Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Thank you for completing the Passenger Locator Form before your trip to Greece. We appreciate your cooperation in this extraordinary circumstance. We are making every effort to accommodate your stay in Greece and keep you safe.

Attached you will find your PLF document in PDF format.

Important: please carry the PLF document with you when entering Greece, either electronically or in print, in order to be permitted entry.

You are required to carry your vaccination certificate to be allowed by the border authorities to enter the country.

For reference, you submitted:

Και έχει στο μέιλ το qr code και το plf αρχείο. Τι άλλο θα έπρεπε να έχει;...
:clap: :clap:
έχει αλλάξει,εχουν αλλάξει τα πράγματα τις τελευταίες μέρες,ίσως και σήμερα!!
μετά το ..βρίσιμο που έχουν φάει από πολλούς χιχι

άρα έχει καταργηθεί η αποστολή και η αναμονή νυχτιάτικα χιχι

GTS συγγνώμη
που να ξέρω για τις αλλαγές των τελευταίων ημερών χιχι
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτο μονο? Εδω ταξιδεψα με δυο συσκευες ωστε αν παθει κατι η μια, να το εχω στην αλλη!
παρομοίως!άσε δε το άγχος θάρθει δεν θάρθει τα μεσάνυχτα??
να κυττάς το ρολόι
άει σικτίρ
ξέρω πολλούς που έχουν διαμαρτυρηθεί το τι έχουν ακούσει ..και από μένα
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.867
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Άραγε πόσες ημέρες πριν την επιστροφή σου μπορείς να το κάνεις - υποβάλλεις ? Το PLF εννοώ !
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
μ έβαλες σε σκέψη μήπως άλλαξε η διαδικασία αυτές τις μέρες??
Δε νομίζω να άλλαξε τις τελευταίες μέρες, γιατί το ίδιο μου είχε συμβεί τον περασμένο Δεκέμβριο δηλ. έστειλα την αίτηση και στάλθηκε το plf με το qr code με email την ίδια στιγμή αν και η πτήση ήταν αρκετές μέρες μετά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
:clap: :clap:
έχει αλλάξει,εχουν αλλάξει τα πράγματα τις τελευταίες μέρες,ίσως και σήμερα!!
μετά το ..βρίσιμο που έχουν φάει από πολλούς χιχι

άρα έχει καταργηθεί η αποστολή και η αναμονή νυχτιάτικα χιχι

GTS συγγνώμη
που να ξέρω για τις αλλαγές των τελευταίων ημερών χιχι
Ωστοσο να συμπληρωσω οτι αυτο γινετε απο τον Oκτωβρη και εγω οταν το συμπληρωσα 2 μερες πριν την πτηση μου ρθε κανονικα συνημμενο τo plf,το εψαχνα μετα 1 μερα πριν,λεω θα ερθει νεο αρχειο αλλα τιποτα!τελευταια φορα που ρθε πρωτα επιβεβαιωτικο μαιλ και μετα το qr code ηταν περσυ τον Αυγουστο...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωστοσο να συμπληρωσω οτι αυτο γινετε απο τον Oκτωβρη και εγω οταν το συμπληρωσα 2 μερες πριν την πτηση μου ρθε κανονικα συνημμενο τo plf,το εψαχνα μετα 1 μερα πριν,λεω θα ερθει νεο αρχειο αλλα τιποτα!τελευταια φορα που ρθε πρωτα επιβεβαιωτικο μαιλ και μετα το qr code ηταν περσυ τον Αυγουστο...
όχι,σε ταξίδι μου πριν 25 μέρες ΙΣΧΥΕ αυτό που είπα (το έχω ακόμα στα εμαιλ μου να το βλέπω να το χαίρομαι χιχι)
,μου ήρθε κωδικός τα μεσάνυχτα,κάτι όμως που αναγραφόταν και τονιζόταν ήδη στο επιβεβαιωτικό εμαιλ το οποίο είχε απλά ένα συνημμένο με το συμπληρωμένο plf,όπως το είπε κα η paefstra, το οποίο ηταν ανευ σημασίας

αν αυτά που ήξερα ήταν από πέρσι ΔΕΝ θα απαντούσα ,αλλά θεώρησα ότι πληροφορίες έστω πριν 25 μέρες θεωρούνται σχετικά πρόσφατες,ούτε έχω λόγο να λέω ψέμματα...

με βάση αυτά που λέτε προφανως στο μεσοδιάστημα ΑΛΛΑΞΕ και μετά ΞΑΝΑΛΛΑΞΕ
για όλα τους έχω ικανούς

και γιαυτό πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή συνέχεια και να μην επαναπαυόμαστε σ αυτά που "γνωρίζαμε"αλλά μόνο στην δεδομένη στιγμή του ταξιδιού
 
Last edited:
D

Delmem37668

Guest
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω ένα ταξίδι στην Πορτογαλία το διάστημα 23 Αυγούστου 2021 μέχρι 30 Αυγούστου 2021. Είμαι πλήρως εμβολιασμένος κατά του covid 19 και έχουν περάσει και οι 14 μέρες από την δεύτερη δόση, υπάρχει περίπτωση να τα ταξιδέψω από την πόλη Σόφια της Βουλγαρίας και μετά πάλι επιστροφή. Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε εκτός από το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού τι άλλο έγγραφο θα πρέπει να έχω μαζί μου και αν χρειάζεται κάποιο τεστ; πάντα με τα υπάρχοντα δεδομένα! Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε τι ισχύει αυτή την στιγμή στην Πορτογαλία, οι πόλεις που θα ήθελα να επισκεφτώ είναι Λισαβόνα και Πόρτο! Σας ευχαριστώ πολύ για τον πολύτιμο χρόνο σας...
η Βουλγαρία ανήκει στην ευρωπαϊκή ένωση, αλλά όχι στις χώρες Σένγκεν, για να μπεις Βουλγαρία ακολουθείς τις οδηγίες τους. δέχονται το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού. για Πορτογαλία ακολουθείς τις οδηγίες της Πορτογαλίας, δέχονται το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού. και για επιστροφή πάλι τα ίδια. καλού κακού πάρε ένα τηλέφωνο στον αστυνομικό τμήμα Προμαχώνα για τυχόν ουρές και του τι χρειάζεται, απαντούν πάντα. (Σαββατοκύριακα έχω ακούσει οι ουρές είναι πολύ μεγάλες)
επίσης οι φίλοι μας οι Βούλγαροι μη ανήκοντας στις χώρες Σένγκεν μπορούν να επισκεφτούν την Αμερική χωρίς να έχουν υποχρέωση να είναι 14 μέρες σε κάποια άλλη χώρα πριν την άφιξη τους στις ΗΠΑ.
φέτος που θα επισκεπτόμασταν τη βόρειο Αμερική το είχα προβλέπει αυτό μένοντας 3 βδομάδες λατινική Αμερική αλλά η Βραζιλία και η αργεντινή μας έφαγαν λάχανο...
παραθέτω έναν χάρτη του σκαισκανερ που είναι χρήσιμος αλλά όχι πάντα ενήμερος για όσους δεν το γνωρίζετε. βάζεις όποια χώρα θες σαν χώρα αναχώρησης και σου βγάζει τους περιορισμούς διεθνώς.
Στοιχεία περιορισμών πτήσεων και ταξιδιών λόγω κοροναϊού (COVID-19) για κάθε χώρα | Skyscanner
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
516
Likes
856
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
η Βουλγαρία ανήκει στην ευρωπαϊκή ένωση, αλλά όχι στις χώρες Σένγκεν, για να μπεις Βουλγαρία ακολουθείς τις οδηγίες τους. δέχονται το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού. για Πορτογαλία ακολουθείς τις οδηγίες της Πορτογαλίας, δέχονται το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού. και για επιστροφή πάλι τα ίδια. καλού κακού πάρε ένα τηλέφωνο στον αστυνομικό τμήμα Προμαχώνα για τυχόν ουρές και του τι χρειάζεται, απαντούν πάντα. (Σαββατοκύριακα έχω ακούσει οι ουρές είναι πολύ μεγάλες)
επίσης οι φίλοι μας οι Βούλγαροι μη ανήκοντας στις χώρες Σένγκεν μπορούν να επισκεφτούν την Αμερική χωρίς να έχουν υποχρέωση να είναι 14 μέρες σε κάποια άλλη χώρα πριν την άφιξη τους στις ΗΠΑ.
φέτος που θα επισκεπτόμασταν τη βόρειο Αμερική το είχα προβλέπει αυτό μένοντας 3 βδομάδες λατινική Αμερική αλλά η Βραζιλία και η αργεντινή μας έφαγαν λάχανο...
παραθέτω έναν χάρτη του σκαισκανερ που είναι χρήσιμος αλλά όχι πάντα ενήμερος για όσους δεν το γνωρίζετε. βάζεις όποια χώρα θες σαν χώρα αναχώρησης και σου βγάζει τους περιορισμούς διεθνώς.
Στοιχεία περιορισμών πτήσεων και ταξιδιών λόγω κοροναϊού (COVID-19) για κάθε χώρα | Skyscanner
τι εννοείτε βρε παιδιά?
σου έστειλαν το επιβεβαιωτικό με αρχείο με τον κωδικό ??
δεν σου έστειλαν ένα εμαιλ όπου σου λενε κα ταδε σας ευχαριστουμε που συμπληρωσατε το plf αλλά να αναμένετε και τον κωδικό τα μεσάνυχτα του ταξιδού σας?

Συμπληρωσα PLF για μετακινσηκαι μολις μου ηρθε ειδοποιηση.!
Η διαδικασια αποστολης Γινεται AMEΣΑ του Ελληνικου PLF παντα...ενω μεχρι τωρα ηταν απο την προηγουμενη.
Αναχωρω σε 5' και στελνω αιτημα στην Υπηρεσια οτι φευγω διχως να χρειαζεται εκ των προτερων ενημερωση. Η διαδικασια εχει απλόποιηθει

Εχω βαλει μαλιστα 2ο ατομο οτι θα ταξιδεψει μαζι μου τον Πατερα μου. Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω στο PLF και τριτο ατομο σε ΙΧ που δεν ειναι μελος οικογενειας αλλα εχει τα απαιτουμενα Δικαιολογητικα?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
όχι,σε ταξίδι μου πριν 25 μέρες ΙΣΧΥΕ αυτό που είπα (το έχω ακόμα στα εμαιλ μου να το βλέπω να το χαίρομαι χιχι)
,μου ήρθε κωδικός τα μεσάνυχτα,κάτι όμως που αναγραφόταν και τονιζόταν ήδη στο επιβεβαιωτικό εμαιλ το οποίο είχε απλά ένα συνημμένο με το συμπληρωμένο plf,όπως το είπε κα η paefstra, το οποίο ηταν ανευ σημασίας

αν αυτά που ήξερα ήταν από πέρσι ΔΕΝ θα απαντούσα ,αλλά θεώρησα ότι πληροφορίες έστω πριν 25 μέρες θεωρούνται σχετικά πρόσφατες,ούτε έχω λόγο να λέω ψέμματα...

με βάση αυτά που λέτε προφανως στο μεσοδιάστημα ΑΛΛΑΞΕ και μετά ΞΑΝΑΛΛΑΞΕ
για όλα τους έχω ικανούς

και γιαυτό πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή συνέχεια και να μην επαναπαυόμαστε σ αυτά που "γνωρίζαμε"αλλά μόνο στην δεδομένη στιγμή του ταξιδιού
Και σε μένα ακριβώς όπως το περιγράφεις, ξυπνούσαμε 5 το πρωί και ήρθε 00.07 στους άλλους και 00.10 σε μένα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και σε μένα ακριβώς όπως το περιγράφεις, ξυπνούσαμε 5 το πρωί και ήρθε 00.07 στους άλλους και 00.10 σε μένα
ε πές τα γιατί φάνηκε σαν να λέω ...άλλα ντ άλλων :)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom