Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
να εχετε υποψη οσοι πετατε για καπου μεσω τουλαχιστων των μεγαλων γερμανικων αεροδρομιων οτι γινετια το ελα να δεις.
Δυστυχως η ελλειψη προσωπικου που αφησε η προηγουμενη χρονια δεν εινα δυνατον να καλυφθει και μιλαμε για ατελειωτες ουρες, καθυστερησεις , ακυρωσεις κλπ
 
D

Delmem38110

Guest
να εχετε υποψη οσοι πετατε για καπου μεσω τουλαχιστων των μεγαλων γερμανικων αεροδρομιων οτι γινετια το ελα να δεις.
Δυστυχως η ελλειψη προσωπικου που αφησε η προηγουμενη χρονια δεν εινα δυνατον να καλυφθει και μιλαμε για ατελειωτες ουρες, καθυστερησεις , ακυρωσεις κλπ
αν μην αυτότρομοκρατούμαστε.
όποιος πετάει τρανσιτ δεν θα έχει ιδιαίτερα προβλήματα με τις ουρές, ίσως με τις αποσκευές μόνο στον τελικό προορισμό. γι αυτό αγοράζουμε τα εισιτήρια με κάρτες που υποστηρίζουν τέτοιου είδους προβλήματα και αποζημιώνουν.
τις ακυρώσεις τις πληροφορούμαστε από τα μειλ. αλλά και πάλι οι εταιρίες φροντίζουν για την αναχώρηση σε διαφορετικές ημερομηνίες.
δεν είναι τόσο τραγικά όσο θέλουν να μας τα παρουσιάσουν.
μέχρι στιγμής δεν έχω καμία ακύρωση. έχω σχέδιο Β και Γ αλλά δεν έχω καμία ακύρωση.
και τέλος το προσωπικό θα μπορούσαν να το καλύψουν άνετα, απλά φοβούνται καινούρια μέτρα από φθινόπωρο. γνώμη μου πάντα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
προσωπικη εμπειρια δεν εχω γιατι ουτως η αλλως δεν μας παιρνιε για αεροπορικα...

αλλα βασικα δεν ξερω τι παιζει με τρανσιτ. Ισως δεν ειναι το ιδιο με απλη πτηση απο καπους προς καπου
Αλλα εκτος απο το τι λενε τα μεσα, εγω ακουσα και απο πολλους γνωστους για πολυ ταλαιπωρια

τωρα για το προσωπικο δεν νομιζω οτι ακομα και να θελουν , προλαβαινουν....γιατι απο οσο ξερω στα αεροδρομια πρεπει να βγαλεις και μια ειδικη εκπαιδευση για θεματα ασφαλειας κλπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.987
Εχει αναλυθει εκτενως σε ξενα μεσα οτι οι εργαζομενοι δεν επιστρεφουν στην τουριστικη βιομηχανια ενω οι απεργιες στις αεροπορικες γινονται επειδη ειναι γαλερα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
και τέλος το προσωπικό θα μπορούσαν να το καλύψουν άνετα, απλά φοβούνται καινούρια μέτρα από φθινόπωρο. γνώμη μου πάντα.
Προσωπικο δε βρισκουν οχι δε θελουν να βρουν..οσοι δουλευαν στο κλαδο τουρισμος και τους απελυσαν ειτε δε γυρνανε τωρα πλεον ειτε εχουν βρει αλλου δουλεια..και πλεον το προσωπικο που ζητανε ειναι για σεζον..το λεω απο προσωπικη εμπειρια μιας και με καλεσαν(αρχες Μαιου)για δουλεια στο Ελ.Βενιζελος και μου τονισαν οτι με θελουν ως τελος Αυγουστου-Σεπτεμβριου κ μετα ειδωμεν!θα μπορουσε να κρατηθει το προσωπικο οπως ηταν βεβαια και να μην παιζαν απολυσεις αλλα τι τους ενοιαζε;ε τωρα ας κατεβουν να δουλεψουν τα μεγαλα κεφαλια των εταιρειων και να μην ψαχνουν με ψιχουλα νεους υπαλληλους!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.420
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Άρτια αφιχθείσα από Ιταλία και συγκεκριμένα Βενετία , δεν έγινε κανένας έλεγχος πιστοποιητικών εμβολιασμού ή οποιονδήποτε άλλων πιστοποιητικών , ούτε θερμομέτρηση μας έκαναν με το ειδικό μηχάνημα που μας σκάναρε το πρόσωπο μας όπως πέρυσι στο Φιουμιτσίνο της Ρώμης ... Άλλοι φορούσαν μάσκα , άλλοι όχι , γενικά επικρατούσαν καταστάσεις προ-covid εποχών ... Κανονικά όλοι με τις κάρτες επιβίβασης και τα διαβατήρια/ταυτότητές μας ...
Επιβεβαιώνω και εγώ τα της Ιταλίας. Βρίσκομαι Βενετία αυτη τη στιγμή και κανενας έλεγχος πουθενά τόσο στο Ελ.Βενιζελος, όσο και στο Marco Polo. Και ο κόσμος μάλλον 'χυμα' (στο δρόμο ειδικά). Μόνο οι captains των βαπορετο φωνάζουν στον κόσμο να φορά τις μάσκες του, και καλά κάνουν φυσικά.
Το αστείο είναι ότι τον Απρίλιο σε μονοήμερο ταξίδι από Έβρο προς Βουλγαρία στα σύνορα μου ζήτησαν κανονικά Green pass
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Επιβεβαιώνω και εγώ τα της Ιταλίας. Βρίσκομαι Βενετία αυτη τη στιγμή και κανενας έλεγχος πουθενά τόσο στο Ελ.Βενιζελος, όσο και στο Marco Polo. Και ο κόσμος μάλλον 'χυμα' (στο δρόμο ειδικά). Μόνο οι captains των βαπορετο φωνάζουν στον κόσμο να φορά τις μάσκες του, και καλά κάνουν φυσικά.
Το αστείο είναι ότι τον Απρίλιο σε μονοήμερο ταξίδι από Έβρο προς Βουλγαρία στα σύνορα ζήτησαν κανονικά Green pass
@thanos75 Ναι πολύ χύμα ο κόσμος στους δρόμους της Βενετίας , ε στα βαπορέτα και στα λεωφορεία ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να φοράει μάσκα ο κόσμος , καλά να περνάτε στη πανέμορφη Βενετία , γιατί από τον Ιανουάριου του 2023 θα χρειάζεται ειδικός φόρος επίσκεψης για να την επισκεφτεί κάποιος (το ίδιο ισχύει και για τα νησάκια) ...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.420
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
@thanos75 Ναι πολύ χύμα ο κόσμος στους δρόμους της Βενετίας , ε στα βαπορέτα και στα λεωφορεία ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να φοράει μάσκα ο κόσμος , καλά να περνάτε στη πανέμορφη Βενετία , γιατί από τον Ιανουάριου του 2023 θα χρειάζεται ειδικός φόρος επίσκεψης για να την επισκεφτεί κάποιος (το ίδιο ισχύει και για τα νησάκια) ...
Να είσαι καλά, πρώτη φορά την επισκέπτομαι και την απολαμβάνω όσο δεν παίρνει. Φαίνεται πάντως πως παντού πια εφαρμόζεται το δόγμα "Ατομική Ευθύνη" κ "Όποιος νοσησει, νοσησει"! Να είμαστε καλά και να ταξιδεύουμε έστω κ προσέχοντας...
Όσο για τον ειδικό φόρο στη Βενετία το 2023, το έχω μάθει και πραγματικά είμαι περίεργος να δω πως θα λειτούργησει
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Να είσαι καλά, πρώτη φορά την επισκέπτομαι και την απολαμβάνω όσο δεν παίρνει. Φαίνεται πάντως πως παντού πια εφαρμόζεται το δόγμα "Ατομική Ευθύνη" κ "Όποιος νοσησει, νοσησει"! Να είμαστε καλά και να ταξιδεύουμε έστω κ προσέχοντας...
@thanos75 Πρέπει να προσέχουμε παντού και πάντα , ε τα ταξίδια είναι μεγάλη πολυτέλεια και τύχη για εμάς , αυτό που είπατε εσείς ισχύει , να είμαστε καλά και να ταξιδεύουμε έστω και προσέχοντας , χαίρομαι που σας αρέσει ... Θα πάτε και στα νησάκια Μουράνο & Μπουράνο ;;;
 
D

Delmem38110

Guest
Προσωπικο δε βρισκουν οχι δε θελουν να βρουν..οσοι δουλευαν στο κλαδο τουρισμος και τους απελυσαν ειτε δε γυρνανε τωρα πλεον ειτε εχουν βρει αλλου δουλεια..και πλεον το προσωπικο που ζητανε ειναι για σεζον..το λεω απο προσωπικη εμπειρια μιας και με καλεσαν(αρχες Μαιου)για δουλεια στο Ελ.Βενιζελος και μου τονισαν οτι με θελουν ως τελος Αυγουστου-Σεπτεμβριου κ μετα ειδωμεν!θα μπορουσε να κρατηθει το προσωπικο οπως ηταν βεβαια και να μην παιζαν απολυσεις αλλα τι τους ενοιαζε;ε τωρα ας κατεβουν να δουλεψουν τα μεγαλα κεφαλια των εταιρειων και να μην ψαχνουν με ψιχουλα νεους υπαλληλους!
ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι δημόσιο.
όταν είναι στα δύσκολα γίνονται περικοπές από όπου είναι δυνατό. και η πανδημία ήταν το μεγαλύτερο πλήγμα. τώρα αν εσύ κι εγώ νομίζουμε ότι καθήμενοι στο σπίτι θα τους εκδικηθούμε που μας απέλυσαν (λες και το ήθελαν) και θα πάνε να κάνουν τη δικιά μας τη δουλειά τα μεγάλα κεφάλια, γελιόμαστε.
ο τροχός θα γυρίσει και χωρίς εμάς, ίσως λίγο πιο αργά αλλά θα γυρίσει.
στη θέση σου θα πήγαινα ξανά για δουλειά εκτός και αν είχα βρει αλλού η είχα λύσει το οικονομικό μου πρόβλημα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
ο ιδιωτικός τομέας δεν είναι δημόσιο.
όταν είναι στα δύσκολα γίνονται περικοπές από όπου είναι δυνατό. και η πανδημία ήταν το μεγαλύτερο πλήγμα. τώρα αν εσύ κι εγώ νομίζουμε ότι καθήμενοι στο σπίτι θα τους εκδικηθούμε που μας απέλυσαν (λες και το ήθελαν) και θα πάνε να κάνουν τη δικιά μας τη δουλειά τα μεγάλα κεφάλια, γελιόμαστε.
ο τροχός θα γυρίσει και χωρίς εμάς, ίσως λίγο πιο αργά αλλά θα γυρίσει.
στη θέση σου θα πήγαινα ξανά για δουλειά εκτός και αν είχα βρει αλλού η είχα λύσει το οικονομικό μου πρόβλημα.
Θα μπορουσαν να μπουν σε αναστολη ή να γινει καποιου ειδους μειωση μισθου για καποιο χρονικο διαστημα και να μην απολυθουνε...τι οχι;;;αλλα προφανως τα μεγαλα κεφαλια δε τους ενδιεφερε το προσωπικο αλλα το να μη χανουν χρημα!αρα καλα κανει ο κοσμος και δε παει πλεον στα συγκεκριμενα ποστα...η δουλεια ωστοσο θα γινει με το υπαρχων προσωπικο αλλα με τις καθυστερησεις και την ταλαιπωρια που ηδη υπαρχει κ θα γινει αρκετα πιο εντονη απο τον επομενο μηνα...βεβαια η δυσαρεσκια του κοσμου που θα υπαρξει παλι δε ενδιαφερει τα μεγαλα κεφαλια οποτε να χαμε να λεγαμε!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ταξιδεύω πρώτα ο Θεός 9 Αυγούστου με καράβι και πετάω 11 χτες βγήκα θετική στον κοβιντ όμως είμαι καλά το περνάω χαλαρά με συνάχι μονο...έβγαλα και πιστοποιητικό νόσησης που το παλιό είχε λήξει...είχα ξανανοσησει Γενάρη του 2022 λέτε να έχω πρόβλημα με το ταξίδι;ή κουτί μου ήρθε που νόσησα τώρα κι όχι αργότερα;πάντως στην Πάτμο που μένω κανείς δε προσέχει ούτε εγώ δλδ και κολλάνε σοριδον όλοι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.281
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom