Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Λοιπον επιστροφη απο Δανια χθες 19/7
Τι ισχυει εκει τωρα με τη σειρα...

1. κανεις σε κανενα αεροδρομιο Κερκυρα και Κοπεγχαγη δεν ελεγξε το covid pass που ειχα εχω, πληρως εμβολιο + 2 weeks, αλλα ουτε και κανεναν στο αεροπλανο, ουτε στο πηγαινε ουτε στο ελα
2. το μονο που ελεγθηκε ηταν το ελληνικο plf κατα την επιστροφη, στην εισοδο Δανια δε κοιταξε κανεις τιποτα σε κανεναν
3. στη Δανια τωρα, μασκα πουθενα, μονο συσταση στα ΜΜΜ, μασκα μονο αεροδρομιο
4. μεσα στα μαγαζια μασκα πουθενα
5. ζητανε covid pass ή pcr 3 ημερων για να κατσεις στην εστιαση μεσα, για εξω τιποτα
6. pcr και rapid κανεις τζαμπα εκει σε καμια 20αρια σταθμους μεσα στην πολη, το πολυ σε 2 ωρες τα αποτελεσματα στο κινητο με Link για αγγλοφωνο pdf με το αποτελεσμα

αυτα περι covid...
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Διαβαζω τα μηνύματά σας και δεν σας κρύβω ότι έχω ένα άγχος και μια τεράστια δυσαρέσκεια που μάλλον άλλος ένας χρόνος θα πάει χαμένος. Θεωρείτε ότι και στην Ευρώπη θα μπορούσε να γίνει το ίδιο που έγινε στο Ισραήλ, δηλαδή να κλείσουν εντελώς τα σύνορα κάποιες χώρες, ακόμα και σε εμβολιασμένους; Επειδή γενικά δεν παρακολουθούσα τα ταξιδιωτικά θέματα αυτόν τον χρόνο (αφού δεν πήγα πουθενά :cry:), αν μια χώρα πχ κλείσει τα σύνορα για συγκεκριμένες χώρες, θα μπορούσε κανείς να φτάσει εκεί μέσω μιας άλλης χώρας; Εγώ πχ έχω κλείσει δουλειά στο Βέλγιο τον Οκτώβρη και δεν θέλω καν να φανταστώ ότι θα μπορούσαν να κλείσουν τα σύνορα πάλι και να μην μπορώ να πάω καν... (edit: ναι ξέρω ότι όλοι υποθέσεις κάνουμε, απλά με έχει κουράσει αυτή η κατάσταση και είπα να γράψω τον πόνο μου εδώ που λογικά θα με καταλάβετε... :rolleyes-80:)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Διαβαζω τα μηνύματά σας και δεν σας κρύβω ότι έχω ένα άγχος και μια τεράστια δυσαρέσκεια που μάλλον άλλος ένας χρόνος θα πάει χαμένος. Θεωρείτε ότι και στην Ευρώπη θα μπορούσε να γίνει το ίδιο που έγινε στο Ισραήλ, δηλαδή να κλείσουν εντελώς τα σύνορα κάποιες χώρες, ακόμα και σε εμβολιασμένους;
Δε ξέρω αν θα γίνει το ίδιο που έγινε στο Ισραήλ, δεδομένου όμως του τέταρτου κύματος που επελαύνει το έχω σίγουρο ότι είμαστε μπροστά σε ακόμα ένα δύσκολο χειμώνα.
Τώρα όλο αυτό ταξιδιωτικά κανείς δε μπορεί να ξέρει πως θα αποτυπωθεί. Ένα είναι το σίγουρο, ότι δε μπορούμε να κανονίσουμε μακροπρόθεσμα, βασιζόμαστε στη τύχη και στα επιδημιολογικά δεδομένα των χωρών εκείνες τις ημέρες και πηγαίνουμε μ' αυτό.
Οι περιορισμοί που θα έρθουν θα φανούν σύντομα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Γυρνάω από Βουδαπέστη στις 3/8 καλως εχόντων και κάθισα το απόγευμα να συμπληρώσω το plf για την επιστροφή. Ε, πριν λίγο μου ήρθε μεηλ με το plf συνημμένο σε pdf. Καλά, αυτό δεν ερχόταν τα μεσάνυχτα της ημέρας επιστροφής;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γυρνάω από Βουδαπέστη στις 3/8 καλως εχόντων και κάθισα το απόγευμα να συμπληρώσω το plf για την επιστροφή. Ε, πριν λίγο μου ήρθε μεηλ με το plf συνημμένο σε pdf. Καλά, αυτό δεν ερχόταν τα μεσάνυχτα της ημέρας επιστροφής;
σου ήρθε το επιβεβαιωτικό που σημαίνει οκ προς το παρόν,
τα μεσάνυχτα 3 αυγούστου θα σούρθει και το άλλο με τον ΚΩΔΙΚΟ
και κανά πεντάλεπτο μετά τα μεσάνυχτα έρχεται,, εκείνο είναι το απαραίτητο για την επιστροφή
 
Last edited:

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
σου ήρθε το επιβεβαιωτικό που σημαίνει οκ προς το παρόν,
τα μεσάνυχτα της 2 προς 3 αυγούστου θα σούρθει και το άλλο με τον ΚΩΔΙΚΟ
Εγώ που πετάω 5/8 στις 21:00 από Amsterdam και Ελλάδα θα είμαι 6/8 στη 01:10, στο plf βάζω 6/8 που είναι η ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα ? Και αν ναι πότε υποτίθεται ότι θα έρθει ο κωδικός;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ που πετάω 5/8 στις 21:00 από Amsterdam και Ελλάδα θα είμαι 6/8 στη 01:10, στο plf βάζω 6/8 που είναι η ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα ? Και αν ναι πότε υποτίθεται ότι θα έρθει ο κωδικός;
α δεν το ξέρω,
άλλος συμφορουμίτης άν γνωρίζει
αλλιως πάρε την ..πολ προστασ για θέματα Plf
2155605151 πριν το συμπληρώσεις γιατί απ ότι μου είχαν πεί αν κάνεις κάτι λαθος ΔΕΝ αλλάζει
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
σου ήρθε το επιβεβαιωτικό που σημαίνει οκ προς το παρόν,
τα μεσάνυχτα 3 αυγούστου θα σούρθει και το άλλο με τον ΚΩΔΙΚΟ
και κανά πεντάλεπτο μετά τα μεσάνυχτα έρχεται,, εκείνο είναι το απαραίτητο για την επιστροφή
Όχι, αυτό λέω, νομίζω μου ήρθε το κανονικό plf, με QR code, κανονικό, και σε pdf μορφή.
Κανω κάποιο λάθος;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το ελληνικό plf,όπως και το ιταλικό δέχεται επεξεργασίας
τι εννοείς?το υποβάλλεις ον λαιν,και σουρχεται το επιβεβαιωτικό και διαπιστώνεις ότι κάτι έγραψες λάθος,πως το επεξεργάζεσαι μετά?

γιατι αυτοί μουπαν στο τηλέφωνο προσεκτικά στο τι γράφετε γιατι δεν αλλάζει μετά
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Κάνεις login ξανά και έχει σε απεικόνιση (σύνοψη )το plf.Καπου κάτω δεξιά έχει ένα ματάκι και ένα μολύβι.Αν πατήσεις πάνω στο μολύβι μπορείς να κάνεις τροποποιήσεις και να το υποβάλλεις ξανα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Όχι, αυτό λέω, νομίζω μου ήρθε το κανονικό plf, με QR code, κανονικό, και σε pdf μορφή.
Κανω κάποιο λάθος;
σου ήρθε απλά ένα επιβεβαιωτικό εμαιλ και στο αρχείο που ανοίγεις δείχνει το plf που συμπλήρωσες σωστά?

από κει και πέρα τα μεσάνυχτα να περιμένεις ένα άλλο εμαιλ με ενα άλλο αρχείο εκείνο ειναι το τελικό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom