Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο

Gsoler

Member
Μηνύματα
9
Likes
23
Γεια σας παιδιά..
Είμαι καινούργιος και με καίει ένα θέμα που φαντάζομαι καίει πολλούς..

Ξέρετε αν μπορώ να ταξιδέψω από Ελλάδα τώρα για Αμερική και τι ισχύει ακριβώς??
Ψάχνω παντού και δεν βρίσκω κάποια σωστή απάντηση...
Έχω ευρωπαϊκό διαβατήριο και θέλω να πάω για διακοπές τα εισιτήρια τα έχω κόψει εδώ και πάρα πολύ καιρό..
Δεν έχω πρόβλημα αν με βάλουν σε καραντίνα μέσα στο σπίτι απλά αναρωτιέμαι αν μπορώ να πάω..

Βλέπω ότι οι πτήσεις από Αθήνα πάνε κανονικά Αμερική και με χαροποιει αυτό..
Όποιος ξέρει να μου πει σίγουρα παρακαλώ να βοηθήσει..
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Σε όσες σελίδες έχω ψάξει σχετικά αναφέρεται ότι ισχύει η 14 ήμερη καραντίνα σε όσους φτάνουν Αμερική από έδαφος σενγκεν. Πλην ορισμένων εξαιρέσεων. Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ας μας πει.
 
Last edited by a moderator:

christospa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Σε όσες σελίδες έχω ψάξει σχετικά αναφέρεται ότι ισχύει η 14 ήμερη καραντίνα σε όσους φτάνουν Αμερική από έδαφος σενγκεν. Πλην ορισμένων εξαιρέσεων. Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ας μας πει.
14 μέρες καραντίνα στο σπίτι έτσι??
Αν είναι έτσι είμαι κομπλέ πάω στην κοπέλα μου έτσι και αλλιώς.. Επίσης ήθελα να ρωτήσω θέλω βίζα για να πάω για 15 μέρες διακοπές??
Αν ναι πόσο κοστίζει και πόσο καιρό θέλει?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επίσης ήθελα να ρωτήσω θέλω βίζα για να πάω για 15 μέρες διακοπές??
Αν ναι πόσο κοστίζει και πόσο καιρό θέλει?
Όχι βίζα, ESTA. Για ταξιδιωτικές απορίες διάβασε τα θέματα εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Βόρεια-Αμερική.20/?prefix_id=467
και κάνε εκεί τις ερωτήσεις σου.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ επιτρέπετε είσοδος στην Αμερική σε πολίτες που βρίσκονται στην ζώνη του SCHENGEN τις τελευταίες 14 ημέρες, για λόγους τουρισμού. Οι ESTA που έχουν εκδοθεί εαν προσπαθήσεις να εισέλθεις και δεν εμπίπτεις στις εξαιρέσεις που θέτουν ακυρώνονται αυτόματα (και λογικά μπαίνεις blacklisted για ESTA στο μέλλον) σύμφωνα με Proclamination Act 9993
 

Gsoler

Member
Μηνύματα
9
Likes
23
Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ επιτρέπετε είσοδος στην Αμερική σε πολίτες που βρίσκονται στην ζώνη του SCHENGEN τις τελευταίες 14 ημέρες, για λόγους τουρισμού. Οι ESTA που έχουν εκδοθεί εαν προσπαθήσεις να εισέλθεις και δεν εμπίπτεις στις εξαιρέσεις που θέτουν ακυρώνονται αυτόματα (και λογικά μπαίνεις blacklisted για ESTA στο μέλλον) σύμφωνα με Proclamination Act 9993
Οι πτήσεις είναι μόνο για τις εξαιρέσεις?
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Οι πτήσεις είναι μόνο για τις εξαιρέσεις?
Σωστά. Για να μπεις στην Αμερική χρειάζεσαι είτε ESTA είτε VISA θα δεις στξν επίσημη σελίδα της ESTA ότι υπάρχει αναστολή στην χρήση αυτής ή υπό προϋποθέσεις (εξαιρετικά περιορισμένες) εξαιρέσεις.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ταξιδεύω τη Δευτέρα 12-10-20 για Γερμανία από Θεσ/νίκη και η Rayanair μου έστειλε σήμερα το εξής e-mail.
Dear customer,

Please find attached the German Passenger locator that must be printed and completed before your arrival in Germany .



Ryanair apologises for the inconvenience caused and would like to point out that this restriction is outside of our control.

Ryanair Customer Care Team

PASSENGER LOCATOR CARD EN Due to Coronavirus SARS-CoV-2/COVID-19, special rules currently apply for persons travelling to Germany. Since you are travelling from a high-risk area, you are required by German law to complete this arrival card in order to inform the relevant health authority of the location of your stay in Germany. One form must be completed per person. Forms for minors or individuals in the care of another person must be completed and signed by the person responsible for them. Please fill out the form in block capitals. For spaces, please leave an empty box. The submission of incorrect information may be prosecuted as an administrative offence, punishable with a fine of up to 25,000 euros.
Ομολογώ πως πρώτη φορά το ακούω... Θα το κοιτάξω, γιατί σκοπεύω να ταξιδέψω προς Ελλάδα από Γερμανία και πάλι πίσω φυσικά στο τέλος του μήνα.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπερα.Για να πεταχτω Αιγινα χρειαζομαι συμπληρωμενο το ερωτηματολογιο υγειας?
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Καλησπερα.Για να πεταχτω Αιγινα χρειαζομαι συμπληρωμενο το ερωτηματολογιο υγειας?
αυτό που είναι για τα πλοία μόνο. Όχι plf κτλ.
Στη δίνουν και στο λιμάνι αλλά αν έχεις παιδιά , σκυλιά κτλ καλό είναι να το κατεβάσεις να το έχεις έτοιμο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.844
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ομολογώ πως πρώτη φορά το ακούω... Θα το κοιτάξω, γιατί σκοπεύω να ταξιδέψω προς Ελλάδα από Γερμανία και πάλι πίσω φυσικά στο τέλος του μήνα.
Τελικά δεν μου το ζήτησαν το έντυπο πουθενά. Εγώ απλά το είχα συμπληρώσει για να είμαι καλυμμένος.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Επειδή σε όσους μας αρέσουν τα ταξίδια. Είναι λίγο δύσκολο να μην μας τρώει ο κωλος μας αυτήν την εποχή.
Κοιτάω για Λισαβόνα. Να πάρουμε μια γεύση από τις αποδράσεις στο εξωτερικό.
Έχει κανείς ταξιδέψει πρόσφατα εκει για να μεταφέρει την εμπειρία του στο τι επικρατεί αυτήν την περίοδο?
Δεν ξερω αν ενδιαφερεσαι ακομα, εχουν περασει και μερες. Ειμαι εδω και μια βδομαδα στην Πορτογαλια και τα πραγματα ειναι οπως στην Ελλαδα. Μασκες σε ολους τους εσωτερικους χωρους, τα παντα ειναι ανοιχτα, με λιγοτερο κοσμο μεν, αλλα εχει, τηρουνται οι αποστασεις και παντου εχει αντισηπτικο. Μαλιστα σε ορισμενα μαγαζια σου λενε να απολυμανεις τα χερια σου πριν σε εξυπηρετησουν. Σε ΜΜΜ δεν εχω μπει για να ξερω τι επικρατει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom