Τι θέλετε να μάθετε για τη ζωή στην Αυστραλία;

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.232
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σκέφτηκα πριν γράψω το επόμενο κεφάλαιο ανταπόκρισης να κάνουμε ένα Q&A session για όλα όσα έχετε απορία ή θα θέλατε να μάθετε για τη ζωή στην Αυστραλία.

Κάντε τις ερωτήσεις σας και θα προσπαθήσω να τις απαντήσω με τον καλύτερο τρόπο που μπορώ και με βάση το χρονικό διάστημα που είμαι εδώ, που πλησιάζει πια τον ένα χρόνο. :)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τι λένε οι μπριζόλες καγκουρό;
Επισκέφτηκες τους αμπελώνες της Yarra Valley και του Mornington Peninsula;
Πως είναι να βλέπεις τον κόσμο ανάποδα;
Οι Έλληνες ταξιτζήδες της Μελβούρνης είναι εξίσου κάφροι με της Αθήνας;
Έχεις καμια "άκρη" να μεταναστεύσουμε κι εμείς;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.232
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπριζόλες καγκουρώ δε δοκίμασα.

Πήγα Yarra Valley, μάλιστα το χριστουγεννιάτικο party της εταιρείας ήταν σε έναν αμπελώνα εκεί. Έχουν πολύ πράμα και -απ'όσο μπορώ να καταλάβω χωρίς νάχω γνώσεις γύρω από το κρασί- ποιοτικό.

Ο κόσμος ανάποδα φαίνεται ίσιος, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι ανάποδα ήμουν εκεί που ήμουν πριν :D

Οι ταξιτζήδες εδώ οι περισσότεροι είναι Ινδοί, αλλά έχω πετύχει αρκετές φορές και Έλληνες. Εδώ και να θες δε μπορείς νάσαι κάφρος στο δρόμο, πέφτει πέλεκυς βαρύς. Και όλα τα ταξί μέσα έχουν κάμερα.

Άκρη για να μεταναστεύσετε κι'εσείς πώς να έχω, κι'εγώ με τη visa εργασίας είμαι δώσμου λίγο χρόνο ακόμα :haha:

Επόμενος :p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το είχα αναφέρει κάπου παλαιότερα, ....χμ :rolleyes: εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/the-official-off-topic.32302/page-560#post-362263

Θέλω επιβεβαίωση ότι πράγματι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. :D
Στο επιβεβαιωνω εγω. Δεν εχει πλακες πεζοδρομιου αλλα χοντρο χαλικι που αμα πεσεις ματωνουν τα γονατα. Τα αλλα ειναι οπως τα λες...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν ξερω αν εχεις προλάβει να εχεις αποψη, αλλά εχω ακούσει απο αλλους Ελληνες της Αυστραλίας, οτι οι γονεις όχι μονο δεν ειναι τοσο προστατευτικοί, όπως στην Ελλάδα, αλλά αντιθέτως θεωρούνται αρκετά ψυχροί. Θεωρούν δεδομένο οτι τα παιδιά τους μετά την ενηλικίωση τους θα φυγουν από τον σπιτι, δεν εκφράζουν εύκολα τα συναισθηματα τους απέναντι στα παιδιά τους (εχω ακούσει ότι ακόμη και μια ενδεχόμενη απώλεια τους, την αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα ψύχραιμα).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.232
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η αντιμετώπιση των παιδιών είναι εντελώς διαφορετική εδώ, όχι μόνο από τους γονείς αλλά και από το εκπαιδευτικό σύστημα. Σε μεγάλο βαθμό ισχύει ότι δεν είναι τόσο προστατευτικοί όπως στην Ελλάδα (κάτι που προσωπικά το θεωρώ καλό), και θεωρούν όντως πολύ φυσιολογικό τα παιδιά να την κάνουν από το σπίτι νωρίς - αυτό όμως προέρχεται και από το γεγονός ότι ένα παιδί 20-21 ετών εδώ βρίσκει άνετα δουλειά που του πληρώνει τα βασικά για να ζει μόνο του (κάτι που στην Ελλάδα δε συμβαίνει, ούτε το "βρίσκει δουλεια΄" ούτε τα του μισθού).

Τώρα για το αν εκφράζουν τα συναισθήματά τους απέναντι στα παιδιά δε μπορώ να το πω μετά βεβαιότητας, δεν έχουν πιάσει οι κεραίες μου κάτι τρομερό.

Είναι μια κοινωνία με μεγάλη οικονομική ευρωστία, και όπως σε όλες αυτές τις κοινωνίες οι δεσμοί της οικογένειας είναι πιο χαλαροί (όχι πάντως όπως είναι στις ΗΠΑ).
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Είναι μια κοινωνία με μεγάλη οικονομική ευρωστία, και όπως σε όλες αυτές τις κοινωνίες οι δεσμοί της οικογένειας είναι πιο χαλαροί (όχι πάντως όπως είναι στις ΗΠΑ).
Άλλο αντιπαράδειγμα είναι η Βόρεια Ιταλία. Και τα Ηνωμένα Aραβικά Eμιράτα τώρα που το σκέφτομαι...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Επίσης το αντίθετο δεν συμβαίνει, δηλαδή δεν είναι στενοί οι δεσμοί απαραίτητα σε χώρες που έχουν χαμηλό GDP. Πάρε παράδειγμα τις χώρες της Βαλτικής.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί είναι τόσο αθλητικοί οι Αυστραλοί; Είναι θέμα πολιτικής του κράτους; Επειδή γενικώς υπάρχει χώρος; Είναι που ως πρώην κρατούμενοι δεν είχαν τι άλλο να κάνουν και το ριχναν στα σπορ;

Από αυτές τις δυτικο-πολυσυλλεκτικές σαξονικές κοινωνίες μου φαίνονται μακράν οι αθλητικότεροι (μαζί με τους ΝΖ), ουδεμία σχέση με τα βουβάλια των ΗΠΑ, τις πατσόλες του ΗΒ και τα τριγλυκερίδια του Καναδά. Όπου τους πετυχαίνω είναι κάτι σέρφερ μπρατσαράδες, κάτι γκόμενες με κοιλιακούς, κάτι veggies με yoga, κοπελίτσες με γάμπες δεκαθλητή... Κάνω λάθος;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αν δεν κανεις λαθος Γιωργο τωρα εξηγουνται ολα. Οι μισοι τουλαχιστον εδω μεσα πρεπει να εχουμε ριζες Αυστραλεζικες. (κορμαρες) o_O
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.648
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom