεπώνυμο όπως στο διαβατήριο, αριθμό διαβατηρίου, μέθοδο, μέρα και ώρα συλλογής δείγματος και φυσικά το αποτέλεσμα. Κατω δεξία υπάρχει το όνομα του γιατρού με Λατινικούς χαρακτήρες, η ειδικότητα του στα αγγλικά, υπογραφή και η σφραγίδα του. Αυτό που μας προβληματίζει είναι οτι στο πάνω μέρος του χαρτιού υπάρχει το λογότυπο, το όνομα και η διευθυνση του ιατρείου του στα ελληνικα.

Οντες προβληματισμένοι με αυτό του το επισημάναμε και εφτιαξαν ένα απλό αρχείο με διευθυνση, ονομα ιατρείου, αποτελεσμα, μεθοδο, ωρα, ημερα συλλογής, αριθμο διαβατηρίου και όνομα και αποτελεσμα. Στο τέλος έχει απλα το ονομα και την ειδικότητα με λατινικούς χαρακτήρες, υπογραφή και τη σφραγίδα του στα ελληνικα. Τι κάνουμε σ αυτή την περίπτωση; Ποιο να χρησσιμοποιήσουμε;

Υγ: το πρώτο χαρτί είναι πιο επαγγελματικό με χρώματα, γραφιστικές λεπτομέρειες κτλ...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλησπέρα,

Ταξιδευουμε αυριο για μαλδίβες μέσω Κατάρ. Εχουμε κανει τα τεστ, είναι αρνητικά, ωστόσο υπάρχει ένα θέμα με τη βεβαίωση της φίλης μου. Το έγγραφο φέρει πάνω ονοματεπώνυμο όπως στο διαβατήριο, αριθμό διαβατηρίου, μέθοδο, μέρα και ώρα συλλογής δείγματος και φυσικά το αποτέλεσμα. Κατω δεξία υπάρχει το όνομα του γιατρού με Λατινικούς χαρακτήρες, η ειδικότητα του στα αγγλικά, υπογραφή και η σφραγίδα του. Αυτό που μας προβληματίζει είναι οτι στο πάνω μέρος του χαρτιού υπάρχει το λογότυπο, το όνομα και η διευθυνση του ιατρείου του στα ελληνικα.

Οντες προβληματισμένοι με αυτό του το επισημάναμε και εφτιαξαν ένα απλό αρχείο με διευθυνση, ονομα ιατρείου, αποτελεσμα, μεθοδο, ωρα, ημερα συλλογής, αριθμο διαβατηρίου και όνομα και αποτελεσμα. Στο τέλος έχει απλα το ονομα και την ειδικότητα με λατινικούς χαρακτήρες, υπογραφή και τη σφραγίδα του στα ελληνικα. Τι κάνουμε σ αυτή την περίπτωση; Ποιο να χρησσιμοποιήσουμε;

Υγ: το πρώτο χαρτί είναι πιο επαγγελματικό με χρώματα, γραφιστικές λεπτομέρειες κτλ...
Το είχα κάνε κι εγώ θέμα και στο ιατρείο και δε μου το άλλαξαν κι εν τελει δεν ειχα πρόβλημα. Απ'όσο ξέρω έτσι είναι γενικά και δεν υπάρχει θέμα. Αυτό που κοιτάνε είναι ονοματεπώνυμο, ημερομηνία και αποτέλεσμα.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Το είχα κάνε κι εγώ θέμα και στο ιατρείο και δε μου το άλλαξαν κι εν τελει δεν ειχα πρόβλημα. Απ'όσο ξέρω έτσι είναι γενικά και δεν υπάρχει θέμα. Αυτό που κοιτάνε είναι ονοματεπώνυμο, ημερομηνία και αποτέλεσμα.
Γιατί διαβάζω παντού οτι πρεπει να φαινεται και το ονομα και η διεύθυνση στα αγγλικά και είμαστε μέσα στο άγχος και τη στενοχώρια οτι θα φάμε πόρτα... κάποιος άλλος έχει εμπειρία;

Για μαλδίβες είχες ταξιδέψει; ίσως εκεί να είναι πιο αυστηρός ο έλεγχος
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Ούτως ή άλλως ακόμα και για τους εμβολιασμένους Ισραηλινούς υπάρχουν περιορισμοί, ανάλογα και με την χώρα από την οποία επιστρέφουν.


"Starting Friday, all travelers, including those who are vaccinated or have recovered from COVID-19, were required to self-isolate for 24 hours upon arrival to Israel, or for a shorter period if they receive a negative test result.

Meanwhile, those returning from 15 countries deemed to have high infection rates will be required to quarantine for seven days with a negative test result, according to the ministry’s updated guidelines. The full quarantine period was recently shortened from the previous 10-14 days.



The countries considered to have high infection rates as of Friday are the United Arab Emirates, Seychelles, Ecuador, Ethiopia, Bolivia, Guatemala, Honduras, Zimbabwe, Zambia, Namibia, Paraguay, Chile, Colombia, Costa Rica and Tunisia.

Starting next Friday, July 23, the following countries will be added to the list: the United Kingdom, Cyprus, Turkey, Georgia, Uganda, Myanmar, Fiji, Panama, Cambodia, Kenya and Liberia.

The Health Ministry also said that next Friday, Spain and Kyrgyzstan will be added to the list of countries with extreme rates of infection to which Israelis are barred from flying, provided that a government committee approves the ministry’s request.


The countries that are currently off-limits for Israelis are Uzbekistan, Argentina, Belarus, Brazil, South Africa, India, Mexico and Russia. "

Bennett: ‘Vaccines on their own won’t solve the problem’


Οπότε λογικό είναι να μη βιάζονται να υποδεχτούν και τουρίστες.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Καλησπέρα. Αρχές Αυγούστου έχω κλείσει για Άμστερνταμ ένα τετραήμερο. Είμαι κάτοχος ευρωπαϊκου πιστοποιητικου (έχουν περάσει 14 μέρες από την έκδοση του). Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να συμπληρώσω μια δήλωση υγείας και να την έχω μαζί κατα την άφιξη στην Ολλανδία, ενώ για την επιστροφή στην Ελλάδα, χρειάζεται PLF. Γνωρίζει κάποιος αν αρκούν αυτά η χρειάζεται κάτι έξτρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom