Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Ειπα οτι οι πορτες ειναι κλειστες. Πως θα παει ο Δανος? Αφησαν μονο ενα περιθωριο για επανενωση ζευγαριων, αλλα ειναι μεγαλη ιστορια
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Ήδη γίνεται έλεγχος για το από ποια αεροδρόμια έχεις περάσει, ανεξαρτήτως διαβατηρίου και θα συνεχίσει να γίνεται. Δεν παίζει ρόλο ο τόπος κατοικίας αλλά το από πού έχεις περάσει τις προηγούμενες 14 ημέρες.
Μια φίλη μου μένει στη Lund της Σουηδίας, λιγότερο από μια ώρα από Κοπεγχάγη. Περνάει τη γέφυρα κι έρχεται με ελληνικό διαβατήριο. Πώς θα τη σταματήσουν;... Δ
Ναι αλλά πώς μπορούμε να ξέρουμε εαν ένας Δανός, κάτοικος Κοπεγχάγης, που φτάνει στην Ελλάδα, δεν έπινε τον καφέ του ή δεν πήγε επίσκεψη σε φίλο του την προηγούμενη μέρα απέναντι απέναντι στο Μάλμε;
Βέβαια στο Μάλμε πχ δεν έχουν υψηλά ποσοστά covid. Ίσως να είναι παρόμοια με της Κοπεγχάγης.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ναι αλλά πώς μπορούμε να ξέρουμε εαν ένας Δανός, κάτοικος Κοπεγχάγης, που φτάνει στην Ελλάδα, δεν έπινε τον καφέ του ή δεν πήγε επίσκεψη σε φίλο του την προηγούμενη μέρα απέναντι στο Μάλμε;
Από το στίγμα του κινητού του, φαίνεται και αυτό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Μια φίλη μου μένει στη Lund της Σουηδίας, λιγότερο από μια ώρα από Κοπεγχάγη. Περνάει τη γέφυρα κι έρχεται με ελληνικό διαβατήριο. Πώς θα τη σταματήσουν;... Δ
Βέβαια στο Μάλμε πχ δεν έχουν υψηλά ποσοστά covid. Ίσως να είναι παρόμοια με της Κοπεγχάγης.
Δεν δεχονται απο Σουηδια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.261
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια φίλη μου μένει στη Lund της Σουηδίας, λιγότερο από μια ώρα από Κοπεγχάγη. Περνάει τη γέφυρα κι έρχεται με ελληνικό διαβατήριο. Πώς θα τη σταματήσουν;... Δ
Βέβαια στο Μάλμε πχ δεν έχουν υψηλά ποσοστά covid. Ίσως να είναι παρόμοια με της Κοπεγχάγης.
https://www.theguardian.com/world/2...order-controls-but-exclude-sweden-coronavirus
To ίδιο περίπου γίνεται και ανάμεσα σε Ισπανία και Πορτογαλία, δεν μπορεί έναςκάτοικος Ισπανίας να περάσει οδικώς τα σύνορα, να πάει στην Πορτογαλία (απ' όπου επιτρέπονται πτήσεις σε περισσότερα μέρη) και να πετάξει από εκεί.

https://www.lavozdegalicia.es/notic...rta-nuevas-prorrogas/0003_202005G15P16991.htm
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Εγώ σκέφτομαι το άλλο. Άρα δηλαδή σε κάθε πτήση που έρχεται από εξωτερικό θα υπάρχει έλεγχος διαβατηρίων; Όπου και εκεί θα πρέπει να τηρούνται αποστάσεις, άρα η ουρά θα φτάνει μέχρι την πίστα σε μικρά αεροδρόμια.

Με την ταυτότητα, έχουμε συσκευές ανάγνωσης ταυτότητας άλλων χωρών όπου μπορούμε να δουν οι συνοριοφύλακες από ποιες χώρες έχει περάσει ο ταξιδιώτης πριν έρθει στην Ελλάδα; Ή θα υπάρχει ανακοίνωση να έρχονται όλοι με διαβατήρια; Όπου και εκεί υπάρχει κενό γιατί κάποιες μετακινήσεις μπορεί να έχουν γίνει με αυτοκίνητο από χώρα σε χώρα. Ή θα του λένε φέρε μου το κινητό σου να δω το google maps σου που πήγες τις προηγούμενες 14 μέρες;;

Από την στιγμή που ανοιγούν οι πτήσεις του εξωτερικού, άρα θα πρέπει να ελέγχονται και οι πτήσεις του εσωτερικού γιατί άνετα μπορεί κάποιος να πάρει την πτήση Παρίσι-Αθήνα και μετά να κάνει την πτήση Αθήνα-Ηράκλειο.

Δεν υπάρχει καμία λογική, από την στιγμή που μπαίνεις στην διαδικασία να σκεφτείς πως και εάν και που πήγε και πότε πήγε και πως πήγε, δεν βγάζεις άκρη. Η μόνη "λογική" επιλογή είναι αυτη που υιοθέτησε η Emirates με τους ελέγχους πριν την πτήση, είδα σχετικά άρθρα στα μέσα Απρίλη, δεν ξέρω εάν συνεχίζουν και το κάνουν. Αλλά αυτό προφανώς θέλει χρήμα είτε από το κράτος είτε από την αεροπορική είτε από τον επιβαίνοντα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.261
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ σκέφτομαι το άλλο. Άρα δηλαδή σε κάθε πτήση που έρχεται από εξωτερικό θα υπάρχει έλεγχος διαβατηρίων;
Γίνεται εδώ και καιρό.
Όπου και εκεί θα πρέπει να τηρούνται αποστάσεις, άρα η ουρά θα φτάνει μέχρι την πίστα σε μικρά αεροδρόμια.
Σιγά το μεγάλο αριθμό επιβατών...

Με την ταυτότητα, έχουμε συσκευές ανάγνωσης ταυτότητας άλλων χωρών όπου μπορούμε να δουν οι συνοριοφύλακες από ποιες χώρες έχει περάσει ο ταξιδιώτης πριν έρθει στην Ελλάδα;
δεν το ξέρω, αλλά υποθέτω ότι θα γίνεται ανταλλαγή των flight manifests.

Ή θα υπάρχει ανακοίνωση να έρχονται όλοι με διαβατήρια;
Αν ήταν να ισχύσει κάτι τέτοιο, ΄μάλλον θα έπρεπε να το είχαν ανακοινώσει.

Όπου και εκεί υπάρχει κενό γιατί κάποιες μετακινήσεις μπορεί να έχουν γίνει με αυτοκίνητο από χώρα σε χώρα.
Υποτίθεται ότι τα σύνορα είναι ανοιχτά μόνο ανάμεσα σε χώρες με κοινά επιδημιολογικά χαρακτηριστικά. Δεν μπορείς να πας από τη Δανία στη Σουηδία ή από την Ισπανία στην Πορτογαλία. Τουλάχιστον όχι προς το παρόν.
Ή θα του λένε φέρε μου το κινητό σου να δω το google maps σου που πήγες τις προηγούμενες 14 μέρες;;
Χαχα.

Από την στιγμή που ανοιγούν οι πτήσεις του εξωτερικού, άρα θα πρέπει να ελέγχονται και οι πτήσεις του εσωτερικού γιατί άνετα μπορεί κάποιος να πάρει την πτήση Παρίσι-Αθήνα και μετά να κάνει την πτήση Αθήνα-Ηράκλειο.
Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Κι αν το κάνει, τι έγινε; Αν έρχεται από χώρα με επιδημιολογικά κακές επιδόσεις ή δε θα επιτρέπεται η πτήση ή θα κάνει καραντίνα με την άφιξη. Αν έρχεται από ΟΚ χώρα, θα παίρνει και την εσωτερική πτήση. Κάτι δεν κατάλαβα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν ξέρω τι να κάνω με τα ακτοπλοϊκά φέτος. Θέλω οπωσδήποτε να πάω σε Αιγαιοπελαγίτικα νησιά τον Ιούλιο και θεωρητικά θα έπρεπε να είχα ήδη κλείσει, άλλο κάθε μέρα βγαίνει μια είδηση...Π.χ. λένε πως εφόσον αυξηθεί η ζήτηση, θα μπούνε κι άλλες γραμμές κατά τον Ιούλιο και πιο πολλά ταχύπλοα. Ή πως θα αυξηθεί ο επιτρεπόμενος αριθμός επιβατών μετά τις 15 Ιουνίου και θα είναι πάνω από 50-55% του πλοίου....Από τη μία σκέφτομαι αν είναι να κλείσω τώρα μπας και δεν βρω θέση, από την άλλη μήπως μπουν κι άλλα δρομολόγια μέχρι τον Ιούλιο που να βολεύουν περισσότερο.

Εν τω μεταξύ όσοι γνωστοί μου έχουν σπίτια σε νησιά ή τέλοσπαντων κάπου να μείνουν, φεύγουν ήδη από τώρα Μάιο και αρχές Ιουνίου, όσοι δεν έχουν υποχρεώσεις. Οπότε ψάχνω τι κάνουν όσοι ενδιαφέρονται για Ιούλιο.....Έχει κλείσει κάποιος ακτοπλοικά και διαμονή για Ιούλιο Αιγαίο; Ή το θεωρείτε νωρίς να κλείσω; Φοβάμαι μην δεν βρω στο τέλος και το αεροπλάνο θα ήθελα προς το παρόν να το αποφύγω.

Ειδικά όσο ισχύει το "σε πλοία, λεωφορεία, τρένα κτλ αποστάσεις, κενές θέσεις κλπ.αλλά στα αεροπλάνα ο ένας δίπλα στον άλλο, γιατί δεν είναι βιώσιμες οι αεροπορικές αλλιώς"....Άσε που έτσι κι αλλιώς χώρες με αρνητικό επιδημιολογικό προφίλ, δεν θα ήταν καν στις επιλογές μου για αυτό το καλοκαίρι.
Αν και δεν ξέρω για ποιο νησί ενδιαφέρεσαι θα σε συμβούλευα να περιμένεις για τα ακτοπλοϊκά. Ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει η εικόνα, τουλάχιστον για του κλειστού τύπου πλοία (jets). Όχι μόνο μπορεί να μην προστεθούν άλλα δρομολόγια αλλά υπάρχει η πιθανότητα μέχρι και να κοπούν κάποια. Άσχημο σενάριο αλλά υπαρκτό. Οι πλοιοκτήτες είναι σε σκέψεις και διαπραγματεύσεις.
(Πηγή μου κεντρικός πράκτορας μεγάλου κυκλαδίτικου νησιού)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σιγά το μεγάλο αριθμό επιβατών...
Δεν μιλάμε για την τωρινή κατάσταση, κουβεντιάζω για το ενδεχομένο του τι θα συμβεί σε πρώτη φάση από 15 Ιουνίου και σε δεύτερη φάση από 1η Ιουλίου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.261
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν μιλάμε για την τωρινή κατάσταση, κουβεντιάζω για το ενδεχομένο του τι θα συμβεί σε πρώτη φάση από 15 Ιουνίου και σε δεύτερη φάση από 1η Ιουλίου.
Γι αυτή τη φάση μιλάω και γω. Στην καλύτερη θα έχουμε το 1/5 της κίνησης.
 

Danaemily

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς όλους.. Αλλά ειδικότερα στους Master του ταξιδιού.

Πιστεύεται πως η επόμενη μέρα στα ταξίδια μας δεν θα είναι ποτέ ίδια;

Ο κόσμος θα φοβάται / νιώθει ανασφάλεια όπως και εγώ ας πούμε που ασχέτως με όλα αυτά κοιτάω πως και πως το επόμενο ταξίδι.

Θα υπάρχει αύξηση στις τιμές στα πάντα; Από αεροπορικά, ξενοδοχεία, εστίαση μέχρι και μουσεία;

Βλέπω πολλοί τρέχετε με τις ακυρώσεις ας πούμε. Είναι κάτι που θα σας επηρεάσει στα μελλοντικά σας ταξίδια;

Ίσως να έχουν απαντηθεί όλα αυτά αλλά επειδή γίνεται πανικός από συζητήσεις με τον cov είπα να ανοίξω νέο θέμα. Αν υπάρχει παρόμοιο ας μεταφερθεί εκει.

Ευχαριστώ.
Καλησπερα! Εγω παντως τρεχω να προλαβω φθηνα καταλυματα στα νησια μας😅 Ολο αυτο το διαστημα φοβομουν αρκετα και προστατευομαι ακομα οσο μπορω. Αλλα τις διακοπες μου δεν τις θυσιαζω!
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
https://flashnews.gr/post/426949/den-tha-erthoyn-toyristes-apo-thn-dania-to-kalokairi-sthn-krhth
Αυτό το είδατε; Διαβάστε μέσα, ο τίτλος δεν είναι αντιπροσωπευτικος. Λέει ότι προταθηκε στους Δανους να αποφυγουν τα "περιττα" ταξιδια στο εξωτερικό και ότι ακυρώνονται όλες οι πτήσεις από Δανία μέχρι 31/8 εκτός εκείνες προς Γερμανια, Ισλανδια, Νορβηγία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom