Τι γίνεται με το κάπνισμα, στο εξωτερικό...

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Άσχετο..το ηλεκτρονικό τσιγάρο επιτρέπεται εκεί; :cool:

Ρενάτα..καλωσήρθες! Πως τα πέρασες τόσες ώρες στο αεροπλάνο και χωρίς τσιγάρο; :clap:
atarax!!!
και ποιος είπε οτι δεν κάπνισα?? έκανα κολητές τις αεροσυνοδές..:D
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
ψίτ!!!
σε είδα όνειρο...
ήσουνα 80 χρονών και έμοιαζες με μπουμπουκάκι τουλάχιστον 18..
το δερματάκι σου δεν είχε καμμία ρυτιδούλα---και η μούρη φράπα!!!
ο άγιος πέτρος που είναι κολητός μου,μου είπε οτι αυτός ο travelactive θα ζήσει πάνω απο 500 χρόνια..και όταν έρθει η ώρα του αντί για ένα μέτρο θα πάρει μαιζονέτα!!!
σε γουστάρω απεριόριστα:bleh::bleh:
Δεν δίνω δεκάρα αν με γουστάρεις ή όχι.
Επιτέλους όμως πρεπει κάποιος να πει τα πράματα με το όνομα τους και όχι να μασάει τα λόγια του για δήθεν πολιτικές ορθότητες, δικαιώματα και λοιπά φολκλορικά.
Ενοχλείτε κύριοι καπνιστές. Και ενοχλείτε πολύ. Και όταν ανάβετε τσιγάρο σε δημόσιο χώρο τα βλέματα που εισπράτετε δεν είναι ούτε από περιέργεια, ούτε από θαυμασμό. Και δεν μπορούμε ούτε τον καπνό σας στα μούτρα μας, ούτε τη μυρωδιά που ζέχνουν τα ρούχα σας όταν περνάτε από δίπλα μας. Τα πράματα άλλαξαν επιτέλους. Όσο πιο γρήγορα το κατανοήσετε, τόσο καλύτερα για σας.
Και περίμενα άλλη απάντηση από σένα renata, γιατί σε είχα για σκεπτόμενο άτομο. Αλλά ειρωνίες και λοιπά, δείχνουν το μέγεθος της αμηχανίας σου, γιατί κατά βάθος ξέρεις πόσο λάθος είσαι και τι κακό κάνεις στον εαυτό σου και στους γύρω σου ( και στο σκυλάκι σου παρεπιπτόντως).
Να ζητήσω συγγνώμη από τους υπόλοιπους του γκρουπ για το ύφος μου, αλλά για σένα δεν αναιρώ τίποτα. Το αρχικό σου ποστ - αυτό με τα σιχτιρίσματα - ήταν απρεπέστατο και δεν μπορείς να βρίζεις ανθρώπους που ψηφίζουν νόμους για το γενικό καλό. Έτσι προσβάλεις και όλους τους υπόλοιπους που οφελούμαστε από τα μέτρα.
Δηλαδή όλος ο προηγμένος κόσμος είναι ανόητος και εμείς οι ελληνάρες είμαστε οι ξύπνιοι γιατί εμείς έχουμε κάποιο μυστήριο αντιγόνο που μας προστατεύει από τους καρκίνους. Πούσαι Λιακόπουλε!
Και να απαντάς με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι με χαζομαρίτσες που σε μειώνουν. Δηλαδή με τα σιχτιρλίκια που έριξες, αυτόματα καταχωρείσαι στους ελληνάρες? Σου αρέσει αυτό? Δεν πρόκειται να συνεχίσω αυτή την κουβέντα, άλλωστε είναι ένα γκρουπ που δεν με αφορά.
Δεν θα ξαναενοχλήσω το σεβαστό γκρουπ των καπνιστών και συγχωρέστε με αν το έκανα, αλλά είδα το μήνυμα στα δεξιά της οθόνης - στις τελευταίες συζητήσεις - και δεν είδα ότι είναι ξεχωριστό γκρουπ. Τη γνώμη μου είπα για να καταλάβετε ότι πάρα πολλοί ενοχλούνται και μέχρι τώρα καταπιέζονταν και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και που να δείς τα ματια μου...έγινα σχιστομάτισσα με κίτρινο πουά background !!
θα παω στην lullu να μου ψήσει αντικρυστό αύριο λέει...:D
...
..:p α ψιτ!!!! σου εχω και ναργηλε με γευσεις μηλου, σταφυλι/.μελι....μετα το αντικρυστο εννοειται!!!!!!!:haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
...
..:p α ψιτ!!!! σου εχω και ναργηλε με γευσεις μηλου, σταφυλι/.μελι....μετα το αντικρυστο εννοειται!!!!!!!:haha:
είσαι φίλη lullu!!ευχαριστώ.θα φέρω και κάτι πουρα αλλα το πουλί να το αφήσεις στο μπαλκόνι!!:haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
είσαι φίλη lullu!!ευχαριστώ.θα φέρω και κάτι πουρα αλλα το πουλί να το αφήσεις στο μπαλκόνι!!:haha:
..
;)Λες να γινουν φιλοι ο Σοφοκλης και η Φανουλα ? να τους δειξουμε το βιντεακι που αναβασε η ροζα σημερα μπορει κατι να γινει!!!!!!!!!:bleh:
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Τελη Αυγουστου γυρισα απο Βιεννη και Βερολινο.Στη Βιεννη ιδιαιτερα το καπνισμα επιτρεποταν μια χαρα σχεδον σε ολους τους εσωτερικους χωρους...ουτε σε restaurant ουτε σε cafe ειχαμε προβλημα!
Στο Βερολινο τα πραγματα ηταν ετσι και ετσι.αλλα χωρις τους υστερισμους πο υπαρχουν εδω...


P.S. Τα ρουχα των καπνιστων δεν ζεχνουν γιατι πλενονται!!!!!You know...washing machine...!!!Aντε γιατι πολλοι το εχουν παραχ$#*! εδω μεσα!!!!!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Διαβάζω και γελάω και καπνίζω με ανοιχτό παράθυρο (καλά που δεν έχω γείτονες δλδ) και σκέφτομαι (..παρά το τσιγάρο) μήπως οι αντικαπνιστές, αφού ενοχλούνται τόσο κι ακόμη περισσότερο βλάπτονται, θα πρέπει να οργανωθούν και να μποϋκοτάρουν τις free smoking χώρες;; Να μας αφήσουν (κι εμάς τους εθισμένους) ήσυχους, γιατί πολύ με κόφτει ειδικά όταν με κοιτούν με οίκτο!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
atarax!!!
και ποιος είπε οτι δεν κάπνισα?? έκανα κολητές τις αεροσυνοδές..:D
Χα χα...όχι που δεν θα τα κατάφερνες! :haha:

Δεν δίνω δεκάρα αν με γουστάρεις ή όχι.
Γεροπαράξενος νο2 στο φόρουμ;

Ρε traveladdict, εγώ αν και καπνιστής (όχι φανατικός βέβαια), σεβόμουν πάντα τους μη καπνιστές και επιδιώκω πάντα να είναι το περιβάλλον κατάλληλο και για εκείνους. Σέβομαι την επιλογή τους και αποφεύγω να γίνω ενοχλητικός.

Εσύ δηλαδή, πως με καταδικάζεις και με αποδοκιμάζεις έτσι; Ήρθα ποτέ να καπνίσω στο ευρύτερο πεδίο σου;

Και στην τελική μιλάς για τον προηγμένο πολιτισμό που μας προστατεύει από τον Καρκίνο...εγώ που μένω κοντά στο Κέντρο της Αθήνας δεν τολμάω να αφήσω μια σακούλα μέσα σε ντουλάπι για λιγότερο από ένα μήνα και θα την βγάλω μαύρη από τα καυσαέρια! Γιατί δεν φροντίζει αυτός ο "προηγμένος" πολιτισμός να με προστατεύσει από την μόλυνση του περιβάλλοντος και έχει μόνο επιλεκτική ευαισθησία; Γιατί καμία από τις προηγμένες χώρες δεν έχει υπογράψει ποτέ μια ουσιαστική συνθήκη ώστε να μειώσει την μόλυνση του περιβάλλοντος και κολλάνε κάθε φορά στις οικονομικές επιπτώσεις που θα είχε αυτό; Τόσα φουγάρα εργοστασίων έχει η Αττική και τόσες εξατμίσεις αυτοκινήτων που βγάζουν μαύρη μαυρίλα αλλά δεν τους ελέγχει κανείς....το τσιγάρο ενόχλησε;

Εμείς δεν είπαμε ποτέ ότι είμαστε ενάντια στο να υπάρχουν ελεγχόμενοι χώροι, εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του να υπάρχουν επιλογές και για τους μεν και για τους δε...εσάς τι σας ενοχλεί δηλαδή αν υπάρξει ένας χώρος καπνιστών όπου δεν θα σε ενοχλώ, δεν θα με ενοχλείς, εκτός κι αν τα θέλεις κι εσύ!

Πάψτε πια να ζείτε με ψευδαισθήσεις!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Μάλλον off topic είμαι, όμως μήπως ξέρετε αν στο Nuevo Cafe NV της Πανόρμου (γενέθλια Travelstories) επιτρέπεται το κάπνισμα;
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Να πούμε και μεις η μη καπνίζοντες ασιχτίρ με τα τσιγάρα σας που μας έχετε φλομώσει τόσα χρόνια και το υπομένουμε καρτερικά?
Κάπνισε στο σπιτάκι σου, πάθε τον καρκίνο σου, γέρασε πριν της ώρας σου και απέπνεε τη βρώμα της νικοτίνης και άσε μας εμάς να ζήσουμε στον καθαρό αέρα, μιας και δεν επιλέξαμε να καπνίζουμε.
Η υποκρισία είναι σ'αυτά που γράφεις. Αν κλείσουν τις εταιρίες θα μιλάς για φασιστικά μέτρα και εργαζόμενους που έμειναν στο δρόμο.
Κόψτο το ρημάδι να δεις καλό επιτέλους.
α) αν το κόψουν όλοι το ρημάδι δεν θα κλείσουν οι εταιρίες ,δεν θα μείνουν στο δρόμο εργαζόμενοι????
β)εκείνον τον καθαρό αέρα που λες ότι αναπνέετε εσείς που τον βρίσκεις, να πάρουμε και εμείς λίγο??έχεις δει τελευταία την χημική σύσταση του αέρα??λες να φταίει το τσιγάρο γι αυτό??
γ)ορισμό της ευγένειας μπορείς να βρεις σ' οποιοδήποτε λεξικό στο ε και της διαλεκτικής στο δ..καλό διάβασμα θα σου χρειαστεί.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Δεν δίνω δεκάρα αν με γουστάρεις ή όχι.
Επιτέλους όμως πρεπει κάποιος να πει τα πράματα με το όνομα τους και όχι να μασάει τα λόγια του για δήθεν πολιτικές ορθότητες, δικαιώματα και λοιπά φολκλορικά.
Ενοχλείτε κύριοι καπνιστές. Και ενοχλείτε πολύ. Και όταν ανάβετε τσιγάρο σε δημόσιο χώρο τα βλέματα που εισπράτετε δεν είναι ούτε από περιέργεια, ούτε από θαυμασμό. Και δεν μπορούμε ούτε τον καπνό σας στα μούτρα μας, ούτε τη μυρωδιά που ζέχνουν τα ρούχα σας όταν περνάτε από δίπλα μας. Τα πράματα άλλαξαν επιτέλους. Όσο πιο γρήγορα το κατανοήσετε, τόσο καλύτερα για σας.
Και περίμενα άλλη απάντηση από σένα renata, γιατί σε είχα για σκεπτόμενο άτομο. Αλλά ειρωνίες και λοιπά, δείχνουν το μέγεθος της αμηχανίας σου, γιατί κατά βάθος ξέρεις πόσο λάθος είσαι και τι κακό κάνεις στον εαυτό σου και στους γύρω σου ( και στο σκυλάκι σου παρεπιπτόντως).
Να ζητήσω συγγνώμη από τους υπόλοιπους του γκρουπ για το ύφος μου, αλλά για σένα δεν αναιρώ τίποτα. Το αρχικό σου ποστ - αυτό με τα σιχτιρίσματα - ήταν απρεπέστατο και δεν μπορείς να βρίζεις ανθρώπους που ψηφίζουν νόμους για το γενικό καλό. Έτσι προσβάλεις και όλους τους υπόλοιπους που οφελούμαστε από τα μέτρα.
Δηλαδή όλος ο προηγμένος κόσμος είναι ανόητος και εμείς οι ελληνάρες είμαστε οι ξύπνιοι γιατί εμείς έχουμε κάποιο μυστήριο αντιγόνο που μας προστατεύει από τους καρκίνους. Πούσαι Λιακόπουλε!
Και να απαντάς με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και όχι με χαζομαρίτσες που σε μειώνουν. Δηλαδή με τα σιχτιρλίκια που έριξες, αυτόματα καταχωρείσαι στους ελληνάρες? Σου αρέσει αυτό? Δεν πρόκειται να συνεχίσω αυτή την κουβέντα, άλλωστε είναι ένα γκρουπ που δεν με αφορά.
Δεν θα ξαναενοχλήσω το σεβαστό γκρουπ των καπνιστών και συγχωρέστε με αν το έκανα, αλλά είδα το μήνυμα στα δεξιά της οθόνης - στις τελευταίες συζητήσεις - και δεν είδα ότι είναι ξεχωριστό γκρουπ. Τη γνώμη μου είπα για να καταλάβετε ότι πάρα πολλοί ενοχλούνται και μέχρι τώρα καταπιέζονταν και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα.
ας μου επιτραπεί άλλη μια αφελής ερώτηση:όταν λες επιχειρήματα εννοείς σαν τα δικά σου?τα βλεμματα που οφείλονται τελικά??το ύφος σου και ο τόνος σου δεν σε ορίζουν στους "ελληνάρες"?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom