Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Όταν είχαμε 100 θανάτους την ημέρα λέγαμε "ε δεν είμαστε και Βέλγιο", όταν κάνει το PCR 60 ευρώ και η μισή Εύρωπη έχει δωρεάν έλεγχο λέγαμε "ε είμαστε στο μέσο όρο της Ευρώπης, κοιτάξτε η Αγγλία που το έχει 120". Τώρα που οι περισσότερες χώρες έχουν άρει όλους τους περιορισμούς λέμε "η Ιταλία τα έχει πολύ πιο αυστηρά".

Μπορούμε να κοιτάζουμε λίγο προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορούμε να κοιτάζουμε λίγο προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω;
πολυ σωστα. να γκρινιαζουμε ομως δικαιολογημενα..οχι εντελως αδικαιολογητα οπως εκανες στο νιουαρκ. καταλαβαινω οτι εκανες λαθος, δεν ηξερες μαλλον οτι εφαρμοζουμε ακριβως τα ιδια με την Πορτογαλια για εισοδο απο ΗΠΑ. τεσπα καθε χωρα εχει τα δικα της χαρακτηριστικα, δεν χρειαζεται νομιζω να κοιταζουμε αλλους που ειναι χειροτερα η καλυτερα. ειμαστε στο τελος, υπομονη λιγο κ θα ανοιξουν ολα τα συνορα για μας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
πολυ σωστα. να γκρινιαζουμε ομως δικαιολογημενα..οχι εντελως αδικαιολογητα οπως εκανες στο νιουαρκ. καταλαβαινω οτι εκανες λαθος, δεν ηξερες μαλλον οτι εφαρμοζουμε ακριβως τα ιδια με την Πορτογαλια για εισοδο απο ΗΠΑ. τεσπα καθε χωρα εχει τα δικα της χαρακτηριστικα, δεν χρειαζεται νομιζω να κοιταζουμε αλλους που ειναι χειροτερα η καλυτερα. ειμαστε στο τελος, υπομονη λιγο κ θα ανοιξουν ολα τα συνορα για μας.

Στέφανε, από ότι είδα αυτό για το Αμερική-Ελλάδα άλλαξε πρόσφατα, οι επιβάτες που ήταν στη πτήση οι περισσότεροι δε το γνώριζαν και είχαν κάνει τεστ, δεν ήταν δικιά μου γκρίνια.. Στην πρόταση που είπα, είπα και άλλα 5 για τα περιοριστικά μέτρα, επέλεξες να σχολιάσεις το 1.

Λίγο υπομονή, 2 weeks to flatten the curve...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στέφανε, από ότι είδα αυτό για το Αμερική-Ελλάδα άλλαξε πρόσφατα, οι επιβάτες που ήταν στη πτήση οι περισσότεροι δε το γνώριζαν και είχαν κάνει τεστ, δεν ήταν δικιά μου γκρίνια.. Στην πρόταση που είπα, είπα και άλλα 5 για τα περιοριστικά μέτρα, επέλεξες να σχολιάσεις το 1.

Λίγο υπομονή, 2 weeks to flatten the curve...
σχολιασα αυτο που σου εκανε εντυπωση. ηταν 2 πτησεις με ακριβως τα ιδια μετρα...
θυμιζω οτι η νοταμ για ΗΠΑ αυστραλια, καναδα εκδοθηκε σχεδον 1 μηνα πριν (12/2) αν αυτο εννοεις προσφατα. περιοριστικα μετρα να δεις στην Ιταλια, στην Ελλαδα ειναι παιδικη χαρα παρολο που εχουμε πολλαπλασιο βαρος σε μεθ κλπ. τεσπα ειπαμε τελειωνουμε συντομα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι τελειώνουμε πιο γρήγορα από ο,τι νομίζουν οι περισσότεροι. Πριν το Πάσχα των Καθολικών από αυτά που μου λένε αρχές από 3 χώρες που συζητάω θα έχουμε επιστροφή στην τουριστική κανονικότητα, αν δεν έχουμε κανένα υγειονομικό απρόοπτο.

Bali welcomes first foreign tourists after COVID quarantine rule lifted

Έλα και το Μπαλί χωρίς καραντίνα από προχτές.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αν βγει καμια KΥΑ καινούργια που το βλέπουμε?? Μπας και γλιτώσουμε το pcr για επιστροφη απο τριτες χώρες😁😁😁!!!!
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Μια απροσμενη (ή οχι και τοσο) συνεπεια της Ρωσικης εισβολης στην Ουκρανια ειναι οτι εξαφανιστηκε ο Covid απο τις ειδησεις και τα social media, με αποτελεσμα να νιωσουν ανετες οι κυβερνησεις να αρουν μετρα χωρις να εχουν ιαχες "η ταδε κυβερνηση μας σκοτωνει για την οικονομια" πανω απ το κεφαλι τους.

Η δυναμη των ΜΜΕ και των social.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Αν βγει καμια KΥΑ καινούργια που το βλέπουμε?? Μπας και γλιτώσουμε το pcr για επιστροφη απο τριτες χώρες😁😁😁!!!!
Εγω καταλαβα οτι ως κατοχοι ευρωπαικοι πιστοποιητικου, το γλιτωνουμε.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Σύμφωνα με τα παρακάτω στην Ιρλανδία μετά τις 6 Μαρτίου δεν χρειάζεται πιστοποιητικό για να ταξιδέψεις...
From 6 March 2022, all travel restrictions are removed. You will no longer need to complete a passenger locator form. You will also no longer need proof of vaccination or recovery or a COVID-19 test.
Travelling to Ireland during COVID-19
Απρίλιο θέλω να πάω Μπέλφαστ (Uk) μέσω Ιρλανδιας. Με τα σημερινά δεδομένα -και από ότι διάβασα και παραπάνω ότι δηλ. είμαστε από τις λίγες χώρες που ακόμα έχουμε τα μέτρα- λογικά θα θέλει pcr/rapid για την επιβίβαση από Ελλαντα (υπομονή γιατί επίκεινται ανακοινώσεις...) γιατί το uk ζητάει ακόμα το day 2 PCR.....και στην επιστροφή τι γίνεται ? Πάλι τεστ να υποθέσω ....(πάντα με τα σημερινά δεδομένα)
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Αν βγει καμια KΥΑ καινούργια που το βλέπουμε?? Μπας και γλιτώσουμε το pcr για επιστροφη απο τριτες χώρες😁😁😁!!!!
Δες εδώ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ & ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ έχει σχεδόν όλα τα ΦΕΚ που βγαίνουν και το τελευταίο που αφορά για την είσοδο στην Ελλάδα είναι με ημερομηνία ανάρτησης 5/3
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εγω καταλαβα οτι ως κατοχοι ευρωπαικοι πιστοποιητικου, το γλιτωνουμε.
Αεροπορικη ρωτησα λενε θέλει... Βεβαια πολλες φορες μου δωσανε λάθος πληροφορίες. Τι να πω🤔🤔🤔!!!
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Δεν ξέρω και εγώ εχω προβληματιστεί γιατί πεταω σε 2 βδομαδες. Απλώς κάπου το είχε αναφερει ο taver και σε καποια πραγματα όσο και αν είμαστε αγνωστοι στο διαδικτυο, μου φαίνεται ατομο εμπιστοσυνης. Ας δουμε βεβαια την επομενη οδηγία. Ελπίζω να είναι πιο κατατοπιστική.
Και επειδή αν επιστρέφουμε από Λατινική Αμερική η πτήση μας δε θα είναι απευθείας, μετράει η χώρα που ξεκινήσαμε, η χώρα που κάναμε την πρώτη αλλαγή αεροπλάνου ή η χώρα που επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο που μας έφερε στην Ελλάδα; Και τι αλλάζει αν είχαμε εννιαίο ή διαφορετικά εισιτήρια στα διάφορα σκέλη της πτήσης ή αν είχαμε stopover 1-2 ημερών στον ενδιάμεσο σταθμό;

Προφανώς, όπως και για όλες τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες που εφαρμόζουν το ίδιο Ευρωπαϊκό σύστημα, η εξαίρεση από τα PCR/rapid tests αφορά όλους τους επιβάτες που έχουν Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό (ή πιστοποιητικό από διασυνδεδεμένη χώρα), ανεξάρτητα από το από πού έρχονται (και έχει να κάνει με τη δυνατότητα ελέγχου του πιστοποιητικού στο σημείο εισόδου της χώρας, όχι με το αν είναι επικίνδυνοι ή όχι).

Απλά στην Ελλάδα κάποιος χρησιμοποίησε το "χώρα προέλευσης" στην Ελληνική μετάφραση του κανονισμού, που δεν είναι σαφής όρος, και έγινε το μπάχαλο, με εταιρίες τύπου Ryanair να εφαρμόζουν τον κανονισμό όπως θέλουν.

Και επιβεβαιώνεται για μια ακόμα φορά, πως όπως ΠΑΝΤΑ, οι πληροφορίες που δίνουν οι πρεσβείες της Ελλάδας είναι κάπου ανάμεσα στο ανεύθυνες και στο για φτύσιμο. Όχι, δεν προσθαφαιρούνται οι χώρες βάσει επικυνδινότητας, αλλά βάση συστήματος έκδοσης ψηφιακών πιστοποιητικών και διασύνδεσής του με το Ευρωπαϊκό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom