Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

GeorgeTs

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα σε όλους, έχετε διαβάσει κάτι για τα σύνορα Σκοπίων και Σερβίας? Το μόνο που βρήκα ήταν από Σερβική ιστοσελίδα ότι άνοιξε τα σύνορα αλλά δεν έλεγε κάτι για καραντίνα...Για Αύγουστο σκέφτομαι οδικώς Σερβία αλλά το βλέπω να μας σκάνε μέχρι τελευταία στιγμή με την αβεβαιότητα..
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Λίγο καιρό ακόμα να δούμε αν θα πραγματοποιηθεί το ταξίδι μας και μετά δεν γλυτώνεις!! Θα πέσει βαρύ πρόγραμμα προς ανάλυση :D:haha:
Έμαθες τίποτα για το ταξίδι? Διαβασα οτι το Περου είναι στις 25 χώρες υψηλού κινδύνου...
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ο Δενδιας ειπε οτι ανοιγουμε τα συνορα για τους Ιταλους τουριστες απο 15/6 (μαλλον στο πλαισιο της συμφωνιας για την ΑΟΖ εγινε το deal).

Εχουμε καπου καποια οριστικη λιστα με τις χωρες απ τις οποιες μπορει να ερχεται κοσμος χωρις καραντινες και τις χωρες στις οποιες μπορουμε να παμε χωρις καραντινες ;

Επισης ο διαχωρισμος γινεται βασει υπηκοοτητας ή βασει αεροδρομιου αναχωρησης ;
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Έμαθες τίποτα για το ταξίδι? Διαβασα οτι το Περου είναι στις 25 χώρες υψηλού κινδύνου...
Εμένα ακυρώθηκαν άλλα σκέλη πριν το ταξίδι μου στο Περού. Ακύρωσε η iberia την πρωινή πτήση από Αθήνα προς Μαδρίτη και ακυρώθηκαν οι πτήσεις μου προς Κολομβία και Κολομβία-Περού.

Το Περού δεν είναι απλά μέσα στις 25 χώρες, είναι 8η σε κρούσματα στον κόσμο και 13η σε κρούσματα/ πληθυσμό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ο Δενδιας ειπε οτι ανοιγουμε τα συνορα για τους Ιταλους τουριστες απο 15/6 (μαλλον στο πλαισιο της συμφωνιας για την ΑΟΖ εγινε το deal).

Εχουμε καπου καποια οριστικη λιστα με τις χωρες απ τις οποιες μπορει να ερχεται κοσμος χωρις καραντινες και τις χωρες στις οποιες μπορουμε να παμε χωρις καραντινες ;

Επισης ο διαχωρισμος γινεται βασει υπηκοοτητας ή βασει αεροδρομιου αναχωρησης ;
Παρακολουθω αυτο το σαιτ. Οι λιστες δεν ταυτιζονται: εμεις ανοιγουμε για χωρες που δεν ανοιγουν για μας. Προσοχη σε οσες ανοιγουν για Ελλαδα αλλα ζητουν καραντινα τελικα η τεστ πριν την αναχωρηση, πχ Αυστρια. Εδω η διατυπωση ειναι διαφορετικη για καθε χωρα, αλλες λενε οτι δεχονται εθνικοτητες, αλλες "κατοικους" και αλλες "ταξιδιωτες απο". https://www.schengenvisainfo.com/news/timeline-of-eu-member-states-reopening-their-borders/
 
Last edited:

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Ωχχχχ... και είχα ακόμα μια κρυφή ελπίδα. Χάλια δηλαδή τα πράγματα; Για άνοιγμα πτήσεων προς τα εκεί έχουμε κάποιο χρονοδιάγραμμα;
Η κυβέρνησή τους πάντως ανακοίνωσε δωρεάν εισόδους σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους για να τονώσει τον τουρισμό.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Το Περού δεν έχει ανακοινώσει κάτι για μετά την 1η Ιουλίου. Άρα υποθετικά θα ανοίξει
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Κι εγώ στο περίμενε είμαι για Περού. Ακόμα κι αν ανοίξει οι πιθανότητες να ακυρωθεί η πτήση είναι πολλές. Κάποιες χώρες έχουν ανοίξει/ετοιμάζονται να ανοίξουν και οι ακυρώσεις πτήσεων εξακολουθούν να πέφτουν βροχή.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εμένα προσωπικά ακυρώθηκε το ταξίδι μου που θα γινόταν τέλη Ιουνίου με μέσα Ιουλίου. Δεν νομίζω ότι θα επιχείρισω να ξανα κλείσω πριν το 21, μου φαίνεται μεγάλο το ρίσκο για λεφτά που πολύ πιθανόν θα γουν voucher η θα υπάρξουν αλλαγές ημερομηνίων που θα σου τσακίσουν τον προγραμματισμό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παρακολουθω αυτο το σαιτ. Οι λιστες δεν ταυτιζονται: εμεις ανοιγουμε για χωρες που δεν ανοιγουν για μας. Προσοχη σε οσες ανοιγουν για Ελλαδα αλλα ζητουν καραντινα τελικα η τεστ πριν την αναχωρηση, πχ Αυστρια. Εδω η διατυπωση ειναι διαφορετικη για καθε χωρα, αλλες λενε οτι δεχονται εθνικοτητες, αλλες "κατοικους" και αλλες "ταξιδιωτες απο". https://www.schengenvisainfo.com/news/timeline-of-eu-member-states-reopening-their-borders/
Πάντως μίλησα με τις αρχές στη Βιέννη και μου είπαν ότι αν είναι τράνζιτ, ακόμη και χωρίς ενιαίο εισιτήριο, σε αφήνουν να περάσεις. Αλλιώς απαιτούν το γνωστό πλέον τεστ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Πάντως μίλησα με τις αρχές στη Βιέννη και μου είπαν ότι αν είναι τράνζιτ, ακόμη και χωρίς ενιαίο εισιτήριο, σε αφήνουν να περάσεις. Αλλιώς απαιτούν το γνωστό πλέον τεστ.
Κοιτα που θεωρουσα πιθανο το ταξιδι Αυστρια Σλοβενια και με το τεστ το κοστος ανεβαινει δραματικα.
Μαλλον θεωρειται σιγουρακι το ταξιδι Ιταλια με 2-6 κρουσματα ανα ημερα στο Βενετο στα 5 εκ κατοικων και γιατι κι εδω θα εχουμε οσμωση σε κανενα μηνα
1591726829485.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom