Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Άλλες χώρες (π.χ. ΗΠΑ) ζητάνε φουλ τα πάντα ακόμα κι αν δε βγεις για πουθενα, άλλες (π.χ. Παναμάς) δε ζητάνε τίποτα. Πες μας ποιές είναι οι "άλλες χώρες" να σου απαντήσουμε.
Επιστρέφουμε με Condor μέσω Παναμά, Άγιου Δομίνικου (εκεί έχουμε 7μιση ώρες και θα βγούμε έξω) και Φρανκφούρτης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επιστρέφουμε με Condor μέσω Παναμά, Άγιου Δομίνικου (εκεί έχουμε 7μιση ώρες και θα βγούμε έξω) και Φρανκφούρτης.
Δομηνικανή Δημοκρατία (τον Απρίλιο που πηγα) θέλει ηλεκτρονική φόρμα από πριν ΚΑΙ για την είσοδο ΚΑΙ για την έξοδο (2 φόρμες δηλαδή). Και Παναμάς τα ίδια (και είναι και σπαστικές φόρμες), αλλά αν δε βγείς από το αεροδρόμιο δεν τα χρειάζεσαι. Γερμανία είσαι ΟΚ, δε θέλει τίποτα.
Έχε σκαναρισμένα διαβατήριο και ποστοποιητικό εμβολιασμού ατο κινητό, θα απλοποιήσουν πολύ τις φόρμες.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Ευχαριστώ! Ναι μόνο στον Δομίνικο θέλω να βγω, οπότε για τον Παναμά δεν χρειάζεται λοιπόν κάτι.
 
D

Delmem38110

Guest
Δομηνικανή Δημοκρατία (τον Απρίλιο που πηγα) θέλει ηλεκτρονική φόρμα από πριν ΚΑΙ για την είσοδο ΚΑΙ για την έξοδο (2 φόρμες δηλαδή). Και Παναμάς τα ίδια (και είναι και σπαστικές φόρμες), αλλά αν δε βγείς από το αεροδρόμιο δεν τα χρειάζεσαι. Γερμανία είσαι ΟΚ, δε θέλει τίποτα.
Έχε σκαναρισμένα διαβατήριο και ποστοποιητικό εμβολιασμού ατο κινητό, θα απλοποιήσουν πολύ τις φόρμες.
Παναμάς μόνο εισόδου ζητάει, δεν έχω βρει και εξόδου.
εκτός και να είναι το ίδιο έγγραφο.
από copa air
3333.png
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παναμάς μόνο εισόδου ζητάει, δεν έχω βρει και εξόδου.
εκτός και να είναι το ίδιο έγγραφο.
από copa air
View attachment 397495
Δε θυμάμαι σίγουρα, απλά βρήκα 13 QR codes από Παναμά στο mail μου από 3 ταξίδια φέτος (τα 2 πραγματοποιήθηκαν μόνο), οπότε μάλλον είναι επί 4 (υποβολή και έγκριση, για είσοδο και για έξοδο). Απλά είναι σούπερ σπαστικό (θέλει να σκανάρεις ένα σωρό documents).
 
D

Delmem38110

Guest
Δε θυμάμαι σίγουρα, απλά βρήκα 13 QR codes από Παναμά στο mail μου από 3 ταξίδια φέτος (τα 2 πραγματοποιήθηκαν μόνο), οπότε μάλλον είναι επί 4 (υποβολή και έγκριση, για είσοδο και για έξοδο). Απλά είναι σούπερ σπαστικό (θέλει να σκανάρεις ένα σωρό documents).
το είδα απλά τα έχεις σε φάκελο και τα ανεβάζεις....
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Εκτός από Αγγλία ποια άλλη δημοφιλής ευρωπαϊκή χώρα για ταξίδι είναι σε προ covid status και δέχεται μη εμβολιασμενους χωρίς κανένα περιορισμό;
Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Γερμανία, Τουρκία, Βέλγιο, Ολλανδία, Πορτογαλία, Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία, Ουγγαρία, Τσεχία, Πολωνία κτλ?
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Με αγχώσατε με τις πληροφορίες περί απεργιών, ελπίζω να μην επεκταθούν σε Ιταλία τις επόμενες μέρες.:confused:

Εκτός από Αγγλία ποια άλλη δημοφιλής ευρωπαϊκή χώρα για ταξίδι είναι σε προ covid status και δέχεται μη εμβολιασμενους χωρίς κανένα περιορισμό;
Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Γερμανία, Τουρκία, Βέλγιο, Ολλανδία, Πορτογαλία, Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία, Ουγγαρία, Τσεχία, Πολωνία κτλ?
Κροατία,Σλοβενία σίγουρα γιατί επέστρεψα πρόσφατα δεν υπήρχε κάποιος έλεγχος ή περιορισμός και Βέλγιο,Ουγγαρία που πήγαν φίλοι το ίδιο ξέρω. Νομίζω όμως πως στις περισσότερες απο αυτές τις χώρες έχουν καταργηθεί οι περιορισμοί.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Με αγχώσατε με τις πληροφορίες περί απεργιών, ελπίζω να μην επεκταθούν σε Ιταλία τις επόμενες μέρες.:confused:


Κροατία,Σλοβενία σίγουρα γιατί επέστρεψα πρόσφατα δεν υπήρχε κάποιος έλεγχος ή περιορισμός και Βέλγιο,Ουγγαρία που πήγαν φίλοι το ίδιο ξέρω. Νομίζω όμως πως στις περισσότερες απο αυτές τις χώρες έχουν καταργηθεί οι περιορισμοί.
Μακάρι να είναι έτσι γιατί ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.
Πχ ΗΠΑ δε δέχονται καν εμάς τα ψεκια 😁😁😁, ουτε με ραπιντ, ουτε με πιστοποιητικό νόσησης ούτε τίποτα (όχι οτι σχεδίαζα να παω ΗΠΑ άμεσα αλλά λέμε τωρα).
Ευχαριστώ για το update
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Μακάρι να είναι έτσι γιατί ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.
Πχ ΗΠΑ δε δέχονται καν εμάς τα ψεκια 😁😁😁, ουτε με ραπιντ, ουτε με πιστοποιητικό νόσησης ούτε τίποτα (όχι οτι σχεδίαζα να παω ΗΠΑ άμεσα αλλά λέμε τωρα).
Ευχαριστώ για το update
Ε καλά τι να πεις. Παντως απ' ότι είδα για Ε.Ε. εδώ
Covid travel rules, restrictions and measures in place - Your Europe
στο πλαίσιο Choose country βάζεις τη χώρα που σε ενδιαφέρει και ελέγχεις.
Nα είσαι καλά και καλά ταξίδια!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εκτός από Αγγλία ποια άλλη δημοφιλής ευρωπαϊκή χώρα για ταξίδι είναι σε προ covid status και δέχεται μη εμβολιασμενους χωρίς κανένα περιορισμό;
Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Γερμανία, Τουρκία, Βέλγιο, Ολλανδία, Πορτογαλία, Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία, Ουγγαρία, Τσεχία, Πολωνία κτλ?
Άρτια αφιχθείσα από Ιταλία και συγκεκριμένα Βενετία , δεν έγινε κανένας έλεγχος πιστοποιητικών εμβολιασμού ή οποιονδήποτε άλλων πιστοποιητικών , ούτε θερμομέτρηση μας έκαναν με το ειδικό μηχάνημα που μας σκάναρε το πρόσωπο μας όπως πέρυσι στο Φιουμιτσίνο της Ρώμης ... Άλλοι φορούσαν μάσκα , άλλοι όχι , γενικά επικρατούσαν καταστάσεις προ-covid εποχών ... Κανονικά όλοι με τις κάρτες επιβίβασης και τα διαβατήρια/ταυτότητές μας ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom