Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Μηνύματα
93
Likes
61
Δλδ με ποια λογική εφαρμόζουν 60% πληρότητα στα πλοία, αλλά στα αεροπλάνα δεν πέφτει καρφίτσα? Δεν έχει κάποια ενιαία λογική όλο αυτό για ουσιαστική προστασία. Εκτός αν στοχεύουν σε μείωση των πτήσεων και ενίσχυση των νησιών μέσω πλοίων....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.199
Είναι ένας φαύλος κύκλος όλο αυτο!! Και ο κόσμος θα πρέπει να έχει την ατομική ευθύνη των πράξεών του , αλλά δεν βλέπω να συμβαίνει από όλους !!! Πάντως αν γνωρίζει κάποιος για την κατάσταση στα νησιά ας μας ενημερώσει , εγώ ταξιδεύω για μήλο όπως είπα και πιο πάνω , θα ήθελα να ξέρω την κίνηση από θέμα κόσμου στο νησί ! Ευχαριστώ :)
' Εως προχθές Τετάρτη η Μήλος δεν είχε πολύ κόσμο.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Να σας πω τη δικη μου απιψη μιας και γυρισα πριχθες απι ελληνικα νησια. Απο αεροδρομιο Θεσσαλονικης για Αθηνα κανενας ελεγχος μονο μασκα υποχρεωτικη και στο χωρο του αεροδρμιου και στο αερολανο. Απο αεροδρομιο Αθηνας για Σαντορινη το ιδιο. Πλοιο για Αναφη απο Αναφη για Ιο και απο Ιο για Σαντορινη μασκα υποχρεωτικη για να μπεις αλλα και καποιοι μεσα στο πλοιο δε φορουσαν και υποχρεωτικη δηλωση κατα την επιβιβαση μαζι με το εισιτηριο.. Θεσεις και καλα με αποσταση οι οποιες δε τηρηθηκαν πουθενα ο καθενας καθονταν οπου ηθελε και πουθενα φυσικα θερμομετρηση.. παρολα αυτα περασαμε τελεια αψογη εξυπηρετηση παντου αδειες σχεδον παραλιες πολυ καλες τιμες και στα καταλυματα και γενικως σε ολα. Μη το σκεφτεστε καντε το τωρα που προλαβαινετε..
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Να σας πω τη δικη μου απιψη μιας και γυρισα πριχθες απι ελληνικα νησια. Απο αεροδρομιο Θεσσαλονικης για Αθηνα κανενας ελεγχος μονο μασκα υποχρεωτικη και στο χωρο του αεροδρμιου και στο αερολανο. Απο αεροδρομιο Αθηνας για Σαντορινη το ιδιο. Πλοιο για Αναφη απο Αναφη για Ιο και απο Ιο για Σαντορινη μασκα υποχρεωτικη για να μπεις αλλα και καποιοι μεσα στο πλοιο δε φορουσαν και υποχρεωτικη δηλωση κατα την επιβιβαση μαζι με το εισιτηριο.. Θεσεις και καλα με αποσταση οι οποιες δε τηρηθηκαν πουθενα ο καθενας καθονταν οπου ηθελε και πουθενα φυσικα θερμομετρηση.. παρολα αυτα περασαμε τελεια αψογη εξυπηρετηση παντου αδειες σχεδον παραλιες πολυ καλες τιμες και στα καταλυματα και γενικως σε ολα. Μη το σκεφτεστε καντε το τωρα που προλαβαινετε..
για Σαντορίνη είμαι κ εγώ στο μέλλον όχι ακόμα, πες μου σε παρακαλώ μιας και κατάλαβα πως ταξίδεψες με αεροπλάνο από Αθήνα, τι κατάσταση επικρατούσε? Εννοώ ήταν όλα στο αεροπλάνο φουλ από πληρότητα? Είχε πολλούς ξένους? Έλληνες? Οικογένειες με παιδιά? Το νησί τι έλεγε άπό κόσμο?Αδυνατώ να καταλάβω τι παίζει από τα ειδησεογραφικά σαίτ τα οποία παρουσιάζουν τα πάντα ριμαγμένα!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Έκανα μια ερώτηση για τα σεντόνια και τις πετσέτες και την αλλαγή τους.
Σήμερα φεύγοντας το ανέφερα στο καταλημα που έμενα και μου είπε ότι η οδηγία είναι να μη μπαίνουν στο δωμάτιο για καθαρισμό και αλλαγή πετσέτες και σεντόνια εκτός και αν το ζητήσει ο πελάτης. Βέβαια εμπενε για καθαρισμό αλλά πετσέτες δε άλλαξαν. Φυσικά θα μπορούσαν να ενημερώσουν για την νέα αυτή κατάσταση, αλλά μάλλον είναι ευκαιρία για οικονομία.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Έκανα μια ερώτηση για τα σεντόνια και τις πετσέτες και την αλλαγή τους.
Σήμερα φεύγοντας το ανέφερα στο καταλημα που έμενα και μου είπε ότι η οδηγία είναι να μη μπαίνουν στο δωμάτιο για καθαρισμό και αλλαγή πετσέτες και σεντόνια εκτός και αν το ζητήσει ο πελάτης. Βέβαια εμπενε για καθαρισμό αλλά πετσέτες δε άλλαξαν. Φυσικά θα μπορούσαν να ενημερώσουν για την νέα αυτή κατάσταση, αλλά μάλλον είναι ευκαιρία για οικονομία.
Αυτό έλαβα εγώ από το κατάλυμμα :
Καθώς ο Covi-19 έχει παγκόσμια επίδραση, κρίνουμε σημαντικό να σας ενημερώσουμε για τους νέους κανόνες διαμονής, ώστε να εξασφαλιστεί η ευημερία των επισκεπτών μας. Οι νέοι κανόνες είναι:
1. Μη καθημερινός καθαρισμός δωματίου κατά την διάρκεια της διαμονής για αποφυγή του ατόμου της καθαριότητας με πιθανό κρούσμα και περαιτέρω μετάδοση. Οι επισκέπτες που επιθυμούν καθαριότητα κατά την διάρκεια της διαμονής τους, θα πρέπει πρώτα να συνεννοηθούν με το κατάλυμά μας.
2. Η αλλαγή ιματισμού/πετσετών θα γίνεται μόνο κατόπιν αιτήματος του επισκέπτη.
3. Τα παράθυρα και οι πόρτες θα πρέπει να ανοίγονται καθημερινά.
4. Απαγορεύεται η είσοδος στους μη διαμένοντες.
5. Υγειονομικός υπεύθυνος του καταλύματος είναι η ιδιοκτήτρια ...., καθώς και για την υπηρεσία καθαριότητας, η οποία έχει παρακολουθήσει για την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων, σεμινάρια που διοργάνωσε το Επιμελητήριο Κυκλάδων.
6. Τα σεντόνια/πετσέτες πλένονται πάνω από τους 60 βαθμούς Κελσίου και σιδερώνονται με ατμό.
7. Τα δωμάτια καθαρίζονται σχολαστικά και απολυμαίνονται την χρήση ατμού.
8. Διευρύνεται η διάρκεια μεταξύ check-in και check out (check in μετά τις 15:00). Η μεταβολή αυτή είναι υποχρεωτική για να διασφαλίζεται ότι το δωμάτιο καθαρίζεται/απολυμαίνεται επιμελώς, καθώς και ότι ακολουθείται επαρκής αερισμός του δωματίου μεταξύ των διαφορετικών διαμονών.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
για Σαντορίνη είμαι κ εγώ στο μέλλον όχι ακόμα, πες μου σε παρακαλώ μιας και κατάλαβα πως ταξίδεψες με αεροπλάνο από Αθήνα, τι κατάσταση επικρατούσε? Εννοώ ήταν όλα στο αεροπλάνο φουλ από πληρότητα? Είχε πολλούς ξένους? Έλληνες? Οικογένειες με παιδιά? Το νησί τι έλεγε άπό κόσμο?Αδυνατώ να καταλάβω τι παίζει από τα ειδησεογραφικά σαίτ τα οποία παρουσιάζουν τα πάντα ριμαγμένα!
Εμεις ημασταν με ανταποκριση απο Θεσνικη. Τα αεροπλανα μισογεματα μισοι ελληνες μισοι ξενοι. Τα αεροδρομια επισης μισοαδεια. Περνουσες τον ελεγχο σε χρονο ρεκορ.. Καποια καταστηματα στο αεροδρομιο Αθηνων οπως Mac Donalds Starbacks ηταν κλειστα να φανταστεις. Οικογενειες με παιδια ειδαμε αρκετες κυριως ξενους. Η Σαντορινη 30 Ιουνιου οταν φτασαμε ηταν νεκρη. Τα περισσοτερα μαγαζια στην καλντερα ητα κλειστα. Επιστρεψαμε ξανα στις 7 Ιουλιου και ειχαν ανοιξει ολα και στην Οια και συο Φηροσυεφανι. Ειχε θα ελεγα κοσμο αλλα οχι αρκετο.. Ιδανικο για να το ευχαριστηθεις χωρις συνοστισμο. Τωρα δεν ξερω τι γινεται αυτη τη στιγμη. Σιγουρα θα εχει περισσοτερο..
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Εμεις ημασταν με ανταποκριση απο Θεσνικη. Τα αεροπλανα μισογεματα μισοι ελληνες μισοι ξενοι. Τα αεροδρομια επισης μισοαδεια. Περνουσες τον ελεγχο σε χρονο ρεκορ.. Καποια καταστηματα στο αεροδρομιο Αθηνων οπως Mac Donalds Starbacks ηταν κλειστα να φανταστεις. Οικογενειες με παιδια ειδαμε αρκετες κυριως ξενους. Η Σαντορινη 30 Ιουνιου οταν φτασαμε ηταν νεκρη. Τα περισσοτερα μαγαζια στην καλντερα ητα κλειστα. Επιστρεψαμε ξανα στις 7 Ιουλιου και ειχαν ανοιξει ολα και στην Οια και συο Φηροσυεφανι. Ειχε θα ελεγα κοσμο αλλα οχι αρκετο.. Ιδανικο για να το ευχαριστηθεις χωρις συνοστισμο. Τωρα δεν ξερω τι γινεται αυτη τη στιγμη. Σιγουρα θα εχει περισσοτερο..
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτά ήθελα να μάθω!Θα είμαι με μικρό παιδάκι και φοβάμαι λίγο στο αεροπλάνο αν έχει συνωστισμό γιατί το μικρό δεν μπορεί να προφυλαχθεί, αλλά θα δούμε έχουμε καιρό. Είναι όντως πολυ καλή ευκαιρία να γλυτώσεις τον συνηθισμένο χαμό της Σαντορίνης φέτος!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Έκτακτα μέτρα κατά του κορωνοϊού στον Προμαχώνα: Οι προϋποθέσεις για την είσοδο ταξιδιωτών

Tα μέτρα θα τεθούν σε ισχύ από τα μεσάνυχτα της ερχόμενης Τετάρτης, 15/7, μέχρι και τις 29/7 και από αυτά εξαιρούνται οι Έλληνες πολίτες.
https://www.lifo.gr/now/greece/2895...a-oi-proypotheseis-gia-tin-eisodo-taksidioton
 

nantiaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα! έχω να θέσω μια ερώτηση μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του διότι όσο και να το ψάχνω με μπερδεύει...λοιπόν σχεδιάζω ταξίδι στη Βουδαπέστη αεροπορικώς στις 18 του μήνα..αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι εάν πρέπει να έχω συμπληρώσει κάποιο ταξιδιωτικό έγγραφο μαζί μου στα πλαίσια του κορονοιου..(όπως πχ στην Ελλάδα οι τουρίστες κατεβάζουν την εφαρμογή) αυτό που με μπέρδεψε είναι ότι μόλις έκλεισα τα εισιτήρια με την ryanair μου έβγαζε ένα σύνδεσμο Έγγραφο για πτήση στη Βουδαπέστη που με κατεύθυνε στην σελίδα αυτή https://ugyintezes.police.hu/en/home ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom