ΗΠΑ Τελωνείο ερχόμενος από Αμερική

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Μην αγχώνεσαι με τα ρούχα πολύ. Το τζέρτζελο γίνεται κυρίως (αλλά όχι μόνο) για έξυπνους με 5-6 playstation που σκοπεύουν να μεταπουλήσουν σε φίλους ;)
Συμφωνώ πάντως με την λογική σου...καλύτερα εντός ορίων παρά άγχος.
Αν βγάλεις και τις ετικέτες δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί κανένας.


Α, όχι, τα προσωπικά ηλεκτρονικά πλέον δεν τα δηλώνουμε. Πάνε οι εποχές των λιστών (τί αηδίες ήταν αυτές). Εκτός κι αν μου έχει ξεφύγει κάτι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ ο χαμός που έζησα πέρυσι πάντως έγινε για ρούχα και μόνο: από παπούτσια μέχρι πουλόβερ έγινε της τρελής με 10 τελώνες να ανοίγουν πάνω από 100 βαλίτσες, μιλάμε για χάος.

Ε τώρα αν σε όοοολα τα ρούχα έχεις μέσα και 5 παιδικά δεν πρόκειται να κάτσουν να τα κοιτάνε ένα-ένα. Εμένα η βαλίτσα μου έχει πάντα πάνω-πάνω δικά μου ρούχα τσαλακωμένα, τυλιγμένα, πεταγμένα και κανείς δεν ασχολείται παραπάνω.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εγώ ο χαμός που έζησα πέρυσι πάντως έγινε για ρούχα και μόνο: από παπούτσια μέχρι πουλόβερ έγινε της τρελής με 10 τελώνες να ανοίγουν πάνω από 100 βαλίτσες, μιλάμε για χάος.

Ε τώρα αν σε όοοολα τα ρούχα έχεις μέσα και 5 παιδικά δεν πρόκειται να κάτσουν να τα κοιτάνε ένα-ένα. Εμένα η βαλίτσα μου έχει πάντα πάνω-πάνω δικά μου ρούχα τσαλακωμένα, τυλιγμένα, πεταγμένα και κανείς δεν ασχολείται παραπάνω.
Μήπως είναι καλύτερο να κρατήσω τις αποδείξεις για να φαίνεται το πραγματικό κόστος των αγορών, για να μη τα κοστολογήσουν όσο θέλουν; Και αν ξεπεράσουμε το όριο των 860 να πετάξω μερικές για να είμαστε οκ; Αυτοί που λες που τους έψαχναν είχαν αφήσει ετικέτες πάνω;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χωρίς να έχω ιδία εμπειρία, νομίζω ότι αν δεν έχεις ετικέτες δεν υπα΄ρχει τρόπος να αποδείξουν ότι δεν τα είχες από πριν. Ε τώρα αν έχεις 20 ζευγάρια ολοκαίνουρια παπούτσια κάνεις μπΑμ, αλλά 10-20 ρούχα αναμεμειγμένα με τα προσωπικά σου είδη και χωρίς ετικέτες δεν είναι και τίποτε το φοβερό.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Όπως τα λέει ο Yorgos. Μόνο στα παπούτσια είναι εύκολο να αποδειχτεί εκτός αν έχεις 12 ίδιες μπλούζες που αφήνει την υπόνια ότι κάνεις εμπόριο :D. Επίσης αν έχεις μαζί σου 3-4 επώνυμες τσάντες έστω και χωρίς ετικέτα δύσκολο να πιστέψει κάποιος ότι τις πήγες διακοπές. Αν είσαι κάτω από 860Ε τότε άσε και τις ετικέτες. Αν όχι κόψε μερικές και κράτα και τις αποδείξεις για τα υπόλοιπα παν ενδεχώμενο.

Αν στο Λονδίνο θα πάρεις τις αποσκευές σου και θα τις ξανακάνεις τσεκ ιν, τότε ο έλεγχος θα γίνει εκεί. Φυσικά και πάλι ισχύουν τα ίδια.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν στο Λονδίνο θα πάρεις τις αποσκευές σου και θα τις ξανακάνεις τσεκ ιν, τότε ο έλεγχος θα γίνει εκεί. Φυσικά και πάλι ισχύουν τα ίδια.
Στο Λονδίνο η αναμονή για την πτήση προς Αθήνα είναι μόνο 1 ώρα, οπότε λογικά δε θα ξαναπεράσουμε έλεγχο και θα μας στειλουν απευθείας στην πύλη..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν αντεχω να μην πω την κακια μου... ετοιμαζετε ενα ταξιδι που θα κοστισει ενα σκασμο λεφτα, σκεφτεστε να ξεσαβουρωσετε το μισο Μανχαταν και σας νοιαζει αν θα πληρωσετε κανα κατοσταρικο στο τελωνειο? Απιστευτη ταξιδιωτικη παιδεια.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν αντεχω να μην πω την κακια μου... ετοιμαζετε ενα ταξιδι που θα κοστισει ενα σκασμο λεφτα, σκεφτεστε να ξεσαβουρωσετε το μισο Μανχαταν και σας νοιαζει αν θα πληρωσετε κανα κατοσταρικο στο τελωνειο? Απιστευτη ταξιδιωτικη παιδεια.
Μα αυτό είναι το θέμα, πως δε σκοπεύουμε να "ξεσαβουρωσουμε" ολο το Μανχάτταν όπως λες, 400 ευρώ το άτομο σε ψωνια δε νομίζω να θεωρειται υπερβολή!! και επίσης πως είσαι σίγουρος ότι το ταξίδι μας κόστισε ένα σκασμό λεφτά και πως το τελωνείο είναι μόνο ένα 100ρικο; έχουν γραφτεί τα χίλια μύρια για αγορές με σκοπό το παρεμπόριο και ενόχλησαν οι απορίες μου για 5-10 ρουχα;
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
μπραβο κοριτσι εσενα ακριβως χρειαζομουν γιατι εχω τις ιδιες αποριες..τι να παρει κανεις με 430 ευρω δεν φτανουν αλλα τελος παντων πανε κ γυρνα με το καλο να μας πεις αν τη γλυτωσες κ με ποια μεθοδο..εν αναγκη θα πεσω στα ποδια του τελωνη κ του φαρισαιου να μου αφησει να παρω όλα τα i...iPhone ipad :p
NEW york θελω να παω ΜΟΝΟ για ψωνια να το ξεκαθαρισω αυτό αρα με ενδιαφερει το θεμα των τελωνειων..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν εισαι εξοικειωμενος ταξιδιωτης θα πρεπει να ξερεις πως οχι 5-10 αλλα 20-40 ρουχα, 1 λαπτοπ 1 ταμπλετ 2 κινητα, φωτογ.μηχανες, φακοι, βιντεοκαμερες κλπ αποτελουν συνηθη ταξιδιωτικο εξοπλισμο αναξιο συζητησης, αρκει να μην ειναι σφραγισμενα στις αρχικες συσκευασιες.
Τα περισσοτερα ταξιδια μου τα εκανα με φωτογραφικο εξοπλισμο σεβαστων χιλιαδων ευρω, δεν εκανα καμια δηλωση στο τελωνειο αναχωρησης (οπως σωστα εγραψε ο taver ποιος αλλοδαποςτελωνειακος θα μπορουσε να διαβασει ενα κειμενο γραμμενο καραελληνικα).
Εχω κανει βεβαια registration τον εξοπλισμο αυτο με τα serial number τους στα sites των αντιστοιχων εταιρειων κατασκευης τους κατα την αγορα τους, εχω αποθηκευμενα τα αντιστοιχα pdfs στα ηλεκτρονικα μαραφετια που κουβαλαω και φρονω πως αυτα ειναι αρκετα για να αποδειξω ποτε τα αγορασα.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Απιστευτη ταξιδιωτικη παιδεια.
Είσαι άδικος.
Η ( ; ) echo2011 ξέρει οτι είναι νόμιμο δικαίωμά της να φέρει Χ ποσό για δώρα/ψώνια και θέλει να είναι τυπική σε αυτό. Ρωτάει μέχρι για να κρατήσει τις αποδείξεις. Δεν θέλει να "περάσει" κρυφά κάτι που δεν δικαούται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom