ΗΠΑ Τελωνείο ερχόμενος από Αμερική

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
φιλε μου εγω δεν δηλωσα τιποτα κ γυρισα με υπολογιστη καμερεσ κ απλα δεν μου ειπαν τιποτα ολα καλα!!μονο που ο υπολογιστης θελει ανταπτορα για το ρευμα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
φιλε μου εγω δεν δηλωσα τιποτα κ γυρισα με υπολογιστη καμερεσ κ απλα δεν μου ειπαν τιποτα ολα καλα!!
και εγω έχω γυρίσει πολλές φορές και δεν μέ σταμάτησαν. αυτό όμως δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. μία φορά θα σε σταματήσουν και θα το μετανιώσεις πικρά. ο taver τα είπε αναλυτικά και στο ποστ ν.2. εξάλλου το θέμα τελωνείο έχει συζητηθεί ήδη εκτενώς.
http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...%F4%E5%EB%F9%ED%E5%DF%EF%F5-4.html#post296661
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
εγώ παλι δεν ειδα τελωνειακό ουτε για δειγμα... :rolleyes:
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Συμφωνα με το άρθρο 2 του ΦΕΚ 2395 της 25ης Νοεμβρίου 2008, το αφορολόγητο όριο είναι 430 ευρώ για αεροπορικά ταξίδια και όχι 400 όπως εσφαλμένα αναφέρθηκε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συμφωνα με το άρθρο 2 του ΦΕΚ 2395 της 25ης Νοεμβρίου 2008, το αφορολόγητο όριο είναι 430 ευρώ για αεροπορικά ταξίδια και όχι 400 όπως εσφαλμένα αναφέρθηκε.
Δεδομένης της χρήσης του "περίπου" δίπλα στο 400, δεν είναι εσφαλμένο αλλά απλά ανακριβές.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ θα επιστρέψω από Νέα Υόρκη μέσω Μόντρεαλ και έχω αγχωθεί κάπως. Βασικά αν εξαιρέσω ρούχα και λοιπά σκέφτομαι να αγοράσω το ipad. Οπότε έχω μπει σε διλημμα να δηλώσω ή όχι την φωτογραφική μου μηχανή (laptop δεν θα πάρω), σκεπτόμενη ότι αν γυρίσω και δεν έχω απόδειξη εξαγωγής του ipad ενώ θα έχω για άλλη ηλεκτρονική συσκευή θα είναι σα να παραδέχομαι έμμεσα ότι το αγόρασα εκτός Σένγκεν. Οπότε μήπως είναι καλύτερο να μην δηλώσω τίποτα και να το ρίξω στην τρελή;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Aν έχω μαζί μου σε ταξίδι στην Αμερική το λαπτοπ μου, το οποίο φαίνεται ότι είναι παλιότερο και μεταχειρισμένο, πρέπει και παλι να το δηλώσω πριν φύγω από Ελλάδα;
Τα 430 ευρώ που λέτε πως είναι το όριο για είδη που αγοράστηκαν, δεν υπόκεινται σε δασμούς; Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μόνο το ύψος των αγορών πάνω από τα 430 φορολογείται από τους τελωνιακούς; Ή και αυτά φορολογούνται απλά είναι το νόμιμο όριο και δεν έχεις γενικά δικαίωμα να αγοράσεις κάτι ακριβότερο από 430 ευρώ;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Τα 430 ευρώ που λέτε πως είναι το όριο για είδη που αγοράστηκαν, δεν υπόκεινται σε δασμούς; Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μόνο το ύψος των αγορών πάνω από τα 430 φορολογείται από τους τελωνιακούς; Ή και αυτά φορολογούνται απλά είναι το νόμιμο όριο και δεν έχεις γενικά δικαίωμα να αγοράσεις κάτι ακριβότερο από 430 ευρώ;
Φυσικά έχεις το δικαίωμα να κάνεις περισσότερες αγορές απλά δεν παίρνεις απαλλαγή για τα επιπλέον. Δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογη σελίδα για τα ελλήνικα Τελωνεία (μάλλον θα υπάρχει) αλλά εδώ μπορείς να βρείς πληροφορίες. (Εκτός από τη διακίνηση ρευστών στα υπόλοιπα ισχύει το ίδιο λόγω Ε.Ε. )

http://www.mof.gov.cy/mof/customs/customs.nsf/All/D03FE7370778618CC225727C00408FBF?OpenDocument
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πέρυσι πήγα από Κούβα Ελλάδα μέσω Ισπανίας. Στο αεροπλάνο βρίσκονταν πολλοί Έλληνες που ερχόντουσαν από Μαϊάμι μέσω Ισπανίας. Το τελωνείο τους περίμενε με πάνω από 10 τελωνειακούς κι έγινε της μουρλής το πανηγύρι. Το γεγονός ότι πετάς μέσω Σένγκεν δε σε εξασφαλίζει (αν και είναι λιγότερες οι πιθανότητες να σε ξετινάξουν). Ακόμη και για μένα που ερχόμουν μέσω Κούβας είχαν ειδοποίηση από το flight manifest και με τσέκαραν για πούρα και ρούμι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εμεις πετάμε μέσω Λονδίνου, εκτός Σενγκεν δεν είναι; Θα έχει διαφορά στην διαδικασία; Πάντως δε σκοπεύω να αγοράσω ηλεκτρονικές συσκευές.. Φαντάζομαι πως μόνο με αγορές ρούχων (ακόμα και αν κρατήσω τις ετικέτες όσων είναι για δώρο) αν το συνολικό κόστος τους είναι κάτω από 860 ευρώ (αφού είμαστε δύο άτομα) δε θα'χω πρόβλημα, σωστά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πες στους ανθρώπους ότι για να αποφύγεις τα τελωνεία θα τα φέρεις χωρίς ετικέτες και είσαι μια χαρά...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πες στους ανθρώπους ότι για να αποφύγεις τα τελωνεία θα τα φέρεις χωρίς ετικέτες και είσαι μια χαρά...
Καλά στα περισσότερα θα τις βγάλω, αλλά για ανήψια, βαφτιστήρια κτλ. δε θα'χει νόημα γιατί ποιoν θα πείσω στο τελωνειο ότι τα έφερα μαζί μου από Ελλάδα; :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom