Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Πολωνία για την καραντίνα κατά την είσοδο :
... "Important! As of 28 December, persons who have been vaccinated against COVID-19 are exempted from the obligatory quarantine (on the basis of a certificate confirming vaccination against COVID-19)"...
Σιγά σιγά όλο και περισσότερες χώρες πιστεύω θα υιοθετήσουν αυτό η κάτι παρόμοιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Πολωνία για την καραντίνα κατά την είσοδο :
... "Important! As of 28 December, persons who have been vaccinated against COVID-19 are exempted from the obligatory quarantine (on the basis of a certificate confirming vaccination against COVID-19)"...
Σιγά σιγά όλο και περισσότερες χώρες πιστεύω θα υιοθετήσουν αυτό η κάτι παρόμοιο.
Καλή φαση. Θα δουμε αν θα γεμισει η χωρα πιο γρηγορα με τη βορειοαφρικανικη μεταλλαξη, που κανεις δεν ξερει αν την πιανει το εμβολιο. Κατι σαν μεγαλης κλιμακας πειραμα!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καλή φαση. Θα δουμε αν θα γεμισει η χωρα πιο γρηγορα με τη βορειοαφρικανικη μεταλλαξη, που κανεις δεν ξερει αν την πιανει το εμβολιο. Κατι σαν μεγαλης κλιμακας πειραμα!
Νοτιοαφρικανική μετάλλαξη, βορειοαφρικανοί αμετάλλακτοι είμαστε εμείς
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Νοτιοαφρικανική μετάλλαξη, βορειοαφρικανοί αμετάλλακτοι είμαστε εμείς
Μια μεταλλαξη δρομος ειναι απο νοτο σε βορρα. Προοικονομια ηταν το ποστ.
 
Last edited:

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Σύμφωνα με το υπ΄ αριθμ. 01-50/26.01.2021 διάταγμα του Υπουργείου Υγείας της Βουλγαρίας, από τις 29.01.2021 έως και 30.04.2021 καθιερώνεται η υποχρέωση παρουσίασης αρνητικού τεστ μοριακού ελέγχου PCR για τους πολίτες ΕΕ (συμπεριλαμβανομένων Ελλήνων πολιτών) που επιθυμούν να εισέλθουν στη βουλγαρική επικράτεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολωνία για την καραντίνα κατά την είσοδο :
... "Important! As of 28 December, persons who have been vaccinated against COVID-19 are exempted from the obligatory quarantine (on the basis of a certificate confirming vaccination against COVID-19)"...
Σιγά σιγά όλο και περισσότερες χώρες πιστεύω θα υιοθετήσουν αυτό η κάτι παρόμοιο.
To θέμα είναι ποιος ελέγχει αυτό το πιστοποιητικό; Αν δεν έχει QR επάνω και δεν υπάρχει κάποιος μηχανισμός πιστοποίησης, τυπώνω κι εγώ ένα στο σπίτι μου και πετάω όπου γουστάρω;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
To θέμα είναι ποιος ελέγχει αυτό το πιστοποιητικό; Αν δεν έχει QR επάνω και δεν υπάρχει κάποιος μηχανισμός πιστοποίησης, τυπώνω κι εγώ ένα στο σπίτι μου και πετάω όπου γουστάρω;
Ποιος ειπε οτι δεν θα εχει qr code? Θα εχει. Οι Σευχελλες κ οι ρουμανοι, που αποκλειουν απο τη καραντινα τους εμβολιασθεντες, θελουν pre authorisation. Κατι σαν βιζα γρηγορη δηλ. Προφανως ξερουν τι κ πως θα ελεγχουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ποιος ειπε οτι δεν θα εχει qr code? Θα εχει. Οι Σευχελλες κ οι ρουμανοι, που αποκλειουν απο τη καραντινα τους εμβολιασθεντες, θελουν pre authorisation. Κατι σαν βιζα γρηγορη δηλ. Προφανως ξερουν τι κ πως θα ελεγχουν.
Μα δε μιλάω για το "θα". Μιλάω για την Πολωνία που αναφέρθηκε πιο πάνω και ήδη είναι σε ισχύ το μέτρο και δεν υπάρχει κανένα QR. Πάω εγώ και τους παρουσιάζω ένα ωραιότατο έγγραφο δικής μου παραγωγής, υποτίθεται πιστοποιητικό εμβολιασμού. Το δέχονται; Που ξέρουν αυτοί αν είναι αυθεντικό ή οχι;

Θα μου πεις το ίδιο δεν ισχύει και με τα τεστ PCR; Όχι ακριβώς, διότι είσαι υποχρεωμένος να το έχεις κάνει στη χώρα αναχώρησης, άρα θεωρητικά μπορούν να τσεκάρουν αν το εργαστήριο που δηλώνεις υπάρχει, να του κάνουν ένα τηλέφωνο και να βεβαιώσουν ότι όντως εξταστηκες κλπ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα δε μιλάω για το "θα". Μιλάω για την Πολωνία που αναφέρθηκε πιο πάνω και ήδη είναι σε ισχύ το μέτρο και δεν υπάρχει κανένα QR. Πάω εγώ και τους παρουσιάζω ένα ωραιότατο έγγραφο δικής μου παραγωγής, υποτίθεται πιστοποιητικό εμβολιασμού. Το δέχονται; Που ξέρουν αυτοί αν είναι αυθεντικό ή οχι;

Θα μου πεις το ίδιο δεν ισχύει και με τα τεστ PCR; Όχι ακριβώς, διότι είσαι υποχρεωμένος να το έχεις κάνει στη χώρα αναχώρησης, άρα θεωρητικά μπορούν να τσεκάρουν αν το εργαστήριο που δηλώνεις υπάρχει, να του κάνουν ένα τηλέφωνο και να βεβαιώσουν ότι όντως εξταστηκες κλπ.
Η βεβαιωση εμβολιασμου εκδιδεται απο το ελληνικο κρατος κ αυτη θα παρουσιασει οποιος κληθει. Ελεγχεται πανευκολα πιστευω, υπαρχει Εθνικο Μητρωο εμβολιασμου,κ σιγουρα πολυ πιο ευκολα απο ενα pcr που εκανες στο ανω Κολωκοτρονιτσι. Αν πλαστογραφειται η οχι κ τι συνεπειες θα εχει αυτο δεν ξερω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απ ό,τι βλέπω έχει πάνω QR το πιστοποιητικό εμβολιασμού που πήραμε. Σε αντίθεση με το PCR. Δεν ξέρω αν το διαβάζουν στην Πολωνία αλλά όντως μάλλον πιο εύκολο φαίνεται.

Άλλη ερώτηση, για τρανζιτ μέσω Ελβετίας χρειάζομαι κάποιου είδους εγγραφο; Ξέρει κάποιος αν μπορώ να διανυκτερευσω μέσα στο αεροδρόμιο της Γενεύης;
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom