Τι θέλετε να μάθετε για τη ζωή στην Αυστραλία;

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Οχι, ζητουν απο τον καρχαρια ευγενικα να αποχωρησει. Αν δεν το κανει, πανε σε καθεναν ξεχωριστα και με ηρεμο τροπο του λεν: "Μην πανικοβαλεσαι, αλλα αν δεν βγεις εξω το πολυ σε 10 δευτερολεπτα, θα γινεις τροφη για καρχαριες"
Αυτο μου αρεσει πιο πολυ...το αλλο,με τον οξυ ηχο,το βρισκω ρατσιστικο..πρεπει να φερομαστε κοσμια στους καρχαριες! :D
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
BosS, από... γυναίκες τι λέει η χώρα των κανγκουρό???? :D

Επίσης, Τι γνώμη έχουν οι Αυστραλοί για τον υπόλοιπο κόσμο; (ας πούμε οι Ελβετοί θεωρούν τους εαυτούς τους υπεράνω όλων, πρώτα αυτοί και μετά όλοι οι άλλοι). Μήπως και οι Αυστραλοί είναι ας πούμε "υπερόπτες"; Του στυλ "έχουμε ωραία χώρα, είμαστε μακριά από τον υπόλοιπο κόσμο της κρίσης, έχουμε φοβερή οικονομία, τρελούς μισθούς, κτλ, άρα είμαστε καλύτεροι από όλους!"

Πάντα, τέλος, είχα απορία αν η Αυστραλία έχει το αίσθημα του φόβου ενός.. τρομοκρατικού χτυπήματος (όπως οι Η.Π.Α. μετά το 2001). Ισχύει κάτι τέτοιο ή... είναι στην κοσμάρα τους και δεν τους πιάνει ούτε αυτό? :p
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι γυναίκες στην Αυστραλία προτιμώ να λέω ότι είναι σαν τις Αγγλίδες: τίποτα το ιδιαίτερο μεν, αλλά αν η Αγγλίδα/Αυστραλέζα είναι καλή..... :D

Οι Αυστραλοί είναι εντυπωσιακά ενημερωμένοι για το τί γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο (για την ιστορία που έγινε στην Κύπρο με τις τράπεζες εγώ το έμαθα από συνάδελφο στη δουλειά), και εκτιμούν ακόμα και το παραμικρό/τριτοκοσμικό μέρος. Γενικά η κοινωνική συνείδηση που έχουν είναι η καλύτερη που έχω συναντήσει στη ζωή μου.

Τρομοκρατικά χτυπήματα; τι είναι αυτό; ντεν έχουμε τέτοια εδώ ούτε υπάρχει κάποιου είδους ανησυχία.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Τα νησιά γύρω από την Αυστραλία (Φίτζι, Καληδονία, Σολωμόντα, Πολυνησία, ακόμα και Ν. Ζηλανδία κ.τ.λ) εμείς τα θεωρούμε εξωτικά, ανεξερεύνητα, ονειρεμένους προορισμούς, μέρη που δεν θα δούμε ποτέ μας και, και , και.... Οι Αυστραλοί που τα έχουν και δίπλα τους, τα επισκέπτονται; Ποια η άποψή τους για αυτούς τους προορισμούς; Η γνώμη τους για τα μέρη αυτά φαντάζομαι διαφέρει από την δική μας, έτσι;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χμ δεν έχω ιδιαίτερη γνώμη γι'αυτό. Σίγουρα όλα αυτά από εδώ είναι πολύ κοντά και ο κόσμος ταξιδεύει τακτικά αλλά δε μπορώ να πω ότι βλέπω κάποια συγκεκριμένη γνώμη σχετικά. Μόλις πεταχτώ ένα Φίτζι ή κανένα σ/κ Νέα Ζηλανδία θα σας πω :D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το ταξίδι στην Ευρώπη τους φαίνεται κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό"? Εχουν όνειρο ζωής να πάνε κάπου στην Ευρώπη?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φυσικά. Όπως και οι Αμερικάνοι όμως, όταν πάνε στην Ευρώπη, πάνε "στην Ευρώπη", πχ 1 μήνα και γυρνάνε 5-10 χώρες. Δε πάει κανείς ταξίδι δηλαδή σε μια πόλη όπως εμείς που τις έχουμε δίπλα. Γενικά πέραση εδώ από όσα έχω μυριστεί μέχρι τώρα έχει η νότια Ευρώπη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εχω ακούσει και για εκπαιδευτικά ταξίδια μαθητών (στις τελευταίες τάξεις του σχολείου), στα οποία γυρνούν διάφορες ευρωπαϊκές πόλεις σε διάστημα περίπου 20 ημερών.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό, τα δικά μου είναι λίγο πιο μικρά, έχω καιρό για αυτά :haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Οι φήμες οτι παρακολουθείς ποδοσφαιρο ("σόκα" που λέτε κι εσεις ) και οτι εισαι φαν της ΑΕΚ ( Αθλητικής Ενωσης Καμπέρα), αληθεύουν;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι παρακολουθώ αυτό το μυστήριο άθλημα με τη στρογγυλή μπάλα που λένε και εδώ. Δε μαζεύει τον κόσμο που μαζεύουν άλλα αθλήματα, αλλά 20-30 χιλιάδες κόσμου είναι σύνηθες:

aimages.theage.com.au_ftage_ffximage_2009_02_28_soccer6_gallery__600x367.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.347
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom