Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

D

Delmem38110

Guest
διαβσε πιο προσεκτικα τι εχει γραφει. οταν κλεισει με Aegean δεν εχει προορισμο Ιταλια, δεν μπαινει καν στη χωρα. οσο για το τσαμπινο που ηταν η ερωτηση υπαγεται στην αναγκη που αναφερθηκε η απλα αν του αρνηθουν δεν μπαινει στη χωρα κ παει στο τρανζιτ ντεσκ. απλα πραγματα. χαλαρωστε λιγο.
το ciampino τι σχέση έχει. η klm πάει fiumicino. επίσης αν δεν μπορέσει να στείλει τις αποσκευές Άμστερνταμ να τις παραλάβει και να ξαναμπεί, στο φιουμιτσινο πρέπει να τις παραλάβει και αναγκαστικά να βγει. τέλος πάντων ας πράξει όπως θέλει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για το τι γινεται στην Ιταλια το γνωριζα. Απλα ο Samion μου ειπε οτι δεν το ελεγχουν καν.
δεν γινονται ολα αντιληπτα απο ολους αλλα τουλαχιστον απο εσενα που σε ενδιαφερει ναι.
για να επιβιβαστεις στην πτηση προς Ρωμη θελεις μονο εμβολιο η τεστ αφου ο τελικος προορισμος σου ειναι ελλαδα κ συμφωνα με την ΕΕ ισχυουν οι περιορισμοι του τελικου προορισμου μονο. οταν φτασεις ρωμη δεν θα σ ελεγξει κανεις οποτε πας τσαμπινο. αν σε ελεγξει καποιος τοτε θα επιδειξεις το εισητηριο Aegean κ μενεις στο χωρο του αεροδρομιου.
το ciampino τι σχέση έχει. η klm πάει fiumicino.
εμ γι αυτο ειπα να διαβασεις τα μνμ για μην απαντας αλεξιπτωτιστικα.
 
D

Delmem38110

Guest
δεν γινονται ολα αντιληπτα απο ολους αλλα τουλαχιστον απο εσενα που σε ενδιαφερει ναι.
για να επιβιβαστεις στην πτηση προς Ρωμη θελεις μονο εμβολιο η τεστ αφου ο τελικος προορισμος σου ειναι ελλαδα κ συμφωνα με την ΕΕ ισχυουν οι περιορισμοι του τελικου προορισμου μονο. οταν φτασεις ρωμη δεν θα σ ελεγξει κανεις οποτε πας τσαμπινο. αν σε ελεγξει καποιος τοτε θα επιδειξεις το εισητηριο Aegean κ μενεις στο χωρο του αεροδρομιου.

εμ γι αυτο ειπα να διαβασεις τα μνμ για μην απαντας αλεξιπτωτιστικα.
δυο πόρτες έχει η ζωή.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
χθες γύρισα απο Ολλανδία,
χρειάζεσαι πιστοποιητικό εμβολιασμού ή αρνητικού τεστ για μπεις Ολλανδία.. το public health declaration που σημειώνεται οτι πρέπει να το εχεις συμπληρωμένο μαζι σου, δεν μου το ζήτησαν.. ισως το συμπλήρωσαν ψηφιακά η αεροπορική εταιρεία, την ωρα του check in (transavia)
τώρα στο Amsterdam, σχεδόν κανεις δεν φοράει μάσκα ή κραταει αποστάσεις, (εστιατόρια, bar, coffe shops, εμπορικά)..
έκατσα σε εσωτερικο χώρο για φαγητό και δεν έδειξα τίποτα (πλατεια Dam), μπήκα madam tussauds χωρίς πιστοποιητικό και κανεις δεν φορουσε μασκα..
σε ξενοδοχείο, sex show theater, boat ride, μου ζήτησαν corona certs με ταυτοποίηση διαβατηρίου..
στην επιστροφή την ωρα του check in στο Schiphol ζητάνε plf και πιστοποιητικό ή αρνητικο τεστ,
στο Βενιζελος ξαναδειχνεις το plf..
πάντως, εκεί έχουν φτασει περιπου 8.000 ημερήσια κρούσματα,
ηδη συζητανε για αποφασεις και ισως για νεα μετρα για τους ανεμβολιαστους διάβασα..
Ευχαριστώ, όντως δεν φοράει σχεδόν κανεις μάσκα. Δεν μου ζήτησαν πιστοποιητικό στο ξενοδοχείο ουτε άλλου για την ώρα.

Ενημέρωση για την είσοδο στη Γερμανία στο site www.einreiseanmeldung.de. Μπαίνεις στη σελίδα,δηλώνεις από που έρχεσαι και που πας και σου βγάζει αυτόματα αν χρειάζεσαι PLF.Οσον αφορά τα μέτρα που ισχύουν εξαρτάται από το κρατίδιο που πηγαίνεις.Στα περισσότερα ισχύουν τα εξής:σε μπαρ,εστιατόρια κλπ μπαίνουν οι εμβολιασμένοι,οι αναρρώσαντες το τελευταίο εξάμηνο και οι ανεμβολίαστοι με αρνητικό τεστ (PCR 48ωρο ή rapid 24ωρο).Τα τεστ τα δέχονται μόνο από συγκεκριμένα εξεταστικά κέντρα που βρίσκονται σε διάφορα σημεία της πόλης.Μάσκα υποχρεωτική σε κλειστούς χώρους,ΜΜΕ κλπ.Η μάσκα πρέπeι να είναι χειρουργική ή ffp2,όχι υφασμάτινη.
Ευχαριστώ, όντως μπήκα στη σελίδα που παρέθεσες έβαλα χώρα προέλευσης Κύπρος και μου έβγαλε ότι δεν χρειάζομαι PLF. Στην άφιξη δεν μου ζήτησαν τίποτα πέραν της ταυτότητας μου, ίσως επειδή στην κάρτα επιβίβασης πρόσθεσα το ψηφιακό πιστοποιητικό εμβολιασμού. Μόνο στην πύλη εξόδου κατά την αναχώρηση μου ζήτησαν πιστοποιητικό Covid άρα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι υπεύθυνος είναι η αεροπορική.
 
Last edited by a moderator:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν δεν έχεις πιστοποιητικό εμβολιασμού, μπορείς να κλείνεις ραντεβού σε ιδιωτικά κέντρα για δωρεάν rapid τεστ (ισχύει για 24 ώρες) αν το χρειαστείς για είσοδο σε κλειστούς χώρους εστίασης.
Testen voor toegang - Laat je testen voor toegang

Επίσης, αν δεν έχεις πιστοποιητικό εμβολιασμού, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παραπάνω δυνατότητα για να επιστρέψεις Ελλάδα χωρίς να χρεωθείς το rapid τεστ στην Ολλανδία. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει στην εφαρμογή CoronaCheck, να μετατρέψεις το qr code του rapid τεστ που θα λάβεις απ' το ιδιωτικό κέντρο σε International.
Καλησπέρα.. Για τα δωρεάν τεστ εννοείς μόνο για Ολλανδία φαντάζομαι, γιατί στην Γερμανία έχει το φθηνότερο σε προσφορά 15€. Σωστά;
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
Παιδιά κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το plf. Μπορώ να προσθέσω στο ίδιο plf δηλ το δικό μου την συζηγο μου χωρίς να κάνει αυτή δικό της plf?επίσης από Ελλάδα προς εξωτερικό δηλ Σουηδία χρειάζεται plf? Νομίζω όχι,αλλα δεν είμαι σίγουρος.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.227
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ναι , σύμφωνα με τα όσα έχουν λεχθεί και συμβεί εδώ , και από δική μου εμπειρία , ναι ~
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
το plf ειναι νομιζω ατομικο... δεν γνωριζω αν η Σουηδια απαιτει για να μπεις στη χωρα αλλα σιγουρα η Ελλαδα στην επιστροφη σου θα θελει..
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ενα plf και μόνο ανα νοικοκυριό αναφέρεται... Σουηδία για να πας 2 βδομάδες πριν δεν ηθελε τουλαχιστον... Θα κάνεις ενα τσεκ πριν πας ξανα οπως και να εχει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom