Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ΤΟ πιστοποιητικό δεν χορηγείται την ώρα του εμβολιασμού...
Θα μπορεί κάποιος να το παίρνει κατόπιν,αφού ολοκληρωθούν οι δύο δόσεις,,,ηλεκτρονικά...το λεγόμενο ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού,
ακόμα νομιζω δεν έχει ανακοινωθεί η ..πλατφόρμα μέσω της οποίας θα εκδίδετα
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Υπαρχει καποιο site που αναγραφει σε ποιες χωρες(συγκεντρωτικα ή με χαρτη) κ με ποιες διαδικασίες /περιορισμους μπορουμε να ταξιδέψουμε?! Ευχαριστω
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Υπαρχει καποιο site που αναγραφει σε ποιες χωρες(συγκεντρωτικα ή με χαρτη) κ με ποιες διαδικασίες /περιορισμους μπορουμε να ταξιδέψουμε?! Ευχαριστω
IATA - International Travel Document News

Στοιχεία περιορισμών πτήσεων και ταξιδιών λόγω κοροναϊού (COVID-19) για κάθε χώρα | Skyscanner
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πρόσφατα ταξίδεψα στο Barbados (τα έγραψα και στο σχετικό θέμα) και πέρασα συνοπτικά την εξής διαδικασία:

- PCR Τεστ στην Ελλάδα τρεις ημερολογιακές μέρες πριν την μέρα που θα αφιχθω στον τελικό προορισμό. Δηλ. έκανα το τεστ το Σάββατο πρωί και έφτασα στο Barbados Τρίτη βράδυ.

- Στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα απλά με ρωτήσανε αν είμαι κάτοικος Ελλάδας ή Η.Β. και όταν τους είπα Η.Β με ρωτήσαν αν έχω συμπληρώσει το PLF του Η.Β. που ήταν ο ενδιάμεσός μου προορισμός. Ίσως ότι αν τους έλεγα Ελλάδας μπορεί να ρωτούσαν για το PLF εξόδου από Ελλάδα. Είχα και τα 2 συμπληρωμένα πάντως. Κανένας άλλος έλεγχος.

- Στο Λονδίνο επειδή η πτήση μου ήταν την επόμενη μέρα έμεινα σε ξενοδοχείο δίπλα στο Χίθροου. Στο αεροδρόμιο δεν υπήρξε ο παραμικρός έλεγχος (ούτε καν το PLF) - είναι γνωστό άλλωστε το Η.Β. για τον μηδαμινό έλεγχο που έχει στο θέμα του covid (ένας από τους παράγοντες της μεγάλης θνησιμότητας - αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα). Μόνο στο ξενοδοχείο με ρωτήσαν, γιατί τα ξενοδοχεία εν μέσω lockdown είναι μόνο για "ειδική χρήση" και τους είπα είμαι σε transit πτήση.

- Στο Barbados με το που πάτησα στο αεροδρόμιο άρχισα να περνάω ελέγχους. Βέβαια είχα συπληρώσει από πριν το PLF τους όπου είχα ανεβάσει ηλεκτρονικά το PCR test, αλλά μου κάνανε και επι τόπου έντεκα (11) ελέγχους. Ο ένας ήταν ο συνοριακός. Οι άλλοι 10 για τον covid. Ήταν μια ώρα από την ζωή μου που αισθάνθηκα ότι έμπαινα σε φυλακή, αλλά πέρασε.

- Μετά κατευθείαν με ειδικό ταξί στο ξενοδοχείο καραντίνας που έπρεπε να έχεις κλείσει από πριν για τουλάχιστον 3 βραδιές. Κι εκεί πολύ αυστηρά τα πράγματα, ο θυρωρός και οι κάμερες ελέγχαν μήπως βγώ, και φορούσα και δύο βραχιόλια. (Πιάσαν έναν Σκοτσέζο που βγήκε για να αγορα΄σει μια μπίρα και τραβιώταν στις φυλακές για 3 μέρες) Είχα κλείσει το πιο φθηνό ξενοδοχείο που ήταν κρατικά πιστοποιημένο, αλλά ήταν εξαιρετικό.

- Κάθε βράδυ με παίραν τηλέφωνο για να με ρωτήσουν την θερμοκρασία μου (αναγκάστηκα να αγοράσω θερμόμετρο από την ρεσεψιον) και αν έχω κλείσει το δεύτερο τέστ.

-Έκανα το δεύτερο PCT τεστ την 3η μέρα (μετρώντας και το βράδυ που έφτασα). Το τεστ κανονικά είναι δωρεάν, αλλά εγώ πλήρωσα ιδιωτικό για να μην χάσω χρόνο. Το αποτέλεσμα βγήκε σε 47 ώρες. Μου το στείλαν με e-mail και αμέσως μου κόψαν τα βραχιόλια και με αφήσαν ελέυθερο. Πλήρωσα σύνολο 4 βραδιές στο ξενοδοχείο καραντίνας.

-Τις επόμενες 16 μέρες των διακοπών είχα απόλυτη ελευθερία στο νησί και όλα σχεδόν τα αξιοθέατα, μουσεία κτλ. ήταν ανοιχτά. Λίγοι οι δυτικοί τουρίστες για high season, αλλά μάλλον καλύτερα. Αρκετοί Καναδοί τουρίστες μεγάλης διάρκειας στα Barbados. Μέχρι που απαγόρευσε τις πτήσεις ο Καναδάς στην Καραϊβική λίγες μέρες πριν.

- Μόνη απαγόρευση η κυκλοφορία μετά τις 9μμ, αλλά υπάρχει τόσο daylife στο Barbados που δεν μου έλειψε το nightlife, αν και προλαβαίνεις και αυτό. (νυχτώνει 6:30)

- Τα Barbados από άυριο μπαίνουν σε lockdown για δύο εβδομάδες (national pause), οπότε στάθηκα τυχερός με το timing της επίσκεψής μου.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Ο Θεοχαρης προαναγγελλει τον εμβολιασμο κατα προτεραιοτητα των εργαζομενων στον τουρισμο και αλλαγη του εμβολιαστικου σχεδιου.
" ο κ. Θεοχάρης υπογράμμισε ότι «έχουμε καταστρώσει σχέδιο για το πώς θα ανοίξει ο τουρισμός, το οποίο συμπεριλαμβάνει μέριμνα ώστε να εμβολιαστούν κατά προτεραιότητα οι άνθρωποι του κλάδου. "

Τουρισμός-Θεοχάρης: Καταστρώνουμε σχέδιο για το πώς θα ανοίξουμε -Τα επιμέρους μέτρα, ο ρόλος των εμβολίων | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Denmark plans COVID vaccination passport.

"The document, developed in conjunction with businesses, would show whether citizens have been vaccinated for the coronavirus or not, potentially affording them special travel privileges. It could also allow citizens to visit restaurants, conferences, music festivals and sports events."

Coronavirus digest: Denmark plans COVID vaccination passport | DW | 03.02.2021
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ο Θεοχαρης προαναγγελλει τον εμβολιασμο κατα προτεραιοτητα των εργαζομενων στον τουρισμο και αλλαγη του εμβολιαστικου σχεδιου.
" ο κ. Θεοχάρης υπογράμμισε ότι «έχουμε καταστρώσει σχέδιο για το πώς θα ανοίξει ο τουρισμός, το οποίο συμπεριλαμβάνει μέριμνα ώστε να εμβολιαστούν κατά προτεραιότητα οι άνθρωποι του κλάδου. "
Θα του στείλει εμβόλια η TUI?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom