Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλησπέρα, έχει μήπως κάποιος εικόνα από την κατάσταση στο Παρίσι, εάν έχουν ανοίξει κανονικά μουσεία κλπ, γιατί σκέφτομαι να οργανώσω ένα ταξίδι αρχές Αυγούστου.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καιρός να γράψω κι εγώ τον πόνο μου.

Σκεφτόμουν δεδομένων των συνθηκών ένα οδικό ταξίδι στα βουνά της δυτικής Σερβίας σε συνδυασμό με το Βίσεγκραντ της Βοσνίας. Εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα έχω βρει καταλύματα και έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα, χωρίς όμως να έχω κλείσει κάτι. Το πρώτο βράδυ το είχα προγραμματίσει για Σκόπια. Η έξαρση των κρουσμάτων στη Βόρεια Μακεδονία τις τελευταίες εβδομάδες με προβλημάτισε, αλλά σκέφτηκα ότι μπορούμε να κάνουμε μόνο τη διανυκτέρευση εκεί χωρίς επισκέψεις σε δημόσιους χώρους ή και να αλλάξουμε τη διανυκτέρευση στα Σκόπια με διανυκτέρευση στη Θεσσαλονίκη ή κάπου στη νότια Σερβία κοντά στον οδικό άξονα. Τις τελευταίες μέρες όμως έχουν αυξηθεί τα κρούσματα και στη Σερβία. Ενδεικτικά χθες επιβεβαιώθηκαν στη Σερβία 143 νέα κρούσματα. Το ταξίδι έχω αρχίσει σιγά σιγά να το ξεχνάω, παρότι αρχικά θεωρούσα ότι φέτος θα ήταν η κατάλληλη ευκαιρία να το κάνω.
Τις τελευταίες μέρες αύξηση των κρουσμάτων έχει σημειωθεί και σε άλλα βαλκανικά κράτη, όπως τη Βουλγαρία, τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη και την Αλβανία. Αυτό αυτομάτως σημαίνει πως θα πρέπει να απορρίψω και το ενδεχόμενο ενός ταξιδιού στις ακτές της Βουλγαρίας, ενδεχόμενο το οποίο είχα και εξαρχής εξετάσει αλλά και απορρίψει θεωρώντας ότι εκεί θα υπάρχει περισσότερος συνωστισμός.
Αν δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε ούτε στα Βαλκάνια λόγω επικινδυνότητας το καλοκαίρι, θα είναι σαν να περνάω δεύτερη και πιο επώδυνη καραντίνα. Βέβαια όσο εδώ δεν έχουμε αυξημένο αριθμό κρουσμάτων είμαστε καλά.

Επίσης φλερτάρω με κάτι φθηνά αεροπορικά για Εσθονία μέσω Βιέννης τον Αύγουστο, αλλά έχω ακόμα τις αναστολές μου.

Όπως και να το κάνουμε, ένα εξωτερικό θα το ήθελα, παρότι έχω πολύ μεγάλες εκκρεμότητες στον ταξιδιωτικό χάρτη της Ελλάδας.
 
Last edited:

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Καιρός να γράψω κι εγώ τον πόνο μου.

Σκεφτόμουν δεδομένων των συνθηκών ένα οδικό ταξίδι στα βουνά της δυτικής Σερβίας σε συνδυασμό με το Βίσεγκραντ της Βοσνίας. Εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα έχω βρει καταλύματα και έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα, χωρίς όμως να έχω κλείσει κάτι. Το πρώτο βράδυ το είχα προγραμματίσει για Σκόπια. Η έξαρση των κρουσμάτων στη Βόρεια Μακεδονία τις τελευταίες εβδομάδες με προβλημάτισε, αλλά σκέφτηκα ότι μπορούμε να κάνουμε μόνο τη διανυκτέρευση εκεί χωρίς επισκέψεις σε δημόσιους χώρους ή και να αλλάξουμε τη διανυκτέρευση στα Σκόπια με διανυκτέρευση στη Θεσσαλονίκη ή κάπου στη νότια Σερβία κοντά στον οδικό άξονα. Τις τελευταίες μέρες όμως έχουν αυξηθεί τα κρούσματα και στη Σερβία. Ενδεικτικά χθες επιβεβαιώθηκαν στη Σερβία 143 νέα κρούσματα. Το ταξίδι έχω αρχίσει σιγά σιγά να το ξεχνάω, παρότι αρχικά θεωρούσα ότι φέτος θα ήταν η κατάλληλη ευκαιρία να το κάνω.
Τις τελευταίες μέρες αύξηση των κρουσμάτων έχει σημειωθεί και σε άλλα βαλκανικά κράτη, όπως τη Βουλγαρία, τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη και την Αλβανία. Αυτό αυτομάτως σημαίνει πως θα πρέπει να απορρίψω και το ενδεχόμενο ενός ταξιδιού στις ακτές της Βουλγαρίας, ενδεχόμενο το οποίο είχα και εξαρχής εξετάσει αλλά και απορρίψει θεωρώντας ότι εκεί θα υπάρχει περισσότερος συνωστισμός.
Αν δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε ούτε στα Βαλκάνια λόγω επικινδυνότητας το καλοκαίρι, θα είναι σαν να περνάω δεύτερη και πιο επώδυνη καραντίνα. Βέβαια όσο εδώ δεν έχουμε αυξημένο αριθμό κρουσμάτων είμαστε καλά.

Επίσης φλερτάρω με κάτι φθηνά αεροπορικά για Εσθονία μέσω Βιέννης τον Αύγουστο, αλλά έχω ακόμα τις αναστολές μου.

Όπως και να το κάνουμε, ένα εξωτερικό θα το ήθελα, παρότι έχω πολύ μεγάλες εκκρεμότητες στον ταξιδιωτικό χάρτη της Ελλάδας.
Κι εγώ ομοιοπαθής είμαι! -----> https://www.travelstories.gr/community/threads/balkan-road-trip.64050/

Πάντως, δεν έχω ακυρώσει ακόμα τις κρατήσεις. Αισιοδοξώ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όπως και να το κάνουμε, ένα εξωτερικό θα το ήθελα, παρότι έχω πολύ μεγάλες εκκρεμότητες στον ταξιδιωτικό χάρτη της Ελλάδας.
Και εγώ πολλά θέλω, αλλά δεν τα έχω. Αντί αυτού κοιτώ να περνώ καλά με αυτά που έχω!
Μην στεναχωρείς άδικα τον εαυτό σου, δεν το αξίζει :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
@Eurotraveler , μια γνωμη: μην κλεισεις κατι με ενδιαμεσο σταθμο, διπλασιαζοντας τις πιθανοτητες ακυρωσης της μιας απο τις δυο πτησεις. Χιλιες φορες Λιθουανια που εχει απ' ευθειας απο Αθηνα κι εκει οι 3 χωρες συνδεονται με σχετικη σταθεροτητα με λεωφορεια.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Θλιψη ψιλοανακατεμένη με ένα γμτ που περιμενες με τις ώρες να βρεις να καθήσεις ακριβώς τέτοιο καιρό πέρυσι στο liston. Απο ταξίδι αστραπή για επαγγελματικούς λόγους- προχτές απόγευμα- αναρωτιέμαι πότε ακριβώς θα αποκαλυφθεί και με πόση δριμύτητα ότι δεν θα συντρεχουν ούτε επαγγελματικοί λόγοι. Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη μου φαίνεται και άκουσα τα ίδια και για τη Ρόδο.
Πρωινό σε κουτί delivery, πλαστικά σερβίτσια, εντελώς ψυχρή αίσθηση.
Φοβάμαι ότι η γενικευμένη φτωχοποίηση ελλοχεύει, σαν hangover από την κατά τις ανάγκες άλλων και όχι ημών χειραγώγηση με αιφνίδια Lockdown.
Φοβάμαι για όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα.
image_2020-06-24_19-07-31 - Copy.jpg
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα, έχει μήπως κάποιος εικόνα από την κατάσταση στο Παρίσι, εάν έχουν ανοίξει κανονικά μουσεία κλπ, γιατί σκέφτομαι να οργανώσω ένα ταξίδι αρχές Αυγούστου.
Aς απαντησει οποιος ξερει!!
Δυστυχως εγω με επιστροφη 15 Σεπτεμβρη ελαβα μηνυμα για αλλαγη πτησης.. απο 21.00 η επιστροφη , πηγε 16.30.. μικρο το κακο βεβαια..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Ακόμη κλειστές οι πτήσεις για τους Άγγλους που περιμένουν πως και πως να ταξιδέψουν στον Νότο εμπλεοι σεβασμου για την τηρηση αποστάσεων.

Χθεσινη εικονα απο Bournmouth.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Αφού δεν υπάρχει ιός, είναι όλα ψέμματα. Στο μεταξύ αγκαλιάστηκαν 3 τενίστες σε ένα τουρνουά Σερβία-Κροατία, κόλλησαν αυτοί, οι γυναίκες τους και οι προπονητές τους.
Τους Άγγλους τους βλέπω καραντίνα σύντομα πάλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom