Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε ναι, μηδαμινες ταξεις ποσοστων, απορω γιατι ειναι θεμα συζητησης.
Δε νομίζω ότι είναι μηδαμινό. Μειοψηφικό είναι, μηδαμινό όχι. Και δε μιλάω μόνο για τους Έλληνες (που ήδη έχω γνωστούς που κάνουν συζητήσεις για το πού θα πάνε και πώς, όπως θα βρεις και μπόλικους εδώ μέσα) αλλά και για τους ξένους. Εχθές φίλος που είχε κανονίσει να έρθει στην Ελλάδα το καλοκαίρι με την οικογένειά του από την Αυστρία με ρωτούσε πότε και από ποιον θα μπορούσε να πληροφορηθεί για το τι θα γίνει με τα φέρι φέτος. Απώλεια εισοδήματος έχει κι αυτός, παιδιά έχει κι αυτός και δε θέλει να χάσει τις ετήσιες διακοπές του στην Ελλάδα.

Κολλησες κι εσυ με το 0.01%, με στατιστικη επιπεδου Ιωαννιδης εκ στανφορντ
Απ' όσο ξέρω δεν το έγραψε ο Ιωαννίδης στο φόρουμ αλλά εσύ. Ακόμη και με καραντίνα (Στην επιστροφή) δε νομίζω ότι θα είναι αμελητέο το ποσοστό, μικρό ναι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Σχετικα με "τον πονο μας", αλλοι χανουν ανθρωπους.
Θα παμε ταξιδια ονειρο το 2021 αν ειναι τοσο χαλια οι συνθηκες φετος. Οι πεθαμενοι δεν θα πανε.
Ψυχραιμια.
Στο φορουμ αυτο αυτος ειναι ο πονος μας. Δε σημαινει οτι δεν εχουμε αλλες έννοιες ή προβληματα, αλλα δε θα λύσουμε και το Παλαιστινιακο εδω μεσα. Κατανοω φυσικα τι λες, αλλα αν δε κλαφτουμε ΕΔΩ ΜΕΣΑ ποιος αλλος θα μας καταλαβει;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα έπρεπε να χαιρόμαστε που έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε αυτή τη συζήτηση! First world problems!
Και μόνο που έχουμε υπολογιστή ή ίντερνετ στο σπίτι μας, πολυτέλεια είναι. Οι περισσότεροι γνωστοί μου στην Αβάνα κάνουν καραντίνα με 9ωρες ουρές για ένα αβγό, κανένα ίντερνετ και διακοπές ρεύματος. τι να κάνουμε, να καθόμαστε σε κάθε ποστ να γράφουμε τι τυχεροί που είμαστε; Ε είμαστε γεννηθήκαμε σε ένα ζάμπλουτο κράτος, δεν μπορούμε να το γράφουμε κάθε τρεις και λίγο, άσχετα αν κάποιοι το ξεχνάνε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.012
Στο φορουμ αυτο αυτος ειναι ο πονος μας. Δε σημαινει οτι δεν εχουμε αλλες έννοιες ή προβληματα, αλλα δε θα λύσουμε και το Παλαιστινιακο εδω μεσα. Κατανοω φυσικα τι λες, αλλα αν δε κλαφτουμε ΕΔΩ ΜΕΣΑ ποιος αλλος θα μας καταλαβει;
Παω να βρω ενα φορουμ που να μπορω να κλαφτω που εχω 2 μηνες απο την τελευταια φορα που πηγα θεατρο και σε συναυλια.
Και αν χρειαστουν μηνες να ξανανοιξουν τετοιες δραστηριοτητες, χανουμε κι αυτα.
Βαρεθηκα να βλεπω παραστασεις απο οθονη.
Δεν καιγομαι μονο για τα ταξιδια που χανονται, δευτερον το εχω. Ακομη και το '40 τα θεατρα λειτουργουσαν. Ακομη και στην πολιορκια του Σταλινγκραντ εκαναν συναυλιες :p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παω να βρω ενα φορουμ που να μπορω να κλαφτω που εχω 2 μηνες απο την τελευταια φορα που πηγα θεατρο και σε συναυλια.
Κι εδώ προσφέρεται το φόρουμ, ελεύθερα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σχετικα με "τον πονο μας", αλλοι χανουν ανθρωπους.
Θα παμε ταξιδια ονειρο το 2021 αν ειναι τοσο χαλια οι συνθηκες φετος. Οι πεθαμενοι δεν θα πανε.
Ψυχραιμια.
Με τον καιρό που έχει η Ελλάδα, δε φαντάζει και τόσο τραγικό να μη φύγεις από τη χώρα για ένα χρόνο. Ξέρω άπειρους που δεν έχουν φύγει ποτέ μέχρι τώρα :p

Όντως όμως σε άλλες χώρες με χάλια καιρό, ο κόσμος περιμένει πώς και πώς να πάει διακοπές σε κάποιον καλοκαιρινό προορισμό. Προφανώς δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα του κόσμου, αλλά δεν είναι το ίδιο να σου σερβίρουν κάθε μέρα μουσακά με το να σου σερβίρουν κάθε μέρα φασόλια (προτιμώ τα φασόλια αλλά η πλειοψηφία όχι φαντάζομαι).

Επίσης υπάρχουν και οι περιπτώσεις ανθρώπων που ζουν στο εξωτερικό και που πάνε μία ή δύο φορές το χρόνο στη χώρα τους, για να δουν συγγενείς και φίλους (και να κάνουν διακοπάρες βεβαίως βεβαίως). Θα στενοχωρηθώ απίστευτα πολύ αν δεν καταφέρω να πάω Ελλάδα το καλοκαίρι, καθώς ένας πολύ καλός φίλος παντρεύεται και το περίμενα πώς και πώς. Ωστόσο πιο πολύ θα στενοχωρηθούν οι γονείς μου, που έχουν να με δουν απ το Δεκεμβρη του 2019, αν με ξαναδούν τώρα τον Ιούλιο του 2021.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Είναι και θέμα ψυχολογίας το ταξίδι. Ξέρω ανθρώπους που δεν έχουν χάσει ούτε ένα ευρώ εισόδημα είτε γιατί δεν σταμάτησαν τη δουλειά σε γραφεία, είτε γιατί έχουν μαγαζιά με τρόφιμα(και μάλιστα συχνά είχαν και αύξηση κερδών αυτοί) κλπ. Και άλλοι που ναι μεν έχασαν μερικά αλλά λόγω έλλειψης εξόδου σε καφετέριες,μπαρ,εστιατόρια και με μηδαμινά έξοδα σε ένδυση,υπόδηση τελευταία, πάλι μπορούν να ταξιδέψουν.
Όμως δεν ρισκάρουν να πάνε εξωτερικό ακόμα κι αν ανοίξουν τα σύνορα, είτε γιατί φοβούνται τις χώρες με πολλά κρούσματα, είτε γιατί φοβούνται το ενδεχόμενο μόλυνσης σε μεγάλα αεροδρόμια,είτε γιατί φοβούνται μην μπουν σε καραντίνα μόλις επιστρέψουν. Εντός Ελλάδας όμως σκέφτονται να ταξιδέψουν οι περισσότεροι εξ' αυτών.

Η ψυχολογία κάποιων είχε ήδη χαλάσει πριν την καραντίνα. Φύγαμε για ταξίδι τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου. Συζητώντας με ζευγάρι φίλων-που έχουν ταξιδέψει πολύ σε διάφορες ηπείρους και ενθουσιάζονται συνήθως ιδέα ενός ταξιδιού- με κοιτούσαν για πρώτη φορά μαγκωμένοι και προβληματισμένοι. Πριν φύγουμε μας συμβούλευσαν να μην βγάλουμε την μάσκα καθόλου στο αεροδρόμιο και στο αεροπλάνο ούτε για νερό και να προσέχουμε σε όλο το ταξίδι!
Στο αεροπλάνο ειδικά στο γυρισμό που ήταν Μάρτιος, είχε ουκ ολίγες κενές θέσεις και πολλούς με μάσκες κανονικές ή αυτοσχέδιες. Η ψυχολογία πολλών είχε ήδη αλλάξει.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εχω τη δυνατοτητα καραντινα επιστρεφοντας στην Ελλαδα τον Αυγουστο.
14 μέρες μέσα τον Αύγουστο κλεισμένη στο σπίτι ; πρέπει να αξίζει πολύ το ταξίδι.
Δεν θα το έκανα.
Στην Ελλάδα είναι καλύτερα για φέτος.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Είχα μια ελπίδα ότι θα κάνουμε τεστ πριν πάμε σε μια χώρα και μετά ξανα αφού γυρίσουμε στη δική μας. Αλλά διάβασα παραπάνω ότι τελικά δεν ισχύει; πφφφ αρχίζω και απογοητευομαι αλλά και πάλι αρνούμαι να ακυρώσω οτιδήποτε! Διάβασα κάπου ότι οι Ευρωπαίοι θα επιτρέπεται να ταξιδέψουμε εντός Ευρώπης μόνο. Ακούσατε κάτι τέτοιο ή ήταν fake news? (συγγνώμη, απελπισμένη εδώ, αλλά επιτέλους είχα κανονισμένο ταξίδι-όνειρο Ισλανδία για 21 Ιουλίου..)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom