Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Καλησπέρα σε όλους, να κάνω μία σύντομη αναφορά από ταξίδι-αστραπή που έκανα χθες στην Τουρκία (Κεσσάνη, δίπλα στους Κήπους του Έβρου).

Ελάχιστη κίνηση στο τελωνείο των Κήπων, περνάς αέρα. Στο τούρκικο τελωνείο έχουν ολοκληρώσει την κατεδάφιση των παλιών εγκαταστάσεων (που ήταν πιο καινούριες από αυτές που υπάρχουν ακόμη και τώρα στην ελληνική πλευρά) και έχουν σχεδόν ολοκληρώσει την ανέγερση των νέων σε φαραωνική ερντογανική αισθητική (δηλαδή όλα μοιάζουν με τζαμιά). Έγινε θερμομέτρηση, κατά τ' άλλα στην είσοδο στην Τουρκία δε γίνεται κανένας άλλος έλεγχος ή καταγραφή παρότι πέρασα ως έλληνας πολίτης.

Στον γύρισμο άερας πέρασμα από την τουρκική πλευρά, στην ελληνική πλευρά ερημιά. Υπενθυμίζω ότι από το Τελωνείο των Κήπων επιτρέπεται η είσοδος στην Ελλάδα μόνο για έλληνες πολίτες (και πολίτες χωρών της Ε.Ε., καθώς και πολίτες τρίτων χωρών με άδεια παραμονής στην Ελλάδα) Ειδοποίησαν τον αστυνομικό ότι έφτασα για έλεγχο ταυτότητας (μάλλον θα έπινε κάπου δροσερά τον καφέ του). Πέρα από τον τυπικό έλεγχο δεν γίνεται καμία άλλη καταγραφή. Μου έκανε εντύπωση αυτό διότι στην Τουρκία θα μπορούσα να έχω έρθει σε επαφή με ένα σωρό κόσμο, να είχα κάτσει μέρες και εβδομάδες, αλλά κανείς δεν με ρώτησε. Ούτε από που ήρθα, ούτε που πάω κλπ.

Λογικά με το άνοιγμα του τελωνείου στις 15/7 στους τούρκους τουρίστες θα υπάρξει έλεγχος της PLF φόρμας και θα εγκατασταθεί κλιμάκιο του ΕΟΔΥ που θα κάνει τεστ.
 

nantonis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει πρόσφατη εμπειρία από ταξίδι στην Ουκρανία; Σύμφωνα με τελευταία κρατική οδηγία χρειάζεται κατά την άφιξη να έχεις ασφάλεια που να καλύπτει ρητά νοσηλεία κτλ για covid-19. Όσες ημέρες ψάχνουμε πάντως πριν το ταξίδι μας για τέτοιο πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφάλισης, δεν το προσφέρει καμία εταιρεία μέχρι στιγμής και φαίνεται να θέλουν οπωσδήποτε κάτι που ουσιαστικά δεν μπορούμε να βρούμε ως πακέτο ασφαλιστικής!

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο σε άλλη χώρα που ταξιδέψατε πρόσφατα ή αν είναι τραβηγμένο και ουσιαστικά μπορείς να περάσεις στην Ουκρανία ως τουρίστας με την "κλασική" ταξιδιωτική ασφάλιση που σχεδόν πάντα δεν καλύπτει περίπτωση πανδημίας κτλ.

Αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε για το θέμα, η βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί περνάνε οι ημέρες και ακόμη δεν βγάζουμε άκρη 100%...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει το ίδιο ή συγγενείς του επαναπατριστεί να μας πει πώς είναι η διαδικασία; Φτάνω Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας. Σκοπός μου είναι να κάτσω λίγες μέρες στη Θεσσαλονίκη και μετά να κατέβω Τρίκαλα. Ως τελικό προορισμό πρέπει να δηλώσω Θεσσαλονίκη λογικά; Στη Θεσσαλονίκη θα μείνω στον αδερφό μου. Σε περίπτωση δοκιμής (που είμαι σίγουρη ότι θα μου κάνουν) θα πρέπει να διανυκτερεύσω σε ξενοδοχείο; Επίσης το λογικό είναι να μου γίνει έλεγχος κατά την άφιξη στην Αθήνα, σωστά;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
455
Likes
1.492
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει το ίδιο ή συγγενείς του επαναπατριστεί να μας πει πώς είναι η διαδικασία; Φτάνω Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας. Σκοπός μου είναι να κάτσω λίγες μέρες στη Θεσσαλονίκη και μετά να κατέβω Τρίκαλα. Ως τελικό προορισμό πρέπει να δηλώσω Θεσσαλονίκη λογικά; Στη Θεσσαλονίκη θα μείνω στον αδερφό μου. Σε περίπτωση δοκιμής (που είμαι σίγουρη ότι θα μου κάνουν) θα πρέπει να διανυκτερεύσω σε ξενοδοχείο; Επίσης το λογικό είναι να μου γίνει έλεγχος κατά την άφιξη στην Αθήνα, σωστά;
Επειδή είσαι ήδη εντός Σένγκεν ίσως ο έλεγχος να γίνει Θεσσαλονίκη μιας και ο αεροπορικος σου τερματισμός είναι εκεί. Το αν θα σου κάνουν τεστ Επίσης εξαρτάται από τα στοιχεία που θα καταχωρήσεις στη φόρμα PLF 48 ώρες πριν το ταξίδι. Αν σου κάνουν θα ξέρεις το αποτέλεσμα σε 24 ώρες, ΧΩΡΊΣ να έχεις υποχρέωση να παραμείνεις σε καραντίνα ή ξενοδοχείο κατά την διάρκεια της αναμονής, αλλά εκει που θα δηλώσειςστη φορμα αυτή. Αν βγει αρνητικό ξεμπερδεψες, αν όχι θα σε ενημερώσουν. Εξυπακούεται ότι αν με βαση τα στοιχεία τους, στο αεροδρομιο Αθηνα ή Θεσσαλονίκη, δεν σου κάνουν τεστ ξεμπερδεψες άμεσα...

Υ.Γ θεωρώ πιθανότερο ο "έλεγχος" να γίνει Θεσσαλονίκη καθότι έχεις ανταπόκριση πτήσης με τελικό προορισμό εκεί.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ευχαριστώ, από τη μία ανακουφίστηκα που θα μπορώ να μείνω στον αδερφό μου, από την άλλη σκέφτομαι ούτως ή άλλως να κλείσω ξενοδοχείο το πρώτο βράδυ και ελπίζω να μου κάνουν τεστ, ώστε να μη "μολύνω" τους δικούς μου. Αν μείνω βέβαια καραντίνα θα κλαίω μιας και έχω άδεια 3 εβδομάδες, αλλά χαλάλι...
 

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει πρόσφατη εμπειρία από ταξίδι στην Ουκρανία; Σύμφωνα με τελευταία κρατική οδηγία χρειάζεται κατά την άφιξη να έχεις ασφάλεια που να καλύπτει ρητά νοσηλεία κτλ για covid-19. Όσες ημέρες ψάχνουμε πάντως πριν το ταξίδι μας για τέτοιο πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφάλισης, δεν το προσφέρει καμία εταιρεία μέχρι στιγμής και φαίνεται να θέλουν οπωσδήποτε κάτι που ουσιαστικά δεν μπορούμε να βρούμε ως πακέτο ασφαλιστικής!

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο σε άλλη χώρα που ταξιδέψατε πρόσφατα ή αν είναι τραβηγμένο και ουσιαστικά μπορείς να περάσεις στην Ουκρανία ως τουρίστας με την "κλασική" ταξιδιωτική ασφάλιση που σχεδόν πάντα δεν καλύπτει περίπτωση πανδημίας κτλ.

Αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε για το θέμα, η βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί περνάνε οι ημέρες και ακόμη δεν βγάζουμε άκρη 100%...
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει πρόσφατη εμπειρία από ταξίδι στην Ουκρανία; Σύμφωνα με τελευταία κρατική οδηγία χρειάζεται κατά την άφιξη να έχεις ασφάλεια που να καλύπτει ρητά νοσηλεία κτλ για covid-19. Όσες ημέρες ψάχνουμε πάντως πριν το ταξίδι μας για τέτοιο πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφάλισης, δεν το προσφέρει καμία εταιρεία μέχρι στιγμής και φαίνεται να θέλουν οπωσδήποτε κάτι που ουσιαστικά δεν μπορούμε να βρούμε ως πακέτο ασφαλιστικής!

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο σε άλλη χώρα που ταξιδέψατε πρόσφατα ή αν είναι τραβηγμένο και ουσιαστικά μπορείς να περάσεις στην Ουκρανία ως τουρίστας με την "κλασική" ταξιδιωτική ασφάλιση που σχεδόν πάντα δεν καλύπτει περίπτωση πανδημίας κτλ.

Αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε για το θέμα, η βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί περνάνε οι ημέρες και ακόμη δεν βγάζουμε άκρη 100%...
Καλησπέρα, δεν έχω πληροφορίες για το Θέμα ακριβος που ρωτας απλα είμαι Γερμανία κ εχω μια φιλη που είναι απο την Ουκρανία και μένουν οι γονεις της εκει. Ηθελε να παει στη πατρίδα της με το φιλο της αλλά τελικά δεν θα παει μου είπε γιατι η κατάσταση εκει δεν είναι καλή με τα κρούσματα και δε θα ταξιδέψει Ουκρανία αυτο το καλοκαίρι. Ισως σου φανει χρήσιμη αυτή η πληροφορία.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει πρόσφατη εμπειρία από ταξίδι στην Ουκρανία; Σύμφωνα με τελευταία κρατική οδηγία χρειάζεται κατά την άφιξη να έχεις ασφάλεια που να καλύπτει ρητά νοσηλεία κτλ για covid-19. Όσες ημέρες ψάχνουμε πάντως πριν το ταξίδι μας για τέτοιο πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφάλισης, δεν το προσφέρει καμία εταιρεία μέχρι στιγμής και φαίνεται να θέλουν οπωσδήποτε κάτι που ουσιαστικά δεν μπορούμε να βρούμε ως πακέτο ασφαλιστικής!

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο σε άλλη χώρα που ταξιδέψατε πρόσφατα ή αν είναι τραβηγμένο και ουσιαστικά μπορείς να περάσεις στην Ουκρανία ως τουρίστας με την "κλασική" ταξιδιωτική ασφάλιση που σχεδόν πάντα δεν καλύπτει περίπτωση πανδημίας κτλ.

Αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε για το θέμα, η βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί περνάνε οι ημέρες και ακόμη δεν βγάζουμε άκρη 100%...
Μου είπαν για μετάβαση λεωφορειακώς και κάτω των 70 ετών απλή ταξιδιωτική. Τσέκαρε την περίπτωση σας. Η κατάσταση δεν θεωρείται καλή και σε περίπτωση νοσηλείας απαιτείται μια λίστα ακριβών φαρμάκων καθημερινά που χορηγούν οι γιατροί (τη λιστα χορηγούν όχι τα φάρμακα τα οποία ειναι ακριβά αντιικά και τέτοια).
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
455
Likes
1.492
Ευχαριστώ, από τη μία ανακουφίστηκα που θα μπορώ να μείνω στον αδερφό μου, από την άλλη σκέφτομαι ούτως ή άλλως να κλείσω ξενοδοχείο το πρώτο βράδυ και ελπίζω να μου κάνουν τεστ, ώστε να μη "μολύνω" τους δικούς μου. Αν μείνω βέβαια καραντίνα θα κλαίω μιας και έχω άδεια 3 εβδομάδες, αλλά χαλάλι...
Μιας και εμείς ερχόμαστε σε 2 3 εβδομάδες από ΗΠΑ, θεωρώ δεδομένο το τεστ και όντως αποτελεί ανακουφιση να ξέρεις ότι είσαι οκ. Δεν γνωρίζω αν τα στοιχεία της φόρμας συνδέονται ΜΟΝΟ με την υπηρεσία πολιτικής προστασίας, ώστε να πεις κανένα ψέμματακι ότι έρχεσαι από Χιλή ή Εκουαδόρ. Τότε το έχεις σίγουρο το τεστ...
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Από άλλη επαρχία της Ισπανίας που μένω εγώ, μάσκα σε πόλεις άνω των 5000 κατοίκων. Τα λοιπά όλα νορμάλ, παραλίες, μουσεία, τραίνα κλπ. Άδεια τα λεωφορεία και τραίνα, αρκετή κίνηση όμως στις εσωτερικές πτήσεις. Αν εξαιρέσεις το μεγάλο αστερίσκο της μάσκας, ιδανικά για τουρισμό: ελάχιστοι τουρίστες, ακόμη κι ο εσωτερικός τουρισμός περιορισμένος είναι.
σε ευχαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες σου..σκεφτομουν για ενα 4 ημερο αυτην την περιοδο που εχω λιγο κενο και εχω βρει ελκυστικα εισητηρια.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
455
Likes
1.492
Ευχαριστώ, από τη μία ανακουφίστηκα που θα μπορώ να μείνω στον αδερφό μου, από την άλλη σκέφτομαι ούτως ή άλλως να κλείσω ξενοδοχείο το πρώτο βράδυ και ελπίζω να μου κάνουν τεστ, ώστε να μη "μολύνω" τους δικούς μου. Αν μείνω βέβαια καραντίνα θα κλαίω μιας και έχω άδεια 3 εβδομάδες, αλλά χαλάλι...
Edit: Στην σελίδα της αετζεαν αναφέρεται ότι το τεστ, αν επιλεχθείς, πραγματοποιείται στη πρώτη στάση εντός Ελλάδας και μετά μπορείς να συνεχίσεις το ταξίδι σου. Μάλιστα αναφέρει ότι αν λόγω της διαδικασίας χάσεις τη πτήση σου σε μεταφέρουν σε επόμενη...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
1. Αν πάω για 2-3 ημέρες από Ελλάδα στη Βιέννη θα πρέπει να συμπληρώσω τη φόρμα για την επιστροφή? στην ουσία πριν φύγω από Ελλάδα? πότε ειδοποιούν ότι θα πρέπει να περάσεις τεστ? και εάν πρέπει να περάσω τεστ πάω υποχρεωτικά στο ξενοδοχείο 1 ημέρα?
2. Αν πάω οδικός μέχρι Σόφια και πετάξω από εκεί ισχύουν τα ίδια? Οι Βούλγαροι έχουν κάποια καραντίνα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.684
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom