Τι θέλετε να μάθετε για τη ζωή στην Αυστραλία;

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
LOL - ένα από τα sideffects του να είσαι στην άλλη μεριά του κόσμου, δεν έχω πάρει πρέφα καν ότι έχει eurovision, πόσο μάλλον να ξέρω και πώς λένε το τραγούδι μας :p
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και όμως δε τη γλύτωσα, το δείχνει τώρα σε επανάληψη και μου αφαιρέθηκε η "άδεια" να αλλάξω κανάλι. :harakiri:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μάθω τόσα πράγματα για την Αυστραλία που θα έγραφα σελίδες, γιαυτό θα περιοριστώ σε κάποιες απλές απορίες που έχω αποκομίσει από επισκέψεις φίλων μου για διακοπές. Είναι αλήθεια ότι η τιμές των τσιγάρων είναι χαοτικά υψηλές σε σχέση με την Ελλάδα;
Σε είδη πρώτης ανάγκης όπως το νερό ή το γάλα στο σούπερ μάρκετ υπάρχει μεγάλη διαφορά με την Ελλάδα ή άλλες Ευρωπαϊκές χώρες; Π.χ. στη Γερμανία το νερό είναι πανάκριβο ενώ στη Αγγλία είναι εντυπωσιακά φθηνό. Με ενημέρωσαν επίσης, ότι είναι συχνό σπορ να βουτάς σε κλουβιά και να είναι γύρω σου καρχαρίες...
Υ.Γ. Τέλος είχα κάνει μια έρευνα γιατί είχαν οι μαθητές μου μια εργασία για τις μέδουσες και ανακάλυψα ότι στην Αυστραλία ζει το χειρότερο είδος μέδουσας, που αν σε τσιμπήσει φεύγεις σε χρόνο ρεκόρ. Γιαυτό προσοχή που κολυμπάτε... :p
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι τιμές των τσιγάρων είναι εξωφρενικές απ'όσο ξέρω, καθότι δεν καπνίζω. Γενικά το να είσαι καπνιστής στη Μελβούρνη είναι πολύ ασυνήθιστο και πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο - το κάπνισμα απαγορεύεται σχεδόν παντού.

Τα είδη πρώτης ανάγκης είναι αρκετά ως πολύ πιο ακριβά, το ίδιο όμως είναι και οι μισθοί. Έχω γράψει πολλά πράγματα για το κόστος ζωής εδώ αν δεν τα έχεις διαβάσει ρίξε μια ματιά:

http://www.travelstories.gr/community/threads/Ποιότητα-και-Κόστος-ζωής-στη-Μελβούρνη.45234/

Για κλουβιά και καρχαρίες δε ξέρω, ακούγεται σαν κάτι που κάνουν οι τουρίστες, αλλά είναι σύνηθες να κολυμπάς σε κάποια παραλία και να εντοπιστεί καρχαρίας οπότε και βγαίνει shark alert και την κοπανάνε όλοι από το νερό μέχρι να την κάνει το συμπαθές αρπακτικό για τα ανοιχτά :D

Για τις μέδουσες ισχύει αυτό, μόλις πριν από κανά μήνα διάβαζα για ασυνήθιστη συγκέντρωση τέτοιων πλασμάτων στους τροπικούς και αρκετά κρούσματα. Ευτυχώς είναι μακριά από εδώ :)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αυτο το "shark alert"πως το κανουν...βγαινουν με μεγαφωνα και φωναζουν να φυγει ο κοσμος,απο τη θαλασσα?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο το "shark alert"πως το κανουν...βγαινουν με μεγαφωνα και φωναζουν να φυγει ο κοσμος,απο τη θαλασσα?
Οχι, ζητουν απο τον καρχαρια ευγενικα να αποχωρησει. Αν δεν το κανει, πανε σε καθεναν ξεχωριστα και με ηρεμο τροπο του λεν: "Μην πανικοβαλεσαι, αλλα αν δεν βγεις εξω το πολυ σε 10 δευτερολεπτα, θα γινεις τροφη για καρχαριες"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.660
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom