Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Καλησπερα!
Ξέρει κανείς πού μπαινω για να δω τις προϋποθέσεις εισόδου ανά χωρα; εννοώ αν θέλει απαραιτητως εμβόλιο, ή self test, pcr ή rapid test κλπ. Καποιος είχε βάλει ένα link παλιοτερα αλλά δεν το βρίσκω. Θα ήθελα να τα έχει κάπου συγκεντωμενα για μην μπαίνω μεμονωμένα στην κάθε χώρα, αν και μάλλον εκεί θα καταλήξω. Λέμε για road trip Αλβανία-Μαυροβουνιο- Κροατία- Σλοβενία τον Ιούλιο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το site για τη δήλωση του self-test το έχουν γράψει λάθος.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Και εδώ πως θα γίνονται οι μετακινήσεις στη νησιωτική Ελλάδα με εξαίρεση την Λευκάδα, Σαλαμίνα και Εύβοια
Eτσι θα ταξιδεύουμε από 14 Μαΐου σε νησιά και ενδοχώρα - ΤΑ ΝΕΑ
View attachment 351415 View attachment 351416
Για τα νησιά, αν κάνεις self test τους το δείχνεις ή το δηλώνεις στην πλατφόρμα και τους δείχνεις το χαρτί? Θέλω να πω ότι δεν έχει κάποια σφραγίδα, ώστε να ξέρουν ότι είναι έγκυρο, όπως με το pcr.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Η απόλυτη κοροϊδία!!! Self test για να πας στα νησιά!
Δηλαδή από ποιον περιμένουν να το κάνει πραγματικά και σε περίπτωση που βγει θετικός να μην επιβιβαστεί στο αεροπλάνο ή στο πλοίο και να ακυρώσει τις διακοπές του;
Ο εικοσάχρονος Άγγλος ή ο τριαντάχρονος Γερμανός που διψάει για ήλιο και θάλασσα;
Άντε εγώ και 5-6 ακόμη Θα το κάνουμε...
Εφόσον έδωσαν τη δυνατότητα self test για μετακίνηση είναι αυτογκόλ από τα αποδυτήρια!
Καταλαβαίνω ότι το pcr είναι πολύ ακριβό για τον μέσο τουρίστα του εξωτερικού που θέλει να φέρει οικογένεια. Αλλά ζήτα σαν κράτος τουλάχιστον ένα rapid test από δημόσια ή ιδιωτική δομή με κάποια σφραγίδα ή barcode/ QR για έλεγχο γνησιότητας ή μήνυμα στο κινητό.
Και όσοι είναι εμβολιασμένοι ας έρθουν με το πιστοποιητικό τους και ένα rapid. Θα ξοδευτούν πολύ εάν προσθέσουν 20- 30€ στο κόστος των διακοπών τους;
Θα γίνει τέτοια διασπορά στα νησιά και θα κάνουμε τόση ζημιά στον τουρισμό που δεν θα φτάσουμε Σεπτέμβρη...
Εγώ προσωπικά, αν και πλήρως εμβολιασμένη από τις 26/5, θα διστάσω να πάω σε δημοφιλή νησιά με τέτοιες συνθήκες...
Είμαστε φτηνοί στα πίτουρα τελικά...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Για τα νησιά, αν κάνεις self test τους το δείχνεις ή το δηλώνεις στην πλατφόρμα και τους δείχνεις το χαρτί? Θέλω να πω ότι δεν έχει κάποια σφραγίδα, ώστε να ξέρουν ότι είναι έγκυρο, όπως με το pcr.
Το self test το δηλώνεις σε πλατφόρμα και εκτυπώνεις το χαρτί. Κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει εαν πραγματικα το έκανες ή εάν το αποτέλεσμα ήταν θετικό.
Δηλώνεις ότι θέλεις και το κράτος βασίζεται στο λόγο σου...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Νομιζω οτι αυτο με τα σελφ τεστ ειναι για να επιτευχθει το τελειο balance μεταξυ υγειας και οικονομιας που ειπε και ο Theocharis. Και θα πατωσει ο τουρισμος και θα πεθαινουν οι παππουδες που δεν εμβολιαζονται.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
όλα είναι μιά παρωδίά ,τόχω πεί τοχω ζήσει και θα το λέω ξανά και ξανά

έ όπως με προστάτεψαν και μένα για το καλό μου στα ταξίδια μου(πρόσφατο θεσσαλονίκη αθήνα αθήνα χανιά χανιά θεσσαλονίκη

όοολους όσους είμασταν υποχρεωμένοι να μετακινούμαστε στο προηγούμενο διάστημα ..
διέσχισα και πήγα από το ένα άκρο της ελλάδας στο άλλο,
και για το "καλό"μου-μας όλωνολων μας
μου ζητήθηκε το έγγραφο μεακίνησης(ε βεβαια αν ήμουν παράνομη θα τσιμπούσαν 500)

εκείνη την ώρα η μαλλον λίγο πρίν μπήκα στον πειρασμό να κάνω το εξής να βήξω και να φτερνιστώ στον αστυνομικό και να πώ αχ τι να κάνω είμαι λιγάκι άρρωστη έχω κι έναν πυρετό συγγνώμη να δω αντίδραση(ένα είδος ψυχολογικού παιχνιδιού)....
την ώρα δηλαδή που το αστυνομικό όργανο σου ζητά διαπιστευτήρια μόνο για το τυπικό κομμάτι και όχι την ουσία των πραγμάτων(αλλά του σου φταίει ο κάθε υπάλληλος,άλλοι ...δίνουν εντολές)

πουθενά στο αεροδρόμιο δεν ζητήθηκε τίποτε(η για να το πω καλύτερα δεν ήταν προαπαιτούμενο)
άρρωστοι ασυμπτωματικοί "κυκλοφορούσαν"ανάμεσα μας η τουλάχιστον δυνητικά κυκλοφορούσαν
πήρε ο καθένας μας τον ιο και τον πήγε απο θεσσαλονικη στην ωραία αθήνα απο΄κει στα χανιά και το αντίστροφο

αν πήγαινα λονδίνο (που εκεί τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα απο μας ,μηδενικούς θανάτους)και επέστρεφα θεσσαλονίκη θα μου ζητούσαν pcr
ε υπάρχει καμιά λογική σ αυτό??
από πρακτικής απόψεως βολεύει μια χαρά δεν μπαίνεις σε διαδικασίες αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι πράγματι κόπτεται τόσο πολύ η πολιτεία για την υγεία μου

ανάλογο και ακόμα χειρότερο σκηνικό με τα κτελ
έχετε ταξιδέψει με κτελ αυτό το διάστημα της καραντίνας??
μπήκα σε κτελ 4 ώρες διαδρομή περίπου στον πηγαιμό τηρούσαν τουλάχιστον το επιβεβλημένο 65 τα εκατό πληρότητα
στον γυρισμό ΟΧΙ

δηλαδή όσοι μετακινούμασταν στο διαστημα της καραντίνας είμασταν αναλώσιμοι ενώ τώρα που αναγκαστικά λόγω τουρισμού επιβάλλονται τα μέτρα και σε μάς λεμε μπράβο στην πολιτεία που μας "προφυλάσσει"χαχα με τα self test:?ουσιαστικά δηλαδή επίδειξη και το "φαίνεσθαι"
ότι σας προστατεύω και απο κει και πέρα επί της ΟΥΣΙΑς ΜΗΔΕΝ

Κρίμα για τους εθελοτυφλούντες (μου θυμίζουν τους φανατικού αρνητές)που υπερασπίζονται μετά μανίας την ουσιαστική προσπάθεια της κυβέρνησης για την διαφύλαξη της υγείας των πολιτών
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Φανταζονται πως και ολοι οι γονεις θεωρουμε τα παιδια μας αναλωσιμα: ανεμβολιαστα δεν καλυπτονται απο τα σελφ τεστ που δεν θα γινονται. Ποιος οικογενειαρχης θα ξεκινησει διακοπες, οταν και τα παιδια κολλανε κανονικοτατα? Ελληνας και ξενος.
Καλα κρασια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom